kategoria: A4000
[#1] Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG
Hej

Jedzie do mnie dość rozbudowana Amiga 4000 i chciałbym wiedzieć jakimi programami/demami najlepiej przetestować wszystkie jej komponenty pod względem sprawności i stabilności.
Testować będę pod systemem w wersji 3.x (3.1 lub 3.9 jeśli tam będzie zainstalowany), a że to co będzie mi zbędne wystawię na sprzedaż to chciałbym mieć pewność że sprzedaję sprawny sprzęt.

Bardzo bym prosił o wymienienie narzędzi które przetestują:
1. Amiga jako taka, czyli sprawność chipów amigowych, głównie AGA i pamięć CHIP (jakieś ciężkie demko?)
2. CyberStorm 060 (jakieś intensywne obliczenia rozgrzewające procka)
3. pamięć RAM na karcie (coś co wykrywa przekłamania pamięci)
4. dysk SCSI podpięty do karty (coś co wykrywa badblocki i najfajniej jakby umiał zapisywać różne patterny a potem weryfikował w celu wykrycia np przekłamań w transferach po taśmie)
5. karta graficzna - jest coś co pomęczy kartę i wykryje/pokaże artefakty wynikające z przekłamania w pamięci lub transferach Zorro?
6. USB Highway/Deneb - czym najlepiej to sprawdzić? czy myszka USB i pendrive są wystarczającym testem czy zdarzają się jakieś inne, bardziej skomplikowane problemy?
7. Flop - testować X-Copy czy jest coś mądrzejszego?

Pewnie odpowiedzi są rozrzucone gdzieś na forum ale nawet jeśli to zebranie ich w jeden wątek powinno się przydać nie tylko mnie :)
[#2] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Wieczorem jak będę przy kompie naskrobię co nieco bo sam przerabiam temat.
[#3] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@pong777, post #2

Wiem czytałem :) Tylko pamiętaj że ja na 3.x a nie 4.x.
[#4] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

1, 2 - coś, co obciąża jedno i drugie - np. Quake w 640x512, przez godzinę;
3 - jakiś programik do testowania pamięci pewnie wystarczy; Możesz to spróbować zapełnić cały RAM danymi i zobaczyć, czy się komputer powiesi;
4. nie wiem ale wymiana dysku to pikuś;
5. pewnie gdyby były jakieś problemy, to byłoby to widoczne od razu. Możesz odpalić p96speed;
6. spróbuj przekopiować trochę danych z i na pendrive'a. Zobacz, czy owe dane są później poprawnie odczytywane - czy da się np. bez problemu rozpakować tak przekopiowane archiwum LHa;
7. raczej nie sprawdzisz tego i tak - zawsze może to być wina złej/starej dyskietki;
[#5] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@_arti, post #4

Dzięki :)
Jakieś propozycje dla pkt 3? Chodzi mi o nazwy programów żebym wiedział po czym preszukiwać Aminet/Google.
[#6] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #5

pkt 3 - wrzuć coś dużego do RAM dysku i sprawdź czy się sumy kontrolne zgadzają (jakieś narzędzia od sum kontrolnych znajdziesz na Aminecie).
[#7] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Po pierwsze zobacz czy karty się wyświetlają w Early Startup Menu. Po drugie sprawdź czy da się podłączyć wyjście AGA do monitora lub poprzez flickerfixer do monitora (jeśli monitor nie łapie częstotliwości).

Dobrym testem ram oraz usb jest rozpakowywanie dużych archiwów i ich kopiowanie. Sprawdź czy uruchamia się Poseidon oraz narzędzie do Deneba - powinieneś w ten sposób móc sprawdzić firmware jaki jest załadowany na kartę. Debena możesz także przełączyć w tryb Rescue (zworka na płytce) i zobaczyć czy pojawia się dodatkowy dysk... Generalnie jeśli myszka, klawiatura i stick USB z fat działa to karta USB raczej działa. To że jakieś urządzenie nie działa z Deneben nie oznacza jeszcze jego uszkodzenia tylko problem ze stosem USB lub niekompatybilność urządzenia, które podłączyłeś. W przypadku nośników danych istotny jest nie tylko odczyt ale i zapis na nośnik przez USB.

Co do flopa to możesz spróbować wystartować AmigaOS 4.0 lub 4.1 z oryginalnej dyskietki jeśli masz kopię. Te dyskietki są w miarę nowe.
[#8] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Oprócz tego wszystkiego posprawdzaj napięcia na linii +5V w kilku miejscach (molexy, zorro, kondzie) - w bardziej wypasionych Amigach mogą wystąpić z tym problemy. Nie powinno być nigdzie poniżej 4.8V.
W mojej A500 miałem taki problem, że Amiga nie zawsze się odpalała. Jak już odpaliła wszystko było super stabilnie. Quake mógł chodzić godzinami i nic się nie działo, ale żeby ją odpalić to była loteria. Problemem okazało się zasilanie poszczególnych komponentów i trzeba było robić obejścia. Doprowadziłem oddzielne linie 5V do karty CPU (Blizzard 2060) i Deneba i problemy zniknęły. O dziwo nic nie trzeba było kombinować z Picasso, zasilanie z busboardu wystarcza.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 13:51:54 przez Czarek
[wyróżniony] [#9] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

0. Jeszcze przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

1) Zasilanie, szczególnie linia 5V.
Sprawdź czy napięcie na kondensatorze C188 jest większe niż 4.95V.
2) Kondensatory najlepiej wymienić na tantalowe.
3) Zrobić porządne chłodzenie układów w środku - słyszałem, że przykrywanie bez chłodzenia układów np. AGA scandoublerem może powodować zawieszanie systemu

Jest taki programik jak Engeener Test/Kit czy coś takiego jeszcze na A500, pozwala sprawdzić joysticki, myszkę, ma prosty memtest

Jeśli w różnych momentach i losowych sytuacjach Ami wyrzuca GURU, robi freeze, resetuje się, nie chce startować po włączeniu jak jest zimna to wiedz, że coś się dzieje.
Przeczyść styki, użyj płynu kontakt, pomierz napięcia, zasięgnij rady na forum, zdobądź w miarę tani sprzęt "na podmiankę" do testów.


1. Amiga jako taka, czyli sprawność chipów amigowych, głównie AGA i pamięć CHIP (jakieś ciężkie demko?)


CHIP - patrz pnkt. 3
AGA - Engeener Test/Kit

2. CyberStorm 060 (jakieś intensywne obliczenia rozgrzewające procka)


1) Gry typu Quake/Doom itd.
2) Praca pod emulatorami.
3) Demka demka demka.
4) Upewnij się, że do 060 są skopiowane odpowiednie biblioteki z archiwum Phase5.

3. pamięć RAM na karcie (coś co wykrywa przekłamania pamięci)


Na Aminecie są dostępne programy typu MemTest dla pamięci (CHIP i FAST program sprawdza osobno).
Wystartuj je najlepiej z dyskietki i bez Startup-Sequence aby jak najwięcej wolnej pamięci udało się zaalokować do testów.
Rzuć kilkanacie cykli testowych z rzędu aby mieć 100% pewność.

4. Dysk SCSI podpięty do karty (coś co wykrywa badblocki i najfajniej jakby umiał zapisywać różne patterny a potem weryfikował w celu wykrycia np przekłamań w transferach po taśmie)


Z tego co się orientuję to nie ma programu na Ami, który wykrywa badblocki ani potrafi zapisywać i odczytywać patterny.
Ja testowałem dysk pod HDTune przepinając go pod PC pod kontroler SCSI na PCI.
Jest za to pewna metoda:

1) Weź jakiś plik .RAR około 100 MB i wypal na CD.
2) Przerzuć z CD na dysk Amigi.
3) Skopiuj ten plik z dysku ponownie na dysk ale pod inną nazwą i zrób tak dopóki Ci się nie będzie kończyło miejsce na dysku.
4) Pod koniec spróbuj wypakować ostatnio skopiowany plik na dysk - jeśli się uda to super. Znaczy, że nic złego się nie dzieje.
Archiwa mają w sobie zakodowane sumy kontrolne plików wyjściowych więc jakiekolwiek przekłamanie danych będzie skutkowało brakiem możliwości poprawnego wypakowania danych.

5. karta graficzna - jest coś co pomęczy kartę i wykryje/pokaże artefakty wynikające z przekłamania w pamięci lub transferach Zorro?


Zerkaj organoleptycznie na jakieś artefakty podczas grania w gry oraz pracy w systemie. Daj maksymalnie dużą rozdzielczość i głębię kolorów. Ustaw kolorową tapetę. Patrz na ikonki czy nie mają artefaktów - miałem je przy uszkodzonej pamięci na Radeonie na PCI w Medku.

6. USB Highway/Deneb - czym najlepiej to sprawdzić? czy myszka USB i pendrive są wystarczającym testem czy zdarzają się jakieś inne, bardziej skomplikowane problemy?


Jeśli masz już przetestowany Fast RAM pokopiuj trochę rzeczy z pendrive'a do RAMu i dalej gdzieś na pendrive'a. Analogicznie do pnkt. 4. z tym, że PEN->RAM->PEN

7. Flop - testować X-Copy czy jest coś mądrzejszego?

Sformatuj trochę dyskietek - najlepiej HD z zasłoniętą dziurką aby były traktowane jako DD. Mam kilkanaście stacji dyskietek w tym 1 nową która zawsze mi formatuje do końca prawie każdą dyskietkę.
Inne np. ładnie czytają ale nie chcą formatować bądź zapisywać.
Jeszcze inne są wybredne na dane typy/marki dyskietek.
Warto poczyścić stację dyskietką czyszczącą.
[#10] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@pong777, post #9

Dziękuję za solidną odpowiedź :)

Wstępnie daję znać co raczej będę miał na sprzedaż (pewnie po Nowym Roku):
- A4000 w obudowanie Micronik Tower z busboardem (to na bank bo nie potrzebuję drugiej A4000)
- USB kontroler Highway
- Hypercom 4 + tablet Wacoma z rysikiem i myszka
- Picasso IV lub CyberVision64 - zależnie od tego którą z nich uznam za lepszą to drugą sprzedam

CyberStorma 060 zostawiam bo po to ściągnąłem tą Ami :)

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 08:24:51 przez Davka
[#11] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Żeby nie zakładać osobnego wątku, będę kontynuował tutaj:

A więc przyszła Amiga i niestety sprzedawca źle ją zabezpieczył do transportu (to już drugi raz mam taką sytuację, wrrr). Amiga nie bootuje się :(
Odłaczyłem dysk i CDROM, zostawiłem flopa ale widze że jest przez jakąś przelotkę z małą płytką drukowaną, chyba to pozwala stacji PC działać w Ami. Wyjąłem dougherboard Micronika wraz z kartami Zorro. Został tylko CHIP RAM w slocie oraz Cyberstorm MK3 060 bez przeróbek + 2 kości RAM w banku 0. Zworki zegara ustawione są na EXT, reszta zworek na default.
Zasilanie jest, napięcia +5V i +12V z molexa są bardzo dobre.
Nie widzę uszkodzeń mechanicznych, osmolonych elementów itd na żadnym z elementów.

Po włączeniu zasilania wiatraki startują, dioda Power świeci się, startuje obraz na wyjściu video - czarny lub prawie czarny ekran, krótko mignie jednorazowo dioda Caps Lock i potem już się nic nie zmienia. Reset z klawiatury nie powoduje resetu a przynajmniej nie widze by dioda znów mignęła. Dioda Power nie zmienia intensywności świecenia ale zaznaczam że jest to dioda z wieży Micronika choć to pewnie nie ma znaczenia.

Najbardziej się boję padniętej karty CPU bo to znaczy że straciłem sporo pieniędzy. Czy walnięta karta CPU dawałaby takie objawy?
Czy Cyberstorm Mk3 wystartuje bez lokalnego RAM i bez taśmy SCSI z terminatorami?

W domu mam inne Ami i kartę CPU do podmianki ale aż do nowego roku przebywam gdzie indziej a muszę jakoś wyjaśnić sprawę ze sprzedającym w ciągu kilku dni.
[#12] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #11

Nie wiem czy bez ramu, ale bez kabla i terminatora scsi zadziała.
[#13] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #11

Amiga nie przechodzi "testu CPU" w postaci szybkiego wciskania klawisza Caps Lock - po kilku sekundach dioda przestaje reagować na naciskanie klawisza. Czy ktoś z Was potwierdza że to dobra metoda na sprawdzenie czy CPU jest aktywne?

Kolejny mój krok to będzie czyszczenie styków. Tyle tylko że jestem uziemiony po kontuzji kolana a nie mam preparatu do czyszczenia styków. Co innego polecacie do czyszczenia? A może nie polecacie nic innego? :)
[#14] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #13

Nie wiem jak to jest z Cs mk3 ale w A500 przy niesprawnym CPU miga dioda Power.
[#15] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@glichtanski, post #14

Wydaje mi się że mój przypadek bardziej podpada pod NO CPU niż CPU FAILURE ale dzięki za info.
[#16] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #15

Sprawdziłbym u mnie, jak się zachowa Amiga bez procesora, ale aktualnie jest w naprawie. Mogę tylko sprawdzić z A500.
[#17] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Do testowania Amgi polecam AmigaMARK potrafi naprawę dobrze dać w kość Amidze a przy okazji może coś wyjść jeśli coś nie jest ok.
link

Kolejny program to programik do obliczania RC5, świetnie testuje się tym procesor, najlepiej zapuścić na parę godzin i obserwować.
link

I tak jak już wspomniano, stabilne napięcie i chłodzenie to podstawa.

Na koniec polecam artykuł Staszka S.
link

Powodzenia
[#18] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@glichtanski, post #16

Chyba A500 zbyt się różni ale jeśli to nie jest duży problem to możesz sprawdzić.

Mi wczoraj udało się przetransportować do domu na chwile i sprawdziłem w mojej A4000 no i niestety Cyberstorm nie startuje. Dioda Power nie zwiększa intensywności świecenia po chwili - co to dokładnie oznacza?
Jedyna szansa to jeszcze coś ze stykami slotu CPU lub RAM ale jeszcze nie udało mi się zdobyć preparatu do czyszczenia.
[#19] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #18

Bardzo prawdopodobne uszkodzenie karty lub procesora. Mam kartę Hardital z procesorem 040. Tam objaw jest podobny, ale tylko gdy podkręcę kartę do 40 MHz. Wtedy dioda Power nie rozjaśnia się, komputer nie startuje i cały czas jest czarny ekran.

A próbowałeś innego ustawienia zworek? Czy masz je ustawione wg. instrukcji?
[#20] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@glichtanski, post #19

Opis zworek opisałem wyżej (zegary na EXT, reszta default A4000)

Mam jeszcze jeden trop. Znalazłem wtyczkę 2-pin taką jak od diod Power,HDD itd wychodzącą ze złącza zasilania płyty głównej: czerwony i czarny - czyli +5V prawda?
Długość przewodu od tej wtyczki wskazuje na to że dosięga tylko do karty CPU.
Na karcie CPU Cyberstorm Mk3 jest tylko jedno miejsce gdzie można to podłączyć, a mianowicie złącze opisane jako LED.
Czy to jest sposób na dostarczenie większej ilości prądu do tej karty?
Jeśli tak to czy to możliwe że nie bootuje bez tego moda na dwóch Amigach?
Czy jak to podepnę to nie spalę karty CPU?
[#21] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #20

Czy jak to podepnę to nie spalę karty CPU?

Spalisz. Ta dodatkowa wtyczka na płycie A4000 służy do dostarczenia większej ilości prądu. Bardzo dobre rozwiązanie. Nie usuwaj tego.
[#22] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@stachu100, post #21

Ale gdzie to podłączyć? Bo jedna strona jest "wbudowana" we wtyczkę zasilania płyty a druga strona (ta którą można wpiąć w zworkę) wisi luźno.
[#23] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #22

Do kabla zasilania FDD wychodzącego z zasilacza.
Ale to nie jest przyczyną że CS MKIII jest najprawdopodobniej uszkodzony, jeżeliw drugiej Amidze masz dokładnie takie same objawy po włożeniu CS MKIII.
[wyróżniony] [#24] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #11

Chłopaki, jestem uratowany! Cyberstorm wrócił do życia :D
Mimo że walczyłem już kilka dni, to dopiero dziś po potraktowaniu wszystkiego sprayem do styków, podociskaniu wszystkiego co możliwe - CPU wystartował i zachowuje się stabilnie jak na razie :) Nie wiem co dokładnie poskutkowało ale mam wrażenie że 060 nie kontaktowała dobrze w sockecie.

Także temat ratowania CS nieaktualny.
Temat testowania aktualny jeśli jeszcze ktoś ma coś do dodania.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 17:32:17 przez Davka
[#25] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #24

Obajw zimnych lutów na podstawce 060.
Po pewnym czasie (zmiany temperatury) problem powróci.
Sprawdzone.
[#26] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@stachu100, post #25

OK, będę obserwował, jak coś to pojedzie do Ciebie na naprawę - przynajmniej będzie wiadomo w czym przyczyna :)
[#27] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #1

Natestowałem się sporo w ostatnich dniach i w dziale giełda wystawiłem ogłoszenie z dyskami UW SCSI. Kolejne części będą się stopniowo pojawiać (najszybciej chyba A4000 w Microniku oraz Elbox 1200/4). Dyski takie:

1. Seagate Cheetah ST336704LW 36GB (Ami: 29MB/s, PC: 35MB/s, CICHY, ciepły)
2. Seagate Barracuda ST336938LW 36GB (Ami: 20MB/s, PC: 25MB/s, BARDZO CICHY, CHŁODNY)
3. IBM DPSS-318350 18GB (Ami: 28MB/s, PC: 31MB/s, głośny, CHODNY)
4. IBM DNES-318350 18GB (Ami: 20MB/s, PC: 21MB/s, bardzo głośny, CHŁODNY)
5. IBM DDRS-39130 9GB S (Ami:12MB/s, PC: 13MB/s, średni, średni)
6. IBM DDRS-39130 9GB HG (Ami:12MB/s, PC: 13MB/s, bardzo głośny, CHŁODNY)
7. Quantum LP105S 50-pin (Ami: 1,1MB/s, PC: ?MB/s, głośny, chłodny)

Ta Barracuda nr 2 jest niesamowicie cicha, nawet nowe dyski SATA jakie mam w PC są głośniejsze - zostawiłem sobie takie dwie :) Ta nr 1 też bardzo fajna, osiąga prawie max tego co może dać SCSI z Cyberstorma ale bardziej się grzeje.
[#28] Re: Czym przetestować stabilność A4000 + 060 + RTG

@Davka, post #27

Do porównania transferów dodam jeszcze zestaw
ACARD AEC-7726Q (LVD SCSI to IDE Bridge Adapter) i karta CF Transcend 32GB 400x UDMA7:

Ami: 28MB/s, PC:30MB/s, bezgłośny i maksymalnie chłodny :)

Wszystkie wyniki są z A4000 + Cyberstorm Mk3 060/50MHz z kontrolera SCSI tej karty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem