[#1] Pamięć - prośba o identyfikacje
Witam

Znalazłem w szafce pamięć. I niestety nie mam teraz możliwości podpięcia jej pod Ami (wyjechała do szwagra by dać mu trochę radości z gier tamtych czasów) Musiała pracować w karcie turbo M-Tec 030 bo takowa znajduje się w mojej Ami. I okazuje się ze nawet nie wiem z jaką pamięcią sprzęt pojechał do szwagra:) Fotki obu stron

link

link

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 22:11:08 przez diecast64

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 22:11:21 przez diecast64
[#2] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@diecast64, post #1

32MB
[#3] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@jarob, post #2

Dzieki wielkie
[#4] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@diecast64, post #1

To teraz musze się dowiedzieć jaka siedzi w Ami i jedna sprzedać.
[#5] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@jarob, post #2

A jednak nie jest to 32MB. Wróciła do mnie Ami na chwile i zrobiłem test. W mojej karcie siedzi kość kupiona w Eurece (to był świetny sklep w Poznaniu z Amigami) i ma 8MB. Taka:

link

Natomiast po włożeniu tej co pokazywałem na początku system pokazuje również że ma 8MB :) Wychodzi na to, że obie mają po 8MB tylko w innej wielkości kościach. No chyba że jest jeszcze jeden problem. Czy może moja karta nie obsługuje więcej niż 8MB? Jest to możliwe? M-Tec - o taki:

link

No i przy okazji wyszło że mam do naprawy lub do kupienia kabel RGB-Euro bo na moim sygnał już nie jest ostry (a był). Ale tak to bywa :)

link
[#6] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@diecast64, post #5

Prawdopodobnie twoja karta M-Tec nie obsługuje więcej niż 8MB RAM.
[#7] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@tom256, post #6

To kicha. W takim razie jeżeli to jest 32MB to mogę ja swobodnie sprzedać bo nie będzie mi potrzebna :(
[#8] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@diecast64, post #1

Każda kostka ma po 2MB, wystarczy wpisać w google jej symbol i spojrzeć w datasheet.
[#9] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@diecast64, post #7

Ale po co? Jak działa, to niczego nie trzeba zmieniać. Niech sobie jest kostka 32 widoczna jako 8. Stracisz tylko czas i pare groszy na wysyłkę kupując simm 8 MB.
Zresztą kto kupi od ciebie simm 32 MB? Pewnie nawet jej nie sprzedasz za szybko...a jak już to pewnie wiele wydasz grosików za wystawienie jej na Allegro.
Może byś i zarobił na wymianie z 20 zł (biorąc pod uwagę stratę na wysyłkę ósemki i koszty Allegro za wystawienie trzydziestki dwójki), ale stracą na tym twoje nogi, czas itd.
A simm 32 MB może kiedyś ci się przyda w przyszłości.pomysł

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 08:11:29 przez Andrzej Drozd
[#10] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@Andrzej Drozd, post #9

No wlasnie 8 tez mam. Amigi nie planuje już rozbudowywać. Wzgledy finansowe i objetosciowe mojego pokoju. Dzisiaj jest odpalana może raz na pol roku. Nic to, gnat będzie lezal sobie spokojnie z cala reszta.
[#11] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@sanjyuubi, post #8

Hej, mógłbyś mi wytłumaczyć jak zidentyfikować te kości po danych zawartych w datasheet? Gdzie jest napisane ile dany moduł ma pamięci?

[#12] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@banan666, post #11

HYB514400BJ-60 - z datasheet wynika 1Megabit x 4bit czyli 1024Kbit x 4Bit. Mnożymy to i wychodzi 4096Kbit. Kilobity dzielimy przez 8 i mamy kilobajty, a więc 4096 / 4 daje 512 kilobajtów na jeden taki chip. Jest 8 takich chipów w całym module pamięci więc byłyby to 4 megabajty.
Zaś te chipy na górze - TMS4C1024DJ mają 1Megabit x 1bit, dają więc dodatkowy bit parzystości, chyba jest to potrzebne do wykrywania błędów i ich raczej do pojemności się nie liczy.
[#13] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@adalbert, post #12

Kurde, sam tego nie sprawdzę bo do apollo nie idzie ich wsadzić, zresztą moja karta obsługuję max 32MB. Te pamięci są obustronne, zawsze byłem przekonany, że mają po 64MB a tu taka niespodzianka. Niestety nie mam już Blizzarda więc może w przyszłości się uda wyjaśnić..
[#14] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@banan666, post #13

No to te pierwsze dwa powinny mieć po 8 megabajtów. Zaś ten na dole do prawdopodobnie 16 megabajty - nie znalazłem datasheet, ale chyba jedna taka kostka to pół megabajta (bo ma podobne oznaczenie jak tamto KM41C...). Cztery by były na bity parzystości.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 17:42:28 przez adalbert
[#15] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@adalbert, post #14

Te ostatnie kostki to 4Mx1 (producent Micron Technology) czyli 0,5MB. Kostek 16 (plus parzystość) czyli 8 MB , jesli dwustronna to 16 MB.
[#16] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@djludek, post #15

Znowu zdobycz i od razu pytanko do maniaków
Co to za kostki?

[#17] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@Vato, post #16

Wg internetów jeden scalak VG2617405EJ-6 opisano:
RAM organized as 4,194,304 words x 4 bits with extended data out accessmode.

To jak to liczyć? To są 32megówki czy 128megówki... czy 4megówki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:27:16 przez Vato
[#18] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@Vato, post #17

32MB
[#19] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@rj1307, post #18

One są 2-stronne oczywiście - czyli w sumie jest 16 scalaczków ma każda.



Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:31:07 przez Vato
[#20] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@Vato, post #17

Mnożysz 4M*4bit i dzielisz przez 8, masz wtedy wynik ile ma megabajtów.
[#21] Re: Pamięć - prośba o identyfikacje

@Architect1200, post #20

OK czyli scalak ma 2 megabajty a jest ich 16 na kostce.
Dzięki Wam za objaśnienia ok, racja
Testy wieczorkiem OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem