[#1] Wyciskanie pamięci CHIP
Stara prawda komputerowa głosi: "Pamięci nigdy za wiele". Najgorsze jest to, że Amiga obsługuje maksymalnie tylko 2 MB CHIP RAM. Wiadomo, że ilość tej pamięci graficznej jest bardzo ważna dla gier. Każdy bajt się liczy, zwłaszcza jeśli gry uruchamia się przez WHDLoad. Dlatego też spróbowałem swoich sił w wyciskaniu pamięci CHIP.

Mój sprzęt: Amiga 600, MC68000 - 7 MHz, 2 MB CHIP RAM, Kickstart 3.1 (40.63), HDD-CF 8 GB (Kingston).

Po włączeniu zasilania wszedłem do BootMenu i zobaczyłem, następujące napędy: DF0, CC0, DH0 i DH1. Uruchomiłem Amigę bez sekwencji startowej (przycisk "Boot With No Startup-Sequence"). W CLI wpisałem polecenie "AVAIL CHIP FLUSH", które wyświetliło mi dostępną pamięć CHIP: 1881552 bajty. Myślę sobie - trochę mało, trzeba coś z tym zrobić. Przepisy na wyciskanie pamięci:

1. Zmniejszenie liczby buforów przydzielonych napędom. Standardowo różne typy napędów, mają przydzieloną różną liczbę buforów: stacje dyskietek (DFx) - 5, partycje twardego dysku (DHx) - 30. Nie używane złącze PCMCIA (CC0) nie ma przydzielonych żadnych buforów. Wszedłem do BootMenu i uruchomiłem Amigę bez sekwencji startowej. W CLI wpisałem następujące polecenia:
"ADDBUFFERS DF0: -99"
"ADDBUFFERS DH0: -99"
"ADDBUFFERS DH1: -99"
Spowodowały one ustawienie napędom DF0, DH0 i DH1 minimalnej liczby buforów, czyli 3. W wyniku tego zwiększyła się dostępna pamięć CHIP, która wynosiła już: 1911888 (+30336) bajtów. Zmieniając liczbę buforów danego napędu i sprawdzając dostępną pamięć CHIP można zauważyć, że każdy bufor zajmuje 560 bajtów pamięci. Co ciekawe samo sprawdzenie liczby buforów napędu CC0 poleceniem "ADDBUFFERS CC0:", powoduje zajęcie 9424 bajtów pamięci.

2. Wyłączenie nie używanych napędów. Jeśli niektóre napędy nie są nam potrzebne (np. przy uruchamianiu gier przez WHDLoad potrzebujemy tylko jednej partycji HDD), to można je wyłączyć w BootMenu. Wyłączałem osobno każdy z poniższych napędów, uruchamiałem Amigę bez sekwencji startowej i sprawdzałem dostępną pamięć CHIP:
DF0 - 1907912 (+26360) bajtów.
CC0 - 1881552 (+0) bajtów.
DH1 - 1909152 (+27600) bajtów.
Wyłączyłem wszystkie te napędy jednocześnie, co spowodowało wzrost dostępnej pamięci do: 1935512 (+53960) bajtów.

3. Zmniejszenie liczby kolorów ekranu. Wszedłem do BootMenu i uruchomiłem Amigę bez sekwencji startowej. W CLI włączałem oddzielnie każdy z poniższych programów i sprawdzałem dostępną pamięć CHIP:
"Add21k" - 1902048 (+20496) bajtów. Można go włączyć tylko jeden raz (kolejne uruchomienie powoduje awarię systemu). Ten program zwolnił największą ilość pamięci na mojej Amidze.
"Add36k" - ten program (dostępny na Aminecie) nie działa zbyt dobrze (delikatnie mówiąc).
"Add44k" - 1901912 (+20360) bajtów. Można go włączać wielokrotnie (jednak niczego to nie powoduje). Podobno na Amigach z układami AGA, zwiększa dostępną pamięć CHIP o 44 kB, ale na emulatorze WinUAE tak się nie dzieje.

Wyłączając wszystkie nie używane napędy (DF0, CC0, DH1) w BootMenu, uruchamiając Amigę bez sekwencji startowej (tylko z systemową partycją DH0) oraz włączając w CLI program "Add21k", udało mi się zwiększyć dostępną pamięć CHIP z początkowych 1881552 do 1956008 (+74456) bajtów, czyli o prawie 73 kB. Pytanie, jak dobrać się do pozostałych 137 kB ;)

Poszukuję programu "MemRun", jeśli go ktoś ma niech mi podeśle na e-mail.
[#2] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #1

Pytanie, jak dobrać się do pozostałych 137 kB ;)


Dokupić FAST RAM :)
[#3] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@Pawelek, post #2

No, ale jednak FAST to nie CHIP. Nie ma to jak CHIP ;)

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 20:10:11 przez RomanWorkshop
[#4] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #3

Ale jak dokupisz FAST to część systemowych "danych" przejdzie tam i zwolni CHIP.
A jak się ma karte graf to w ogóle cały CHIP leży dostępny :)
[#5] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #3

Ale jeśli nie masz innej pamięci to niestety, ale cokolwiek przy starcie komputera musi zostać gdzieś wczytane, ot chociażby bufor ekranu na którym wyświetla Ci się okno CLI już ileś pamięci zajmie, dodatkowo pozostałe wczytane biblioteki i sterowniki. Mając pamięć FAST od razu część z tych elementów (poza buforem ekranu) zostanie załadowana do tej pamięci, tym oto sposobem ilość dostępnej pamięci CHIP ulegnie zwiększeniu o kilka kilobajtów, nawet nie trzeba będzie usuwać buforów dla napędów (co z kolei powoduje spowolnienie wszelkich operacji dostępu do dysków). Samo dołożenie pamięci FAST daje zauważalny wzrost prędkości działania maszyny, gdyż do tej pamięci ma dostęp tylko procesor. Niech to będzie najprostsze rozszerzenie o 1 czy 4 mb, ale zawsze to coś i odciąża pamięć CHIP wymaganą do danych obrabianych przez układy specjalizowane.
[#6] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@Mandi^ATO, post #5

Czyli więcej CHIP'u nie da się wycisnąć bez dołożenia FAST'u. Ciekawe jakie konkretnie składniki systemu, zajmują te prawie 138 kB pamięci CHIP. Może coś jeszcze dałoby się "odinstalować" ;)

Buforów partycji DH0 nie zmniejszam (powoduje to duży spadek transferu - przy WHDLoad nie ma to żadnego sensu), a jedynie wyłączam wszystkie pozostałe napędy.
[#7] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #6

Chociażby dos.library, intuition.library, con.device, ram-handler, con-handler, trackdisk.device, fastfilesystem lub oldfilesystem oraz masa masa innych niezbędnych do szczątkowego działania systemu, to wszystko jest wrzucane do pamięci, i jeśli masz tylko CHIP to niestety, ale tego się nie pozbędziesz, bo gdzieś to wczytane zostać musi. Dodanie pamięci FAST powoduje, że te elementy idą tam, zatem więcej CHIP zostaje. Praca na A600 tylko z CHIP to męczarnia (wiem co piszę, miałem A600 od 1991 roku i w 1996 zakupiłem do niej Apollo 630/882/40MHz z 32 MB Fast plus Kickstart 3.1 i dopiero wtedy zaczęła się zabawa).
[#8] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #6

Różne struktury i zmienne, które tworzą sobie biblioteki, sam ekran w 640x480x4bity zajmuje 80kB w pamięci. Dobrym przykładem będzie gra Settlers, jeśli uruchomisz CLI, a potem grę, to maksymalną mapę jaką będziesz w stanie wygenerować to 2 (niedostępne misje), jeśli natomiast uruchomisz grę nie dopuszczając do otworzenia ekranu CLI, to będziesz mógł wygenerować mapę o rozmiarze 3.

Jeśli jest pamięć FAST w systemie, to wszystkie dane prócz samych ekranów wędrują do niej.
[#9] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@Mandi^ATO, post #7

Same biblioteki i sterowniki znajdują się w Kickstarcie i nie są chyba kopiowane do pamięci CHIP (przynajmniej gdy Workbench nie jest załadowany). Natomiast tak, jak napisał sanjyuubi tworzą one w pamięci struktury, bufory i zmienne.

Co do pamięci ekranowej, to Amiga PAL ma standardowo ekran 640x256 w 4 kolorach, który zajmuje 640x256x2=327680 bitów, czyli 40 kB. Program "Add21k" usuwa jeden bitplan, na ekranie zostaje 2 kolory i przybywa 20 kB pamięci CHIP.
[#10] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #9

Wywal kicka 3.1 i wstaw standardowy 2.05 i też zyskasz pamięć Chip.
[#11] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #9

Pamiętam że był taki programik Flush. Jeśli pamięć była poszatkowana wielokrotnym uruchamianiem i wyłączaniem lub wyświetlaniem różnych plików i puste zwolnione obszary były rozsiane w wielu miejscach w kawałkach zbyt małych by je mógł użyć kolejny program. To ta pchełka przesuwała obszary zajęte tak by wolne bajty były w "kupie" po czym sam się wyłączał, a jego zadziałanie objawiało się powiększeniem na belce wolnej pamięci. :)
[#12] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #1

Spróbuj czegoś takiego. Ustaw w preferencjach ekran lores ntsc o najmniejszej możliwej liczbie kolorów i zapisz te ustawienia. Zrób reset i uruchom bez sekwencji startowej. powinno być odrobinę więcej pamięci CHIP.
[#13] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@asman, post #12

Przecież zapisanie nic nie da dopóki nie uruchomisz iprefsa.
Co najwyżej możesz w bootmenu wybrać NTSC, ale i tak bez s-s uruchomi się ekran w 4 kolorach hi-res.
[#14] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@BULI, post #13

Faktycznie, to nic nie da, przed chwilą sprawdziłem na mojej maszynie. Dzięki za sprostowanie.
[#15] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@QkiZ, post #10

QkiZ:
Niestety to tylko kolejny Amigowy mit. Zmieniłem Kickstart na 37.350 żeby zachować obsługę twardego dysku i po wystartowaniu z BootMenu bez SS, pamięci CHIP jest mniej o -46696 bajtów, niż na Kickstarcie 3.1 (napędy mają tyle samo buforów, a bufory ten sam rozmiar 560 bajtów). Po wyłączeniu wszystkich napędów oprócz DH0, pamięci jest jeszcze mniej (-46848 bajtów), niż przy analogicznych ustawieniach na Kickstarcie 3.1. Za to oba programy "Add21k" i "Add44k" zwalniają większą ilość pamięci: 20504 bajty. Podsumowując Kickstart 3.1 to najlepszy wybór.

ZbyniuR:
Systemowe polecenie "AVAIL" ma argument "FLUSH", który działa podobnie. Ale tuż po wystartowaniu z BootMenu bez SS i otworzeniu się okna CLI, raczej nie ma żadnej pamięci do zwolnienia.

asman:
Preferencje nie są ładowane przy starcie bez SS, a ekran otwiera się w standardowej rozdzielczości PAL 640x256 z 4 kolorami.
Ale ten tryb wyświetlania można zmienić programami "Add21k" i "Add44k", które działają według oczekiwań.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 15:07:42 przez RomanWorkshop
[#16] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #15

No nie wiem Romek, u siebie jak miałem tylko 2MB pamięci zauważyłem większe zużycie w 3.1 pamięci niż w przypadku 2.05. Ale później jeszcze to sprawdzę.
[#17] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #9

Dodatkowo jeśli masz podłączony dysk twardy, to jest z niego wczytywany system plików do pamięci (nie wiem jak to jest gdy FastFileSystem ma ta samą wersję co ta, która jest w kickstarcie).
[#18] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #6

http://www.ummon.eu/Amiga/index/AmigaOS.html

nie wiem, nie znam się, ale polecam. dla mnie to czarna dziura. ale może coś wniesie do tematu pomysł
[#19] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@sanjyuubi, post #17

Mam plik "L:FastFileSystem" w takiej samej wersji, jak w Kickstarcie i niezależnie, czy jest on na dysku czy nie, to pod WinUAE jest taka sama ilość pamięci CHIP.

groovebox:
Tak, też korzystam z tej strony. Chyba najlepsza strona o funkcjach AmigaOS.
[#20] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@QkiZ, post #10

Mogę potwierdzić, na WB 2.0 zostaje najwięcej pamięci.
Lepiej jednak mieć dodatkową pamięć, np: FAST; zostaje więcej CHIP-u
Poniżej pamięć z mojej A500

[#21] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@RomanWorkshop, post #1

Na mojej A600 2mb ram kick 2.05 (37.350) wb (38.36) miałem zajętę około 90 000 bajtów, ale to tylko wtedy gdy była jedna partycja na dysku (teraz mam 5 i jeśli cztery wyłącze w boot menu to już zajmują znacznie więcej), df0 i cc0 wyłączone. System plików to FastFileSystem. Próbowałem z PFS3 ale zjada o wiele więcej pamięci nawet przy jednej partycji.
[#22] Re: Wyciskanie pamięci CHIP

@asman, post #21

PFS3 ma duże bufory, stąd duże zużycie pamięci, zalecany jest fastram.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem