kategoria: Sprzęt
[#1] Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?
Będę montował w swojej A1200 USB RapidRoad. Jaka karta sieciowa na USB będzie z nim kompatybilna dla OS3.9 a najlepiej też OS4.1FE?
[#2] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@pong777, post #1

Ja na OS 3.1 używam adaptera Ethernet Apple i jestem zadowolony. Trzeba tylko w odpowiedniej kolejności podłączać kabelki, żeby kontroler się nie zawiesił ;).

Innych nie testowałem. W dokumentacji Poseidon'a jest info o tym jakie chipsety kart sieciowych są wspierane. Jak będziesz szukał adaptera to konsultuj się z tą dokumentacją.
[#3] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #2

i jakie sa transfery?
[#4] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #3

Prawdę mówiąc nie sprawdzałem, ale nie sądzę żeby RapidRoad podłączony do złącza clockport pozwolił się tej karcie rozpędzić gdziekolwiek w okolice nawet 1Mbps. Powiem tak - do Aminetu wystarczy ;).
[#5] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #4

Może przy 060 będzie trochę szybciej niż przy 020?
[#6] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@pong777, post #5

No tak, raczej tak. Na 030@25MHz SysInfo pokazuje wynik rzędu 700kB/s przy odczycie danych z pendrajwa na FAT95. Obstawiam, że połączenie sieciowe bardziej "męczy" CPU, więc i mniejsze transfery są spodziewane. Szybszy proc może tutaj pomóc.
[#7] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #4

Widzę w Posejdonie klasę RTL8150ETH to zapewne te chipsety ruszą.

A czy ktoś wie, czy RapidRoad obsłuży na clockporcie USB Audio?
Podobno można odpalić Creative Labs SoundBlaster X-fi na Denebie ale nie wiem czy na innym kontrolerze też.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 15:23:21 przez pong777
[#8] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@pong777, post #7

Probowalem wlasnie odpalic interfejs audio Alesis io|2 na mojej Amidze. Poseidon niby zobaczyl urzadzenie, w AHI pojawil sie tryb, ale jak probuje cokolwiek odtwarzac (nawet dzwiek testowy) to na konsoli Poseidona pojawiaja sie jakies bledy. Mysle, ze fakt ze sterownik wypluwa blad o braku biblioteki openpci.library moze miec z tym cos wspolnego. Moze jak bede miec wiecej czasu to sie tym pobawie.

Co do transferu - wykonalem wlasnie zupelnie nieprofesjonalny test polegajacy na sciagnieciu 1MB pliku z mojego serwera na Amidze. W pliku losowe dane (dumpnalem sobie 1MB danych z /dev/random na serwerze do pliku), serwer ma lacze 100/100Mbps, w domu lacze 60/5Mbps. IBrowse sciagal 12 sekund, co daje ok. 680kbps. Calkiem ladnie :).
[#9] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #8

Taki mały offtop - pobieranie przez PCMCIA w adapterze Pretec, w Pretecu adapter CF/SDHC, w adapterze karta ADATA 16 GB SDHC class 10 - transfer 3.3 MB/s na 060 czyli 26,4 Mb/s.

Rapid w A4000 z Z3 podobno wyciąga jakieś 7MB/s czyli 56 Mb/s.

Gdzieś też wyczytałem, że Rapid na clockport jest za wolny do usbaudio ale na Z3 działa. Z tym, że do dużych Amig jest sporo kart muzycznych więc to nie wiele ratuje chyba że ktoś ma A1200 ze slotami Z3.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 17:46:46 przez pong777
[#10] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@pong777, post #9

Wiesz, nie ma się co dziwić, że na PCMCIA osiągniesz większe transfery - w końcu sama szyna jest szersza (16bit vs 8bit w clock port'cie). Nawet jeśli interfejs operuje na CPU (choć podejrzewam tutaj DMA) to i tak "ścieżka" danych jest krótsza. W przypadku USB po drodze pomiędzy pendrive'm a systemem operacyjnym masz stos USB, sterownik kontrolera, sterownik usbstorage i dopiero system plików. W tym kontekście, jestem pod wrażeniem tego, że udaje się wycisnąc tych 700kB/s z pendrive'a i że system podczas przewalania danych jest responsywny na tyle, że Hippo się nie dławi przy odtwarzaniu soundtrack'u z Lotusa ;).
[#11] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #10

Nawet jeśli interfejs operuje na CPU (choć podejrzewam tutaj DMA)


W Amigowym slocie PCMCIA nie ma możliwości wykonywania DMA.
[#12] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@tomekwojcik, post #10

że Hippo się nie dławi przy odtwarzaniu soundtrack'u z Lotusa ;)

O ile jedziesz na ustawieniach "natywnych" po pauli (pod Hippem) to nie ma co się dławić w końcu to Amiga, układy specjalizowane i DMA OK
[#13] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@strim_, post #11

I dlatego może nie działać ten czerwony adapter z UDMA...
[#14] Re: Jaka karta sieciowa USB do RapidRoad?

@pong777, post #1

Ja z subawy usb mam :
Edimax USB 2.0 Fast Ethernet Adapter EU-4208
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem