[#1] Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.
Mam jedną płytę CD kupioną już chyba kilkadziesiąt lat temu która się jakoś uszkodziła. Próbowałem odzyskiwać dane ale praktycznie wszystkie programy na PC odzyskują głównie strukturę płyty, katalogi i pliki. Problem jest taki, że katalogi płyty zawierają niedozwolone dla nazw na PC znaki i programy ,głupieją'. Czy można odzyskać obraz płyty? Na dwóch różnych napędach tworzenie obrazu jest przerywane błędem w różnych miejscach. Pewnie oba modele mają różny stopień korekcji błędów ale wciąż jest niewystarczający i nie da się dokończyć tworzenia tego obrazu.
[#2] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

Kurczę, do zeszłego roku miałem w robocie jakiegoś Pioneera (niestety zdechł permanentnie), nagrywarkę CD x4 chyba, na SCSI, no normalnie nie było bata, tworzyła obraz z każdej, nawet max porysowanej płyty CD, których inne napędy w ogóle nawet nie starały się próbować odczytać. Moja rada niestety taka - szukaj, może w końcu znajdziesz coś, co to łyknie i przetrawi bez bólu.
[#3] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

A czy próbowałeś skorzystać z usług tej firmy WWW.games4you.pl .
Oni regenerują płyty zniszczone , po takim zabiegu spróbuj ją uruchomić .
[#4] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

6.50zł na allegro ścieranie porysowanej warstwy. Płyta jak nówka, chyba ze ma bardzo głębokie rysy.
[#5] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@tom256, post #4

@Jacol i tom256, te metody są może i dobre, ale jeśli mamy porysowaną górną część płyty, czyli uszkodzoną warstwę odbłyskową, to te metody nie pomogą.
Mam tak uszkodzoną płytę z grą Napalm. Działa tylko odtwarzanie muzyki, i to z przerwami. Gry nie da się zainstalować. Próbowałem zamalować te rysy z górnej powierzchni, ale nic to nie dało.
[#6] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@SuperBuster11, post #5

Tak się przyglądam płycie w słońcu i najwyraźniej problemem nie są rysy na wierzchniej warstwie plastiku ale jakby odbarwiona część ,laminatu'. Na krawędzi płyty jest taki owal ok 4mm z 10mm sięgający nagranej części płyty. Z tym to już chyba niewiele da się zrobić.
[#7] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #6

Probowales odzyskac płytę na Amidze?
Najwazniejsze aby środek CD nie był uszkodzony.
Spróbuj różnych cdfilesystemow na Amidze.
Kiedyś "walcząc" z odzyskaniem danych z CD, tylko jeden dał sobie radę.

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 17:46:22 przez Norbert
[#8] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

Jak kiedyś walczyłem z zestarzałą płyta z ślubem kolegi, DVD-TEAC, nagrywarka Plextor i pioneer z bólem odzyskały pierwszą płytę w ciągu 40min, ale druga miała tak dużo nieczytelnych miejsc, że trwałoby to ze dwa dni. Jakież było moje zdziwienie, kiedy włożyłem płytę do lekko niedomagającej już nagrywarki samsung, mającej najgorszą z możliwych opinię i skopiowałem tą płytę tak jakby nie było na niej żadnych błędów.
[#9] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

To jakaś płyta z czasopisma ? Może napisz jaka konkretnie być może ktoś ma i zgra obraz dla Ciebie.
[#10] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@SuperBuster11, post #5

Jeśli uszkodzona jest warstwa odbłyskowa to danych niem odzyskasz.
[#11] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@tom256, post #10

Wczoraj nie miałem kiedy się tym zająć. Może dziś znajdę chwilę. Problem stanowi pewnie ten mały kawałek warstwy odbłyskowej, który ma jakiś inny odcień. Nie ma śladu zdrapania itp. ale najwyraźniej coś jest z nim nie tak. Gdyby to była płytka drukowana, to bym podejrzewał wylany kondensator (lub akumulatorek) ale na płycie CD?

Edit: Płyta nie jest typowa (Magazyn Amiga, ACS itp). To zestaw gier i programów kupiony kiedyś na giełdzie we Wrocławiu. W razie potrzeby trzeba będzie najwyraźniej szukać brakujących danych na necie.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 12:56:44 przez Rafał A-3000
[#12] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #11

Jeśli to płytka giełdowa, ro możliwe ze ktoś taką jeszcze posiada w swoich zbiorach.
Czy płytka jest wykrywana przez Amigę ? Jaka jest nazwa tej "kompilacji" CD ?

Czy ta plama nie ma kolory rdzy ? Jeśli tak, to utlenia się jedna z warstw cd. Będzie tylko coraz gorzej.
Rafał przywieź płytkę na spotkanie wrocławskie. Będziesz?
[#13] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #11

Zdziwiłbyś się jakie płyty ludzie mają w swoich zbiorach... Nie będę nic więcej pisał, bo jest przed 22:00

Zrób skan okładki i/lub nadruku na samej płycie.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:06:17 przez RomanWorkshop
[#14] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@Rafał A-3000, post #1

Jak jest płyta tylko porysowana, to można próbować ją wypolerować i dane zgrać. Jeżeli natomiast straciła swoje właściwości warstwa zapisywana przez laser, czy aluminium się utleniło (odblask), to już nic z tą płytą nie zrobimy. Tylko kosz. ja też kiedyś dużo nagranych płyt CD straciłem były to między innymi płyty firm: LG, Emtec (Basf), część no name. Do dziś przetrwały i to nawet 15 lat niektóre mają płyty Verbatim z ciemno niebieską, wręcz granatową warstwą zapisywalną z azocyjaniny. Z płyt DVD najczęściej padały płyty TDK (z pewnego okresu wszystkim padły) i dlatego firma zbankrutowała i różne no name.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 17:09:27 przez gilban
[#15] Re: Odzyskiwanie uszkodzonej płyty CD.

@gilban, post #14

Wczoraj kopiowałem ją na Amidze i ok. 90% programów mam. Niektóre pliki po kilku próbach odczytu poszły, inne nie. Spróbuję jeszcze te brakujące odczytać na napędzie CD SCSI. Jak nie to ,pożyczę' któryś z napędów CD/DVD od PC, a może uda się uzupełnić listę.
Co do gier to mi już aż tak nie zależy, bo i tak ostatnio nie mam kiedy grać. Co się skopiuje to będzie. Weżmę ją jeszcze do Wrocławia, to może coś jeszcze uda się z nią zrobić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem