kategorie: A1200, A600, Sprzęt
[#1] Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?
Jak w temacie. Czy to cudo śmignie równie dobrze jak Pretec?

[#2] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #1

Na zdjęciach w Google widać ze używają w amigach Sandiski

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 11:15:29 przez Cadderlik
[#3] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #1

Tak, spokojnie. To nie jest kwestia adaptera, tylko dopasowania karty. Ja mam Adapter No-name i adapter Kingstona i działają tak samo. Ważne abyś dobrą kartę kupił. Ja polecam kartę 4 GB właśnie SanDiska.
[#4] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #1

działa bez problemowo, zresztą jak napisał kolega wyżej, ważniejsza jest kwestia karty CF niż samego adaptera
[#5] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #1

Ja używam adaptera SanDisk(tylko trochę innego) z kartą sandiska i działa bez problemu :)
[#6] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@Red, post #5

Witam! Podlacze sie pod temat bo szukam i czytam i nie mam pewnosci . Mam a600 z kickstart 37.299 w podstawowej konf czy za pomoca takiej przejsciowki z kata jestem sobie w stanie zgrac adfy na dyskietki? Czy cos jeszcze potrzebuje czy na tym kicku nie da rady?
[#7] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #6

Czesi już sprzedają Kit-y do nagrywania ADF na komputerze klasy PC z portem LPT. Są na Aukro.


KIT pro snadný zápis Amiga disket přímo z PC



Na Allegro są adaptery od razu z "sterownikami" tylko w opisie jest napisane że dla A-600 trzeba kicka XX.300. Ale wydaje mi się, że jeśli przyszedł by użytkownik na poziomie Low Hard to zrobił by to no kick XX.299. Mogę się mylić ale wydaje mi się że pisanie że na Amidze czegoś się nie da zrobić, jest nie stosowne.
[#8] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@amizet, post #7

No wlasnie tak w aukcji jest napisane ale z info na forach wynika ze kick 37.299 ma blad zwiazany botowaniem hd a pcmcia powinna dzialac. Mam taka przejsciowke i karte ale nie wiem jak sie do tego zabrac¿¿¿
[#9] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #8

Tutaj jest artykuł, Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

Jak wynika z opisu: fat95


System requirements
===================

* every AMIGA, OS 1.3+ (OS 2.0+ for full functionality)
* a suitable device file for low level disk access, like the
mfm.device for floppies.


i cfd

System requirements
===================

* AMIGA 1200 or 600, OS 2.0+
* "CompactFlash to PCMCIA/ATA" adapter card,
see adapter.jpg for an example
* fat95 file system (disk/misc/fat95.lha)


Z tym 37.299 to ostatnio coś czytałem na Forum, czym to było spowodowane ale nie pamiętam. I ten how to jest raczej dla posiadaczy dysku. Ale na pewno jest to jakaś wskazówka.
[#10] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@amizet, post #9

Problem polega na tym, że Kickstart 37.299 zawiera w sobie "scsi.device" do obsługi twardych dysków, ale podczas kompilacji tej wersji Kickstartu autorzy popełnili błąd i sterownik ten nie został prawidłowo dodany (tak, jak by go nie było). Przez to Amiga z tym Kickstartem w ogóle nie obsługuje twardych dysków, ale karty PCMCIA działają bez problemów.
[#11] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@amizet, post #9

No dobrze ale jestem laik mam skopiowac sterowniki do devs jak to zrobic krok po kroku i co jest mi potrzebne do tego. Stery dostalem razem z przejsciowka.
[#12] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #11

Ale ja tego nigdy nie robiłem, dla mnie to archaiczny sposób wymiany danych, raczej staram się używać połączenia "TCP/IP"

Dzisiaj ogólnie jest Party, to jak obejrzą wszystkie Dema do jutro to Ktoś na pewno się znajdzie. Kto wcześniej robił takie rzeczy.


A kopiować to z Shella najlepiej /link/
[#13] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@amizet, post #12

Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle troche poszperalem i tak wnoskuje. Nie potrzebuje twardego dysku do tej operacji ale potrzebuje dyskietki z workbench 2.0+ (mam chyba 1.3? ale to chyba nie nada). Nie wiem jak jest z ram czy ten 1mb na pokladzie wystarczy?
[#14] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #13

Może inaczej. Aby karta CF była widoczna przez Amigę w porcie PCMcia. Musisz mieć załadowane sterowniki do adaptera oraz Fat95. Jeżeli system WB Ci się mieści na dyskietkę z sterownikami to jest połowa sukcesu, musisz mieć jeszczwe na tej dyskietce soft do nagrywania ADFów na dyskietki, ale raczej to wszystko na 1 dyskietce się nie zmieści. Do tego by się jeszcze przydała druga stacja. Ja dlatego na twoim miejscu bym się zakręcił za nowszym kickstartem 37.300, 37.350 lub nawet i najlepiej za 3.1 i do tego zrobił sobie dysk twardy choćby z drugiej karty CF. Życzę powodzenia.

Tu nawet masz jak widać na zdjęciu ROM 37.350 Pisz i się upewnij i kup.
[#15] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@gilban, post #14

Hmm. Pospieszylem sie chyba z ta przejsciowka nie doczytalem co i jak. Z tym kickstartem chyba faktycznie byloby najbardziej komfortowo.
[#16] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@gilban, post #14

A obadaj ten temat.
Dyskietka bootująca system na karcie CF.

Tutaj też zerknij.
I jeszcze przejrzyj tutaj.
[#17] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@gilban, post #14

A i jeszcze jedno czy wystarczy 1mb ramu do uruchomienia karty cf jako dysk by moc korzystac z takiego rozwiazania?
[#18] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #17

Tak. Wystarczy.
Z dyskietki startujesz CF, a potem CF staje się Twoim dyskiem twardym.
Minusem tego rozwiazania jest to, ze po resecie znowu musisz bootowac z dyskietki, aby aktywowac CF
[#19] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@Norbert, post #18

Albo zamontować RAD: i tam dyskietkę wrzucić. Mam też taką swoją dyskietkę, która robi tylko Assigny do wrzuconego na CF BetterWB a potem już jedzie z CF.
[#20] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #19

No RAD też może być, ale przy 1mb lepiej mieć jak najwięcej pamięci, niż ją marnowac.
Zamiast kilku Assign, lepiej użyć jednej komendy. Patrz - Aminet
[#21] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@gilban, post #14

Witam ponownie czasu malo ale probuje dojsc do zalozonego celu. A wiec tak poszlem chyba na latwizne znalazlem kicka 37.300 jest w drodze. Potrzebuje jeszcze adaptera i karty. Czy kingston 2gb bialym kwiatkiem nada? Czy jak bede mial juz taki zestaw bede mogl sobie nagrywac adfy na dyskietki? Chcialem sie upewnic zanim zamowie :)
[#22] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #1

Okazuje się jednak, że NIE BĘDZIE to śmigać z Amigą !!!

Jest to adapter "TYPE II PCMCIA" dla kart CF I i CF II.

Amiga potrzebuje "TYPE I PCMCIA" dla kart CF I i CF II.

Nie wiem czy jest różnica napięć i pinologii w środku złącza? Może ktoś elektroniczny się wypowie?
[#23] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@xmarcin, post #21

Jeśli masz na myśli adapter IDE-CF i kartę o której wspomniałeś to powinno zadziałać.
Oczywiście z kick 37.300 na pokładzie.
Masz czytnik CF do peceta, lub Workbench na dyskietkach?
[#24] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #22

Amiga obsługuje karty TYPE II. Inaczej nie działałyby LAN, WIFI czy FG24
TYPE I to tylko karty pamięci.
Najważniejsze żeby urządzenie PCMCIA było 16bitowe.

Daj namiary na ten adapter.
[#25] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@Norbert, post #24

Karta też miała być kompatybilna ze standardem I i II PCMCIA.

Na zdjęciu 2 adaptery - po lewej Pretec który działa w Ami a po prawej SanDisk, którego nie da się dosunąć do końca. Różnią się jak obudowami jak widać na zdjęciu.

Może chodzi właśnie o różnicę 16 a 32 bit?



Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 23:30:12 przez pong777
[#26] Re: Czy adapter PCMCIA SanDisk działa w Amidze w PCMCIA?

@pong777, post #25

Karta też miała być kompatybilna ze standardem I


No bo pewnie jest, tylko na 3.3v w type I. Amiga ma 5v w type I. Albo na odwrót.

Tak mi się wydaje patrząc na schemat Skura-Fast. Ten adapter ma do wyboru napięcia 3.3v lub 5v. Mógł byś go użyć do badań, a w Amidze mógł byś użyć zasilania z ładowania baterii, które oczywiście mogło by być za małe. Z założenia mogę się mylić.

Tutaj pisze podobnie.



Ząbek musiał byś przyciąć chyba.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem