kategoria: A500
[#1] Czułość stacji dyskietek A500+ i A600
Czy miał ktoś z was tak że jedna stacja widziała błędy na dyskietkach podczas formatowania - nawet wielokrotnego tej samej dyskietki (u mnie w A500+), a jak wsadziłem do A600 to format i check bez błędów (obie operacje w DiskDupe).

Jest tak zarówno z dyskietkami DD i HD. Co więcej ta "czuła" stacja z A500+ zapisuje i formatuje dyskietki poprawnie (np. całą paczkę Verbatimów sformatowałem i sprawdziłem 0 błędów) - więc kwestia źle ustawionej głowicy chyba nie wchodzi w grę bo by wszystkie źle formatowało, a nie tylko wybrane.

Stacja w A500+ czyta dyskietki bez problemu, nagrywa na adf z pc też bez problemu i bez błędów. Czy to po prostu specyfika tego modelu stacji, że niektóre dyskietki widzi z błędami?
[#2] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #1

To jest normalne
Stację nie są nowe, więc trzeba się liczyć z takimi niespodziankami.
U mnie najlepiej spisuje się stacja w a1200.
[#3] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #1

Różnica w ustawieniu głowic może być, W mojej A500 np. rysowała mi dyskietki lub miała błędy odczytu przed regulacją których samsung sfd321b nie miał i nie rysował dyskietek. Po regulacji oryginalnej stacji z A500 czyta i zapisuje wszystko co jej dam (i nie rysuje dyskietek), a jak znajdzie się trefna dyskietka to zdarza się że samsung sie poddaje a Amigowa po regulacji nagra to bez problemu (mimo że były błędy na samsungu) i po nagraniu na amigowej o dziwo samsung który widział błędy po swoim formatowaniu to po formacie z oryginalnej stacji amigowej nastrojonej już ich nie miał.

Krótko mówiąc stacja stacji nie równa, i stacje mogą być lepiej lub gorzej ustawione nawet fabrycznie. Nie zdziwił bym się też gdyby same czytniki różnych firm miały różne rezystancje i generowały troszkę inne pola magnetyczne przez co odczytują/zapisują lepiej lub gorzej.
[#4] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Norbert, post #2

Może to głupio zabrzmi

Ale jestem ciekawy i muszę sprawdzić, czy po sformatowaniu i nagraniu adf'a na A600 taką "dyskietkę z błędami", będzie się ona normalnie wgrywała na A500+

Czy przemycie ipa głowicy w stacji (patyczkiem do uszu) może pogorszyć sprawę, czy istnieje ryzyko rozregulowania głowicy?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 10:19:08 przez Cadderlik

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 10:21:35 przez Cadderlik
[#5] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #4

Ryzyko przegięcia głowicy, szczególnie górnej, istnieje podczas mycia - czyszczenia.

Trzeba to robić bardzo delikatnie i z głową.
[#6] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #4

Raczej używało się dyskietek czyszczących...
[#7] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #1

To normalna sprawa i spowodowana jest po pierwsze starzeniem stacji a po drugie jakością dyskietek. A dokładniej problem leży w części głowicy tej stacji z problemami a konkretnie w jej części odpowiedzialnej za kasowanie nośnika przed nagraniem. Głowica w stacji składa się z części odpowiedzialnej za kasowanie nośnika i części odpowiedzialnej za nagrywanie i odtwarzanie sygnału. Kiedy część kasująca zaczyna słabnąć to są właśnie takie efekty jak opisujesz po prostu głowica nie potrafi dokładnie skasować poprzedniego zapisu i nakładają się na siebie dwa zapisane sygnały. Czasem pomaga wyjęcie i przeczyszczenie taśmy do głowic.
[#8] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #1

Ja tak miałem w swojej A600. Miałem dwie stacje - DF0 i DF1. Zewnętrzna DF1 nie miała problemów z dyskietkami. DF0 od czasu do czasu pokazywała błedy odczytu, które czasem znikały po ponownej próbie odczytu. Gorzej jak to było demo, gdzie nikt nie przewidział ponownej próby odczytu, po prostu zwiech.
Z czasem coraz więcej było takich akcji, więc podczas zbiorowego zakupu HxC wymieniłem wewnętrzną stację.
[#9] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@QkiZ, post #8

Tyle dobrze że moja a600 ma stację super działającą - i tam te wszystkie nie działające w a500+ się poprawnie sformatowały

A w tej a 500+ formatowały się te czyste (nowe) lub już dobrze sformatowane. Tak że sie potwierdza że stacja ma problem z poprawnym formatem (pewnie ze starości) - bo jak już dyskietka jest sformatowana to zapisuje bezbłędnie (nawet po null modemie z PC) i odczyt też 100% ok.

Mam jeszcze jedną przerobioną z pc w a500 zwykłej i ta też śmiga super zatem to na pewno wina tej stacji...ale do odczytu się nadaje i save robi to nie ma co kombinować...
[#10] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@Cadderlik, post #9

Mogę się zająć tymi niesprawnymi stacjami, ale w lipcu.
[#11] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@SuperBuster11, post #10

podepnę się po temat z pytaniem
do A1200Escom (bez fixa na płycie) wystarczy zwykła pc 1.44, czy z kablem trzeba coś robić czy prosty wystarczy ?? bo po fixie na płycie to tylko amigowe, mam racje ?
[#12] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@BlackTiger, post #11

Po fixie, to raczej pc-towa.
Bez fixa, to zależnie od modelu stacji, albo taśmę przerobić, albo stację dyskietek.
[#13] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@SuperBuster11, post #12

jesteś pewien. fixa robi się po to by powrócić do obsługi stacji amigowych, normalnie w escomach były stacje pc, bez fixa zamiana raczej na inną pc, tylko nie wiem czy coś jeszcze trzeba w takiej stacji od pc dłubać, mam zamiar zająć się tym w weekend, czy może ktoś jeszcze zabrać glos w tej sprawie
[#14] Re: Czułość stacji dyskietek A500+ i A600

@BlackTiger, post #13

Właśnie odwrotnie, zrobiono fixa, żeby można było bez problemu zamontować stację z PC. Tylko z nimi był problem, bo nie każda gra z taką stacją działała.

Tu masz opis po Angielsku, jak przywrócić fix, do oryginalnego stanu, tak jak produkowało płyty Commodore.

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 00:17:08 przez SuperBuster11
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem