kategoria: A2000/A3000
[#1] Octagon 2008 - nie widzi dysku
Na karcie Octagon 2008 rev. 7 (nie mam na niej kostek pamięci) siedzi dysk Quantum ProDrive LPS (nie ma żadnej informacji o pojemności).
Ściągnąłem dedykowany program do tej karty z tej strony, ale HDInstTools nie wykrywa żadnego dysku:



Zworki mam ustawione tak:



W boot menu wszystkie karty działają poprawnie:



Dysk się rozpędza i szumi jak normalny, sprawny dysk. Nie słychać żadnego chrobotania czy stuków. Dioda dysku nie mruga nawet na chwilę (jest na pewno dobrze podłączona, ale ma też własną i ta również nie błyska).

Czy to możliwe, żeby dysk tak pracował a jednocześnie nie był nawet wykrywany przez program? Miałem niejeden dysk (akurat wszystkie IDE) i nawet jeśli było coś z nimi nie tak, to przynajmniej były widoczne na liście programu do partycjonowania.

Co radzicie?
[#2] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #1

W tooltype ikony zmieni device. na oktagon.device tylko nie wiem czy to jest odpowiedni. Sprawdź na jakim device chodzi oktagon i zamiast scsi.device wpisz odpowiednie i dysk będzie widoczny.
[#3] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #1

1. Jaki device ustawiłeś w tooltype HDInst? (o ile się tam coś ustawia tak jak w HDToolBoxie... nawiasem mówiąc możesz wypróbować ten systemowy programik, tylko po zmianie device w tooltype na oktagon.device)
2. Jakie zworki masz na dysku? Jaki ID, jak wygląda sprawa z terminacją?
[#4] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@amizet, post #2

Mam tak:

[#5] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@wali7, post #3

Po wpisaniu w systemowy HDToolBox oktagon.device podczas uruchamiania program skanuje, czego wcześniej nie robił:

Checking oktagon.device address (zmienia się od 0 do 6) unit... (od 0 do 6)


Choć jest coś nowego, to i tak dalej nie widzi dysku.

Tak wpisałem:



Ad.2. Za chwilę zrobię zdjęcie zworek na dysku. Terminacja jest tuż przy dysku (dwie takie kostki z przyczepionymi tasiemkami 114K

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 00:54:04 przez Umpal
[#6] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #5

Zworki na dysku:



Widok na kartę:



PS Po wpisaniu w tooltype do HDInstTools przeznaczonego do Oktagona skanuje z paskiem postępu, ale też nie wykrywa dysku.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 01:16:07 przez Umpal
[#7] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #6

Masz zworkę JTEST założoną co jest chyba nie potrzebne. Na kontrolerze tu masz instrukcje. Ja bym sobie zmienił SCSI ID na 2 np: czyli przełożył zworkę na A1 na dysku.
[#8] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@amizet, post #7

Ale JTEST odnosi się do pamięci, której nie ma i którą tak czy inaczej odłącza. Jest już późno i nie chcę hałasować, bo żona śpi. Jutro spróbuję ze zworką na dysku, no i ew. z tą od pamięci JTEST.
Dzięki za podpowiedzi.
[#9] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #8

A z tego co pamiętam to HDInstTools powinien sam wykryć device. Chyba

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 09:39:23 przez SuperBuster11
[#10] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #6

A jak podłączasz dysk? Spróbuj: pierwszy port na taśmie -> kontroler, ostatni -> dysk.
[#11] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@amizet, post #7

Przestawienie zworki nic nie zmieniło.

_arti, nie bardzo rozumiem, co masz na myśli. Mam tylko jedną, krótką taśmę z dwiema wtyczkami: jedna na kartę, a druga do dysku - nie da się inaczej podpiąć.
[#12] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #11

Nowe informacje. Rozszerzyłem w Tooltype zakres skanowania adresu i LUN. Wykryło dysk, tzn. tak mi się wydaje, ale coś to jest nie do końca zgodne, bo zgłasza się jako ST, a taki skrót mają dyski Seagate'a (ale to nic, może akurat tak czyta coś z elektroniki.)



Po odczycie dysku przechodzę do partycjonowania i daję OK, ale później podczas próby zapisu (Save Changes to Drive) wyskakuje błąd Error -3.



Jakie dalsze pomysły? No i przede wszystkim, co to za błąd -3?
[#13] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #12

Sprawdź programem FindDevice (pakiet idefix) jak Amiga widzi dysk.
[#14] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Norbert, post #13

Bez zaznaczonej opcji Show All Device Types nie widzi nic:



Ale po jej zaznaczeniu jest coś takiego (na obydwóch wpisach identycznie, tzn. SoftSCSI_OctagonC9XE9.d oraz oktagon.device):

[#15] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #14

SCSI Unit 8? Zrób zdjęcie, jak masz zworki na dysku ustawione?
[#16] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@SuperBuster11, post #15

Zobacz post #6
[#17] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #12

Sprostowanie do tego niby dysku ST. Otóż okazuje się, że to był czyjś stary zapis na dyskietce Install z Workbencha. Po usunięciu starej bazy mam tak:



[Update]
Przestawiłem zworkę na dysku na pozycję A2, ale dalej wykrywa go jako Unit 8. Tak jakby to w ogóle nie miało znaczenia (ustawieni zworki).

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:08:58 przez Umpal

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:09:19 przez Umpal
[#18] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #17

Zworka na dysku ma byc tylko i wylacznie na EP (enable parity) wszystkie inne bez zworki. Na A0, A1 i A2 bez zworki - unit 0.
Na kontrolerze tylko i wylacznie zworka JTPWR
W hdtoolbox w tooltypach wroc do LUN 0 i max address 6 nie rozszerzaj tego bo chyba nie wiesz nic o scsi i takie wartosci nie istnieja.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:28:14 przez lekarz_med
[#19] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@lekarz_med, post #18

No tak ma być, dzisiaj odszukałem swój dysk który miałem jako pierwszy z oktagonem i zworkę mam tylko na "EP". Mój dysk to Quantum Prodrive Lps 52s/lp.
[#20] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@lekarz_med, post #18

Po ustawieniu zworki na EP i włączeniu komputera ekran najpierw długo był ciemny ale w końcu pojawiło się logo powitalne. Niestety dalej widzi go jako Unit 8 z efektami jak wyżej opisane.

[Update]
Coś jest nie tak, bo reset z klawiatury powoduje czarny ekran na co najmniej kilkadziesiąt sekund (tak jakby system próbował czytać dysk i bootować z niego. Ale to czyste zgadywanie).

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:31:37 przez Umpal
[#21] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #20

Wrociles do lun 0 i max address 6 ? Nie ma w scsi 50pin unit 8. To unit 0 sie zapetla do 8 bo zle ustawiles tooltypy.
[#22] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@lekarz_med, post #21

Wróciłem, nic teraz nie wykrywa (dedykowany do Okragona również nic nie wykrywa, przy czym ten nie wykrył do tej pory ani razu, nie podał nawet jakiejś błędnej informacji).
[#23] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #22

Za jakąś godzinę ma się u mnie zjawić zbawcza dusza z dwoma dyskami, więc zobaczymy, czy to wina dysku, czy karty (oby dysku OK).
[#24] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #23

Kolega przyniósł dwa dyski, z tego jeden w ogóle się nie kręci, bo zepsuty (niestety większy o pojemności 1GB). Drugi został wykryty BEZ NAJMNIEJSZEGO PROBLEMU. A zatem przyjmuję, że to mój dysk jest w jakiś sposób uszkodzony pomimo normalnej, od strony nasłuchu, pracy. Co ciekawe, jego dysk - również Quantum - nie ma żadnej zworki. Gdy tylko żona przestanie grać w Blockout'a sprawdzę, czy odpalenie dysku bez zworki coś wniesie. Jeśli nie, to i tak mam już przynajmniej jeden sprawny dysk (coś ok. 250 MB, ale na programowanie wystarczy).
Dziękuję wszystkim za dotychczasowy wkład w temat.
[#25] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #24

Jak byś mu wgrał tablice partycji typu Amiga za pomocą GParted, to by pewnie ruszył. Tak czy tak to zawsze jest dobrze się podpierać drugą platformą wyposażoną w SCSI. Tak że dobrze jest zawsze tam gdzieś jakiegoś "blaszaka" mieć w zanadrzu.
[#26] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #24

Ostatecznie ani bez zworki, ani nawet z dwiema zworkami (na A0 i SP) nie działa. Bez zworek Amiga nawet nie pokazuje boot logo tylko stoi na ciemnym ekranie.
Więcej już chyba w tej kwestii nie da się nic zrobić, więc uznaję mój dysk ostatecznie za uszkodzony.
Jeszcze raz dzięki wszystkim za udzielanie pomocy. Miło, że można zawsze na kogoś liczyć na tym forum OK

amizet, możliwe, ale nie mam czym tego zrobić, więc zostawię go na jakąś przyszłą okazję.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 20:23:36 przez Umpal
[#27] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #26

Mam mase dysków 4-9GB, jak chcesz. Tylko przelotkę se byś musiał załatwić (68-50 pin).

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 23:25:04 przez _arti
[#28] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@_arti, post #27

Pewnie, że bym chciał! Bo okazuje się, że ten, co kupiłem od gościa nie dość, że ma tylko ~250MB (co jeszcze jestem w stanie przeżyć), to jeszcze mi wyskakują błędy przy zapisie (a sformatował się bezbłędnie). Ale pierwsze słyszę o przelotce. Myślałem, że już jestem skazany tylko na dyski 50-pinowe.
[#29] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@Umpal, post #28

Te 68pin nie zawsze chca dzialac na tasmie 50pin. Mam jakis 1.2 GB 50pin, ktory dziala z oktagonem.
Odezwij sie na priv jezeli bylbys zainteresowany.
[#30] Re: Octagon 2008 - nie widzi dysku

@lekarz_med, post #29

Mogę przetestować. Przelotki chyba się specjalnie nie różnią... (chyba). Jakbyś chciał, to też uderzaj na priv. Cena za ~4GB, to 35PLN, ~9GB - 50PLN, uwzględniając przesyłkę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem