kategoria: A2000/A3000
[#1] Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin
Czy ktoś ma pojęcie, czy dysk twardy Seagate ST936701LC SCSI Ultra 320 będzie działać z kontrolerem Oktagon 2008 poprzez taką przelotkę?



To jest 2.5" dysk, więc razem z przelotką wciąż mógłbym go umieścić bezpośrednio na karcie, na czym bardzo mi zależy (jest też mniejszy od 3.5", więc może aż tak nie hałasuje, co również jest nie bez znaczenia). Tylko kwestia czy będzie działał (albo jakie są szanse, że zadziała)?

Rozumiem, że są nikłe szanse na to, żeby znalazł się ktoś, kto takiego dysku używa lub używał, ale może sprawdzał coś podobnego?
[#2] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #1

Powinien działać, sam używam dwóch dysków przez identyczną przelotkę w A2000 i A3000. Ale musisz sprawdzić sam.
[#3] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #1

Posiadam 3 takie dyski, kupiłem z myślą podłączenia ich do CSPPC na przelotce 80pin.-68pin. niestety żadna konfiguracja mi nie zadziałała. Próbowałem też podłączyć ten dysk do kontrolerów SCSI w: B2060, OCTAGON, GVP HC+8, A3000, A590.
W żadnej opcji te dyski nie chciały działać.
Teraz mam je podłączone przez kontroler AHA2940 w PC i tutaj działają perfekcyjnie.
Oczywiście możesz sprawdzić u siebie, być może ruszy twój egzemplarz.
Mam natomiast 2 inne dyski 3.5" 147GB identyczne, różnią się tylko ilością napisów na nalepce, model itd. są identyczne lecz jeden działa z B2060 a drugi nie.
[#4] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@superbonio, post #3

superbonio, zapytam dla pewności: Podłączałeś identyczny dysk do Oktagona? (Oktagon, czy Oktagon 2008? Pamiętasz lub możesz sprawdzić jaka rewizja karty?).

alt_, dyski, których używasz na przelotce są 2.5", czy 3.5"?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 09:35:25 przez Umpal
[#5] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #1

Są na All**o.

link

Też chciałem coś małego do desktopa pod kontroler w B1230.
Nie mogę zainstalować Fast-ATA bo koliduje z Indivision AGA.

Fajnie by było jakby ktoś mógł sprawdzić czy hula.
[#6] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@pong777, post #5

Straszecznie drogi! Mam dostęp do tych dysków po znacznie niższej cenie. Może się skuszę na jeden i przetestuję, ale póki co czekam na przesyłkę z przelotką 50- na 68-pin + taśma, bo kupiłem dysk 68-pinowy, a nie zwróciłem uwagi, że moja przelotka ma 80-pinów (jestem świeży w kwestii "skazi", stąd takie wpadki )

[Update]
Teraz widzę, że te asy z Allegro podają w opisie:

format szerokości: 3.5 cala


Przecież to dysk dwu i pół calowy...

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 11:14:46 przez Umpal
[#7] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #6

Jeśli obsługuje tryb SE lub LVD/SE to zadziała, jeśli tylko LVD to niestety nie zadziała.
W sumie to jedyna zasada o które trzeba pamiętać.
Ja teraz testuję 2 dyski 146 GB scsi 80 pin LVD\SE, na sfs i puki co obsługuje je całe na blizzppc.device, nie wiem czy cybscsi.device z CSMkI też sobie z nim poradzi.

Może ma ktoś doświadczenia z dyskami scsi powyżej 128 GB ?

Pozdrawiam
[#8] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Risc, post #7

Oficjalny podręcznik do dysku wymienia SE-LVD, ale nie wiem, czy można to traktować jako obsługę SE, czy też może wspomina o nim w innym kontekście. Dla mnie ten opis jest zbyt techniczny.
[#9] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@pong777, post #5

Panowie, kupiłem ten dysk na próbę i... po jakimś dziesiątym ustawieniu zworki na przelotce zadziałał!OK Póki co HDInstTools i HDToolBox (z WB3.1) źle go wykrywają. Próbuję utworzyć dyskietkę z HDToolBoksem z WB3.9, bo niestety nie mam możliwości podpięcia dwóch dysków twardych i całą operację muszę wykonać z poziomu jednej, ew. kilku, ale dyskietki. Mam nadzieję, że ten z WB3.9 wykryje jego wielkość poprawnie i pozwoli na utworzenie sensownie partycji, bo to, na co pozwalają wspomniane programy, to koszmar (nie da się utworzyć partycji od początku ani nawet jej przesunąć):



Dam znać o wynikach...

[Update]
Pytanie: Czy ktoś wie, jakie niezbędne pliki muszą się znaleźć na dyskietce z HDToolBoksem z Workbencha 3.9? Będę próbował, ale jeśli ktoś już otworzył te drzwi, to nie będę ich wyważał na nowo.


Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 15:51:39 przez Umpal
[#10] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #9

Ja używam HDToolBoxa z wb3.0, pokazuje głupoty ale radzi sobie nawet z 147 gb scsi, użyłem go nawet do 160 gb ide, ale nie dzieliłem do końca bo nie mam jeszcze takiej potrzeby.
Nie patrz za bardzo na informacje o pojemności, ważne aby strzałka,trójkącik się nie cofną do początku partycji
[#11] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #9

A ile GB rozpoznaje? Zrób małą partycję na dzień dobry w FFS około 1 GB. Zainstaluj WB 3.1 a na nim 3.9 i potem zrób większą partycję w SFS na pozostałej części. Powinno być OK.

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00:16 przez pong777
[#12] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@pong777, post #11

Tak jak na zdjęciu, czyli ciut ponad 1GB (obie). Próby utworzenia dyskietki z WB3.9 są żmudne, więc zrobię tak, jak mówisz - przeniosę 3.9 od razu na partycję startową i zobaczę, co powie HDTB (ale odezwę się dopiero późniejszym wieczorem, bo niestety muszę teraz przerwać to pasjonujące zajęcie i wziąć się za inne, niekoniecznie pasjonujące ;)). Powiem jeszcze tylko na marginesie, że dysk pracuje ciszej niż wiatrak w zasilaczu :D (wreszcie to, czego chciałem, bo poprzedni Quantum hałasował zbytnio).
[#13] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #12

Próby utworzenia dyskietki z WB3.9 są żmudne


Wystarczy parę razy kliknąć pod emulatorem. /link/
[#14] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@amizet, post #13

Ale z tego co wiem, to Emergency Disk zawiera tylko sterownik do CD i HDToolBoksa odpala z płyty. Może się mylę, ale tak było do tej pory. Sprawdzę jutro, bo ledwie na oczy patrzę (alergia).

Przerzuciłem WB 3.9 i odpaliłem HDTB. Oto efekty (lepsze, ale jeszcze nie to, co być powinno. Być może to przez to, że dysk został spartycjonowany pod starym HDTB):



Jak widać, program poprawnie wykrywa wielkość dysku (a przynajmniej jest już bardzo blisko). Jednak po wejściu na dysk nie pozwala zarządzać obszarem większym niż 26GB. Poza tym, ustawienie wielkości partycji odbywa się skokowo po kilka GB, co uniemożliwia założenie partycji set czy dziesiąt MB. Jest to wina ilości cylindrów - na zdjęciach widać, że 13-to GB partycja ma raptem 4 cylindry. Jak wspomniałem wyżej, być może to przez zły zapis RDB starego HDTB. Jutro z rana zabiorę się za to jeszcze raz, ale tym razem przygotuję dysk od początku pod WB3.9.

Dobrej nocy wszystkim.
[#15] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #14

Dalszy sukces OK. Tak jak przypuszczałem stary HDTB zapisał błędne dane do RDB i nawet odczytanie dysku pod WB3.9 i jego nowej wersji HDTB niewiele zmieniło. Zgodnie z moją wczorajszą zapowiedzią dzisiaj zainicjowałem dysk od podstaw, ale już pod WB3.9. Efekt wreszcie pożądany (jak widać na zrzucie ekranu pojawiła się spora ilość cylindrów, czyli tak, jak powinno być):



Oczywiście teraz można swobodnie przemieszczać suwak i dowolnie tworzyć partycje.

Później napiszę jeszcze coś na temat samego dysku, zamieszczę zdjęcie z konfiguracją i innymi przydatnymi rzeczami.
[#16] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #15

Ciekawe jak zachowałby się pod kontrolerem SCSI z B1230/40/60...

Daj na prv namiar na tańszą wersję dysku oraz przelotkę.
[#17] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@pong777, post #16

Nie muszę na priv, bo nie robię z tego tajemnicy. Nic nie pisałem, bo chciałem mieć pewność, że działa zanim z entuzjazmem rozgłosiłbym dobrą wieść a później ze smutkiem musiał przepraszać za zamieszanie.

Dysk kupiłem na tej aukcji: Seagate Festplatte ST936701LC 36 GB U320 SCSI 80pin HDD C76353-001

Koszt, to 3,99 EUR + 4,90 EUR przesyłka (na Niemcy, bo akurat jestem tutaj tymczasowo).
Dyski zapewne pochodzą z serwerów i pracowały intensywnie, więc ciężko powiedzieć ile życia im zostało. Liczę na to, że w Amidze przeżyje swoją drugą młodość, bo obciążenia takiego mieć przecież nie będzie (oprócz samego kręcenia się talerzy i od czasu do czasu skrobnięcia głowicą po powierzchni - przynajmniej w moim wypadku). Poza tym, myśląc pozytywnie, liczę na to, że zostały po prostu przedwcześnie wymienione na pojemniejsze jednostki i nie zdążyły tyle popracować. Jak tylko będę miał możliwość, to podłączę pod PC i sprawdzę, czy poda informację o "przebytych kilometrach".

Tak wygląda na moim Oktagonie plus ustawienie zworki na przelotce (ta póki co jest pożyczona, ale na ebay'u są takie poniżej 10 euro):



Dysk chodzi niezwykle cicho. Nawet po przyłożeniu ucha w pobliże ledwie jest słyszalny (w zasadzie zagłusza go, cichy notabene, wiatrak z zasilacza A2000). A już pracy dysku podczas zapisu, to w ogóle nie słychać (to mój pierwszy przypadek na co najmniej dziesiątki różnych dysków, które miałem).
Jest relatywnie szybki na mojej konfiguracji - z kartą A2630@25MHz i 6MB RAM SysInfo 4.0 pokazuje:



[Update]
Jak wspomniałem adapter mam pożyczony, ale dysk powinien zadziałać na takim oto: SCA 80 bis 50/68 PIN ULTRA SCSI-II/III LVD-SE ADAPTER
Jedyna różnica, to ta, że ten z aukcji ma dodatkowo złącze 68-pin. Sam adapter nie posiada elektroniki (z wyjątkiem rezystora (i na moim jakiś rodzaj diody, nie znam się aż tak)), więc nie powinno być niespodzianek. Ale głowy nie daję, jakby co ;)

[Update 2]
Jeszcze jedna kwestia, w sumie mało istotna zapewne. Dysk, to "niby" Seagate, ale HDTB rozpoznaje go jako IBM. Trochę dziwne, bo obie firmy mają własne laboratoria i linie produkcyjne, ale nie zdziwiłbym się, gdyby z jakiegoś powodu Seagate dokładał elektronikę od konkurenta. Wyjaśniam, bo być może ktoś zwrócił uwagę, że na zamieszczonych przeze mnie zdjęciach widnieje właśnie IBM w odczycie przez HDToolBoksa.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 16:52:12 przez Umpal
[#18] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@Umpal, post #17

Ten z aukcji nazywa się SCA 80 bis - czy to bis ma jakieś znaczenie?

Kupiłem 4 takie dyski jak ktoś będzie potrzebował proszę pisać na prv.
[#19] Re: Dysk 2.5" SCSI 80-pin przez przelotkę na 50-pin

@pong777, post #18

Nie, po prostu 'bis' z niemieckiego, to 'na', czyli z 50 pinów NA [bis] 68/80.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem