kategoria: A2000/A3000
[#1] Instalacja A2088XT...
Panowie. Poległem już raz przy pierwszej próbie instalacji, co mnie zniechęciło na jakiś czas, ale znowu mam chęci i chciałbym wreszcie zobaczyć tę kartę w działaniu. Mowa o emulatorze PC A2088XT (do którego posiadam również dołączaną stację 360kB 5.25").

Postanowiłem, że będę opisywał krok po kroku cały proces żeby ułatwić wam pokierowanie mnie, gdy zajdzie potrzeba.

Na początek moja Amiga 2000 jest w następującej konfiguracji:

1. Kick 1.3/3.1 (działam na 3.1 i głównie Workbenchu 3.1, ale z drugiej partycji mogę wystartowac 3.9 w razie potrzeby)
2. A2630 z 4MB (standardowo na karcie)
3. SupraRAM 2000 (obsadzone 2MB z możliwych 8MB)
4. 1 MB Chip, co w sumie daje 7 MB RAM.
5. Oktagon 2008 + 36GB 2.5" SCSI 80-pinów
6. Scandoubler MultiVision 2000 (posiadam wersję 1.3, która ciut się różni, ale generalnie to jest to samo)

Według instrukcji (user manual (German) + addendum, user's guide) karta powinna zostać osadzona w jednym z dwóch gniazd PC, a są to sloty nr 4 i 5 - wybrałem piątkę:



Zworki ustawiłem na Color 80x25: Pins 2-4 and 3-5.



W Early Startup Menu wszystkie karty wydają się działać:



Ale już podczas uruchamiania brzęczyk wydaje dźwiękiem błąd (póki co nie instalowałem jeszcze niczego z dyskietek do karty):

A2088XT_PostBeep.wav DropBox lub uploaded.net

Co więcej, podczas uruchamiania Workbencha wyskakuje znany requester GURU, ale pomarańczowy i komputer się zamraża. Reset z klawiatury tyklo pogarsza sprawę, bo dostaję DH0 niedostępne, więc system już nie chce się uruchomić, a nawet uszkodziło mi strukturę partycji DH3, którą na szczęście DiskDoktorem naprawiłem.

Komputer uruchomiony bez S-S nie wiesza się. Mogę odpalić GUI przez LoadWB.

Co polecacie zrobić w następnej kolejności? Pamiętam, że instrukcja do karty mówi coś o karcie A2630, że powinno się użyć jakiegoś programiku, ale nazwa wyleciała mi teraz z głowy.

Jeszcze jedna uwaga. Na partycji systemowej mam SFS, który nie działa na procesorach 68000, dlatego wyłączenie A2630 w menu blokuje start systemu. Chyba utworzę dodatkową partycję bootującą z FFS...

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 15:19:28 przez Umpal
[#2] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #1

Beep ze speaker-a A2088XT to dobry znak. Pewnie BIOS PC-ta nie znalazł FDD, RTC ma słabą baterię, etc.

Moja A2000 ma 8MB fast-u, aby działał mi A2386SX muszę wyłączać 4MB.
[#3] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #1

Problemem w tej konfiguracji jest karta SupraRAM 2000. Mam też tą karte i bridgeboard mi z nią nie chce działać. Guru i zawieszki non stop. Z A2058 problem ten nie wystepuje. Sam emulator potrzebuje w przestrzeni pamieci zorroII 2,5 mega wolengo do poprawnego działania, i mało kto o tym wie. Co do softu to polecam ten . Sama instalacja jest dość dobrze wytłumaczona tu w helmucim dialekcie ale idzie wszystko zrozumieć. Sprawdź w oktagonie jak masz ustawione zworki, musisz mieć na OMB.
[#4] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #3

Ach, no to spadasz jak z nieba. Jak tylko skończy mi instalację z dyskietki, to wyłączę komputer i sprawdzę bez karty. Ściągnąłem właśnie tę samą wersję.
[#5] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #4

Sama A2630 nie powinna sprawiać problemów, bo jej pamieć jest adresowana po za przestrzeń zorro.
Nawalczyłem się z tą kartą trochę, ale teraz działa bardzo dobrze.
[#6] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #5

Przeszedłem całą instalację, ale na końcu znowu dostałem tego GURU:



Suprę już wyciągnąłem. O co chodzi z tym alertem? Dzieje się tak ewidentnie, gdy odpala cały SS. Sprawdzę jeszcze, czy przypadkiem nie mam tam czegoś, co powoduje konflikt...
Coś tam rzeczywiście blokowało, ale odhaczyłem kilka wpisów. W każdym razie Workbench teraz startuje. Jednak mam problem z biblioteką Janus.Library (posiadam wersję 36.83):




Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 16:45:33 przez Umpal
[#7] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #6

A co wybrałeś w opcjach podczas instalacji cpu, set cpu czy enforcer?
[#8] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #7

Enforcer.

Gdy uruchamiam bez S-S i odpalam PCPrefs z linii, to system się zamraża, ale już bez tego komunikatu o Janus.Library.

Jeszcze odnośnie Janus.Library. Instalator wrzuca ją razem z własną ikoną do Expansion, a nie do Libs:. Czy ją się uruchamia przez ikonę? Czy to się powinno uaktywnić automatycznie w jakiś sposób?


Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 16:59:10 przez Umpal
[#9] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #8

Staram sobie przypomnieć co ja zrobiłem, że to u mnie działa. Była taka fajna strona z opisem. Szukam i nie mogę znaleźć, przypomnieć tez sobie nie mogę :( Objawy masz identyczne jak u mnie.
[#10] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #8

Jeszcze odnośnie Janus.Library. Instalator wrzuca ją razem z własną ikoną do Expansion, a nie do Libs:. Czy ją się uruchamia przez ikonę? Czy to się powinno uaktywnić automatycznie w jakiś sposób?

Nie, instalka jest ok.
[#11] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #10

Odkryłem, że to BindDrivers w S-S wywołuje dźwięk z PC speakera i pomarańczowe GURU.
Dalej jednak nie rozwiązuje to opisanego problemu.
Czy ty też najpierw musisz kliknąć na tę ikonę Janus.Library w Expansion zanim odpalisz emulację?
[#12] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #11

Nie, wchodzisz do katalogu PC i klikasz np na PC Mono.
Spróbuj podczas instalacji wybrac setcpu.
U mnie mam kickstart 2.0 i system 2.1.
Ta biblioteka Janus jest kompatybilna z tymi wersjami, ale czy działa na nowszym kicku i systemie tego nie próbowałem.

Spróbuj też bez karty A2630

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 17:14:30 przez _Skiba
[#13] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #12

Widzę na filmiku, który podlinkowałeś, że gość odpala bezpośrednio i nie wyskakuje mu komunikat o Janus.Library jak u mnie:

[#14] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #13

[#15] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #14

Nie pojmuję. Skąd program wie, że Janus.Library jest w Expansion skoro ten katalog nie jest nigdzie asygnowany?
Wyciągnąłem A2630 i efekt jest identyczny - nie może znaleźć Janus.Library. [Edit: Już wiem. W pliku pcwindow znalazłem ciąg SYS:Epansion/Janus.Library]

Spróbuję teraz z SetCPU... [Update] Zamraża system przy wyborze SetCPU, później buzzer wydaje dźwięk podobny do dzwonka na komórkę, a na koniec pomarańczowe GURU

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 17:36:06 przez Umpal
[#16] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #15

Nie pojmuję. Skąd program wie, że Janus.Library jest w Expansion skoro ten katalog nie jest nigdzie asygnowany?
Wyciągnąłem A2630 i efekt jest identyczny - nie może znaleźć Janus.Library. [Edit: Już wiem. W pliku pcwindow znalazłem ciąg SYS:Epansion/Janus.Library]


Nie prościej i szybciej będzie skopiowanie Janus.Library do katalogu Libs: ?
[#17] Re: Instalacja A2088XT...

@dominiqr, post #16

Oczywiście, że to sprawdziłem, ale program się wiesza. Nikt tej biblioteki nie kopiuje do Libsów, program sam odszukuje w Expansion i uruchamia się na poprawnych konfiguracjach. Gdzieś przeczytałem, że ten komunikat nie informuje tak naprawdę o niemożności znalezienia tej biblioteki, tylko samej karty (poprzez jakiś konflikt).

Tak zgłasza moje karty SysInfo:



Nie wiem, co to jest ten MemoryMaster BSC 64K, ale oprócz A2630 i A2088XT mam tylko Oktagona 2008 (pamięć wyłączona, bo nic na nim nie mam, z wyjątkiem dysku rzecz jasna).
[#18] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #17

To jest wlasnie oktagon,
[#19] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #17

W weekend bede mial czas to zobacze jak to u mnie wyglada.
[#20] Re: Instalacja A2088XT...

@_Skiba, post #19

Poświęciłem nieco czasu żeby mieć pewność i wrzuciłem inny dysk oraz przełączyłem się na Kicka 1.3 (nie mam 2.0x). Już podczas instalacji z dyskietki wyskoczył komunikat, że nie można wykryć żadnej karty. Oczywiście mogłem kontynuować instalację i wybrać model karty, którą posiadam. Po ponownym uruchomieniu problem identyczny jak pod 3.1 - nie może otworzyć "Januszowej biblioteki" drunk

_Skiba, będę wdzięczny za twój wkład w sprawę.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 22:10:06 przez Umpal
[#21] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #20

Po reinstalacji systemu i zainstalowaniu emulatora w systemie nadal slychać z "brzęczyka" jeden długi i dwa krótkie piknięcia po uruchomieniu?
[#22] Re: Instalacja A2088XT...

@dominiqr, post #21

Tylko jeśli BindDrivers odpala sie w S-S, ale jak napisałem wyżej towarzyszy temu najpierw pomarańczowe GURU, a później zamrożenie systemu. Po zablokowaniu przed uruchomieniem BindDrivers system uruchamia się normalnie, ale karta nie wydaje już żadnych dźwięków.
[#23] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #22

1. Kartę emulatora masz w komplecie z A2000 czy zdobyłeś osobno?
2. Pobaw się zworką J1 na płycie emulatora (przy porcie flopa) - w sekcji A1 dokumentu masz opisane możliwości konfiguracji zworki.

Jeden długi sygnał i dwa krótki oznaczają problem z "wyświetlaczem" trybów MDA / CGA

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 22:53:13 przez dominiqr
[#24] Re: Instalacja A2088XT...

@dominiqr, post #23

ad.1. Razem z Amigą.
ad.2. Już się biorę za eksperymentowanie...

A swoją drogą, to twoje pytanie odnośnie "beepów" skłoniło mnie do poszukania informacji na temat BindDrivers i to jest prawdopodobnie w jakiś sposób związane z moim problemem, ponieważ cytując za tą informacją "ładuje sterowniki dla starych urządzeń. Szuka sterowników w katalogu 'Expansion' partycji systemowej i jeżeli jakieś znajdzie ładuje je, by system mógł rozpoznać urządzenie". Tak jakby był problem z odpowiednim wykryciem lub skonfigurowaniem karty.
[#25] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #24

beepnięcia ewidentnie wskazują na problem "wyświetlacza" obrazu.
Spróbuj może zainstalować starszą wersję dyskietki emulatora - nie 2.1, a 1.02 lub jeszzce starszą stąd

Spróbuj też odpalić emulator z dyskietki instalacyjnej, jest ona bootowalna, i zobaczysz co sie dzieje wtedy.

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 23:10:03 przez dominiqr
[#26] Re: Instalacja A2088XT...

@dominiqr, post #25

dominiqr DZIAŁA! yippee trampolina

Zmieniłem ustawienia zworek na Monochrome: Pins 4-6 and 3-5 (default).




Tylko wyświetla jakieś śmieci, ale to dopiero pierwsza udana próba uruchomienia, więc będę teraz nad tym siedział:



Wielkie dzięki za podpowiedź! piwo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 23:09:59 przez Umpal
[#27] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #26

Znałem Pana, nie Amigowca, który pod koniec lat `90 podpinając tylko klawiaturę do PC naprawiał je właśnie na podstawie odsłuchu beepnięć.
Czasami wystarczyło docisnąć GFX w slocie, innym razem wymienić RAM i komp ruszał.

Amiga ma kolorowe tła ekranu gdy coś nie gra, a PC beepnięcia ;)

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 23:20:58 przez dominiqr
[#28] Re: Instalacja A2088XT...

@dominiqr, post #27

Ja też znałem mnóstwo bipnięć, ale upłynęło już trochę lat i nic chyba nie pamiętam. Tak czy inaczej to bipanie jest w Amidze, więc nawet nie próbowałem porównywać z pecetowym.

Ale wracając do głównego wątku, to niestety mam również niepomyślne wieści.
Po pierwsze te śmieci są niepokojące, bo na filmie zlinkowanym przez _Skibę ekran wyświetla zupełnie sensowne informacje.
Po drugie wciąż się potrafi zawiesić.
Czy te śmieci nie będą mieć związku z BIOS-em na karcie? Może jest uszkodzony?
[#29] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #26

Źle napisałem wybór zworek. Ustawiłem na None: Pins 2-4 and 1-3

W każdym razie teraz już nie chce się uruchomić. Cały czas się wiesza. Obawiam się, że karta jest uszkodzona, albo strasznie kapryśna. Nic przecież nie zmieniłem.
Nie mam wątpliwości, że program bez BindDrivers się nie uruchomi (szuka Janus.Library). Z kolei odpalenie BindDrivers powoduje zwieszkę. Jeśli zaczekam chwilę i zostawię tak zamrożonego, to z karty wydobywa się kolejny, nowy dźwięk - 5 szybkich bipnięć: DropBox lub upload.net.
[#30] Re: Instalacja A2088XT...

@Umpal, post #29

Witam
Zworki J1 na karcie mam ustawione na 4-6 i 3-5. Co do wersji sterowników to instaluje te
Jednak największym problemem jest ułożenie kart w slotach zorro. Jeśli włożę w pierwszy slot A2091 potem w trzeci A2058 i w czwarty A2088xt to wszystko działa, jeśli zamienię kolejnością A2091 i A2058 to już system nie wystartuje i pojawia się GURU.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem