[#1] Podrecanie 060 raz jeszcze;)
Mam Blizzarda 1260/50Mhz. Na stronie Motoroli wyczytalem, ze mozna je spokojnie do 60Mhz podkrecic. Zabieram sie powoli do tego i z tad pytanie. Czy 66Mhz jej nie zaszkodzi ? Jakie chlodzenie w takim wypadku nalezy zastosowac ? A teraz tak poza konkursem:) Czym sie rozni procek z przedrostkiem XC(68060) od tego z MC ?
[#2] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #1

Mam Blizzarda 1260/50Mhz.

Ja tez

Czy 66Mhz jej nie zaszkodzi ?

Nie, jedyne co sie moze stac to zwisy programow lub wogule komputer sie nie uruchomi. Mialem kiedys XC68060/50, ktory nie chcial ruszyc na 60MHz :(.
Zamienilem go na inny model, tez 50MHz i mam teraz 75MHz :)

Jakie chlodzenie w takim wypadku nalezy zastosowac ?

Ja mam radiator + wiatrak 12V do chlodzenia kart graficznych, a do tego otwor w obudowie, tak jak to jest zroione w zasilaczu, azeby gorce powietrze moglo sie wydostawac na zewnacz. Bez tego mialem zwisy po kilkudziesieciu minutach pracy komputera.
[#3] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #1

Jeżeli chodzi o podkręcanie karty z procesorem z serii 68060/50
to wszystko zależy od producenta a mianowicie od tego czy twój procesor zostal wyprodukowany w USA cz na Malezji .
Procesory wyprodukowane na Malezji bez problemu i ryzyka uszkodzenia
procesora można przetaktować nawet na 75MHz .Z radjatorem też niema co szaleć wystarczy niewielki radiator i wentylator od 486 ponieważ 060
jest zasilana napięciem 3v i z zasady niezbyt mocno się nagżewa:)
Procesor wyprodukowany w USA niezbyt dobrze się podkręca raczej niewięcej niż do 66MHz.

Czy masz może na zbyciu prostokątny oscylator 60,66 lub 75?
[#4] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Zbyszek, post #3

Dzieki za pomoc. Procek mam z Malezji, wiec zaszaleje do 75Mhz;) Jeűeli chodzi o oscylatory to sam bym takiego potrzebowal:)
[#5] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #4

Witam

Proponuje zajrzec na strone WWW:

Jest tam ciekawy project dotyczacy zrobienia
dowolnego oscylatora
[#6] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #4

PODZWONIŁEM PO CHURTOWNIACH I ZDOBYŁEM OSCYLATORY 66 I 75:)
MUSZĘ KUPIĆ JEDNAK KILKADZIESIĄT SZTUK ALE MYŚLĘ ŻE PONIEWAŻ KUPIĘ
JE PO ATRAKCYJNEJ CENIE SPOKOJNIE ZEJDĄ MI NA ALLEGRO JEŻELI KOGOŚ
TAKIE OSCYLATORY BĘDĄ INTERESOWAĆ ZAPRASZAM NA MOJE AUKCJ
NA ALEGRO DO DZIAŁU AMIGA OSPRZĘT NA ALLEGRO NAZYWAM SIĘ SIĘ ZBYNIEKM:) POWINIENEM MIEĆ JE JUŻ W PONIEDZIAŁEK 16.12.2002R SĄ TROCHE W INNYCH OBUDOWACH NIŻ STANDARDOWE ALE DZIAŁAJĄ BEZ ZAŻUTU MAM 66 W SWOIM BLIZZARDZIE
XC68060 :) JEŻEL KTOŚ CHE ZOBACYĆ JAK WYKLĄDA TEN OSCYLATOR TO MOGĘ WYSŁAĆ ZDJĘCIE EMAILEM

POZDRAWIAM ZBYSZEK
[#7] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Norbert, post #5

Taki praktyk czynil nie bede. Bede mial trudnisci z wymiana oscylatora, a co dopiero mowic o stworzeniu go...:)
[#8] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@zbyszek, post #6

Moze chcesz wymienic oscylator 100Mhz na 75Mhz ?
Czy zmiana taktowania 060 przeszkadza w uzywaniu kontrolera SCSI ?
[#9] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Zbyszek, post #3

"Czy masz może na zbyciu prostokątny oscylator 60,66 lub 75?"

Wczoraj jeszcze miale ostatnia sztuke 75MHz, ale juz sprzedalem.

W sumie mialem oscylatory 60,66,66.66,70,72,75MHz do podkrecania 060, wszystkie szybko poszly. Zostal mi tylko jeden 75MHz na karcie :)
[#10] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #8

"Czy zmiana taktowania 060 przeszkadza w uzywaniu kontrolera SCSI ?"

Nie, przynajmniej w Blizzardzie, ale musi pamiec wyrabiac, inaczej bedziesz mial zwisy.
[#11] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #1

Moze mi ktos jeszcze wyjasnic w jaki sposob moge ustawic pamiec w tryb 60ns na Blizzardzie 1260 ?
[#12] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #11

Nie mozna tego zrobic.
[#13] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #8

Mariusz_Barczyk napisał(a):
Moze chcesz wymienic oscylator 100Mhz na 75Mhz ?

JEŻELI INTERESUJĄ CIĘ OSCYLATORY TO ZAJŻYJ NA ALLEGRO NA MOJE AUKCJE W OBECNEJN CHWILI MAM 66 W OBUDOWIE SMD ALE KSZTAŁT
NIEMA ZNACZENIA NA ZDJĘCIU NA MOJEJ AUKCJI WIDAĆ TEN OSCYLATOR
ZAMONTOWANY NA MOJEJ KARCIE Blizzard 060/50 podkręcony na 66 (TAKŻE KSZTAŁTEM SIĘ NIE SUGERUJ) :www.Allegro.pl aukcja ma numer 9092451.
Co do zamiany niemam doczego użyć oscylatora który posiadasz więc diękuję Oczywiście mogę ci sprzedać oscylator poza aukcją mam ich około
20 sztuk

Pozdrawiam Zbyszek
[#14] Re: Podrecanie 060 raz jeszcze;)

@Mariusz_Barczyk, post #1

Chcialbym sie zapytac tak przy okazaji czy czasem ktos niema na zbyciu
oscylatora miedzy 80 a 90 MHz?
Potrzebuje do Apollo 040/40 gdyz podciagniecie go 50 MHz nie powiodlo
sie wiec chcialem sprobowac mniejszy
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem