kategoria: CDTV
[#1] Zapragnąłem CDTV
Witam wszystkich.

Po latach spędzonych w PCtowych czeluściach, potem latach emulacji, nieco potem z jednym takim nowym systemem hm... a następnie FPGA, zapragnąłem wreszcie MIĘSA!

Myślę o zakupie CDTV.

Argumentów jest kilka. Jeden jest taki że miałem kiedyś A500 - a to ta sama platforma. Drugi to design - zdecydowanie wygrywa z CD32. No i kolejny, poza demami (i to niektórymi), na rdzeniu AGA na MIST, nie znalazłem porywających mnie gier. Poza tym pasuje do czarnego telewizora no i ma pada bezprzewodowego.

Mam prośbę użytkowników o ogólne wrażenia użytkowania oraz info o możliwości rozszerzenia (przyzwyczajony jestem do karty SD z ADFami więc chciałbym mieć podobne rozwiązanie). Widzę że jest sporo portów z tyłu więc to mnie bardzo interesuje.

No i pytanie ostatnie - czy jak się jest cierpliwym, czy zdarzają się (allegro/ebay) nowe egzemplarze? Chyba gdzieś mi mignął nawet teraz na e-bayu. Drogo

Z góry dziękuję za pomoc.
[#2] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #1

CDTV to jest wyjątkowy model Amigi. Albo się ją nie docenia i ignoruje, albo się ją kocha. Dla mnie bez wątpienia jest to najładniejsza nie tylko Amiga, ale komputer w ogóle.

Wrażenia z użytkowania są umiarkowane. Niewątpliwie zajebiście jest sobie ją włączyć z pilota bezprzewodowego, popatrzyć jak leży przy nowoczesnym TV i jak się ładnie tam komponuje, i się jarać gierkami i muzyką z CD przez głośniki... Jest to też chyba jedyna Amiga, która ma aprobatę żon, aby mogła swobodnie leżeć w salonie... OK

Jednak przez to, że jest tak niedoceniana, nikt nie wypuszcza na nią nic. Z dodatków to masz:
- jakiś mityczny 020, którego nikt na oczy nigdy nie widział bez fastu... link
- 2/8mb fast elboxu, jeżeli 2mb jest jeszcze w miarę spotykane, to 8mb, to już chyba tylko mitologia jedynie...
- rozszerzenie CHIP do 2mb, drogie i rzadkie
- sanjyuubi's 8mb fast + 1.5 slow + ide - to jedynie (niestety) tylko mitologia i porzucony benkart ojca projektu, którego nikt tak naprawdę (chyba) nie ma ochoty zaadoptować choć trzeba wierzyć do końca!
- kontrolery SCSI - rzadkie i drogie.

także z dopałek tyle, więc w skrócie, o tyle, że fajnie się prezentuje, whdload na tym to wyzwanie i trudna sztuka, ze względu na brak czegokolwiek (lepszego proca, fastu)
Bardzo trudna do rozbudowy, choć piękna maszyna OK
Jest to chora miłość, jednak ja nie zrezygnuję... ma u mnie (chyba) dożywocie...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 23:55:08 przez zmiennik
[#3] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #2

- sanjyuubi's 8mb fast + 1.5 slow + ide - to jedynie (niestety) tylko mitologia i porzucony benkart ojca projektu, którego nikt tak naprawdę (chyba) nie ma ochoty zaadoptować choć trzeba wierzyć do końca!


coś jeszcze chcesz dodać mitologią może pozostać dla Ciebie...
[#4] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #2

choć trzeba wierzyć do końca!


Może słabo wierzysz i krzak nie goreje.
[#5] Re: Zapragnąłem CDTV

@dez3, post #3

A co? Udało Ci się to zintegrować? Jest gdzieś do znalezienia, dostępne?
[#6] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #2

Jako posiadacz CDTV moge powiedziec tyle ze jest to bardzo porządnie zrobiony sprzęt, jakość stacji, klawiatury oraz innych komponentów naprawdę bardzo wysoka. Duzo elementów zestawu "made in Japan". Jakośc wykonania takich A600 i A1200 przy CDTV pozostawia wiele do życzenia. O jakości CD32 nawet nie wspominam...

Rozszerzać tego nie ma sensu , przy zakupie warto zwrócić uwagę czy jest dorobiony wyłącznik cdromu (pelny tryb A500). Jesli nie ma to trzeba sobie dorobic przełacznik do zworki na płycie. Warto też zwrócić uwage na to w jakim stanie jest CDROM i czy jest do niego Caddy (ciezko spotykane jesli brakuje - jest takie samo jak w A570). Warto pomyśleć o wsadzeniu Gotek Cortex do obudowy zamiast stacji dysków - wtedy mamy problem z padającymi floppami z głowy.

Ważnym dodatkiem jest również interfejs do standardowej amigowskiej myszy i joy`a. Ten nowy z allegro nie chciał u mnie działać. Na szczescie jakis czas temu kolega na forum sam zrobił interfejsik wpinany w port myszy CDTV i działa on u mnie wyśmienicie. Warto zwracać na to uwage aby był w zestawie.

Pilot bezprzewodowy jest w tej chwili jeszcze od kupienia nowy, niemniej jednak ja swojego prawie nie używam. 90% oprogramowania mozna obsłużyć joystickiem wpietym do interfejsu. Jest sporo fajnego softu pokazującego mozliwości CD. Mi bardzo spodobala sie CDTV`owska wersja UGH :)

No i najwązniejsze - radze nie czekać z zakupem - ceny CDTV wręcz szybują w góre.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:37:11 przez miroll
[#7] Re: Zapragnąłem CDTV

@miroll, post #6

A netu się nie da jakoś podłączyć? Tam z tyłu jest sporo portów.

Nawet do Minimiga szeregowego da się w teorii podłączyć net.
[#8] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #7

A co zrobisz na internecie przy pomocy MC68000 7,14 MHz i 1 MB CHIP?
[#9] Re: Zapragnąłem CDTV

@recedent, post #8

A co zrobisz na internecie przy pomocy MC68000 7,14 MHz i 1 MB CHIP?


W sumie to jakaś konsola telnet pójdzie na tym ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 16:33:19 przez dominiqr
[#10] Re: Zapragnąłem CDTV

@recedent, post #8

Ja tam pingowałem świat ;)

By się człowiek spiął to by dla niebateryjkowych sprzętów z RTC napisał program, który z każdym bootem łączy się z serwerem czasu i ustawia zegar jak trzeba. Już jakiś pożytek z sieci wtedy jest. ;)

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 16:39:23 przez teh_KaiN
[#11] Re: Zapragnąłem CDTV

@recedent, post #8

Network Boot Disk, powinno działać.


Tested on:...
- A600/KS2.05 (unexpanded) with 3COM driver

Czyli PlipBox i coś na te przesłane dane.
[#12] Re: Zapragnąłem CDTV

@TechNineWonder, post #11

No to jeszcze Kicka musisz podmienić, bo na 1.3 będzie ciężko.
[#13] Re: Zapragnąłem CDTV

@recedent, post #12

Ale temat będę drążył szeroki uśmiech
[#14] Re: Zapragnąłem CDTV

@teh_KaiN, post #10

CDTV ma zegar wbudowany, nawet na przednim panelu się wyświetla.

Net w stanie z 1991 roku spokojnie na tym sprzęcie pójdzie. Jestem pewien, że do dziś istnieją serwisy internetowe w formie BBS lub podobnych.

Tymczasem polecam Ser/ParNet do komunikacji między Amigami. Wtedy CDTV może pobierać zasoby bezpośrednio z innej Amigi.
[#15] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #7

@DiskDoctor
Myślę, że za pomocą Plipbox-a to do netu można każdą Amigę podłączyć. Kwestia kombinacji i uporu :)
[#16] Re: Zapragnąłem CDTV

@Sir_Lucas, post #15

No niby tak, ale między podłączeniem do Internetu a korzystaniem z Internetu jest jednak spora różnica ;)
[#17] Re: Zapragnąłem CDTV

@Jenot, post #16

Przy CDTV to będzie chyba wymagać trochę więcej uporu i kombinacji niż np. przy A500.
[#18] Re: Zapragnąłem CDTV

@Hexmage960, post #14

OK no mi chodziło np. o tunelowanie RSa (czy tam równoległy port - wszystko jedno) po IP tak, żeby grać na dwie osoby np. w Lotusa.
[#19] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #1

Cześć,

jako użytkownik CDTV powiem pokrótce:

Jest to sprzęt wizualnie piękny, ale z kolei CDTV-CR moim zdaniem jest piękniesze, ale dostępność graniczy z cudem.
Mam standardowy konfig + dysk 512MB, ale w tej konfiguracji jest to generalnie porażka - ewidentnie brak pamięci doskwiera.
Ja na przyszłość będę starał się rozszerzyć ją do tych 2MB CHIP + jakiś fast. I jak znajdzie się to o jakieś rozszerzenie mieszczące pod obudową. Jestem przeciwnikiem rzeźbienia obudowy, więc to, co mogę staram się instalować nieinwazyjnie - jak chociażby przełącznik CDTV/A500.
Mam trackballa bezprzewodowego do niej - i jest to świetne rozwiązanie, choć drogie, bo joye standardowe podłączam do niego i nie muszę się niczym martwić. Mam też adapter do 2 joy'i na port drukarki, więc jest też dobrze.

No raczej nie ma porywających gier, a i encyklopedie to daleko w przeszłości są - choć to, nie powiem, ciekawostki do prezentowania.

Myślę, że spokojnie możesz sobie dokupić jakąś niefirmową stację zewnętrzną i do niej wrzucić HxC czy innego Goteka - obędzie się bez niszczenia pięknych, oryginalnych stacji.

Internet? Dla mnie generalnie na klasykach to jest masochizm - ale przy standardowej A500 to Plipbox do BBS/IRC to jeszcze daje radę, ale tutaj ROM jest podstawą do wymiany.

No i nie czekaj z zakupem, nawet na alledrogo - bo jak przedmówcy pisali ceny szybują, i robi się ciężko ze zdobyciem w sensownej cenie. Ebay jest alternatywą, choć ceny są wyższe, ale... wiesz co kupujesz, bo ochrona konsumenta jest zdecydowanie lepsza. Innym sposobem jest szukanie na portalach (jak chociażby [url=www.amibay.com]amibay[/url]. Na moje doświadczenie wszędzie poza Polską wiesz co kupujesz, u nas, to jedynie podjechać i samemu ocenić - no taka rzeczywistość nasza niestety.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 19:46:33 przez Tom Rain
[#20] Re: Zapragnąłem CDTV

@Tom Rain, post #19

Dzięki wszystkim za info. Może już w grudniu będę polował.

CDTV-CR


O w mordę, jakież to piękne!!! Zaraz sobie zrobię filtr na e-bay na to (bo w PL to chyba raz na rok się pojawia).
[#21] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #20

Nie napalałbym się na to na Twoim miejscu. Jest podobno kilka sztuk na świecie i ceny będą oscylowały zapewne w okolicach kilku tysięcy euro...

P.S. wie ktoś jakie były różnice między CDTV-CR, a poprzednikiem poza estetycznymi?
Gdzieś czytałem, że to "CR" znaczy "costs reduced", czyli niby tańsza wersja, robiona po kosztach... z kolei ma już wbudowaną stację i wyświetlacz o większych możliwościach.
[#22] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #21

[#23] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #21

Wystarczy spojrzeć na mobo.



np:
1× internal AT IDE 44 pin header

I takie tam na http://amiga.resource.cx/ jest opisane.
[#24] Re: Zapragnąłem CDTV

@zmiennik, post #21

Zrobię więc tak. Teraz kupię CDTV, a jak odłożę i się pojawi coś w obrocie, zamienię na CRkę. Bo to jest miód.

Nie mówię, że szybko odłożę.

Z drugiej strony kilka tysi EUR to za to można mieć mocny, amigowy sprzęt, i to mocno podbajerowany... Ech...

PS - Z ciekawostek: CR ma chyba jeszcze slot PCMCIA.
[#25] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #24

Tu masz też ciekawy tekst o tym "prototypie".
[#26] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #1

To ja odpowiem tak: mam CDTV :) i chwalę sobie ogromnie ten sprzęt :)

Ale to powoli przestaje być sprzęt "do używania" - coraz mniej, coraz droższy, coraz bardziej "szkoda". A niby "prawie zwykła A500".

Bezprzewodowy pad/pilot jest na pewno zaletą, ale jak używa się go jako pilota. Grać się na tym nawet w coś-tam da, ale na pewno nie jest to ani wygodne, ani ergonomiczne, ani przyjemne. A już używać tego jako myszki (zwłaszcza w niektórych grach) to objaw czystego masochizmu

Wbudowana stacja CD jest naprawdę wysokiej jakości.
No i dzięki temu można wykorzystać CDTVkę jako łatwy sposób do zgrywania ADFów na dyskietki... ;) z tym że... no szkoda :P

Jeśli chodzi o przerobienie stacji dyskietek na GOTEKA - kurcze, nie wiem. Raz, że szkoda, dwa - to nie jest plug&play że tak powiem, niby wbudowana jest w obudowę zwykła stacja dyskietek, ale nie ma osobnego złącza na taśmę i osobnego złącza na zasilanie, a zintegrowane to jest w jednym kablu. Wiem, bo rozbierałem, chciałem założyć nową stację i się przejechałem. Lepiej zainwestować w drugi zewnętrzny napęd dyskietek i jego przerabiać :)

No i rozszerzenie tego ustrojstwa to piekło. Ja mam standardową i... no cóż, nie wszystko na takiej pójdzie. Taką podstawową podstawą jest przełącznik CDTV/A500 i przejściówka na zwykłe gniazdo myszy/joya. Bez tego ani rusz.
[#27] Re: Zapragnąłem CDTV

@dizzyx, post #26

Jeśli gotek miałby być jedyną stacją do cdtv, to wszystkie sygnały są na złączu.
Wystarczy podłączyć je odpowiednio tak jak na tym zdjęciu


Mysle że zamiast szerokiej taśmy fdd można byłoby zastosować kabel HDMI. 19 żył powinno wystarczyć. Połowa na taśmie FDD to masy
[#28] Re: Zapragnąłem CDTV

@Norbert, post #27

[#29] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #24

W Lotto wygrałeś, że chcesz kupić CR-kę?
[#30] Re: Zapragnąłem CDTV

@DiskDoctor, post #24

Teraz kupię CDTV, a jak odłożę i się pojawi coś w obrocie, zamienię na CRkę.


heee.. letko śmiechłem jak to przeczytałem bez urazy
kolega chyba nie wie co pisze, CDTV-CR to święty graal, biały kr.. tfu! "diamentowy kruk", komputer nie wprowadzony do sprzedarzy, tak jak przedmówcy pisali jest ich dosłownie kilka szt na świecie i wszystkie to są prototypy zbudowane do testów, i prawopodobnie posiadaczami ich są byli inżynierowie z commodore którzy je projektowali (po upadku commodore prawdopodobnie sobie je wzieli jako "scrap")
btw.
tutaj kilka filmików z działania tego "mitycznego" cudu
cdtv-cr youtube serch
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem