[#1] GBA 1000 pytania...
Czy to prawda że GBA1000 jest wyposażone w 128 mb pamięci RAM ale obsługuje tylko 64 mb. Co za tym idzie można by wlutować tylko osiem kostek RAM, aby ciąć koszty?


Czy z GBA1000 działa klawiatura z Amigi 500 i reset z klawiatury? Bo widzę że jest złącze Rj do klawiatury.


W sumie to mam jeszcze kilka nie jasności, ale na razie ich nie poruszam bo i tak zanim zacznę składać GBA1000 to trochę czasu minie. Tak że na pewno coś jeszcze będę chciał się dowiedzieć ale to jeszcze nie teraz.
[#2] Re: GBA 1000 pytania...

@TechNineWonder, post #1

GBA1000 to 2MB CHIP w 4 układach DRAM i 8MB FAST w 16 układach SRAM, to masz na płycie, dodatkowe 64MB FAST jeśli dołożysz turbo 040/060.
Jeśli chodzi o klawiaturę A500 to będzie działać, ale bez resetu.
[#3] Re: GBA 1000 pytania...

@Kilos, post #2

Dodam tylko, że na karcie 68040/60 można dodać 128 MB, są podłączone wymagane linie adresowe, tyle że wsad odpowiedzialny za inicjalizację karty obsługuje tylko 64 MB. Może kiedyś, jeśli Georg Braun przeprosi się ze środowiskiem, powstanie wsad obsługujący 128 MB.
Reasumując, przy karcie 68060 masz 64 MB DRAM ZIII na karcie, 8 MB SRAM ZIII na mobo i 2 MB chip RAM. Razem 74 MB. Można jeszcze dorobić kartę dodającą 4 MB DRAM ZII ekstra (jest też wersja 8 MB, ale wtedy nie zaadresujesz RAMu dla karty graficznej).
[#4] Re: GBA 1000 pytania...

@Kilos, post #2

Nie no czytałem coś o tym że nie ma jakiegoś wsadu czy coś i działa tylko 64mb. I myślałem że chodzi o mobo. No chyba że mi się coś przyśniło, bo teraz nie mogę znaleźć tej strony.

W Amidze 2000 mam tak zrobione że mam w wtyczce DIN podpięty reset pod / trzeci pin/ a w Amidze pod pod GARY chyba. I reset mi działa tu się nie da takiego czegoś zrobić.


Dodam tylko, że na karcie 68040/60 można dodać 128 MB


No czyli chodziło o kartę turbo. Spoko

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 17:09:02 przez TechNineWonder
[#5] Re: GBA 1000 pytania...

@TechNineWonder, post #4

Reset z klawiatury A500 możesz zrobić, tyle że musisz dorobić wtedy piąty przewód obsługujący sygnał kbreset.
[#6] Re: GBA 1000 pytania...

@wali7, post #5

albo wylutować jeden tranzystor z płytki klawiatury A500.
[#7] Re: GBA 1000 pytania...

@TechNineWonder, post #1

Witam. Trochę póżno zaczyna składać GBA 1000. Szukam dokumentacji. Jeżeli ktoś posiada informacje na temat:
1. BOM do sklepu Mousera. Numery podzespołów do zamówienia.
2. Czy można nie wlutować FastRam (zamierzam i tak dodac procesor 68060)
3. W przypadku braku Ambera, ktorych układów nie dodawać.
4. Jak dołączyć klawiaturę z Amigi 500 do GBA.
5. Jaki zasilacz do GBA w przypadku braku orginalnego.
Z góry dziękuję za informację.
[#8] Re: GBA 1000 pytania...

@luka, post #7

mi trochę zostało elementów do GBA
tu masz nie z mousera ale z tme, z mousera zamawiałem tylko pamięci
link
link
link

lutować możesz z locatora link

zasilacz kupowałem od lotharka chyba jako jeden z pierwszych
[#9] Re: GBA 1000 pytania...

@luka, post #7

Polecam locatora, którego podał Jacek.

Czytałem na forach, że jak były jakieś problemy z fastem na płycie to GBA odpalał z samym chip ramem. Więc pewnie bez wlutowanego fastu ruszy. Jednak warto go wlutować, bo z 68060 będziesz miał o te 8 MB RAM więcej. Poza tym i tak będziesz musiał odpalić GBA na 68030 aby zapisać flash rom (w GBA robisz to specjalnym programem z poziomu AmigaOS), dopiero wtedy wymieniasz 68030 na kartę z 68060 i przestawiasz zworkę uaktywniającą flash podczas bootstrapu.

Co do Ambera, to popatrz w schemat, na pewno niepotrzebne są pamięci flicker fixera. Pewnie kilka innych (i tańszych) niepotrzebnych elementów jeszcze znajdziesz.

Po prostu podłącz linie zasilające, kbclk i kbdata. Powinno działać, ja miałem problemy gdy kabel do klawiatury był zbyt długi, pomogło skrócenie go do 1,3 m.

Zasilacz Meanwell RT65A jest niezły. Podobno ostatnio trudno go kupić, ale kilka dni temu był na Allegro (w razie czego mam link do sprzedawcy). Początkowo do zasilania GBA używałem starego zasilacza PC AT.
[#10] Re: GBA 1000 pytania...

@wali7, post #9

Ja kiedyś bardzo obczajałem temat. Nie znosiłem a1000 przez tę jej hermetyczność, no i tak po prawdzie to tylko stała i nic na niej sensownego nie dało się zrobić. Planowałem zamienić płytę na gba właśnie ztego powodu, aby mieć kickstarter, IDE i jakąś sensowną prędkość. Teraz po zainstalowaniu 68EC020TK od Matze, to całkowicie rozwiązało mi problemy i w zupełności mi wystarcza, zamiast iść w wymianę płyty.
[#11] Re: GBA 1000 pytania...

@Ralpheeck, post #10

Dziękuję Wam za informacje. Dla mnie samo GBA 1000 jeżeli złoże to stan przejściowy. Mam nadzieję że złożę ją i zabiorę się za katę graficzna i akcelerator do niej. Nadal szukam pełnego BOM do Mousera. Chciałbym kiedyś dojść do momentu gdy Amiga zastąpi mi podstawowe funkcje pc... internet, edytor tekstu... pierwsze moje sprzęty to C64 i Amiga 1200 ponad 25 lat temu...
[#12] Re: GBA 1000 pytania...

@luka, post #11

Raczej BOMa z mousera nikt nie ma, jak już to tme
A może byś tak chciał złożyć A4k ?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 21:18:47 przez Amigo-A1200-040
[#13] Re: GBA 1000 pytania...

@Amigo-A1200-040, post #12

W sumie bez znaczenia jeżeli w miarę pełny..
Co do A4k to nie wiem jakie są nawet koszty...
[#14] Re: GBA 1000 pytania...

@luka, post #13

A tak ciężko samemu zrobić listę w tme?
Koszt płyty A4k to ok 2,7k-3k
[#15] Re: GBA 1000 pytania...

@Amigo-A1200-040, post #14

Niby nie ale problemy są dla mnie zwłaszcza ze złączami. Czy niektórymi elementami innymi niż 1206. Jak dla mnie..
[#16] Re: GBA 1000 pytania...

@luka, post #15

Na GBA elementy R są praktycznie 1206 i niektóre C też,
Z jakimi złączami masz problem?
[#17] Re: GBA 1000 pytania...

@TechNineWonder, post #1

a ja spytam z innej mańki - co w zasadzie stało sięz Georgiem Brownem?
Próbowałem przeszperać sieć, ale nie ma jasnych informacji - tyle tylko, że była jakaś drama i się obraził.
Szkoda, bo to chyba ktoś najbliższy skonstruowania "nowej, starej amigi" :)
Przeprojektowana GBA1000 już od razu z 060 pod Checkmate1500 to byłby totalny hicior.
[#18] Re: GBA 1000 pytania...

@kamilus, post #17

Jest już taka płyta i nazywa się GBA 1000 rev5 , ale niestety nie ma do niej kompletnej dokumentacji.
Bo tak jak piszesz obraził się.
[#19] Re: GBA 1000 pytania...

@Amigo-A1200-040, post #18

W sumie jakbym szukał najbardziej odjechanej self-made Amigi, to wskazałbym na AA3000++ hesego. Dopiero na drugim miejscu dałbym GBA1000 rev4. Trzeba jednak pamiętać, że GBA bez wątpienia jest prekursorem "nowych-starych-self made" Amig, do tego wypasione turbo 060 i jedna z najlepszych kart GFX... właściwie to GBA i AA3000++ idą łeb w łeb. Jednak wbudowanie Prometheusa do AA3000++ i DSP daje mu niewielką przewagę.
A GBA1000 rev5... no to chyba byłby numer 1, gdyby tylko Georg "odobraził się" i wypuścił Gerbery i wsady do CPLD dla tej konstrukcji.
A trzecie miejsce... to chyba A4000TX. Ten projekt zachwyca mnie swoją elegancją. Żadnego druciarstwa. :)


Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 00:13:33 przez wali7
[#20] Re: GBA 1000 pytania...

@wali7, post #19

Witam.
Fajnie by było jakby ktoś przeprojektował GBA1000 do obudowy i klawiatury A500, która jest bardziej osiągalna od obudowy A1000.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 12:03:51 przez ted
[#21] Re: GBA 1000 pytania...

@ted, post #20

Pewnie by pomogł dostęp do poprzedniego projektu. Powierzchniowo płyta by sie zmieściła. Zrobienie projektu i testy to też spore koszty.
[#22] Re: GBA 1000 pytania...

@ted, post #20

Równie dobrze można by chcieć "przeprojektować" A3000, albo A4000 do obudowy A500.
Tutaj niema czego przeprojektowywać, zasadniczo trzeba zaprojektować wszystko od nowa.
Może po prostu kupić sobie do A500 Warpa?
[#23] Re: GBA 1000 pytania...

@Kilos, post #22

Dokładnie tak. Pomysł bez sensu, bo będzie się miało a3000 na pół gwizdka bez zorro. Taki maluch z silnikiem od astry :)

Kiedyś hese wspominał o zrobieniu agi w „gorszych” modelach amig (cdtv, a1000), poprzez przemodelowanie płyty od amigi idealnej (1200).
[#24] Re: GBA 1000 pytania...

@Ralpheeck, post #23

Jako, że jestem tu nowy witam wszystkich Amigamaniaków.

Po przejrzeniu wielu projektów do budowy nabrałem przekonania, że jednym z odpowiedniejszych dla mnie jest GBA 1000. Mam pewne doświadczenie w budowaniu urządzeń elektronicznych i sporo elementów.
Niestety zorientowałem się, że może być problem z pozyskaniem zaprogramowanych układów GAL i innych.
Czy jest szansa zdobyć te układy lub przynajmniej wsady do nich w Polsce? Czy ktoś jest tu skłonny pomóc mi w tym? Czy jest obecnie sens budować ten układ?

Pozdrawiam
Zbyszek
[#25] Re: GBA 1000 pytania...

@ZbyszekM, post #24

Układy GAL to jest najmniejszy problem jeśli chodzi o ten projekt. Same układy są dostępne tak samo jak i wsady, większy problem miał byś ze zdobyciem np. układu AMBER.
[#26] Re: GBA 1000 pytania...

@Kilos, post #25

Dzięki za odpowiedź.
Czy wykorzystanie innej (dedykowanej) karty graficznej rozwiązuje problem Ambera? Ewentualnie czy są godne zaufania źródła zaopatrzenia w te układy?
Rozumiem, że w razie decyzji o budowie GBA 100 mogę tu na forum liczyć na pomoc w zdobyciu wsadów do układów.
Ta trochę napaliłem się na ten projekt ale też bez sensu byłoby utopić sporo pieniędzy w nieukończony układ.

Zbyszek
[#27] Re: GBA 1000 pytania...

@ZbyszekM, post #26

Jeśli chodzi o kartę graficzną jako taką to jest dedykowany projekt takiej karty do GBA. Układ AMBER jest Ci potrzebny do części scandoublera/flicker-fixera żeby móc wyświetlić natywne Amigowe tryby w 15KHz na "współczesnym" monitorze, także LCD. Możesz nie budować części sd/f-f i podłączyć GBA do TV via SCART/RGB, albo użyć gotowego rozwiązania jakim jest Indivision ECS do obsługi którego GBA też jest przystosowane.
Układy GAL możesz kupić w PL po ~10 zł, względnie nowe ATFy w TME, jeśli chodzi o wsady to tak ja, jak i wiele innych osób na forum je posiada, z zaprogramowaniem tez nie było by problemu.
[#28] Re: GBA 1000 pytania...

@ZbyszekM, post #24

napisz skad jesteś może bedzie łatwiej
[#29] Re: GBA 1000 pytania...

@JacK_Swidnik, post #28

Dziękuję za deklarację pomocy. Jestem z Warszawy. Prace związane z układem chcę rozpocząć po nowym roku, a teraz tylko zbieram dokumentację i sprawdzam czy jest realne zakończenie prac z sukcesem. Dodam jeszcze, że nie jestem informatykiem ale jakby co to mam wśród bliskich osoby z odpowiednią wiedzą.
Jako alternatywny projekt biorę pod uwagę budowę repliki A 500 lub A1200. Tu myślę o przeszczepie podstawowych elementów z istniejących komputerów.

Zbyszek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 20:53:05 przez ZbyszekM
[#30] Re: GBA 1000 pytania...

@ZbyszekM, post #29

GBA od strony technicznej nie jest bardzo trudne, prawie wszystkie scalaki THT (drobnica SMD). To był mój pierwszy duży projekt, bardzo duża frajda. Jedyny problem to duża ilość części, trzeba uwagi, aby nic nie pomylić. Szczęśliwie jest fajny locator on line.
Najtrudniej chyba wlutować Fast RAM, bo kostki są w obudowie SOJ, a trzeba mieć pewność co do styku wszystkich połączeń.
Co do Ambera, to rzeczywiście trudno go dostać, a ceny są zabójcze. To już chyba lepszym rozwiązaniem jest Indivision ECS. Reszta specjalizowanych, starych scalaków znajduje się w A500+, lub A500 rev8.
Jak koledzy wyżej pisali, GALe to żaden problem. Proste do kupienia, większość programatorów je obsługuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem