kategoria: A4000
[#1] zakup z importu
w sumie to sam nie wiem czy Was pytać
ale może coś mi doradzicie

zgłosił się do mnie gość który chce sprzedać sprzęt amigowy w dobrym stanie kompletny
zdjęcia już widziałem, no i jestem zainteresowany z tym ten klient pochodzi z Belgradu w Serbii

no i pytam co jeszcze dochodzi do kosztów wysyłki u nas?
wiem że 50E to będzie mój koszt wysyłki z stamtąd do nas ale jeszcze u nas w Polsce mogę zapłacić cło? vat 23%? itp.
jak to mam sobie wyliczyć? gdzie o tym poczytać? ktoś ściągał sprzęt amigowy spoza UE?

może macie jakieś doświadczenia? może ktoś coś ściągał z Serbii?
[#2] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #1

podatek vat placi sprzedajacy, a nie kupujacy. wiec podatek powinna zaplacic tamta osoba u siebie. co do cla z serbii to nie wiem ;/
[#3] Re: zakup z importu

@juen, post #2

czytałem że jak sprzedawca wyśle paczkę z opisem że to "prezent" to jest to jakoś u nas inaczej postrzegane przez urzędy celne
[#4] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #1

Z Serbii kupiłem kiedyś X-Surf 3. Nic nie płaciłem dodatkowo.
[#5] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #3

Prezent albo próbki (jeśli to biznes).
Tak czy inaczej celnicy jeśli sprawdzą ten prezent to mogą uznać że to jednak nie prezent i zatrzymają Ci to. Wtedy będziesz musiał wypełnić papiery i zapłacić podatki wg taryfikatora.
Jak potraktują 30 letnią Amigę nie wiadomo. Albo oleją temat, albo dowalą za zabytek haha ;)

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 21:00:18 przez Vato
[#6] Re: zakup z importu

@Vato, post #5

wysyłka będzie pewnie na adres firmowy więc w przyszłości może ktoś uznać że kupuje towar handlowy do firmy i mi dowalą vat 23% dodatkowo, muszę z kimś pogadać na ten temat
to tylko moje przypuszczenia
[#7] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #6

Żeby dowalili muszą otworzyć i określić co to jest.
[#8] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #6

pisalem Ci wyzej, ze sprzedajacy placi podatek VAT, a nie kupujacy! to kwestia sprzedajacego, aby ustalic taka cene, w ktorej zwroci mu sie ten podatek
[#9] Re: zakup z importu

@juen, post #8

ale on pewnie płaci u siebie swój Vat a my u siebie nasz :)
kupując coś z UE mam obowiązek sam sobie naliczyć VAT 23% do kwoty netto z fvat i go odprowadzić
a jak jest spoza ue to ja nie wiem, jeszcze nic nie brałem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 21:33:05 przez JacK_Swidnik
[#10] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #9

dlaczego podatek vat mialby byc zaplacony podwojnie?
nie kupujesz jako firma, a do tego jakim prawem polska miala by opodatkowac sprzedaz w serbii? to co jest nie wiadome dla mnie to tylko jak wyglada sprawa z cłem..

czyli jak pojedziesz za granice i kupisz cos w sklepie (i zaplacisz podatek vat zawarty w cenie sprzedazy nalezny zagranicznemu panstwu) to uwazasz, ze przywozac to do kraju, masz zaplacic drugi raz podatek ? nie motaj :)

edit:
jaka znowu fv, jakis Serb wystawi Ci Fv na stara Amige z piwnicy?:P

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 21:41:10 przez juen
[#11] Re: zakup z importu

@juen, post #10

ok, ok
tylko polemizuje :D
się jutro dowiem
dzięki
[#12] Re: zakup z importu

@juen, post #10

Na granicy powinni ten podatek zwrócić, tak to chyba działa. Pod warunkiem, że masz paragon i wypisany kwit TAX FREE przez sprzedającego.

Ja w deklaracjach pisałem, że zawartość pudła to książki i składałem ręce, żeby nie zaglądali. Puściłem tak trochę towaru, a nawet raz 8kg kiełbasy suszonej do US i się udawało.
[#13] Re: zakup z importu

@juen, post #10

Kupując coś jako osoba, a nie firma poza unią jak Ci wezmą na cło to dodatkowo doliczają polski VAT 23%.
Cło to pikuś bo chyba 2% wynosi. A i chyba wartość powyżej 50$ musi być.

Ot takie państwo ;)
[#14] Re: zakup z importu

@JacK_Swidnik, post #1

Cła NIE PŁACI się za towary sprowadzane z Unii Europejskiej (UE). Natomiast za towary sprowadzane zza UE, cło oraz VAT należy zapłacić.

Przesyłki do 150 EUR zostają zwolnione z cła, natomiast mogą zostać opodatkowane (23% VAT).
Paczki o charakterze niehandlowym o wartości do 45 EUR mogą zostać dodatkowo zwolnione z podatku. (Ministerstwo finansów dokładnie określa jak oni interpretują takie paczki: LINK do MF).

Zawsze istnieje opcja gift na paczce lub zaniżenie wartości. Zakładam że celnik jak zobaczy 30letni komputer da wiarę że to mniej niż 45e może być warte. Choć ja bym chyba skorzystał z gift, 30 letni komputer w paczce 'gift' jest relatywnie wiarygodny.
[#15] Re: zakup z importu

@codi, post #14

Tak jak piszą koledzy niech pookleja , że to gift.
Jak stanie na celnym to i tak celnicy będą chcieli jakiś papier ile zapłaciłeś.
Ja normalnie wkleiłem transakcje z karty i modele telefonów z chinskiego sklepu
wysłałem mailem i paczka ruszyła do zapłaty był vat przy odbiorze.
bedziesz się martwił jak ja zatrzymią
[#16] Re: zakup z importu

@nekroskop, post #15

Osoba prywatna. Placil bym przez peypal.
Kwota ustalana emailowo 500 e + 50e. A4000

Jutro podzwonie ale chyba odpuszczę bo sie przeliczylem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem