[#1] Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?
Aktualnie korzystam z kabelka nullmodem własnej roboty. Wykonany według tego schematu, ze strony Cloanto

http://www.amigaforever.com/gfx/null-modem/wiring_9-25.gif

ADFSender działa na nim bez problemu, natomiast Amiga Explorer nie funkcjonuje (zakładałem kiedyś oddzielny wątek, w którym przerabialiśmy to na wszelakie sposoby - nic nie pomogło).

W ADFSender korzystam z paczki transwarplong, ale są tam też inne, nie wiem co dają, do czego służą, oraz jak się ich używa. Nie wiem też, czy przyśpieszają transfer. Normalnie trwa to dosyć długo, około 7-10 minut na jeden cały obraz dyskietki. Czytałem, że możliwości portu serial są ograniczone, ale że przyśpieszenie transferu nie jest nie możliwe. Natknąłem się na pewien trop, bodajże twinexpress, ale gdzieś tez pisało, że jest to rozwiązanie przestarzałe i mało wygodne.

Moje pytanie więc brzmi: Czy są sposoby na przyśpieszenie transferu ADF'ów wprost na dyskietkę w locie ?

Dodam, że dysponuję tradycyjną A500 z rozszerzeniem 1MB, oraz na razie nie planuję rozwiązań typu gotek. Jestem raczej purystą, nawet każde demko nagrywam najpierw na dyskietkę i z niej oglądam. Chodzi o to, żeby trwało to krócej. Na 1541 do C64 jest sposób na szybki trasfer, jak jest z Amigą - nie wiem.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 10:16:47 przez wlodi5
[#2] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #1

Jak Ci zalezy na czasie to nagrywaj ADTWin na PC. Po co wysylac .adf poprzez port szeregowy gdzie predkosc transmisji masz ~5KB/s.
[#3] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@Architect1200, post #2

Planuję kiedyś coś takiego wykonać, temat jednak dotyczy przesyłu danych przez port szeregowy i czy da się go przyśpieszyć bo tej wiedzy mi brakuje.

Piszesz, że transfer wynosi 5kB/s, teoretycznie więc czas nagrania dyskietki powinien zajmować mniej niż 3 minuty. Jak więc uzyskać zbliżony wynik, bo u mnie trwa to z 7-10 minut, tak na oko.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:04:23 przez wlodi5
[#4] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #1

Tu jest jakiś filmik na ten temat
klik
Możesz spróbować zwiększać transfer i zobaczyć, czy nie masz błędów.
Zamiast 19200 ustawić 57600 albo nawet 115200 - wtedy transfer trwa ok 2 minuty ale to na A1200. Nie wiem czy na A500 ta prędkość nie będzie powodować błędów.
Moim zdaniem 57600 powinno być OK a przesłanie jednej dyskietki to chyba niecałe 5 minut, ale już nie pamiętam.

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 11:04:33 przez lekarz_med
[#5] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #1

Tu raczej nic nie wymyślisz. To jest port szeregowy. Jakby to szło przez port LPT to by było trochę szybciej, no ale nie idzie. Dlatego Gotek byłby lepszym rozwiązaniem, lub jakiś dysk twardy albo coś innego.
[#6] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@gilban, post #5

Port szeregowy, portem szeregowym ale nie demonizujmy jego powolności.
Dyskietka powinna się przesłać w niecałe 2,5 minuty więc jeżeli człowiek ma transfer w okolicach 10 minut to jest o co walczyć bo można go skrócić 4x.
[#7] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@lekarz_med, post #4

Filmik ukazuje chyba tylko jak wykonać sobie dyskietkę, która pomija system przy współpracy z ADFSenderem. Swoją drogą fajna metoda, tylko czy powtórzenie jej w ten sam sposób na A500 i WB 1.3 da podobny skutek ? Nie trzeba by czekać na załadowanie się całego WB1.3 za każdym razem. Prędkość gość ustawia taką samą, czyli 19200.

W folderze z paczkami mam takie oto pliki:
dos2dos3long
transdisklong
transwarplong
twinlong

Wszystkie niby mają końcówkę "long" co na chłopski rozum znaczy "długo". Jak dotąd robię wszystko według szkółki na tej stronie, ale może trzeba skołować plik transwarp bez long, tak jak jest na tym filmiku i będzie szybciej ?
[#8] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #1

nic nie przyśpieszysz na A500 1MB, 19.2 kbit/s to jest wszystko co można wycisnąć bez błędów transmisji, 57.6 kbit/s dopiero z 020, a 115.2 kbit/s z 030
[#9] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@Kilos, post #8

lekarz_med, napisał że dyskietka powinna przesyłać się w 2,5 min.
[#10] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #9

http://eab.abime.net/showthread.php?t=42638

w tym temacie napisali, ze jest to tez zalezne od trybu graficznego, na a500 najlepiej uzyc komendy add44k, im mniej ekran ma bitplanow tym powinno byc lepiej

w tym watku jest duzo ciekawych informacji:

Similar question to yours, someone said they got 38400 on a 68000 with some errors.
[#11] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #9

Jeśli używasz więcej niż 8 kolorów to też może mieć wpływ na szybkość, spróbuj ustawić buffer size na 4096 po stronie Amigi jeśli masz jakąś niższą wartość.
Nie wiem jak długo to powinno iść, bo już nie pamiętam, w każdym razie jak dla mnie to zawsze było za długo...
[#12] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #9

Tylko nie napisał jak to zrobić. A Ty przy Amidze 500 1 mega nic tu nie wymyślisz, więc jak chcesz to przyspieszyć to musisz ją podrasować. Nawet pewnie dołożenie samego Fastu by trochę pomogło. Najlepiej z dyskiem. Wtedy można przenosić nawet na dyskietkach sformatowanych w standardzie Fat 16/720 archiwa dms z PC. To też znacznie sprawę przyspiesza. A jak chcesz zostać z gołą A500 to nic tu nie zmienisz.
[#13] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #9

2,5 minuty prze transwerze 115200. Wtedy jest wlasnie te 5kB/s i zgodnie z wyliczeniami dyskietka sie przesyla ponizej 3 minut.
Czas nie zalezy od metody (softu) jakiego uzywasz a od ustawienia szybosci transferu.
[#14] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@lekarz_med, post #13

Jest przynajmniej jakieś pole do kombinacji.
[#15] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #1

Też zrobiłem sobie kabelek na podstawie tego samego schematu, ze strony Cloanto. Niestety z Amiga Explorer nie chciał działać więc zrobiłem go ponownie i dalej nic. Później przerobiłem go według innego schematu ale też nie pomogło to go wyrzuciłem. Postanowiłem kupić nowy kabelek z AmiKita i o dziwo zadziałał na 19200 czy nawet na 115200. Wziąłem do ręki miernik i sprawdziłem jak jest zrobiony i o mało mnie krew nie zalała, całkowicie inny schemat. Miałem napisać artykuł na ten temat tworząc nowy kabelek ale nie znalazłem odpowiedniej wtyczki aby takowy polutować.

Odnośnie prędkości jakie miałem pomiędzy PC a A3000 30/25 Mhz to ustawiając na 19200 miałem 1,74 KB/s a na 115200 prawie 9 KB/s. Jak zrobię kiedyś drugi taki kabelek to przetestuję na 040/35 Mhz. Gdzieś na kartce w domu mam spisany jeszcze schemat do tego nowego kabelka ale póki na podstawie niego nie zrobię nowego to nie chciałbym aby ktoś go używał.
[#16] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@Leon, post #15

Pokombinowałem nieco, stosując się do Waszych instrukcji, ale na nic mój trud. Już przy przyśpieszeniu transferu "o jeden ząbek" w górę, były błędy.

Schemat tego kabelka, pod którym działa AExplorer, było by miło zobaczyć. Na Allegro widziałem nie dawno jak ktoś takie sprzedawał, tyle że ja potrzebuję dobrych kilka metrów, nie wiem czy akurat robią takie długie na zamówienie. Miało by to jeszcze większy sens, gdyby się okazało, że działa pod nim również ADFSender. A kabel nowy i tak muszę sobie zrobić i tak, bo ten okazał się nieco za krótki, gdy Amiga znalazła nowy kącik.
[#17] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@juen, post #10

Jeszcze jedno, jak użyć tej komendy add44k ? Po wpisaniu w Shellu, Unknown command. Czy to czasem nie działa tylko na kościach AGA ?
[#18] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #17

Musisz mieć ten rozkaz w katalogu C na dysku startowym, jak go nie masz to jest "Unknown command". Działa na wszystkich Amigach, a na tej stronie masz mój opis wyciskania pamięci CHIP.
[#19] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@RomanWorkshop, post #18

To znaczy, że mam to skądś ściągnąć i dogrąc do katalogu c na dyskietce z workbenchem ?
Jeszcze jedna sprawa w kwestii elementarnej wiedzy:
Jak w Shellu skopiować jakiś plik z jednej dyskietki na drugą ? Albo po prostu wylistować zawartość z innej niż systemowa dyskietki, bo wpisując list, gdy mam włożoną inną dyskietkę, prosi mnie o powrotne wsadzenie WB 1.3 i listuje pliki na tej dyskietce.
[#20] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #19

list DF0:
[#21] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #19

Dawno mnie tu nie było, co do listowania zawartości dyskietek to musisz zaczytać sobie polecenie list do ramu/ramdisku. Zrobić to możesz używając komendy resident.
np. RESIDENT C:LIST
I od tej pory nie powinien cię prosić o dyskietkę przy wykonywaniu komendy list (a przynajmniej do czasu wyłączenia komputera lub gdy usuniesz komendę list z ramdisku).
[#22] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@jogg, post #21

co do listowania zawartości dyskietek to musisz zaczytać sobie polecenie list do ramu/ramdisku.


Tak samo rozumowałem, jednak wydało mi się to na tyle absurdalne i nie wygodne, że szybko odrzuciłem tę myśl i byłem pewien, że da się to zrobić w jakiś bardziej cywilizowany sposób ;)

Po prostu muszę w końcu odkupić zewnętrzną stację dyskietek.
[#23] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #19

Podesłałem Ci te programy, musisz je wgrać na dyskietkę.
[#24] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@RomanWorkshop, post #23

Robiłem teksty z użyciem tego programu ADD44K i bez niego, oraz na specjalnie spreparowanej dyskietce z filmu na YT, który ktoś tutaj zamieścił. Ładuje ona bardzo nie wiele danych do ramu, bo załadowanie całości trwa 4 sekundy, także pewnie jest ładowany tylko plik transwarp i jakieś tam niezbędne pliki systemowe. Poradnik z wyciskaniem chipu na razie olałem, nie chciało mi się z tym bawić. Swoją drogą, nie za bardzo rozumiem, jak większa ilość wolnej pamięci miała by się przyczynić do szybszego transferu danych (szybszy procesor to rozumiem), ale możliwe, że Amigi rządzą się własnymi prawami i jest coś o czym nie wiem. Podejrzewam, że chodzi tu bardziej o kwestie odciążenia procesora np. z jakiś niepotrzebnych trybów graficznych.

Czas przerzucenia w locie prosto na dyskietkę jednego pełnego adf'a.
Add44K - ~7:47
bez Add44K - ~8:25
magiczna dyskietka: ~7:43

Różnice nie są wielkie, więc myślę że szkoda zachodu. Cieszy mnie to, że najlepiej wypadła "magiczna dyskietka", bo jest to metoda niezwykle szybka i wygodna. 4 sekundy i Amiga jest od razu gotowa na odbiór danych, bez wpisywania żadnych komend.
[#25] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@wlodi5, post #24

Z tego co pamiętam, to Add44k między innymi zamyka czterokolorowy ekran i otwiera go ponownie w 2 kolorach. Z jednej strony zwalnia to 20 kB chip RAM, z drugiej zaś, ponieważ układ DMA obrazu ma wtedy do pobrania o połowę mniej danych, to procesor jest w mniejszym stopniu blokowany w dostępie do pamięci i chipsetu, przez co transmisja przez port szeregowy może być trochę szybsza.
[#26] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@Krashan, post #25

Czy włączenie NTSC nie da małego przyspieszenia czy tez umożliwi poprawną pracę przy większej prędkości SERIAL?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 16:22:28 przez Norbert
[#27] Re: Jak przyśpieszyć transfer adf'ów przez nullmodem ?

@Norbert, post #26

Przyspieszenia nie da, bo transmisja szeregowa jest taktowana z układu CIA, niezależnego od wybranego trybu graficznego. Natomiast obciążenie DMA video

NTSC: 200 linii 60 razy na sekundę = 12000 linii/s
PAL: 256 linii 50 razy na sekundę = 12800 linii/s

różnica 6%, więc może troszkę mniejsze, ale wątpię, żeby to pozwoliło na przeskoczenie na kolejną, wyższą standardową prędkość.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem