kategoria: A600
[#1] A 600 - dwa problemy
Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich bardzo serdecznie. Nadmienię, że jestem świeżakiem w tych sprawach, więc proszę o wyrozumiałość. Niestety mam problem z moją Amigą 600, którego nie potrafię rozwiązać. Otóż kilkanaście lat temu padła w niej FDD i w takim stanie wylądowała w szafie. Po tak długim czasie leżenia trafiła w moje ręce. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie duże wrażenie ponieważ dzięki tej szafie Amisia jest w bardzo ładnym stanie - jest bielutka i nieporysowana, zaś płyta główna i ekran nie noszą śladów rdzy. Stację wymieniłem na nową (Alps przerobioną z PC), którą zakupiłem od chyba znanego tutaj pana z Oświęcimia. Po wymianie stacji Amisia odżyła i zaczęła czytać bezproblemowo dyskietki. Niestety natrafiłem jeszcze na dwa mankamenty. Obraz i kolory wyświetla normalnie, ale obojętnie czy podłącze ją przez modulator, czy przez gniazdo RGB na ekranie pojawiają się lekko wyblakłe pasy, które wędrują w górę lub w dół, a do tego trzeszczy dźwięk. Czy to jest wina kondensatorów? Oglądałem płytę i nie zauważyłem w niej ani wybrzuszeń, ani wycieków. Druga sprawa to stale święcąca się dioda od HDD mimo, że Amisia nie ma podpiętego dysku. Myślałem, że może jest problem z kabelkami na płytce od diod, lecz po sprawdzeniu okazało się, że tam jest wszystko dobrze i nic nie zwiera. Nie podpinałem do niej jeszcze HDD, bo nie posiadam dyskietki instalacyjnej WB 2.0 lub 2.1. Szukałem na Allegro, ale póki co nie znalazłem... Amiga jest ze standardową pamięcią bez żadnych rozszerzeń. ROM z końcówką 350. Może ktoś mi podpowie co zrobić, żebym mógł się cieszyć normalną pracą Amisi? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Dżasper
[#2] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #1

Co prawda zwalanie wszystkiego na kondensatory to już pewnego rodzaju moda, ale w tym przypadku (pasy na ekranie) to najprawdopodobniejsza przyczyna. Wymiana tych kondensatorów zrobiona przez fachowca na pewno nie zaszkodzi Amidze. A może pomóc i wcale uszkodzenia tych kondensatorów nie muszą być widoczne.
[#3] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #1

A jeśli chodzi o świecącą ciągle diodę HDD to przyczyną może być uszkodzenie tranzystora Q631 lub zwarcie do masy gdzieś pomiędzy pinem 39 złącza IDE a rezystorem R632. Czasem wyciek elektrolitu z kondensatorów w pobliży złącza IDE też daje taki efekt, ale jak pisałeś wycieków nie widać.
[#4] Re: A 600 - dwa problemy

@Marcin74, post #3

Ok. W takim razie przyjrzę się płycie raz jeszcze. Być może wyciek jest tak niewielki, że to przeoczyłem... Jeśli chodzi o wymianę kondensatorów, to możecie kogoś polecić? Niestety osobiście nie znam nikogo, kto mógłby się tym zająć.
[#5] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #4

Jeśli chodzi o wymianę kondensatorów, to możecie kogoś polecić?

Na przykład (kolejność przypadkowa) dez3, jarob, stachu100, Architect1200. Jeżeli o kimś zapomniałem, niech się dopisze .
[#6] Re: A 600 - dwa problemy

@Krashan, post #5

Ok, dziękuję. Odezwę się do któregoś :)
[#7] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #4

Ja też mogę Ci wymienić te kondensatory.
[#8] Re: A 600 - dwa problemy

@Krashan, post #5

Kondensatory wymieni również _alt
[#9] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #1

Te pasy na ekranie to kojarzą mi się z moim przypadkiem z DVD. Okazało się, że wystarczyło odpiąć kablówkę podłączoną do TV, bo lekko przebijał jej obraz w postaci takich właśnie przesuwających się pasów w tle. Pewnie to nie to, ale może warto zacząć od odłączenia wszystkiego od telewizora oprócz Amigi?
[#10] Re: A 600 - dwa problemy

@zijacek, post #9

Też mi się to skojarzyło ze starą kablówką, albo anteną analogową. Niestety podpinałem gołą A600 z gołym TV i dalej to samo. Podejrzewam właśnie kondensatory. Nie zauważyłem co prawda elektrolitu, ale Marcin74 dobrze podpowiada, że może coś delikatnie wyciekło przy pinach IDE i zwarcie robi. @Marcin74 odezwę się na priv.
[#11] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #1

Co tych pasów i trzeszczącego dźwięku, to może jeszcze być problem z zasilaczem, np. brak -12V.
[#12] Re: A 600 - dwa problemy

@Dżasper, post #10

Spróbuj z innym TV, ale istotnie - kondensatory to prawdopodobna przyczyna
[#13] Re: A 600 - dwa problemy

@flops, post #11

Brak -12V lub +12V to tylko problemy z dźwiękiem bo układy video nie korzystają z tych napięć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem