kategoria: Minimig
[#1] MiST FPGA - Minimig AGA
Witam

Na forum nie ma wątku dedykowanego dla posiadaczy Mista więc może w tym miejscu wymieniajmy się spostrzeżeniami na temat działania kolejnych wersji rdzenia Minimig.

Wczoraj została wydana wersja 1.2 link
W końcu działa wyłączenie HRTmon, wcześniej wyłączenie tej funkcji w OSD nie dawało rezultatu. W Alien Breed 3D nie ma już przekłamań kolorów po bokach ekranu. I po guru zakończonym resetem nie znika już Fast Ram.
Jeśli są jeszcze problemy z jakimiś grami/programami to piszcie, potem można podrzucić taką listę do Rok'a i niech kombinuje z fix'ami w nowych rdzeniach.
[#2] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #1

Podłączę się - mam MiST'a od niedawna. Jeszcze nie sprawdziłem najnowszego core minimig, ale mam ostatni działający.
Ogólnie jestem raczej zadowolony.

Pytanie do posiadaczy - jakich monitorów używacie i w jakim trybie (scandoubler włączony, czy wyłączony)? Na moim telewizorze i na dwóch monitorach nie daje żadnego obrazu. Na jednym monitorze samsunga pokazuje się obraz, ale wychodzi poza widoczny obszar (góra wyrównana do samego brzegu, dół ciachnięty).
[#3] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #2

Miałem Mista podłączonego przez VGA do Samsunga SyncMaster 710MP i obraz był fatalnej jakości. Występowały problemy ze skalowaniem rozdzielczości co dawało efekt pionowych kolumn w których obraz był na przemian rozciągnięty i ściśnięty, taka harmonijka.

Przez jakiś czas używałem też CRT Philipsa 14" po Scart z wyłączonym scandoublerem i obraz był "brzytwa".

Na Samsungu SyncMaster 205BW był podobny problem co na 710MP choć mniej widoczny (vga, sd on).
Idealnie jest na Benq GL2460. Obraz ostry, czcionki nie rozjechane, żadnych zniekształceń (vga, sd on).
[#4] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #3

Będę miał niedługo możliwość sprawdzenia całości na NEC Multisync 1970NX - teoretycznie powinien być wypas. Praktycznie - zobaczymy .

Mój Samsung też daje podobne objawy - jeden piksel w linii "normalny", drugi "ściśnięty" i tak na przemian.
[#5] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #1

Tak na szybko wrzuciłem nowy core i właśnie oglądam Nexus 7 i widzę poprawę w stosunku do poprzedniego core. Błędy pojawiają się wyłącznie w części gourard pulse, podczas gdy w core 1.1 błędy pojawiały się również w części shade cluster i plasma zoom (w obu przypadkach chodzi o 'podpisy' efektów).

Jeśli chodzi o Slam Tilt, to wersja WHDLoad u mnie nigdy nie zadziałała i ten core też niestety tego nie zmienił.
[#6] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #5

Wgraj nowe firmware i Slam Tilt musi działać.
[#7] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #6

Próbowałem na wiele sposobów - wisi na białym ekranie po wyborze stołu. Najnowsze firmware wgrane, core 1.1 i 1.2 - nic. Może jeszcze spróbuję z adfów jak będę miał wolną chwilę.
[#8] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #7

Jaką masz wersję gry dla whdload ? Najnowsza i sprawdzona w działaniu to 3.6 (26.02.13).
WHDLoad aktualny v18.2 ?
Ustaw konfig na 68020, AGA, Turbo - Kick, 2MB Chip, 24MB Fast, 0MB Slow, PAL.

Problem z działaniem Slam Tilta został rozwiązany dawno temu bo już przy v1.0 Minimiga, wiele osób na forum Atari (i nie tylko) sprawdzało jego działanie i wszystko śmiga jak na realnej A1200.
Czy sprawdzałeś działanie UFO Enemy Unknown AGA ? Jest normalna grafika globu ?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 11:36:16 przez Fenio
[#9] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #8

Sprawdziłem wersję 3.5 - może to jest przyczyna.

WHDLoad jakiś w miarę nowy chociaż pewnie nie najnowszy (sprawdzę w domu).

Konfig taki, jak wymieniłeś.

UFO AGA sprawdzę dziś wieczorem.
[#10] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #8

Ok, Slam Tilt działa w wersji 3.6 - ekstra!

Grafika globu w ufo jest wg mnie ok, chociaż nie widziałem tej gry we wcześniejszych wersjach core.
[#11] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #10

O glob w ufo pytałem aby upewnić się że masz na 100% wgrane prawidłowo nowe firmware i na pewno używasz rdzenia 1.1 lub 1.2. Na starszych grafika globu w UFO jest mocno poszatkowana.

Co do minimiga 1.2 to z widocznych zmian część gier pisanych pod OSC ma problemy z grafiką przy ustawieniu AGA. Dzieje się tak np. z Battle Squadron i R-Type II.
Na wcześniejszych rdzeniach tryby ocs/ecs/aga można było zmieniać bez resetu a na obecnym reset jest wymagany aby zmiana odniosła efekt.

Na v1.2 w końcu działa Fire&Ice w wersji AGA OK
[#12] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #11

OSC... oczywiście chodziło mi o OCS.
[#13] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #12

Zgłaszam, że Tanks Furry również pomyka na core AGA 1.2 szeroki uśmiech
[#14] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #13

Gdyby na 1.2 przy ustawieniu na AGA pojawiły się problemy graficzne z grami OCS/ECS to winowajcą jest zbyt wydajny chipram nawet przy wyłączonym turbo. Można co prawda przestawić na OCS/ECS co spowalnia chipram ale została również wydana druga wersja 1.2 z chipramem na AGA o wydajności takiej samej jak w v1.1
http://meditation.somuch.guru/minimig/files/mist/dev/minimig_mist-20160224.zip

Tak BTW, używasz może X-Bench'a do obsługi gier WHDLoad ?
[#15] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #14

Dobrze wiedzieć, że są dodatkowe paczki z corami :).

Jeśli chodzi o WHDLoad, to nie używam żadnego wspomagacza, jakoś nie było okazji się zapoznać.
[#16] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #15

Hej !
Mam prośbę do posiadaczy MISTA bądź FPGArcade. Chociaż po sieci krąży trochę filmików z działania tych płyt to jednak jakoś tak nie za bardzo się mogę połapać w ogólnej prędkości działania tych systemów. Popatrzcie chociażby na filmy z Vampira - wyraźnie na nich widać drzemiący w nim potencjał. Widać jak chodzi WB, gry i użytki. Chciałbym zobaczyć coś podobnego dla MISTa/FPGArcade. W końcu mają ze sobą trochę wspólnego (o ile się nie mylę to mają ten sam procek - TG68 w wersji mikej).
[#17] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@pisklak, post #16

Na szybko nakręcony filmik z Sysinfo, Intuition Benchmark i Gloom'em.
https://youtu.be/QerYlfg__XM
[#18] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #17

Dałem Ci lajka i suba OK ...ze względu na Glooma oczywiście szeroki uśmiech
[#19] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #17

Na którymś filmie widziałem że Mist w SysInfo wyciągał 12.5 mipsa . To kwestia ustawienia opcji ? Czy to co pokazałeś na filmie to real max dla Mista ?
[#20] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@djpiotrs, post #19

Na nowych rdzeniach to jest maksimum ale były starsze wersje jak R1057 osiągające wyższą wydajność co widać na filmiku który nagrywałem w maju 2015
https://www.youtube.com/watch?v=tALPsNAL958 (od 00:08 do 00:15)
Rdzeń ten miał jednak spore problemy z kompatybilnością przez co w następnych wersjach wydajność poleciała w dół ale kompatybilność z 68020 znacznie się poprawiła.
[#21] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #20

fajnie, dzieki za filmiki :) wczesniej mist byl dla mnie tylko mgla, ale zmieniam zdanie i mam nadzieje, ze kiedys uda mi sie dorwac ten sprzet :) tak wiem, mozna kupic, ale nie wszystko od razu :)
[#22] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@juen, post #21

Jeśli wahasz się z zakupem to może przyda się mały opis działania (menu) Minimiga na MiST który napisałem jakiś czas temu na forum Pixela.
http://pixel-magazine.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=516
Ze swojej strony mogę jedynie polecić zakup, IMHO za taką cenę warto i chyba nie ma co zwlekać za długo bo kto wie jak będzie z dostępnością MiST'a w kolejnych latach.
[#23] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #22

dziekuje, przeczytalem. dobry opis. bardzo mi sie podoba to, ze w sumie mamy wyjscie vga. cena faktycznie jak za dwa scandoublery :)
[#24] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #17

Dzięki !
No teraz mam jakieś przybliżone pojecie czego można się spodziewać. Myślę że jeśli chodzi o proca to jest to gdzieś w granicach 030-040. Chciałbym tez zobaczyć jak chodzi WB z ichnm RTG szeroki uśmiech
FPGArcade jest z całą pewnością fajną rzeczą ale patrząc z czysto amigowego punktu widzenia to chyba jednak wolałbym Vampira...
[#25] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@pisklak, post #24

To zależy czego oczekujesz po sprzęcie. Jeśli stawiasz głównie na wydajność to z pewnością Vampir jest lepszym wyborem.
Inna sprawa że MiST i FPGA Arcade to jednak sprzęty różnych klas w różnych cenach (800zł vs 1300zł). Arcade wygrywa głównie przez DVI i RTG ale opłacalność zakupu IMHO jest lepsza w przypadku MiST'a. No i obie konstrukcje FPGA to nie tylko Amiga, na Vampirku nie pograsz w NES, C64 czy inne Atarynki :)
[#26] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #25

Mam MiST'a od dzisiaj i dopiero zaczynam zabawę ;) Pytanie do Ciebie bo widzę, że już spore doświadczenie z MiST'em. Czy jest możliwość uruchomienia internetu na "emulowanej" Amidze ? np. jakaś karta Wifi USB ?
[#27] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@wolly, post #26

Teoretycznie jest możliwość ale nie ma (jeszcze) oficjalnego wsparcia dla kart sieciowych pod USB. Są jednak tacy co próbowali i udało im się uruchomić sieć z rdzeniem AtariST
http://www.atari-forum.com/viewtopic.php?f=101&t=28768


Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 22:07:27 przez Fenio
[#28] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #3

Sprawdzałem NEC 1970nx. Jest w miarę, ale nie do końca to, co chciałbym mieć.
obraz nie dochodzi do brzegów - ramka jest dość szeroka. Po zabawie z overscanem jest lepiej, ale nie idealnie.

Zdjęcie poglądowe (bez overscanu)

Na belce widać "cieńsze" kolumny, np w napisie All Rights Reserved ("g" ucięte na początku, "h" na końcu, "e" na początku).

No ale przynajmniej nie ucina obrazu od dołu ;). Poza tym monitor ma niezaprzeczalną zaletę: wejście dvi (podłączony mac mini) oraz vga (MiST) - nic mi więcej nie potrzeba
[#29] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@void, post #28

Im mniejsza czcionka tym mocniej widać ten efekt kolumn
Na Benq GL2460 nie ma tego problemu
https://drive.google.com/file/d/0B_9jG5JmSMyIMkd3cTRaT0tqck0/view?usp=sharing
[#30] Re: MiST FPGA - Minimig AGA

@Fenio, post #29

Chciałem po taniości, wychodzi na to, że jednak nie obejdę się bez Benq. Ale to przyszłość.

Na razie nie ma tragedii.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem