kategoria: A600
[#1] Problem z dzwiękiem w A600
Amiga pięknie działała i nagle pewnego dnia jeden kanał zaczął grać cicho, a drugi głośno i charcząco. Zasilacz daje -12V, kondensatory zostały wymienione, ale niestety nic to nie dało. Proszę o podpowiedzi co jeszcze mogę sprawdzić żeby namierzyć problem.
[#2] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@mralien, post #1

Uzywasz kabla scart? Zmieniałeś może chince na odwrotne kanały żeby wykluczyć kabel? Ja kupilem taki kabelek że jakość wtyczek chinc byla tragiczna. Też mi coś nie grało jak miało. Rozebralem wtyczkę a tam druty nawet nie po lutowane.
[#3] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@wsklive, post #2

Sprawdzałem na trzech różnych kablach i na słuchawkach i niestety bez zmian. Przedwczoraj kupiłem kabel scart i po kilku godzinach działania wystąpił problem, ale to pewnie tylko zbieg okoliczności.
[#4] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@mralien, post #3

Sprawdź przejścia do kondensatorów. U mnie też dźwięk charczał, zmieniłem kondensatory nie pomogło, sprawdziłem przejścia i jednego nie było.
[#5] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@mralien, post #3

To jeszcze sprawdź +12v. Tez potrzebne do dźwięku.
[#6] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@Marcin74, post #5

Problem został rozwiązany. Okazało się, że była przepalona ścieżka w zaznaczonym poniżej obszarze płyty.

[#7] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@mralien, post #6

Piękny wyciek elektrolituszeroki uśmiech
[#8] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@_Skiba, post #7

To wygląda bardziej na kalafonię.
[#9] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@sanjyuubi, post #8

Popatrz na nogi układu i przelotki, są czarne. Tak naprawdę LF jest do ściągnięcia, pod nim jest dalej elektrolit. Kilkukrotnie naprawiałem przelotki właśnie pod nim. Kwestia czasu a problem powróci :(
[#10] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@sanjyuubi, post #8

To brązowe, przy kondensatorze, to kalafonia. Ale wyciek z kondensatorów też był konkretny. Przy wymianie kondensatorów dwie ścieżki odkleiły się od laminatu i trzeba było "kabelkować" połączenia. Elektrolit miał duuużo czasu na trawienie ścieżek bo Amiga przeleżała w szafie jedyne 16 lat.
[#11] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@mralien, post #10

Właśnie dlatego Hot air jest wskazany przy wymianie elementów smd. Nie każdy wie że grzejac jedna stronę kondensatora i ciągnąć żeby odgiac jedna nogę druga ciągnie za laminat i często się z niego odrywa później zostaje albo odbudować pad albo właśnie łączyć przewodami ale to już nie wygląda fajnie...
[#12] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@kataklysm, post #11

Mam problem z prawym kanałem w A600. Komputer jest po wymianie kondensatorów, ale przed i po niestety problem nadal był i jest.
Otóż po "wygrzaniu" co najmniej kilkanaście minut, prawy kanał zaczyna charczeć i nie gra czysto. W stanie ciszy też czasem słychać różne trzaski i szmery.
Zasilacz jest ok, sprawdzałem na innym i to samo. Zresztą tylko wyjście na prawy kanał ma taką przypadłość. Płyta wydaje się być bez uszkodzeń związanych z poprzednimi kondensatorami.
Heeelp ;)
[#13] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@Jacques, post #12

Podejrzany jest układ LF347, często także wylany elektrolit z kondensatorów obok dostaje się pod ten układ i robi tam spustoszenie. Wymycie płyty bez ściągnięcia tego układu nic nie da.
Nie wybierasz się do Wałbrzycha? By się naprawiło :)
[#14] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@rj1307, post #13

Dzięki za wskazówkę OK
[#15] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@Jacques, post #14

Odgrzebuję trochę temat. Czy ten scalak SMD nada sie do Amigi 600?
[#16] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@Stoopi, post #15

Tak

LF347, LF346, LF357 i pochodne to bardzo stare oparte na JFET wzmacniacze. Można w Datasheet sprawdzić wyprowadzenia, ale to pojedyncze wzmacniacze operacyjne zunifikowane których wyprowadzenia są takie same. Są bardzo szybkie (nawet dziś). Dawno używane we wzmacniaczach słuchawkowych wysokiej klasy - dziś w wykrywaczach metali.
[#17] Re: Problem z dzwiękiem w A600

@Hubez, post #16

Dzięki za informacje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem