kategoria: Karty CF
[#1] Klonowanie karty CF
Czy któryś z Kolegów mógłby mi podpowiedzieć czy i jak z poziomu windowsa mogę skopiować (zrzucić całą zawartość) karty cf na drugą tak aby nic nie stracić?
Mam fajnie przygotowaną CFkę jako HD i chciałbym po prostu mieć jej drugą kopię. Domyślam się, że tradycyjne copy-paste może nie wystarczyć.
[#2] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #1

[#3] Re: Klonowanie karty CF

@Jenot, post #2

Dzięki za szybki konkret. Wypróbuję.pomysł
[#4] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #3

Możesz też tym:
http://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/
I nie musisz trzymać specjalnie drugiej karty CF w zapasie z danymi, osobiście trzymam po prostu skopiowane obrazy moich kart cf na hdd w blaszaku.
[#5] Re: Klonowanie karty CF

@Fest3r, post #4

Pracuję z tym narzędziem na codzień. Niezawodne i szybkie. Warto uruchamiać z prawami admina or razu aby się potem nie wysypało gdzieś po drodze.
[#6] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #1

Ja używam winuae, robie kopie HDD co jakiś czas. Funkcja: Create hard disk image.
[#7] Re: Klonowanie karty CF

@Fest3r, post #4

Użyłem Raw Copy Tool'a i faktycznie zrzuciłem sobie "obraz" na dysk. Gra gitara. Dzięki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 13:39:15 przez movin
[#8] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #7

Obraz karty też możesz zrobić za pomocą WinUAE.
[#9] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #1

Albo jeszcze do robienia obrazów Roadkil's Disk Image malutkie 65kB i "mniej skomplikowane"
a do klonowania Roadkil's Raw Copy.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 21:54:15 przez grpw
[#10] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #1

A ja zapytam tak: Jak sklonować kartę z poziomu Amigi używając ACA500+ ? . Chciałbym sklonować mniejszą kartę na większą a potem zwiększyć rozmiar partycji o pozostałe miejsce
[#11] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #10

Też jestem ciekawy bo na kartę cf16 gb przegrałem gotowca(winimage) i z automatu amiga widzi kartę 4gb . Mam system 3.1.4 i chciał bym odzyskać resztę miejsca. Czyli w skrócie edytować istniejącą partycję lub dołożyć na tej karcie inną . Jaki program użyć?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 22:29:13 przez Kali80
[#12] Re: Klonowanie karty CF

@Kali80, post #11

Nie wiem, czy mój sposób jest poprawny, ale działa i nie mialem z nim problemów.
Mam pod winuae przygotowany hardfile(nazwijmy go A) z systemem i narzędziami
Tworzę nowy hardfile dla kopi zapasowej(B)
Uruchamiam emulator z A-jako bootująca
B-niebotująca
C-czytnnik kart
Opusem kopiuję pliki z C do B

Jak przygotowuję nową kartę, to partycjonuje ją na Ami lub WinUAE
Odpalam konnfig opisany wcześniej i kopiuję Dane z B do C
Ważne aby używać hardfile a nie trybu "folderowego", bo jeśli pliki mają nazwy nieakceptowane przez windows, to są problemy.


Czyli najprościej mówiąc kopiuj-wklej działa.

Jest tylko jedno "ALE"

Niektóre gry/programy lokalizują pliki po nazwie partycji/nazwie urządzenia. Taki problem miałem z LW3.5 i nie mógł znaleźć modeli lub "czegoś tam". Pewnie da się to później naprawić.

Zalecam uzywać OPUSA, bo z FM miałem czasem zawiechy przy kopiowaniu większej ilości danych, ale może to wina wersji, której używałem.
[#13] Re: Klonowanie karty CF

@snifferman, post #12

Tylko jak to zrobić w 100% na Amidze ? Nie pod WinUae
[#14] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #13

Spróbuj tsgui, poza obrazami dyskietek (ADF) potrafi tworzyć i nagrywać z powrotem obrazy partycji w HDF.
[#15] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #10

a nie pościej będzie Ci ustawić odpowiednie Patrycje na większej karcie, wrzucić ją do AUX potem i zwyczajnie skopiować całość i przełożyć do boot?
tylko nazwe chyba musisz zmienić żeby nie zaprotrestowałże ma dwa identyczne DH
[#16] Re: Klonowanie karty CF

@softiron, post #15

No tak spróbuję chyba zrobić
[#17] Re: Klonowanie karty CF

@softiron, post #15

Dziwne HDToolBox i HDinstTools nie widzą karty w slocie CFAUX. Jest widoczna tylko jedna systemowa :( Niby banalny problem z tym przeniesieniem systemu jednak mnie przerasta. Ktoś ma jakiś pomysł ?

Zakładając że w jakiś sposób uda mi się założyć partycje i ustawić ją bootowalną to czy wystarczy skopiować katalog WB i będzie startować ?
[#18] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #17

Dziwne HDToolBox i HDinstTools nie widzą karty w slocie CFAUX


Wystarczy zmienić .device z jakiego ma korzystać HDTB .device można sprawdzić w SysInfo przy próbie prędkości. Zmienia się w tooltypie ikony.

WB i będzie startować ?


Jeśli partycja będzie bootowalna to będzie startował jeśli skopujesz 1:1.

Rozumie że robisz to na Amidze to o postępach dowiemy się w granicach Nowego Roku:)

Możesz kopiować też z CLI dodając do tego Quiet
[#19] Re: Klonowanie karty CF

@tWINpIX, post #18

Wystarczy zmienić .device z jakiego ma korzystać HDTB .device można sprawdzić w SysInfo przy próbie prędkości. Zmienia się w tooltypie ikony.


A mógłbyś napisać krok po kroku jak to zrobić proszę ?

Rozumie że robisz to na Amidze to o postępach dowiemy się w granicach Nowego Roku:)


Wiem że to potrwa ale.....mam czas :)
[#20] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #19

krok po kroku


Ale co Google Ci się zepsuło? Tu jest video. Pomiar prędkości karty w SysInfo zapewne już robiłeś? Tak że i tam znajdziesz .device to jest jakieś Acowe CFAUX.device czy coś takiego:)


Tylko nie zapomnij wcisnąć po zmianie ENTER przed kliknięciem SAVE!!!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 15:30:27 przez tWINpIX
[#21] Re: Klonowanie karty CF

@tWINpIX, post #20

Udało się szeroki uśmiech Bardzo dziękuję. Teraz walczę z partycjami. Chcę utworzyć 3 partycje na karcie 64Gb. Pewnie napotkam dalsze problemy ale postaram się z nimi uporać nie zawracając Wam głowy szeroki uśmiech

Acha jeszcze jedno. Do przegrywania plików Directory Opus będzie dobry ? Czy może jakieś inne narzędzie będzie odpowiedniejsze ?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 16:36:29 przez Vader_CH
[#22] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #21

ale postaram się z nimi uporać


To nie znaczy że masz nie pisać ale:) to oco pytałeś nie raz było poruszane na Forum po za tym jest o tym nie jedno video.

Opus będzie dobry


Powinien dać radę ważne aby nie pozmieniały się atrybuty plików. Na początku skopuj najwyżej C, S, Libs, Dev...

To co potrzeba do startu WB.

Możesz np: zrobić botowalną dyskietkę wydjąć polecenia INSTALL DF0: . I zobaczyć co potrzeba aby zabootować. Na dyskietce znajdzie się potrzebne minimum.

Możesz sobie zrobić taką dyskietkę z ulubionym File Managerem lub do C, wrzucić Copy i kopiować za pomocą tej komendy.

Copy z komendami ALL CLONE QUIET powinno dać radę, tu jest opis COPY

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 17:09:41 przez tWINpIX
[#23] Re: Klonowanie karty CF

@movin, post #1

Jeśli niekoniecznie musi być Windows a zamiast tego nieco ciekawszy system (np. Linux/BSD/UNIX lub macOS), polecam komendę:

dd if=/nazwa/udzialu/zrodlowego of=/nazwa/udzialu/docelowego <parametry>
[#24] Re: Klonowanie karty CF

@David, post #23

Próbowałem to zrobić po Linuxem używając komendy dd. Najpierw zrobiłem obraz karty do pliku. A potem w drugą stronę z pliku na większą kartę. Problem w tym że nagrywają mi się partycje o tym samym rozmiarze co w originale. W efekcie pozostaje mi nieprzydzielone miejsce. GParted nie potrafi zmienić rozmiarów partycji których nie rozpoznaje (system plików nieznany).
Więc efekt końcowy jest taki że mam kartę 64Gb z bootującym się systemem ale mam na niej dalej partycje z oryginału i pozostałe miejsce z którym nic nie potrafię zrobić
[#25] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #24

Idea dd to zachowywanie rozmiaru partycji.
[#26] Re: Klonowanie karty CF

@tWINpIX, post #22

Zatem tak jak myślałem problemy

Używam HDInstTools 6.9 i tak oto:
Karta jest widziana prawidłowo jako 64 Gb. Ale jeśli chcę utworzyć partycję to da się założyć max 8 GB. Suwak "size" przesuwa się od zera do około 8 Gb, potem można jechać dalej znów od 0 do 8 GB i tak kilka razy. Jeśli dam go na maxa to i tak mam 8 Gb co jest odzwierciedlone na pasku graficznym. Znaczy partycja 8 Gb reszta nieprzydzielona
[#27] Re: Klonowanie karty CF

@David, post #25

Wiem. Jednak Gdy używam dd do klonowania partycji Linuxowych lub Windowsowych można potem zmienić ich rozmiar np w GParted. W Przypadku Amigowej partycji już nie
[#28] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #27

GParted może zmienić rozmiar partycji tylko gdy "rozumie" system plików.
[#29] Re: Klonowanie karty CF

@Krashan, post #28

Dlatego właśnie rozwiązanie pod Linuxem nie zadziałało :( Ktoś wie dlaczego hdinsttools nie chce założyć większej partycji niż 8 GB ? :(
[#30] Re: Klonowanie karty CF

@Vader_CH, post #29

Bo musisz mieć scsi.device i filesystem który obsługuje takie partycje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem