kategoria: CD32
[#1] Furia EC020 rev 2 z FPU
Pytanie do posiadaczy Furii EC020 rev 2, z FPU, od Lotharka.
link
Premiera w RetroAmi przeciągała się z powodu problemów ze stabilnością, ITU nawet zwrócił kasę bo nie dostał kart, a teraz od dłuższego czasu są i nawet promocja jest.

Tylko pytanie - nie ma z tymi kartami faktycznie żadnych problemów? 100% Plug&Play? Jak sie grzeje, nie trzeba żadnych dodatkowych radiatorkow?
[#2] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@vojo, post #1

Miałem kartę z pierwszej partii i miałem też kartę (w sumie mam nadal, cholera) od ITU, którą miałem nomen-omen zrecenzować w śp. papierowy, PPA... i potwierdzam - na niektórych Amigach karta zaczyna się wieszać po kilkudziesięciu minutach pracy. Pomaga wyłączenie Amigi na 15-20 minut. Nie podejrzewam jednak, że ma to coś wspólnego z przegrzaniem, bo moje egzemplarze były chłodzone radiatorami. Był też wiatrak, więc raczej to nie to. Coś się po prostu dzieje z podstawką, kiedy karta trochę popracuje i traci ona kontakt.

Czasami dociśniecie akceleratora pomaga ale nie zawsze i nie na długo. Z drugiej strony - na innym egzemplarzu Amigi karta potrafi chodzić stabilnie cały dzień.

Kolejna sprawa - Furia ma dziurki pod odpowiednie tuleje montażowe - być może przykręcenie karty, czego ja nie próbowałem, poprawiłoby stabilność.

Poza tym, to bardzo szybka bestia jak na 020. OK




Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 14:15:22 przez _arti
[#3] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@_arti, post #2

Wersja bez koprocesora też jest taka kapryśna?
[#4] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@_arti, post #2

Najlepiej przed założeniem jest prysnąć czystym alkoholem i założyć na mokro. Inne szkoły mówią, aby zeszlifować papierem ściernym cynę z nóżek procesora (lub przynajmniej wypolerować przed założeniem).

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 17:45:53 przez sanjyuubi
[#5] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@vojo, post #3

Nie miałem wersji bez koprocosora, więc się nie wypowiem.
[#6] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@vojo, post #1

Może ten problem ze stabilnością o której mowa wynika z tego, że procesory do Furii zostały zakupione przez Bobbo jako 25 mHz natomiast okazały się malowanymi przez Chińczyka 16mHz ?. Niedawno był wątek mówiący o takiej sytuacji przy zakupach procesorów. Dlatego zastanawiam się czy kupiony kiedyś przeze mnie egzemplarz jeszcze w rev.1 28mHz nie jest właśnie 16mHz bo dziwnie szybko traci stabilność i mocno się poci ale skolei na Amiparty 18 w maszynie Acemana grała chyba się nie pomylę ponad 1h bez żadnego zwisu ale spróbuję też wariantu z czyszczeniem styków alkoholem.
Ciągnąc wątek dalej to Bobbo testował Furie z rev.1 przez kilka godzin o ile mnie pamięć nie myli zapuszczając jakiś render w Lightwave tak aby procek sobie troszkę pomyślał i policzył. Karty nie grzały się zbytnio. Jest nawet o tym wątek na jakimś czeskim portalu.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 20:24:48 przez miro_78
[#7] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@_arti, post #5

Furia to najlepsza karta klasyczna do A600 czy od Borysa czy Lotharka OK
[#8] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@dez3, post #7

No to chyba zaryzykuję, oby moja sześćsetka to była ta bezproblemowa ;)
[#9] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@vojo, post #8

kazda - doslownie kazda furia - jest testowana u mnie na 600 przez ok 4h, pozniej Daniel testuje.

jezeli masz klopoty ze stabilnoscia :

- zasilacz/kondensatory na plycie do wymiany

pierwsze sztuki ( ok 10 - lipiec 2015 ) mialy 2 ptencjlane probemy :

  • slabo zeszlifowane podstawki - moze sie to objawic micor wyskakiwaniem znad procesora
    stary firmware



kazdy, kto kupil w sierpniu max, proszony jest o odesłanie karty do poprawki.

na chwile obecna problemow nie ma choroby wieku dzieciecego zostaly wyleczone.
[#10] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@lotharek, post #9

Ok, dzięki za szczegółowe wyjaśnienia. Na Furię zdecydowany bylem już wcześniej (nawet mialem juz opłacone zamówienie), tyle ze tak jak piszesz - karty wróciły do poprawki.
Potem pojawiły się Vampiry i była chwila zawahania.
Ale jak juz Furiami jest OK, a mnie fascynacja Vampirem jakoś minęła - wracam do koncepcji z Furią.
Może i lepiej ze się przeciągnęło, bo pewnie bym żałował tego Vampira, a tak wybór przemyślany i świadomy ;)
[#11] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@lotharek, post #9

Mam Furię sprzed roku, od Daniela i chyba ją od niego odkupię, bo generalnie karta jest spoko. Tylko pytanie - to jest wersja w miarę OK czy do naprawy?
[#12] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@_arti, post #11

Miałem Furię z FPU i nie mogę złego słowa powiedzieć-była stabilna jak skała i nigdy nie miałem z nią problemów.
[#13] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@vojo, post #10

Furia jest do klasykowania, a Vampire do kozakowania.
[#14] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@sanjyuubi, post #13

kazda karta turbo do amigi 600 jest wybitnie mechanicznie trudnym tematem

sciera sie podstawka z waga karty i rozlozeniem masy podczas pracy i nagrzewania procesora

uzywam podtawek wzmocnionych - koszt 5-6 euro / szt przy zakupie pow 200 szt

z tych podstawek po obrobce odpada ok. 10 %. jak to sprawdzam ? jak nie dzwignie plyty na furii - zlom..

dochodzi czas wylutowanie/wlutowania nowej...

nierzadko przy zlej podstawce padaja xiliny...


niektorzy z was byli swiadami mojego prawie zalaamnia nerwowego, kiedy przel pol roku uruchomilem 4 szt !!!! tak, a 96 zlom...

pozniej wyszlo ze zle podstawki szlifowalem - przegrzewalem je i szlak trafial mocowania.

poznije przyszluy z pomoca uslugi cnc i problem sie skonczyl ..
[#15] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@lotharek, post #14

Ponawiam swoje pytanie Czy karta, którą mam kwalifikuje się do naprawy?
[#16] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@lotharek, post #9

Lotharek, kupiłem Twoją furię przez RetroAmi. Kupiłem ją w kwietniu 2015, a otrzymałem w czerwcu - czy mam ja Tobie wysłać na fix-a? Używałem jej kiedyś przez parę godzin i wszystko było ok.

BTW pytałem wtedy o śruby dystansowe - one są dokładane do karty? Jeżeli nie, to gdzie je mogę zdobyć?
[#17] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@_arti, post #15

To była testowa wersja (bodaj pierwsze 10 sztuk) - które rozsyłaliśmy do beta-testerów. Jeżeli jest problem ze stabilnością, to proponowałbym ją odesłać do Lotharka.
[#18] Re: Furia EC020 rev 2 z FPU

@ITU, post #17

Podsumowując - po kilkudziesięciu godzinach zabawy z Furią rev 2 (najdłuższa sesja 5h) - absolutnie zero problemów. Karta grzeje się w granicach rozsądku (zresztą jest fabrycznie wyposażona w zestaw radiatorkow), siedzi na procku mocno i sztywno, a system po przesiadce z 68000 po prostu fruwa. Nie było żadnego guru "z niczego". Jesli były problemy wieku dziecięcego, to juz ich nie ma ( moja karta ma SN powyżej 300). Polecam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem