kategorie: Programy, Sprzęt
[#1] Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM
Cześć. Chciałem przegrać sobie pliki ADF z komputera na dyskietki w Amidze. Kupiłem sobie taki kabel:
http://allegro.pl/kabel-do-wymiany-danych-amiga-pc-amiga-adf-i6117476987.html

oraz taką przejściówkę na USB, ponieważ w moim laptopie nie mam gniazda COM:
http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-przejscie-usb-rs232-com-kabel-i5442266577.html

Ta przejściówka w ogóle nie działa. Sprzedawca dosłał mi mailem sterowniki, ale to nie pomogło. Temat więc olałem i podłączyłem się bezpośrednio kablem z Amigą 500 do komputera PC u mojego brata, w którym jest gniazdo COM. Niestety, sprzedawca kabla Null-Modem dołączył na aukcji na płycie program Amiga Explorer, który nie działa na moim systemie - nie chce się zainstalować. Wersja na płycie to chyba wersja 86 bitowa, podczas gdy ja korzystałem z Windowsa 7 64-bitowego. Zatem ściągnąłem taką wersję (64-bitową) z Internetu, ze strony twórców Amiga Explorer.

Niestety - program nie widzi Amigi. Pojawiają się takie errory:





Dodam, że oba errory wyskakują nawet gdy komputer nie ma w ogóle podłączonego kabla. Więc Amiga Explorer tak jakby w ogóle nie wykrywa, że kabel jest wpięty do portu COM lub Serial.

Jednak wykluczam możliwość uszkodzonego kabla, gdyż skorzystałem z programu ADF Sender. Ten program bez problemu otwiera port w Amidze i bez problemu przesyłałem nim pliki do pamięci RAM w Amidze wpisując komendy w Shellu.

Pytanie - co zrobić aby Amiga Explorer widział Amigę?
Dodam, że otworzyłem port Serial aplikacją AExplorer w Workbenchu, który jest na dyskietce dołączonej do tego kabelka. Jak również dodam, że w ustawieniach Amiga Explorer na komputerze zaznaczyłem COM1. Próbowałem też wybrać COM2, ale to nic nie pomogło.



W menedżerze urządzeń oba porty COM są widoczne i włączone. Sprawdzałem dodatkowo w biosie, ale tam nie było ustawień portów COM. Ogólnie nie wiem już co mogę jeszcze zrobić... Spotkał się ktoś z was z takim problemem? Proszę o pomoc i porady.
[#2] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #1

aexplorer po stronie Amigi w Workbench ma ikonkę, tak? Wejdź menu Information tej ikonki i podaj jaki masz serbaud. Tu obrazek dla poglądu:
http://www.settorezero.com/wordpress/contents/2012/08/aexplorer_startup.jpg

U mnie było to samo jak dałem cokolwiek wyżej niż 19200
[#3] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@infboras, post #2

Ale obstawiam raczej, że powodem jest przejściówka USB.
[#4] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@infboras, post #3

W drugim przypadku podłącza pod sprzetowy COM i taka sama sytuacja.
[#5] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@infboras, post #3

Sprawdziłem. Serbaud: 19200

Napisałem wyraźnie - nie używam przejściówki na USB.
[#6] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #1

Ta przejściówka w ogóle nie działa.
Też tak myślałem o swojej, ale o ile jest oparta na układzie CH341, tak jak moja, to udało się po walce.
[#7] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Krashan, post #6

Wypróbuję. Ale jeśli Amiga Explorer nie widzi nawet kabla Null-Modem to po przejściówce na USB tym bardziej nie będzie go widział. Chyba, że utworzy się ten port COM12, jak u ciebie. Wypróbuję i napiszę. Ale na razie jestem zniechęcony tym. Całość psuje dużo nerwów i czasu, a raczej spodziewam się tu kolejnej porażki...
[#8] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #7

Sam Aexplorer posiada wbudowany poradnik krok po kroku co należy wpisać na Amidze, pod warunkiem że masz już PC z Amigą spięte kablem.

Wtedy ustawisz sobie AExplorer po stronie Amigi jak i PC. Program tworzy też dyskietkę na Amidze zawierająca program AExplorer.



Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 18:11:32 przez SuperBuster
[#9] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@SuperBuster, post #8

Mam tę samą sytuację co autor wątku.

Adfsender działa, AE nie widzi portu COM, pomimo tego, że po stronie Amigi jest otwarty.

Wszystko jest ustawione jak należy (sprawdzane po milion razy), nie działa ani przesyłanie z PC do Amigi wersji AE, ani próba odpalenia AE na Amidze (mam na dyskietce) i połączenia się z poziomu PC.

Kabel dobry, bo Adfsender się łączy.

Więc coś jest na rzeczy.

P.S. Używam AE w wersji x64, najnowsza wersja.
P.S.2 U mnie pojawia się tylko ten pierwszy błąd (error writing to COM) i operacja jest przerywana.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:25:24 przez devlin

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:27:55 przez devlin
[#10] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@devlin, post #9

i dlatego warto miec starszego lapa z serialem :)
w wiekszosci przejsciowek jest problem z polaczeniem retro sprzetu > USB
[#11] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@AmigaPL, post #10

Nie wiem czy zauważyłeś, ale w tym wątku mowa jest o podłączeniu przez COM, nie przez żadną przejściówkę.

Autor pisał tylko, że mu przejściówka nie zadziałała i podłączył do innego kompa bezpośrednio przez COM.

Ja również podłączam bezpośrednio do COM.
[#12] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@devlin, post #11

trzecie zdanie autora
"oraz taką przejściówkę na USB, ponieważ w moim laptopie nie mam gniazda COM:"

problem może jest po stronie kolejnosci uruchamiania najpierw z tego co pamietam odpalalo sie na amidze a potem na PC

Mozna sprawdzic czy ten port w PC COM1 dziala (nie ma zadnych konfliktow sprzetowych i jest sterownik uruchomiony prawidlowo)\

Czy ten kabel NULL-modem jest sprawny >? czy to jest jakas samoróbka ??

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:42:32 przez AmigaPL
[#13] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@AmigaPL, post #12

Naprawdę, proszę, przejrzyj ten niezbyt długi przecież wątek :)

Już w 5. poście autor pisze, że nie używa przejściówki bo i tak nie działała i przesiadł się na kompa z COM.

Kabel jest ok, port jest ok - bo działa ADFsender

Jeśli chodzi o mnie - odpalałem na wszystkie sposoby, łącznie z tym "właściwym", zawsze amiga explorer na PC nie jest w stanie skorzystać z COM'a.
[#14] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@devlin, post #13

sprobowalbym uzyc starszej wersji AE
[#15] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Krashan, post #6

Wypróbowałem tej metody zainstalowania tej przejściówki na USB według poradnika ze strony Krashana. Udało mi się ją zainstalować i utworzył się port COM9. Ustawiłem go w preferencjach Amiga Explorer. Niestety program nadal nie może połączyć się z Amigą :( Wyskakuje błąd:



No cóż, więc raczej już mi się to nie uda... Spróbuję jeszcze z jakąś starszą wersją Amiga Explorer, ale wątpię aby to cokolwiek dało. Jak na razie wszystkie próby zawiodły.

Czy nie ma innego programu, który by sobie z tym poradził? Korzystanie z ADF Sendera i Shella to katorga. Nagranie pojedynczego pliku ADF, żonglowanie dyskietkami, wpisywanie komend itd. zajmie znacznie dłużej niż zwyczajne "przerzucenie" go jak za pomocą Amiga Explorer.
[#16] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #15

Ja przelotki użyłem do połączenia terminalowego (na pececie Putty, na Amidze Term) i działa bez zarzutu, będę ją pewnie używał do debugowania swoich programów poprzez port szeregowy. Amiga Explorera nie próbowałem.
[#17] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #15

Ale na Amidze nie ma być port COM9. Najlepiej na PC mieć system max do WinXP. Bezpieczna prędkość po obu stronach to 19200 bps.

Sprawdzamy wpisy w ToolTypach



Potem startujemy serwer na Amidze. Powinien potwierdzić nasłuch.




Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 21:34:47 przez pong777
[#18] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #1

Patrząc na schematy przewodów do transmisji wychodzi na to, że ADF Sender zadowoli się trochę uboższą wersją przewodu. Tu masz namiary na konfiguracje przewodu pod Amiga Explorera Null-modem
[#19] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@*y, post #18

I wszystko jasne nareszcie, dzięki za wytłumaczenie.
Po prostu kable z allegro to protezy po linii najniższego oporu, a nie prawdziwe null modem. A takiego potrzebuje AE do działania, w przeciwieństwie do ADF sendera.
[#20] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@devlin, post #19

Ostatnio kupiłem z allegro jeden stary kabel null-modem, który był w tej ofercie:
http://allegro.pl/show_item.php?item=6148784909

Kabel wygląda na conajmniej 20 letni, więc zgaduję, że to niej jest takie g...o jak to z allegro obecnie sprzedawane.
Dam wam znać czy działa!


Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 01:13:22 przez Axel90s
[#21] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #20

nie chce sie madrzyc ale zadalem pytanie kilka postow wczesniej ...

"
Czy ten kabel NULL-modem jest sprawny >? czy to jest jakas samoróbka ??"

ja mam orginalny kabel (gruby , firmowy, z lat 90'tych) -zero problemow
[#22] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@AmigaPL, post #21

Nie wiem czy samoróbka, ja to kupiłem na allegro, na podanym linku... Ale widzę, że wszystkie na allegro są identyczne. Inne można kupić na ebay'u np. w UK, ale skąd mogę wiedzieć, że w środku też nie są takie beznadziejne i nie będą mi działały z Amiga Explorer?

Odwołuję niestety jedną wiadomość, ten kabelek czarny z aukcji amiga graty, to jednak nie null modem :( ma on gniazdo COM męskie, więc nic z tego...

Nie wiem zatem gdzie kupić już normalny, profesjonalny (tak to nazwę) kabel null modem. Możecie coś doradzić?
[#23] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@AmigaPL, post #21

Problem w tym, że kabel ogólnie rzecz biorąc jest sprawny, bo ADF sender po nim śmiga (a raczej się czołga).

Tylko, że dla połączenia ADF sendera potrzeba tylko połączenia masy i na krzyż TxD i RxD (jak np. w programowaniu Goteka przez COM), a AE wymaga już kolejnych połączeń dla hardware'owego handshaking, czego nie wiedzieliśmy, a wyjaśnił to nam kolega w poście #18.

W każdym razie problem rozwiązany, dzięki wszystkim za pomoc :)

Trzeba po prostu zaopatrzyć się w "pełnoprawny" null-modem z epoki.
[#24] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@devlin, post #23

No tak, ale gdzie go kupić?
[#25] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #24

Kupowałem kiedyś w tym markecie " nie dla idiotów". Firmy HAMA, potrzebna byla tylko przejściówka z db9 na db25.
[#26] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@Axel90s, post #24

Rok temu kupiłem taki kabel i działa z AExplorer należycie.
http://allegro.pl/kabel-szeregowy-db25-f-db25-f-db9-f-f-3m-i5429669699.html
Ale to było rok temu....
[#27] Re: Amiga Explorer nie widzi Amigi, podłączenie kablem pod port COM

@makarsky, post #26

Potwierdzam, ten kabel z linka za całe 10 zł działa jak złoto :)

AE śmiga, kopiuje się bez błędów.
A "byznesmeni" zakichani sprzedają niepełnowartościowe kable-niedoróbki jako dedykowane dla Amigi za trzy razy tyle w większości przypadków nie informując do czego toto się nadaje ...

Dzięki za podpowiedź!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 20:48:45 przez devlin

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 20:49:05 przez devlin
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem