kategoria: Programy
[#1] ColourLock
Witam,

Potrzebuję programu do zablokowania palety kolorów Workbencha, bo robię zestaw ikon o stałej palecie 16 kolorów.

Przetestowałem program ColourLock autorstwa Grzegorza Kraszewskiego i wszystko OK - program jest bardzo wygodny w obsłudze i dobrze opisany. I działa prawidłowo.

Ma jedną niewielką usterkę polegającą na tym, że po załadowaniu palety z pliku nie mogę nanosić zmian do tego pliku (np. zmienić paletę kolorów w PPaincie), bo mam komunikat, że inny program go używa (czyli ColourLock).

Czy mógłby Pan Grzegorz Kraszewski - jeśli to czyta - poprawić ten niewielki problem? Wiem, że program z 1998 roku, ale może posiada Pan jeszcze kod źródłowy?

Przy okazji zapytam o Wasze doświadczenia z blokowaniem palety kolorów Workbencha. Jakie programy Wy używacie/polecacie do tego celu?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:07:00 przez Hexmage960
[#2] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #1

[#3] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #1

20 lat temu to pewnie zrodlo zaginelo wraz z dyskiem 120 MB :))))
[#4] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #1

Ten problem nie wynika z błędu w programie tylko z faktu użycia datatypów. Datatypy bardzo często zostawiają lock na pliku mimo prawidłowego usunięcia obiektu, co np. da się zauważyć przy plikach graficznych używanych przez MUI.

Kod źródłowy niestety nie przetrwał.
[#5] Re: ColourLock

@Krashan, post #4

Napisałem program do konwersji obrazków do ikon, który korzysta z datatypów.

Hmm... szczerze mówiąc ja nigdy nie miałem problemów z datatypami. Właśnie sprawdziłem ten mój konwerter i nie ma problemu z podmianą ani kasowaniem pliku, na którym pracował (z PPaint, czy z Shella).

Usterka jest niewielka i program spisuje się dobrze. Po prostu teraz - kiedy pracuję nad paletą - często ją zmieniam.

Szkoda, że nie ma Pan już kodu. Popróbuję jeszcze inne programy (ten FullPalette miałem też sprawdzić) a w ostateczności napiszę własny program do tego celu.

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:29:28 przez Hexmage960
[#6] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #5

O, tak przedstawia się ikonka dokumentu. W tym stylu będę robił resztę ikon.

[#7] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #6

No i spójrzcie jak szary, nieciekawy pulpit nabiera kolorów! Do ikony dokumentu dodałem ikonę katalogu/folderu.

Zaletami moich ikonek w stosunku do New/GlowIcons są:
  • Nie są remapowane, więc ładują się szybciej.
  • Nie wymagają 64 kolorów by wyglądały ładnie. Wystarczy 16.
  • Nie wymagają AGA. OCS i 16 kolorów wystarczą.

Teraz jeszcze (prócz nowych ikon) trzeba przygotować ładną tapetę wykorzystującą 16 kolorów.

Jak widać nie tylko MagicWB Amigowiec żyje! Można zrobić nowy, bardziej kolorowy zestaw (a nawet może standard!). Dodatkowo mam w zapasie jeszcze sporo barw - niebieski, czerwony, zielony, różowy itp.

[#8] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #7

Zawsze mnie dziwiło że do MagicWB wybrano taką szarzyznę, aż tyle kolorów a tak smutno. Te oryginalne 4 kolory w każdej wersji Amig też są nudne do wyrzygania. Dlatego - Brawo ten pan -.
[#9] Re: ColourLock

@ZbyniuR, post #8

Te oryginalne 4 kolory w każdej wersji Amig też są nudne do wyrzygania. Dlatego - Brawo ten pan
Ale oryginalnych 4 kolorów nie ruszył.
[#10] Re: ColourLock

@ZbyniuR, post #8

Dzięki. Zaletą tworzonego przeze mnie pakietu jest jeszcze to, że nie wymaga żadnych łat w systemie, i że ładnie prezentuje się w Hires. Póki co ikony są przeskalowane z Lores, nie wykorzystuję, że w poziomie rozdzielczość jest dwa razy większa.

To co też zacząłem realizować (na własne potrzeby) to wykorzystanie naturalnych własności Workbencha do ułatwienia sobie pracy. Przykładowo chciałbym zrobić, że jak pracuję nad programem to mam ikonki od poszczególnych kodów źródłowych, które za domyślne narzędzie mają obrany edytor tekstu oraz ikonkę - skrypt, która buduje projekt po dwukrotnym kliknięciu.

Dopiero jeśli będę potrzebował jakiejś zupełnie nowej rzeczy, to pokuszę się o napisanie odpowiednich programów uzupełniających Workbench o pożądane funkcjonalności.

Jestem zdania, że systemu Amigi nie trzeba łatać. Lepiej wykorzystać jego wewnętrzny potencjał i możliwości.

Nie instalowałem pakietów typu BetterWB, czy ClassicWB bo lubię porządek na partycji systemowej i wolę instalować wszystkie programy ręcznie. Z tego co się orientuję te pakiety instalują czasem mnóstwo zbędnych programów i łat.

Lubię mieć kontrolę nad systemem. Na PC również nie instaluję zbędnego oprogramowania, bo później system staje się ociężały. Przypomina mi to też instalowanie programów z internetu, które cichaczem instalują jakieś dodatki do przeglądarki oraz puchnące dystrybucje systemu Linux.

Amiga i jej OS to zupełnie inna klasa systemów. Od zawsze Amigowcy byli samodzielni i instalowali programy ręcznie. Program Installer, AmigaGuide w 3.1 oraz Datatypy to przykład jak ewoluowała idea tego systemu i jak spójny jest ten system. szeroki uśmiech

Mam nadzieję, że zrobienie tego zestawu ikon nie przerośnie moich możliwości i projekt ukończę.
[#11] Re: ColourLock

@Krashan, post #9

Tło pod tekstem raczej pozostanie szare, żeby tekst był czytelny. Z kolei kolor nr 3 (niebieski) w zasadzie można zastąpić dowolnym.

Tło pod oknami - tak jak wspomniałem - zastąpię ładną kolorową tapetą. Więc ta szarość stopniowo będzie znikać.
[#12] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #10

Po co się ograniczasz do 16 kolorów. Wszak piszesz program ala WB pod AGA z wykorzystaniem blittera, więc lepiej od razu rysuj w 256 kolorach.
[#13] Re: ColourLock

@cholok, post #12

Po co się ograniczasz do 16 kolorów. Wszak piszesz program ala WB pod AGA z wykorzystaniem blittera, więc lepiej od razu rysuj w 256 kolorach.

Odpowiedź brzmi:
Po pierwsze wybrałem robienie zestawu ikon, bo jest to dużo prostsze aniżeli ten mój pomysł "zamiennika WB".
Po drugie 16 kolorów to rozsądna liczba w przypadku ekranu Workbencha.

Powolutku, projekt dobrze mi idzie, rozwija się. Nie zapeszajmy.
[#14] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #13

Do tego icon setu przydałby się jeszcze jakiś fajny zestaw tapet w tej palecie, jeśli miałoby to być pełne rozwiązanie :)
[#15] Re: ColourLock

@Mir3k, post #14

Przy tapecie chyba będę potrzebował pomocy. Leon ma doświadczenie. Pomożesz Leonie? szeroki uśmiech
[#16] Re: ColourLock

@Hexmage960, post #7

Zerknij na to:



Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 06:14:02 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#17] Re: ColourLock

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Całkiem ładne gotowe rozwiązania. Sugerujesz bym z nich skorzystał, czy wzorował się na nich? Póki co rysuję po swojemu, bo chciałbym zrobić mój własny zestaw.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem