kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD
Jak w temacie.Mam amige z HD i CD ale za cholerę nie wiem jak odpalić z tego grę. Wychowałem się na C-64 i amidze500.
[#2] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #1

Jaką grę i na czym ją masz?
[#3] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #2

Gra bez różnicy. Mam je na płytach i dyskietkach. Są też pewnie na HD ale nie wiem jak tam wejść.
[#4] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #3

Gry na dyskietkach odpala się tak samo jak na A500. Co do wejścia na HD, jeżeli nie ma dyskietki w stacji, to system powinien wystartować z dysku twardego i pokazać Workbencha. Jak to u Ciebie wygląda?
[#5] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #4

Tak odpala się pulpit z 4-5 folderami. Wejście poprzez myszkę z oknami ala windows. Po włożeniu dyskietki system pyta się czy kopiować na HD.Nie odpala jak klasycznie w A500.
[#6] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #5

Każdy ma gry gdzie indziej. Przeglądnij tutoriale Workbench na YT. Jest ich dużo.

Przeklikaj katalogi, może masz tam jakieś gry a może nie masz.
Nawet zdjęcia nie wkleiłeś i napisałeś że masz kilka folderów
Czego oczekujesz? Jasnowidza?

Jak nie dasz rady to podjedź na jakiś zlocik
http://www.ppa.pl/kalendarz-imprez/#2016-06-01
albo poszukaj kogoś blisko twojego miejsca zamieszkania i się umów;
http://www.ppa.pl/baza-uzytkownikow/mapa-amigowcow/
[#7] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #1

jak chcesz odpalić grę z dyskietki to wsadz ją do stacji zanim odpalisz system . Mozesz też zawsze wsadzic dyskietke i wykonac reset A+A+CTRL
[#8] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Pitero, post #7

Jutro podłącze zestaw i dam znać jakie mam foldery ale to raczej workbench. Rozumiem że gry z A500 normalnie pójdą? I może od razu jak odpalić gry z HD?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 20:05:39 przez KrystianPoland
[#9] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #1

Ehh, ta młodzież. Za niedługo pojawią się tematy typu "jak włożyć dyskietkę do napędu" (o ile ktoś będzie wiedział co to jest dyskietka i do czego służy)


Powodzenia w uruchamianiu.
[#10] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@SuperBuster, post #9

Nie młodzież bo ja urodzony 81 pewnie masz mniej lat jak ja,Jak pisałem w poście wychowałem się na c-64 i a500. Na śrubokręcie włączonym w magnetofon. Dlatego pytam o podstawy bo nabyłem A1200.
[#11] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #10

A więc foldery to Ram Disk,Hdd,Hdd2 i System. Mam płyte cd z grami ale nie wiem jak je odpalić. Na HD znalazłem w folderze Lotusa ale coś się wiesza i nie chce ruszyć.
[#12] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #11

Może masz gry pod whdload, które wymagają pamięci fast. Nie zauważyłem, abyś podał jaką posiadasz konfigurację ....
[#13] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #11

Jak już napisał Pitero w poście numer 7 - jeśli masz gry na dyskietkach to po prostu wkładasz dyskietkę do stacji przed włączeniem komputera (bądź wkładasz na włączonym i dajesz reset). Gra odpali się automatycznie jak na Twojej dawnej A500 bez dysku twardego.

Jak masz gry na dysku twardym to odpalasz z dysku twardego. I tu uwaga - są gry, które dają się bezproblemowo zainstalować na dysku twardym (tzw. "dosowe") i takie, które robią problemy ("niedosowe"). Te drugie w przeważającej większości mają napisane przez pasjonatów tzw. "installery". Poszukaj na internecie wyrazów WHDLoad i Amiga games to na pewno coś znajdziesz.

Po szczegóły odsyłam tutaj i tutaj.
[#14] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@recedent, post #13

Ok więc nie ma możliwości odpalania gier z CD? Nie widzę opcji gdzie mogę wejść by zeksplorować płytę CD.
[#15] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #14

Dobrze jest zaznaczyć na forum okolice, w której się mieszka. Bardziej złożone tematy lepiej się wyjaśnia przy piwie.
[#16] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #14

A po co "eksplorować" płytę? Eksplorować to możesz pod eksploratorem pod Windows. Na Amidze robi się tak: Wkładasz płytę do napędu i - Alakazam! - ikonka płyty pojawia się na pulpicie. Otwierasz ją jak każdy inny dysk i uruchamiasz to co się tam znajduje (o ile uruchamialne). Jak się uprzesz to i grę z płyty odpalisz.
[#17] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@recedent, post #16

No więc właśnie. Po włożeniu płyty słychać jak napęd pracuje ale żadna ikonka się nie pojawia. Czyżby brak jakiś sterowników do napędu? Podobno jest jakiś problem z SCSI.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 16:18:01 przez KrystianPoland
[#18] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #17

No to w takim razie odpowiedź tkwi tutaj.
[#19] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@recedent, post #18

Ok jestem już bliżej. Posiadam napęd Taec Cd-224E. Jest jedno złącze ala goldpina i tam widzę podpięte zasilanie i drugie gniazdo na 4 wtykach nie podpięte pod nic. Zdjęcie dostępne pod linkiem:
http://www.fotosik.pl/zdjecie/75bfefab1a31e120



Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 17:35:15 przez KrystianPoland
[#20] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #19

Drugie gniazdo to wyjście dźwięku. Najważniejsze jest to szerokie 40-pinowe złącze, które powinno być podpięte do złącza IDE na płycie Amigi szerokim kablem.
[#21] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #20

Taśma wpięta w złącze na płycie głównej, potem wpięty CD-rom a na końcu CF.
[#22] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #21

No to jeszcze sprawdź ustawienia zworek master/slave na obu urządzeniach. Poza tym „goły” system nie zobaczy CD, musi być zainstalowany filesystem i mountlista.
[#23] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #22

Na CF-ie zworka w pozycji 1-2 a na CD-romie nie widzę żadnej zworki ani nawet miejsca na nią.
[#24] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #23

Wygląda mi na CF master i CD slave, pewnie laptopowy napęd jest slave z definicji. No to teraz albo nie ma na dysku oprogramowania do obsługi CD, albo napęd jest niesprawny, albo nie masz nieuszkodzonej płyty CD...
[#25] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #24

Plyty są sprawne. Poprzednik coś pisał o kontrolerze SCSI.
[#26] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #25

Poprzednik coś pisał o kontrolerze SCSI.
Nie, nie. To Ty sam coś pisałeś o jakimś kontrolerze SCSI w poście numer 16.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 20:50:15 przez Krashan
[#27] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #26

Zgadza się bo poprzednik coś o tym wspominał.
[#28] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #27

Nie było żadnego poprzednika, słowo "SCSI" pada pierwszy raz w Twoim poście numer 16.
[#29] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@Krashan, post #28

No więc właśnie. Po włożeniu płyty słychać jak napęd pracuje ale żadna ikonka się nie pojawia. Czyżby brak jakiś sterowników do napędu? Podobno jest jakiś problem z SCSI.


Te podobno wynika z opisu poprzednika amigi. Cała filozofia-a komunikat odnośnie tegoż problemu nie jest nigdzie wyświetlany.
[#30] Re: Amiga 1200-odpalanie gier z HD i CD

@KrystianPoland, post #29

a nauczyłeś się już uruchamiać z dyskietek i dysku twardego, że bierzesz się za cd?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem