kategoria: A500
[#1] A500 z nieciekawego miejsca...
Dostałem prezent od znajomego Amigowca (uśpionego od co najmniej 10 lat), a jest nim Amiga 500, i to nie byle jaka, ale o tym za chwilę. Przyjaciel twierdzi, że znalazł ją w ciągu ostatnich czterech lat. Wiem, zabawnie to brzmi, ale on już tak ma - jest tak zakręcony, że nie pamięta dokładnie, kiedy to było i ja mu wierzę. W każdym razie opowiada, że jechał sobie kiedyś na rowerze przez swoje rodzinne miasto Chełm i w pewnym momencie dojrzał leżącą pod śmietnikiem Amigę (prawdziwy Amigowiec dostrzeże kształt Przyjaciółki w ułamku sekundy nawet w podejrzanych okolicznościach ). Podjechał po nią i wziął ją pod pachę (nie będę nawet pytał, kto na forum by tego nie zrobił ). Do Amigi nie było nic, a przynajmniej nie przy niej. Zapytałem, czy zajrzał do śmietnika, ale odpowiedział, że tego nie zrobił. Ja bym to zrobił i nawet bym... gdybym coś jeszcze tam wypatrzył - prysznic załatwiłby sprawę . Amiga przeleżała u niego jakiś czas (do czterech lat ) i ostatnio podczas rozmowy mi o niej wspomniał i powiedział, że może mi ją dać (sam posiada nieźle rozbudowaną A1200 w Infinitivce i swoją pierwszą A600 z opakowaniem w fabrycznym stanie). W ubiegłym tygodniu odwiedziłem go i Amiga została mi wręczona. Wyglądała jakby rzeczywiście była spod śmietnika:



Nie zrobiłem zdjęcia całej obudowy komputera, ale to i tak wystarczy żeby mieć wyobrażenie o jego wyglądzie.
Jednak wcale nie było tak źle, jak mogłoby się wydawać. Po dokładnym i szczegółowym umyciu wygląda następująco:


(klawisze podmieniłem z innej Ami, ale oryginalnie były amerykańskie, co widać po enterze i długich shiftach)

Amiga po tym zabiegu nie tylko się uruchamia, ale to jeszcze nie wszystko. Na wstępie nadmieniłem, że to nie byle jaka Amiga. Otóż po otwarciu ukazało się takie oto cudo:


(zdjęcie po czyszczeniu sprzętu)

Ten niesamowity "bonus", to 2 MB rozszerzenie firmy Elbox! Na dodatek, pomimo wylanej baterii, w pełni działające OK (ale ten, kto je zakładał używał chyba rozgrzanego gwoździa do lutowania, bo luty są koszmarne).

Mam teraz pytanie. Wcześniej posiadałem pięćsetkę, ale najwięcej w niej miałem 1.5MB RAM-u (500+ z 1MB Chipu i standardowe 0.5MB pod klapką). Tutaj Workbench pokazuje ok. 2.5MB RAM-u, co wydaje się być logiczne, ale SysInfo w dziale Memory widzi tylko 1MB Chip i 1MB Slow. Te pół mega gdzieś przepada, bo system nie potrafi tego obsłużyć, czy tylko SysInfo je "zjada"?



PS To nie jedyny prezent, z jakim wróciłem z Chełma, ale o tym w osobnym wątku
[#2] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

Mam dokładnie to samo rozszerzenie w mojej A500 (moja pierwsza Amiga jaką kiedykolwiek miałem, chociażby mnie przypiekali żywym ogniem, to bym jej nie wywalił na śmietnik :)

U mnie SysInfo też nie pokazuje pełnych 2,5 MB - w zależności z czego jest uruchamiany (dyskietka, Gotek, HDD) pokazuje różnie - zawsze jest 1 MB Chip i slow 1MB, 1.2MB albo 1.3MB.

Workbench wyświetla 2,5MB.
[#3] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

SysInfo cos pokrecil w obliczeniach chyba. Jesli sie spojrzy na adresy zaalokowania pamieci to wyraznie widac ze jest tego ok 1.5 MB. Dodatkowo w wskazal ze najwiekszy pusty blok to ok 1.3 MB. Wiec nie przejmowalbym sie tak tym.
[#4] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

Tak strasznie jak ta moja to chyba nie wyglądała
[#5] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

Jak zwykle, ja podziękuję za uratowanie :)
[#6] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@KRISS, post #4

Z taką "izolacją" to zdaje się, że przynajmniej nie miała żółtaczki.
[#7] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@KRISS, post #4

Szok Nie, tak strasznie nie wyglądała . Kto i czym ją tak katował?

Co do SisInfo, to już mi ktoś kiedyś przy okazji karty A2088XT powiedział, żeby się nim zbytnio nie przejmować (widzi ją jako 2288 czy jakoś tak).
[#8] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

Gdybyś ją znalazł bliżej moich okolic, pomyślałbym że znalazła się moja pierwsza Amiga, która właśnie w męczarniach skończyła na jakimś śmietniku (przechodząc w bodaj 3 kolejne ręce, daleko do mojej kontroli a o jej męczarniach dowiedziałem się 9 lat po fakcie :().
[#9] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@baderman, post #8

Nie z twoich okolic, ale w twoje (nasze) okolice przyjechała OK
[#10] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

Fajnie że śmiga OK
[#11] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@mikser, post #10

Dzięki. Przyznaję, że byłem nieco zaskoczony, ale na szczęście ta maź nie zalała płyty i łatwo ją można było sczyścić. Pięćsetka to mocna konstrukcja szeroki uśmiech
[#12] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@Umpal, post #1

To już nie pierwszy przypadek z tym 1MB SLOW. Nowe sysinfo pokazuje źle ilość pamięci SLOW, stare pokazuje poprawnie.
[#13] Re: A500 z nieciekawego miejsca...

@sanjyuubi, post #12

Właśnie gdzieś mi się obiło o uszy, że wersja 4.0 choć nowsza, jest skopana w stosunku do starej 3.24. Gdy następnym razem podepnę tę miśkę, to sprawdzę pod nią.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem