kategoria: A1200
[#1] Problem z klawiaturą/membraną
Siemka,
Jako iż z niewiadomych przyczyn nie działały mi strzałki i parę znaków postanowiłem przeczyścić klawiaturkę. Zdjąłem ekran, wypiąłem klawiaturkę, powyciągałem klawisze. po rozkręceniu pędzelkiem wyczyściłem kurz z membrany a następnie przetarłem etanolem. po złożeniu do kupy klawy i podpięciu taśmy pojawił się problem, mianowicie wiele klawiszy muszę dosłownie uderzać, żeby zaskoczyły, a te klawisze które nie działały dalej nie działają :/
Dopowiem jeszcze, że na jednej ścieżce na membranie (a w zasadzie na dwóch) po stronie bloku numerycznego znajdował się pęcherzyk (zlewał on 2 ścieżki może dlatego przyciski nie działały/działają) chciałem przerwać ten mostek ale próbując przeciąć łączenie na milimetrowym odcinku zdarłem ścieżkę z membrany :/ Da się coż z tym zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 14:09:20 przez pokulan
[#2] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@pokulan, post #1

Witaj przypuszczam że chodzi ci o klawiaturę od A600 to przecięte ścieżki można naprawić lakierem przewodzącym.
1. Zdrapać wierzchnią warstwę izolującą lub spirytusem do mycia elektroniki namoczyć wierzchnią warstwę patyczkiem do uszu i odejdzie (robić z wyczuciem)
2. Nałożyć na przerwaną ścieżkę lakier przewodzący
3. Zabezpieczyć bezbarwnym lakierem

Jeżeli chodzi o niedziałające klawisze sprawdź końcówkę taśmy która wchodzi do złącza na płytę też tak miałem że jeden ciąg klawiszy nie działał. Po włożeniu do złącza i zabezpieczeniu lekko podniosłem taśmę i działa.

Pozdrawiam.OK
[#3] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@Steishen, post #2

Dokładniej do A1200 :)
Wkładałem i wyjmowałem, bardziej martwi mnie ta potrzeba uderzania w klawisze niż te niedziałające klawisze, bo ścieżkę spróbuje naprawić tak jak piszesz :)
[#4] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@pokulan, post #3

Witam ponownie czy udało się naprawić.
[#5] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@pokulan, post #3

Jeżeli musisz mocno wciskać klawisze żeby była reakcja to obstawiam młoteczki od klawiszy, należy wymienić lub lekko potraktować rysikiem z ołówka, ale to zda egzamin na krótką metę.
[#6] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@Steishen, post #5

Witam, posiadam dwie a500 z klawiaturą qwertz w obu przypadkach nie działa górny rzad klawiszy w bloku numerycznym tzn. []/* i klawisz + Rozebrałem klawiaturę, folia jest dobra jest przejście z nie dzialających klawiszy na płytke drukowaną.Podmieniałem mloteczki z dobrych klawiszy też nic nie pomogło. Poza tymi 5 klawiszami reszta działa idealnie. Miał ktoś taki problem ?
[#7] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@Blady, post #6

Miałem coś podobnego. Wymieniłem kontroler i zaczęły te klawisze działać. Przed wymianą kontrolera miałem wrażenie, że taśma w złączu kontrolera siedzi luźno. Ten wymieniony kontroler z inną klawiaturą działa. Może problemem był raczej wypięty (czy krzywo włożony) zatrzask taśmy. Tego już się nie dowiem (oby).

Z innej beczki. Miałem problem z klawiatura w A1200. Nie działała połowa klawiatury. Była zagięta taśma między klawiaturą a płytą. Wyprasowałem ją (nie bezpośrednio - poprzez chusteczkę materiałową) i teraz wszystko działa.
[#8] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@misiek2, post #7

Kontroler to ta plytka z klawiaturą i z diodami w a500 ?
[#9] Re: Problem z klawiaturą/membraną

@Blady, post #8

Dokładnie tak.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem