kategoria: Sprzęt
[#1] Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe
Cześć. Czy zdarzyło Wam się korzystać z płaskiego telewizora/monitora, który wyświetlał obraz jak klasyczny kineskop. Powoli chciałbym się wycofywać z klasycznych monitorów (coraz więcej zabawy z konserwacją/naprawą). Nie chciałbym jednak stracić jakości wyświetlania, którą miały klasyczne monitory bo to zabiera cały klimat. Wydaję mi się, że widziałem kiedyś coś takiego. Czy są płaskie monitory telewizyjne?
[#2] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #1

Rozmycie? Prędzej scanlines. Niestety, najlepszym rozwiązaniem (choć i tak nie idealnym) jest Framemeister.
[#3] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #1

Jest kilka elementów, które składają się na przyjemność korzystania z monitora CRT. Nie ma rozwiązania bez wad przy stosowaniu LCD, ja korzystam z Framemeistera właśnie. Największa wada to niestety cena około 1300zł. Do tego dobrze mieć przyzwoity monitor z tzw. Game Mode (niski input lag, powyłączane wszystkie "poprawiacze"). Zalety:
1. PAL w 50Hz (brak szarpania związanego z konwersją 50-60Hz).
2. Wyjście HDMI.
3. Niski input lag na poziomie jednej ramki.
4. Sync lock - synchronizacja 1:1 na wejściu i na wyjściu co przydaje się przy niektórych sprzętach, które mają np. 49Hz VSync zamiast 50.
5. Scanlines - dla PAL dobrze wygląda tylko przy 576p50 na wyjściu (2x288p), brak scanlines dla trybów laced.
6. Można symulować crt (ciemniejsze brzegi ekranu) ale to akurat dobrze nie wygląda.
7. Wejścia RGB, S-Video, Composite i HDMI (mogę podłączyć C64 czy małe Atari),
8. Bardzo dużo ustawień z możliwością zapisu na microSD - można sobie spersonalizować ustawienia dla każdego sprzętu osobno.
9. Możliwość zastosowania przejściówki HDMI->DVI lub HDMI-VGA i korzystania z rozdzielczości dostosowanych do tych monitorów.
[#4] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #1

dokładnie masz racje ... nie mogę patrzeć jaka pikseloza jest w grach amigowych na współczesnym TV 4k 55 cali. Dlatego zakupiłem za groszę TV 14 cali Sony
[#5] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@AmigaPL, post #4

Pojawia się pytanie, który tv jest najlepszy. Obrazu z wejścia RGB w Philipsie CM8833mk2 chyba nic mi nie zastąpi. Trinitron przez Euro?
[#6] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #5

Sony pvm. Jakosc idealna. Rozmycie idealne. Odwzorowanie kolorow idealne. No i oczywiscie plynnosc przesuwu.podobno najpozniejsze trinitrony mialy juz kineskopy jakosci PVM
[#7] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #5

Trinitron przez SCART albo PVM ale to też nie jest tania opcja. Lekka też nie ;)
[#8] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #5

PVM. Najlepszy obraz, który bije tego Phillips i wszelakie inne TV/monitory CRT (w przypadku rozdzielczości 240p - idealne rozwiązanie dla konsol do VI generacji czy wszelkich retrokomputerow). Może i drogi ale najlepszy.
[#9] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@pabloz, post #6

podzielam opinie nt. PVM. Kupiłem okazyjnie model *M2E (600 linii), jednak teraz już poluje na model *M4E (800 linii).

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 14:21:35 przez charliefrown
[#10] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@charliefrown, post #9

to juz wiem co robic. dzieki.
[#11] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #5

Obrazu z wejścia RGB w Philipsie CM8833mk2 chyba nic mi nie zastąpi.

a Microvitec i Amiga M1438S :) ? CBM 1084S (włacznik z przodu) bardzo dobry i trwały monitor jak się dodało filter do niego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 14:50:34 przez AmigaPL
[#12] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #1

Imho dopiero na 4K bedzie można ładnie emulować CRT. Tylko kto miałby zrobić konwerter z filtrem?
[#13] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@michalmarek77, post #8

Panowie.

Przejrzałem Allegro i olx. Widzę tylko monitory do monitoringu. Jakieś wskazówki? Konkretny model? Wyszukiwanie "sony pvm" daje niewiele.
[#14] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #13

W tej chwili na allegro niema nic ciekawego , szukaj takie cudo:
link
[#15] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@Blady, post #14

Zapragnąłem. A obiecałem żonie cięcie wydatków. Trzeba mi było tego nie pokazywać. To jest draństwo!!! ;)
[#16] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #15

Chwila momencik. Jeśli na ekranie typu plazma, LCD , Oled ma być "sprzętowe" rozmycie to najpierwej sprawdziłbym obecność złącza VGA/DSub tego co kiedyś w kartach pc było. O:



Jeśli jest to jesteśmy w domu - yyyy rozmytym obrazie znaczy. Teraz wystarczy kupić sprzętowy rozmywacz obrazu z czinczów IN do VGA Dsub, o taki jak mam ja:



Teraz czinczem z Amigi doprowadzamy obraz do czincz video in w tym tunerze , a na TV ustawiamy źródło złącza PC oczywiście wcześniej łacząc Tuner LCD z TV kablem VGA.

I mamy obraz sprzętowo rozmyty. Tuner ów na allegro można trafić i za 50 zł.
[#17] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@xtro, post #16

Czy ktoś używa do amigi crt panasonic quintrix? Jak rozumiem,
quintrix to nazwa kineskopu. Nie wiem, czy robić sobie nadzieje,
czy to dobry sprzęt do amigi, czy ma start do takiego sony?
[#18] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@wilkwcieniu, post #15

Ja mam ten model z tej firmy . Handluja malo uzywanym sprzetem medycznym. Monitorem nie moge sie nacieszyc . Ale niestety ceny zbojeckie
http://www.praiston.pl/pl/catalog/view/276/73/monitor-medyczny-sony-trinitron-pm-2130-qm



Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 23:04:50 przez pabloz
[#19] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@pabloz, post #18

Jeszcze wczoraj na olx widziałem jakiegoś sony pvm 20l chyba za 950PLN (warszawa bemowo). Teraz nie mogę znaleźć. Czemu te PVM są aż takie super?
[#20] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@xtro, post #16

Proponujesz chyba najgorsze możliwe ustrojstwo, które daje obraz gorszy od najgorszego CRT. Pominmy input lag, który praktycznie uniemożliwi granie w cokolwiek
[#21] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@michalmarek77, post #20

No jakieś rozwiązanie to jest. I działa. Nie pisało trochę pogorszyć, poza tym aż tak kiepsko to nie jest.
[#22] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@xtro, post #21

Generalnie lepiej podłączyć bezpośrednio do SCART w LCD niż babrac się tym pudelkiem. Podlaczajac przez to, np s-vhs czy kompozyt w PAL do monitora (bo nie widzę kompletnie sensu dla stosowania tego z TV), który z wejść analogowych ma tylko vga jest problem z sygnałem w 50Hz - VGA ma z tym cholerny problem, a taki obraz w standardowym dla wejścia 60Hz jest paskudny. Jako ostatnia deska ratunku może i się sprawdza ale żal mi oczu osób, które muszę się z takim obrazem meczyc.
[#23] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@jimmy, post #19

[#24] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@Norbert, post #23

Jeśli ktoś ma sporo kaski do wyłożenia a bardzo potrzebuje Sony PVM to tutaj są do kupienia.
[#25] Re: Płaski monitor/tv a rozmycie kineskopowe

@jimmy, post #24

Ja kiedyś na allegro widziałem płaskie monitory przemysłowe LCD, które obsługiwały PAL, może warto poszukać. o np. link
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem