kategorie: A500, Programy, Sprzęt
[#1] Programy do używania z modemami telefonicznymi?
W zasadzie, jak w temacie.

Pamiętam, że kiedyś, przeglądając instrukcję do swojej A500, natknąłem się na zdanie, że "komputer można rozszerzyć o popularne urządzenie Hayes", czy jakoś tak to było napisane.
Ostatnio mi się to przypomniało i zacząłem się zastanawiać, jakie w ogóle były do tego programy dla kickstartu 1.3?
Oczywiście można używać terminalu i bawić się komendami AT, tyle że, po jakimś czasie, prawdopodobnie będzie się to wydawało zbyt "ograniczające" - chyba nie wszystko po połączeniu chciałoby się wykonywać przez "Telnet"...
Dlatego chciałem się Was zapytać (bo trochę poszukałem, ale zdaje mi się jakby Google znajdowało ciągle coś podobnego, ale nie to, czego dokładnie oczekuję...), czy były może jakieś bardziej użytkowe programy dla klasycznej, niedopakowanej Amigi, które działały na modemach? Powiedzmy, klienci IRC, FTP, czy coś...?
Zakładam, że jakiś najprostszy stos TCP/IP byłby wymagany, albo inny (coś pokroju SLIP?), tylko, czy to by dało radę na tej, jak to gdzieś na PPA widziałem, "nieśmiertelnej" konfiguracji?

Celem krótkiego wyjaśnienia: oczywiście nie planuję używania tradycyjnego modemu (chociaż, gdybym miał taki zewnętrzny na port szeregowy, to chętnie bym się tym pozajmował, bo w dwóch pecetach, mam modemy, jeszcze z dawnych czasów, kiedy internet zaczynał się od 0,202122 to by się do dwóch różnych linii telefonicznych podłączyło i można śmigać, tylko jaki byłby sens...), ale, muszę się przyznać, że ostatnio na popularnych mikrokontrolerach AVR zacząłem tworzyć prosty emulator. Chwilowo postawiłem na prawidłowe parsowanie komend AT, dlatego nic sensownego to urządzenie jeszcze nie potrafi, ale powoli zaczyna się zachowywać jak rzeczywisty modem standardu Hayes, także myślę, że dalej będzie nieźle. OK
[#2] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #1

ja pamietam, ze do laczenia sie przez modem uzywalem miami, ktore dzialalo jak bajka i chyba genesis rowniez. odnosnie do programow, to ja uzywalem glownie amirca oraz ibrowse, pamietam tez jakies proby z voyagerem. ale to wszystko na a1200 030 wiec nie wiem czy sie liczy:)
[#3] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@aszu, post #2

Taaa...
Tyle, że sam dokopałem się do podobnych informacji - a to wszystko pod mocniejsze Amigi...
Stąd też moje zastanowienie, jak to wyglądało w czasach A500?
Skoro była taka możliwość, żeby używać modemu, to zapewne musiały być jakieś proste programy do... czegoś...

Ale dzięki za szybką odpowiedź. OK
[#4] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #3

Czyli ja ci np. nie pomogę, ponieważ pierwszy raz A1200 (040) podłączyłem do internetu w roku około 2000/2001 (o ile pamiętam, choć może to było na przełomie 2001/2002). Oczywiście za pomocą MiamiDX i IBrowse.
Cóż to była za frajda!szeroki uśmiech
[#5] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #3

AmiTCP/IP 2.0 can be run from floppy and with one megabyte of memory,
Amiga OS release 2.04 or newer is required.
[#6] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #3

amiexpress o ile dobrze pamietam biegal na a500, program do bbsow
[#7] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #1

Z tamtych czasów (czyli A500 i przełom 80'/90') szukałbym na pewno softów w kolekcji Freda Fisha.
[#8] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #1

Moje pierwsze boje z Internetem to 1997 rok i właśnie Amiga 500. Ale z dyskiem twardym, 2 MB fast i kickstartem 3.0. To dawało zupełnie inny wybór oprogramowania. Pamiętam, że używałem IBrowse 1.0 i chyba AmFTP.
[#9] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #3

W czasach A500 używało się terminali (głównie do bbs-ów) np. ncomm czy jrcomm.
[#10] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #1

Kickstart <37.175 (czyli system 2.04) pochodzi z czasów gry mało kto miał dostęp do Internetu raczej. To były czasy BBS-ów raczej. FIDOnetu etc.

Chcesz cokolwiek do Internetu, wsadź nowszy Kickstart. Drogo nie będzie.
[#11] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #1

tak jak koledzy wyżej piszą. W 1995 roku otrzymałem A500 w wersji NTSC, w pakiecie był modem Supra 2400 i zaledwie kilka programów do łączenia się z BBSami, więcej nic.
[#12] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@charliefrown, post #11

No właśnie, chyba najgorsze, że tak się właśnie domyślałem...
Terminale mi nie straszne, powiedziałbym, że wręcz przeciwnie - bardzo to lubię. ok, racja
Ale myślałem, że było może coś więcej - IRC chociaż...
W zasadzie, tak, jak w wielu miejscach już widziałem (chyba nawet gdzieś na PPA), można postawić na pececie (ponoć najłatwiej na Linux'ie) prosty serwer telnetu, z którym można się wtedy połączyć Amigą i skorzystać z konsolowego IRCa, który w rzeczywistości będzie działał na PC... Ale to już mniejsza frajda, bo i tak drugi komputer musi działać, żebym mógł coś zrobić...
Szkoda, bo w ten sposób nie ma większego sensu, żebym dalej rozwijał projekt swojego emulatora - i tak musiałbym wtedy na Amigę stworzyć "sterownik pakietowy", który tworzyłby mi dojście do TCP/IP, a potem jeszcze dopisać parę programów, które chciałyby tak działać.
To prawdopodobnie i 1MB RAMu zaczęłoby się drastycznie zmniejszać... No nic...
To tylko tyle już wiem, że ten emulator modemu można zrobić zupełnie inaczej, to byłoby prościej, a działanie, w przypadku używania kick'a 1.3, w zasadzie podobne...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, w zasadzie tego wszystkiego chciałem się dowiedzieć. OK
Szkoda tylko, że rzeczywiście na klasyczną A500 nie powstało zbyt dużo komunikacyjnego softu...
[#13] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #12

ja terminala używałem tylko do trolowanie peceta brata z jednej sieci, wgrałem mu cafe i wygłupom nie było końca
[#14] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@Risc, post #13

Hahahaha!
No i to się nazywa poprawne użycie Amigi!
[#15] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #14

Wydaje mi się że A500 co najwyżej może powalczyć z fido i bbs. Był kiedyś tekst w MA o modemie 1200 bodów podpiętym do A500 , ale wszystko w kontekście terminala i fido. Problem z fido jest dziś taki , że chybać już go nie ma... BBSy chyba też wyleciały... Sam byłem sysopem i jakoś z magicznym 0202122 mi się odechciało...
[#16] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@BW, post #12

Po serialu do PC by używać wszystkiego via telnet to nie ma sensu wsadzać w to jeszcze stosu TCP/IP.

Prościej wtedy Amigę jako terminal szeregowy podłączyć i na PC odpalić getty - tak kiedyś C128D z kolegą używaliśmy (po podłączeniu do Amigi).
[#17] Re: Programy do używania z modemami telefonicznymi?

@hrw, post #16

Trochę to wszystko skomplikowane się robi jakoby bryczka konna z woźnicą podczepiona pod ferrari dla udawania prędkości Tylko co na to koń ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem