kategoria: A4000
[#1] Dysk > 128 GB
Czy jest mozliwosc, uzywania dysku > 128 GB? Jaki KS/WB/AOS potrzebuje? Czy caly dysk bedzie dostepny?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 21:24:31 przez tcz

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 21:24:48 przez tcz

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 21:25:03 przez tcz

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 21:25:14 przez tcz
[#2] Re: Dysk 128 GB

@tcz, post #1

Wiesz co, ja co prawda w A4000 (FastATA) , używam OS 3.9 i wykorzystuję PF3 (wcześniej SFS) i mam dysk 160GB IDE.
W całości dostępny dla mnie.
[#3] Re: Dysk 128 GB

@tcz, post #1

http://www.ppa.pl/forum/amiga/31412/partycjonowanie-dysku-partycje-powyzej-8gb/2
[#4] Re: Dysk 128 GB

@Tom Rain, post #2

To dobra wiadomość. Kojarze, ze gdzieś widzialem tabelke z rozpiska i jesli dobrze pamietam np dla SFS, ograniczenie dla partycji bylo 128GB. Fakt, ze z odpowiednim rozmiarem bloku rozmiar partycji mozna liczyc w TB ale wole sie upewnic czy to dziala.
[#5] Re: Dysk 128 GB

@tcz, post #4

No ale po co ci te terabajty jak przy wielkich blokach wrzucisz drobiazgi i one zajmą te terabajty.
Ten dysk 128GB to też masz IDE? Bo taka wielkość... dziwna


Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 21:57:29 przez Vato
[#6] Re: Dysk 128 GB

@tcz, post #1

SFS2 na partycje większe niż 127GB

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 23:34:28 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#7] Re: Dysk 128 GB

@tcz, post #1

Oczywiście.
Koniecznie musisz zrobić tak:
Zakładasz partycję systemową w obszarze do 3.9 GB. Możesz też założyć np. 4 partycje systemowe, dla kilku systemów lub więcej. Ale pamiętaj aby zmieścić się w 3.9 GB. Dlaczego?
Ponieważ potrzebujesz kickstart 3.0/3.1 i SCSI device w nim zawarty "widzi" tylko do 4 GB.
Ślicznie.OK
Gdy masz już system, to czas na nowe SCSI device. Ściągnij je z Aminetu, ściągnij też LoadModule. Za pomocą LoadModule załadujesz nowy SCSI device (linijkę dopisujesz w startup-sequence) i Amiga "zobaczy" cały twardy dysk. Sciągnij zatem HDInstTools z Aminetu i skonfiguruj pozostałą część HDD, koniecznie zaczynając od obszaru 4.1 GB (stary HDToolbox z WB 3.0/3.1 się do tego nie nadaje).

OK, dlaczego zostawiamy odłogiem obszar od 3.9 GB do 4.1 GB? Ponieważ gdy z jakiegoś powodu nie załaduje się nowy SCSI device, to partycja która zaczynałaby się np. od obszaru 3 GB i kończyła na np. 100 GB (itp.), będzie widoczna w systemie bez nowego SCSI device. Ale! Jeżeli coś na nią skopiujesz, to uszkodzisz wszystkie dane na twardym dysku.
Dlatego obszar od 3.9 GB do 4.1 ZAWSZE zostawiamy odłogiem, pusty.

Inną alternatywą dla nowego SCSI jest AmigaOS3.9. Na nim od razu działają wielkie HDD, ponieważ jest to już odpowiednio spaczowane. Jednak cały czas pamiętaj o obszarze 3.9-4.1 GB.

Później czeka cię zabawa z filesystemem. Dla systemu warto zrobić partycję 700 MB (tak aby zmieściła się na płycie CD) i zostawić ją na FFS. Tak będzie bezpieczniej. Natomiast do wieeeeelkich partycji FFS z blokiem 512 się nie nadaje. Kasowanie plików z takiej partycji potrwa wieczność. Więc musisz stworzyć blok minimum 2048 (1024 będzie za mały).
Innym rozwiązaniem jest założenie SFS (Smart File System). Na jednym HDD można mieć jednocześnie partycje w FFS, SFS, itd.
SFS używa bloku 512, buforów 100 i działa jak błyskawica.
[#8] Re: Dysk 128 GB

@Andrzej Drozd, post #7

thx!
[#9] Re: Dysk 128 GB

@Andrzej Drozd, post #7

To się nadaje na FAQ OK
[#10] Re: Dysk 128 GB

@Andrzej Drozd, post #7


Innym rozwiązaniem jest założenie SFS (Smart File System).


Jeszcze innym - PFS3. Nie sprawdzałem tego - ale podobno wersja, którą skompilował Toni Wilen (http://aminet.net/package/disk/misc/pfs3aio) potrafi wykrywać partycje zaczynające się przed 4 GB, a kończące się poza obszarem obsługiwanym przez scsi.device, i takiej partycji po prostu nam nie zamontuje.

Co do FAQ - polecam to na EAB: http://eab.abime.net/showthread.php?t=61666
[#11] Re: Dysk 128 GB

@Cedrat, post #10

Obecnie mam scsi.device 43.35, ktory supportuje dyski do 128 GB. Na tej stronie:

link

Sa wymienione inne wersje scsi, ktore wspieraj dyski > 128GB. Ktora polecacie Jak zdobyc np. scsi.device 44.2 (Dobrey), na aminecie jakos go nie widze ...
[#12] Re: Dysk 128 GB

@Cedrat, post #10

Tak dokładnie jest. Partycja widnieje jako NDOS.
[#13] Re: Dysk 128 GB

@_arti, post #12

Odkopię trochę temat, napotkałem mały problem. Otóż wpadł mi w ręce dysk 60 GB więc pomyślałem że czemu by go nie wykorzystać zamiast mojej "skromnej" CFki 4 GB. Ok, WB 3.1 dysk install, stworzyłem sobie partycję systemową (FFS) i wrzuciłem sobie ClassicWB. Wszystko ładnie jak na razie. Dalej próbowałem utworzyć partycje na inne rzeczy ale tu pojawia się problem. HDinsttools jak i HDtoolbox widzą mi tylko 8 GB. Kiedy próbuję założyć partycje to udaje mi się z pierwszą około 4 GB (format i jest ok), ale kiedy próbuję założyć kolejną z reszty tego co widzą programy (niecałe 4 GB) to napotykam problem, mogę założyć partycję (zarówno w HDinsttools jak i HDtoolbox) ale przy próbie formatu jest zwis, niby komp działa, kursor chodzi normalnie i mogę robić co chcę ale format wisi i koniec.
Używam SCSI.DEVICE 44.2 a system plików jakiego próbowałem użyć to PFS3AIO.
Co robię nie tak, czemu nie widzę reszty dysku?
[#14] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #13

Sprawdź komendą version scsi.device w Cli, jaka wersja jest po załadowaniu systemu.
[#15] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #13

Podziel dysk na partycje pod os3.9 i będzie Ok :)
[#16] Re: Dysk 128 GB

@marpla, post #15

użyj pfsformat z opcją quick
[#17] Re: Dysk 128 GB

@Risc, post #16

Wersja scsi to od samego początku 44.2 ładowana przez Loadmodule zaraz po starcie systemu z dysku Install WB 3.1, trochę przeze mnie zmodyfikowanego o właśnie scsi, Loadmodule i PFS. W końcu udało mi się stworzyć 4 partycje. 500 MB, dwie po 16 GB i jedna 8GB. Postawiłem system na małej i na razie tyle zdążyłem przed pracą. Później będę dalej walczył z formatowaniem. Mam właśnie zamiar użyć opcji pfsformat bo zwykły coś nie daje rady ale jeszcze zobaczę.
[#18] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #17

Zrobiłem pfsformat i pierwsza partycja po systemowej (DH1) poszła ale przy drugiej znów zwis. Spróbuje teraz z WB3.9, zobaczymy.
[#19] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #18

Pod WB3.9 mogę założyć partycje po 20GB bez problemu ale znów przy formatowaniu się zawiesza. Może dysk jest uszkodzony, sam już nie wiem. Dodatkowo wyskakuje mi komunikat

DEVICE DH1:
ALERT:
Wrong index block id



Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 19:17:10 przez nostrum666
[#20] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #19

A próbowałeś z inną wersją scsi.device? Np. tą z OS3.9?
[#21] Re: Dysk 128 GB

@SuperBuster, post #20

Próbowałem pod OS3.9 a tam jest też 44.2. Już tak nakombinowałem że dysk w ogóle nie bootuje. Dostaję migającą diodę POWER i reset w kółko. Popróbuję może jeszcze innych wersji scsi, bo pod ClassicWB jest ich parę do wyboru, ale to już nie dziś, bo muszę wszystko zaczynać od początku a dziś już mi się nie chce. Ale i tak najbardziej mnie dziwi że za każdym razem, czy to pod 3.1 czy 3.9, zawsze miałem zwis przy próbie formatu partycji DH2. ,Pierwsze dwie poszły bez problemu. Sprawdziłbym dysk pod kątem błędów, ale nie posiadam niestety kompa czy laptopa na złączu IDE, a możliwe że jest po prostu uszkodzony.
[#22] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #19

Rusz lekko hdtoolbox wielkość partycji u mnie pomaga. Na tyle bo po restarcie pokazał ndos.
[#23] Re: Dysk 128 GB

@Risc, post #22

Tak jak pisałem będę próbował od nowa. Nie będę się bawił dyskiem pod 3.1 tylko od razu wrzucę 3.9 i tam będę partycjonowal i formatowal. Może błędem było to że zamiast wyczyścić dysk i później skopiować pliki systemu 3.9 po prostu je skopiowałem na już postawiony ClassisWB i przez to mogło się coś namieszać. Wrzucę czysty 3.9 na dysk i jeszcze raz. Jak się nie uda to się zobaczy co dalej.
[#24] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #23

Próbowałem ponownie i także tym razem się nie udało. Tym razem po ponownym stworzeniu struktury dysku wrzuciłem system 3.9, stworzyłem partycje po około 20 GB i znowu mam to co wcześniej, czyli migającą diodę power i reset w kółko. Nie wiem czemu ale jednak podejrzewam uszkodzenie dysku, Chyba dam sobie z nim spokój.
[#25] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #24

Kickstart masz modyfikowany? Wczuć startup-sequence
[#26] Re: Dysk 128 GB

@SuperBuster, post #25

Kickstart mam 3.1. s-s to zwykle, standardowe s-s z systemu 3.9. Tak po przespaniu się z tym doszedłem do wniosku że może faktycznie będzie to wina scsi.device z racji tego że po włączeniu Amigi jest niby ok aż do momentu załadowania właśnie scsi.device, restartu i później w kółko migająca dioda i reset. Ale dziwne jest to że wczesniej tak nie było.
Postaram się wrzucić s-s, może tam tkwi problem.
[#27] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #26






To jest s-s z OS3.9, na którym to robiłem.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 13:25:34 przez nostrum666
[#28] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #26

Tak po przespaniu się z tym doszedłem do wniosku że może faktycznie będzie to wina scsi.device

Właśnie też tak podejrzewam
[#29] Re: Dysk 128 GB

@nostrum666, post #27

Nie widzę tu Loadmodule
[#30] Re: Dysk 128 GB

@SuperBuster, post #28

Z tym że w tym s-s nie ma ani słowa o scsi.device. Czy OS3.9 wczytuje scsi.device jakoś inaczej niż 3.1? Na pewno jest tam 44.2.
Uprzedziłeś mnie.
W user-startup nie ma nic istotnego dla scsi.device. Jest jeszcze startup-sequenceBoing39 czy jakoś tak (nie piszę teraz z domu, więc mogłem lekko pomylić nazwę), tam jest coś napisane na temat scsi i problemów podczas bootowania, ale nie wiem czy to trzeba ręcznie uruchomić czy nie, user-startup jest uruchamiane w s-s, o tym też nic tam nie ma.
Ale ciekawe jest to że wczoraj jeszcze dało się podzielić dysk i uruchomić system bez formatowania partycji a teraz już nie.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 13:38:03 przez nostrum666
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem