kategoria: A600
[#1] Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.
Jak w temacie. Zwykła goła amiga 600 z Gotekiem. Klawiatura sprawdzona programem KME- klawisze wszystkie działają. .. ALE przy jednoczesnym ctrl + A+A efektów brak.
Co może być powodem braku resetu??
Dodam że przy wciśnięciu kombinacji "resetowej" mignie capslock.
[#2] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@kennyds, post #1

kiedyś miałem podobny przypadek w A1200, nie działał reset z klawiatury (możliwe, że była wytarta jakaś ścieżka na folii), kombinowałem z przyciskiem reset podłączonym do odpowiednich pinów na płycie głównej, ale też nie działało..
[#3] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@kennyds, post #1

Kontroler klawiatury może nie generować resetu lub jest gdzieś przerwa w obwodzie.
[#4] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@kennyds, post #1

Przy generowaniu sygnału KB_RESET biorą udział układy U14, U36 i kilka innych elementów. Jeśli któryś z nich jest uszkodzony to klawiatura działa a resetu nie generuje.
[#5] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Marcin74, post #4

Witam podepnę się pod temat; po wymianie kondensatorów nie działa mi reset komputera tzn.
CTR , A , A , inne przyciski typu f cyfry litery ok. Co to może być brak styku na taśmie ?
[#6] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@cinu77, post #5

W pierwszym poście masz info jak się sprawdza klawiaturę.
[#7] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Vato, post #6

Odświeżam temat. Czy brak reakcji na reset oznacza, że coś nie tak z klawiaturą? Skąd pobrać program do przetestowania klawiatury?
[#8] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #7

Przeczytaj #1 i #4.
[#9] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #7

U mnie w A600 zawsze jak nie działa reset, a zawsze zdarza się to po podniesieniu obudowy.

Czyli nie kontaktuje tasiemka w gnieździe. I od tego bym zaczął, czyli na początek wyciągamy zabezpieczenie ruszamy "trzy razy" tasiemką i wkładamy zabezpieczenie.

Zamiast ruszać tasiemką można ją spróbować wyczyścić.

Na pewno gumka do mazania papier ścierny od 800 do 2000 i izopropanol to podstawowe wyposażenie każdego domorosłego Amigowca.

Jeśli tego nie masz poruszaj tasiemką w gnieździe efekt powinien być podobny tylko abyś nie uszkodził tasiemki.
[#10] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@TechNineWonder, post #9

Skompletowałem sobie drugą Amigę 1200 desktop.
Tasiemka klawiatury raczej jest dobrze zamocowana - sprawdzałem.
Dziś po zamianie taśmy sygnałowej stacji dyskietek ze starej na nową - o dziwo reset zaczął działać. Niestety od początku mam trochę problemów z żółtym ekranie w tej Amidze, więc co chwila zaglądam do środka i potem znów reset przestał działać.

Na szczęście póki co Amiga działa stabilnie, choć bez działającego resetu z klawiatury.

Mam w Amidze tylko spodnie ekranowanie. Może po zainstalowaniu górnego ekranowania Amiga będzie działać bez zarzutu.
[#11] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #10

Wyczytałem w Internecie, że klawiatura ma swój procesor, swój RAM i ROM i że za pomocą Caps-Locka zwraca informację o jej stanie. Po odłączeniu klawiatury nie widzę żółtego ekranu, tylko normalny powitalny z dyskietką. Więc wygląda na to, że rzeczywiście chyba klawiaturę mam niesprawną.

Pozostaje mi poczekać na kupno nowej.
[#12] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #11

To też nie to... Ostatecznie zmieniłem śruby mocujące płytę główną na mniejsze, bo być może kontaktowały one z blachą klawiatury. Nowe śrubki ładnie się wkręciły w przeciwieństwie do zamontowanych przeze mnie wcześniej. Raz miałem taki problem, kiedy z płyty głównej wystawał bolec i w podobny sposób to naprawiłem. Zobaczymy.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 20:03:54 przez Hexmage960
[#13] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #12

Jest! Amiga po zamianie śrub pięknie śmiga od dłuższego czasu, nie ma żółtego ekranu.

Klawiatura sprawia psikusy, ale to drobny feler.

Dzięki Piotrowi Szymańskiemu przetestowałem klawiaturę za pomocą przesłanego przez niego programu i wyszło, że kiedy przykładowo naciskam Amiga+Amiga+CTRL to klawisz CTRL zawsze jest anulowany.

Wygląda to na ewidentny problem z klawiaturą. Choć zastanawiam się czy przypadkiem te kabelki, które dotykają płyty głównej nie sprawiają problemu i ekranowanie tu pomoże. Co o tym sądzicie?
[#14] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #13

90% ludzi nie ma tego ekranu i takiego problemu również.

Należałoby sprawdzić podłączając się pod kontroler klawiatury, czy sygnały z tych 3 klawiszy faktycznie do niego dochodzą. Trzeba by także sprawdzić, czy kontroler generuje sygnał _KB_RESET i czy dochodzi on do Gayle.
[#15] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@sanjyuubi, post #14

Ja najpierw poczekam na to ekranowanie zanim zrobię cokolwiek innego, żeby wyeliminować część hipotez co do przyczyny nie działania resetu dlatego, że w pewnych okolicznościach ten reset jednak działał.

Wygląda na problem z klawiaturą, przynajmniej tak wnioskuję z testów przeprowadzonych tym programem do testowania klawiatury i obserwacjom.

Mówisz, że 90% osób nie ma górnego ekranowania? Ja szczerze polecam ekranowanie do desktopa. Moja główna A1200 desktop ma to ekranowanie i jest stabilna jak skała. Dodatkowa ochrona płyty Amigi się zawsze przyda.

No chyba, że ktoś musi ją zdjąć bo ma scandoubler, wtedy rozumiem.

Ja złożyłem sobie tego drugiego desktopa używając starej obudowy od Amigi, bo moja główna A1200 dostała jakiś czas temu nową obudowę.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 05:54:12 przez Hexmage960
[#16] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #15

Jak koledzy wcześniej napisali, górny ekran kompletnie nic Tobie nie pomoże. Najprawdopodobniej masz gdzieś zimny lut na płycie i dlatego przy włączeniu czasami masz żółty ekran. Dodatkowo z taśmą klawiatury bym za dużo nie kombinował bo ją w każdej chwili przysłowiowe H.... strzeli. Może masz w samej klawiaturze na folii gdzieś zwarcie od jakiejś cieczy lub czegokolwiek co przewodzi, może rozkręć stado śrubek na klawiaturze i sprawdź folię.
[#17] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #15

Ten ekran to prędzej ma chronić twoje odbiorniki przed zakłóceniami z Amigi, niż na odwrót, a jego obecność wynika raczej z norm emisji EMC, ale chyba nie wszędzie były takie restrykcyjne, bo ja ekran widziałem tylko w A500.

Jeżeli ekran pomoże ci w Twojej A1200, to znaczy, że masz całkiem niezłe natężenie pola elektromagnetycznego w domu.
[#18] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@sanjyuubi, post #17

Programowałem sobie rano projekt a tu nagle zadzwonił domofon. Okazało się, że kurier przyniósł mi dzisiaj zakupione ekranowanie - nowe, nieśmigane. Doszło tak szybko, bo nadawca wysłał to pocztą lotniczą. Dostałem zarówno górne jak i nowe dolne ekranowanie. W cudownej kondycji.

Przeniosłem zatem płytę Amigi do nowego domku i na razie wszystko śmiga jak należy. Nie ma żółtego ekranu.

Co prawda reset z klawiatury nie działa, ale na zakup nowej klawiatury muszę poczekać co najmniej miesiąc. Najważniejsze, że Amiga nie sprawia już psikusów i działa stabilnie. Jest też dodatkowo zabezpieczona, a ja cenię sobie rzetelność.
[#19] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #18

Możesz sobie zrobić reset na przyciski tak jak w obudowach tower, lutując dwa przewody do mobo.
[#20] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@TechNineWonder, post #19

To była wina klawiatury Włożyłem inną, sprawną i działa reset jak i inne klawisze bez zarzutu . Pozostaje mi kupić drugą klawiaturę.
[#21] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #20

Udało mi się zakupić klawiaturę na AmiBay (założyłem wątek w dziale "Poszukiwany sprzęt"). Dziś rano odebrałem klawiaturę z poczty. Amiga działa jak złoto. OK

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 18:05:53 przez Hexmage960
[#22] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@Hexmage960, post #21

ja 2 dni temu naprawilem swoja, dzialo sie to co opisujecie.
fragment ze stykami ktory wchodzi do gniazda skrocilem o okolo 2mm, klawiatura dziala ponownie prawidlowo.
[#23] Re: Nie działa soft-reset przy sprawnej klawiaturze.

@kennyds, post #1

Tak jest... u mnie w mojej A600 miałem podobny problem i to długo. Wsadzanie i wysadzanie do skutku taśmy klawiatury z płytowej wtyczki zaskutkowało w końcu zadziałaniem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem