kategoria: A500
[#1] A500 Stacja dysków nie działa.
Witam.
Mam duży problem z moją amigą 500.
Od czasu usunięcia rozlanej baterii (o czym kiedys na łamach forum pisałem), nie zajmowałem się Amigą wcale. Brakowało mi na to czasu i chęci. Komputer leżał sobie w szafie nie używany.
Niedawno postanowiłem Amigę dokładnie wyczyścić, przy okazji spróbować postawić na nogi klawiaturę w której nie działało kilka klawiszy.
Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich podzespołów izopropanolem i złożeniu wszystkiego do kupy, stacja dyskietek odmówiła posłuszeństwa.
Delikatnie, prawidłowo "cyka" jak powinna, na ekranie TV jest obraz dyskietki workbench 1.3, ale gdy włożę dyskietkę do stacji, ta dość głośno zaczyna czytać (tak jak by trzy krotnie próbując ruszyć), dioda led napędu na klawiaturze świeci, obraz na ekranie robi się chyba szary, ale po chwili wraca dyskietka workbencha. Za każdym razem jest tak samo.
Przekładałem chipy CIA miejscami i w konfiguracji w której zamienie EVEN z ODD, ekran TV jest czarny i nic sie nie wyświetla. Zero reakcji. Nawet po kilku próbach restartu zasilacza.
I co jest bardzo dziwne, zdażyło mi się jeden raz, kiedy chipy CIA przełożyłem na swoje oryginalne miejsce, że ekran TV po włączeniu zasilacza zaczął mrugać wraz z kontrolka power na klawiaturze, po czym pojawiła się informacja z błędem "Software failure" kiedy przycisnąłem lewy przycisk myszy w celu restartu i włożyłem dyskietkę z grą, komputer zaczął działać i zaczął wczytywać program, pojawił się ekran programu, wcisnełem klawisz myszy, po czym po krótkim czasie dioda napędu na klawiaturze nie przestawała świecić i coś się zwiesiło. Po czym objawy wróciły do początku, czyli stacja dyskietek nie wczytuje niczego. Głowica się kreci, wszystko w środku napędu dyskietek wyczyściłem, ale to też nie przyniosło żadnej reakcji.
Nie mam niestety zamiennika stacji dyskietek, poza kilkoma sztukami ale z PC. Tylko po tym jak ruszyła jednorazowo amigowa stacja nie wiem czy jest sens bawienia się w przeróbkę stacji PC, jeżeli orginalna jest dobra. Amigę mam podłączoną zwykłym chinchem, ale to chyba nie powinno mieć znaczenia poza obrazem bez kolorów.
Czy to może być wina chipów CIA ? Czy oba się miedzy sobą różnią ? Rozumiem że są one jak PCtowy bios ? Jeżeli to ich wina, to gdzie je dostać, bo na alledrogo widzę że ich brak.
Dzieki z góry za wszelkie sugestie. :)
[#2] Re: A500 Stacja dysków nie działa.

@gastik, post #1

Układy CIA to nie jak pecetowy bios, tylko porty IO.
Oba są takie same i jeśli po przełożeniu nie masz obrazu, to jeden z nich jest uszkodzony.
[#3] Re: A500 Stacja dysków nie działa.

@jarob, post #2

Gdzieś można je kupić tanio ?
Na alledrogo widze tylko kickstarty, ale to na pewno nie to. :)
[#4] Re: A500 Stacja dysków nie działa.

@gastik, post #3

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem