kategoria: Sprzęt
[#1] GBS 8200 i tzw. noise fix
link

wygląda na to, że da się w końcu wyeliminować irytujące białe kropki na ekranie. Ktoś już próbował u siebie?
[#2] Re: GBS 8200 i tzw. noise fix

@charliefrown, post #1

Część kropek to kwestia precyzyjnych ustawień GBSa, zauważyłem, że dużo zależy od jakości napięcia zasilającego (zasilacza). Akurat teraz lecę na zielonym monitorze UNIMOR, znajdę chwilę to sprawdzę też mojego GBS8200. Taśma, której używa to chyba taka jak do zabezpieczenia elektroniki gdy używa się lutownicę z hotair, chociaż jego jest "miedziana" a ta co mam aluminium bodajże, do mojej cyna może nie złapać, ewentualnie mogę użyć pasty przewodzącej na bazie srebra (tej co użyłem do naprawy folii klawiatury w A500).
[#3] Re: GBS 8200 i tzw. noise fix

@Adinfo, post #2

Odgrzebuję temat z szumami na GBS-8200. W między czasi ukazał się opis na ppa dotyczący redukcji szumów "Scandoubler GBS 8200 - redukcja szumów". Oprócz tego ten opis eksperymentów jest całkiem obiecujący. Choć nie ma się co łudzić, że GBS-8200/8220 zbliży się jakością do S-VIDEO albo bezpośrednio obrazu na VGA.
Zauważyłem jedno z ekranowaniem GBS'a - nie zauważyłem różnicy z "ekranem" i klejeniem go na spodzie PCB, wystarczyło izolując płytkę GBS'a na całej powierzchni w celu wykluczenia zwarcia z masą od spodu podłożyć ekran (bez klejenia go do płytki) - efekt taki sam - brak kropek, próby robiłem kładąc GBS'a na tekturze a pod nią zwykła folia aluminiowa (żywnościowa) i podpięcie do masy - brak kropek.
Pływanie ekranu i "fale" występują u mnie na niektórych zasilaczach, na innych czysto. Dodatkowo problemem jest samo podpięcie sygnału wejściowego za pomocą dołączonej złączki - to też powoduje spore zakłócenia, dlatego lepiej zaopatrzyć się w standardowy kabel VGA gdzie od strony Amigi dobrze będzie odciąć oryginalny wtyk VGA i zamontować wtyk DB23 (lub cięty DB25) - mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń.
Jeżeli chodzi o występowanie pionowych pasów to w moim przypadku nie są aż tak uciążliwe, jednak ich "usunięcie" albo przynajmniej skuteczna redukcja jest trudna, częściowo to kwestia ustawień. W wolnej chwili spróbuję podpiąć Amigę pod gniazda CGA tak jak to próbował zrobić autor eksperymentów z linka, który podałem wyżej:
Test LM1881 see what happens.
Note outputs are not compatible with GBS82xx. 4.3V+ for logic 1 exceeds 3.6V max for Vih. Will be Ok with 680R resistor.
Tweak LM1881 Rset resistor, see what it does. Will not do anything on the Amiga video.
Try CGA from the Amiga.
CGA works, there is a distinct left/right shift. Needs reduced sync amplitude, 680R from CSYNC of Amiga to GBS board.
Feed in composite PAL video signal to Y of YPbPR input, is the image stable?
Yes. Colourburst affects picture as expected, sparklies on screen. It has issues with black level clamping, most likely due to the colourburst reference.
Feed CVBS into Sync input. CVBS works, providing video is un-terminated.

Zobaczymy co z obrazem w przypadku YPbPR.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 11:39:49 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem