Aktualności Forum Giełda Sprzęt Programy Strefa Gier Graffiti Publicystyka Teleport
Wybierz dział:
[#1] Amiga 500 - czarny ekran
Problem: po włączeniu Amigi (konkretnie Amiga 500+) pojawia się czarny ekran i na tym komp wisi. Co ciekawe, po podpięciu ACA500 Amiga odpala i działa normalnie. Wymieniałem procesor i kickstart, nic nie pomogło. Do płyty podpięte jest rozszerzenie Elbox 2MB, jeśli to ma jakieś znaczenie - kabelki przylutowane do JP2 i JP8 na płycie.
Gdzie może tkwić źródło problemu?
[#2] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #1

A wyjmowałeś rozszerzenie Elbox?
[#3] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #2

nie wyjmowałem, bo musiałbym odlutować kabelki od płyty i spowrotem złączyć 2 rozcięte wcześniej piny JP2, a przy moich zdolnościach w obsłudze lutownicy to ta płyta zaraz po tym będzie się nadawać na śmietnik, więc wolałbym uniknąć odłączania Elboxa.

Edit. Dodam, że pod Workbenchem dyskietki są czytane i programy z nich uruchamiane bez problemów. Kłopot jest tylko z bootowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:09:03 przez snajper
[#4] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #3

***ups, sorry, to o flopku mi się omyłkowo napisało, bo z dwoma problemami naraz walczę :)
[#5] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #4

A w celach testowych odłącz elbox. Ale kabelki zostaw. Ciekawe czy ekran z czarnego zmieni się na inny?
[#6] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #5

dalej jest czarny.
[#7] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #6

Fakt, że na zewnętrznym procesorze rusza, sugeruje jakiś problem w tym miejscu. Nie z pamięcią. Ponieważ procesor wymieniłeś i nadal jest to samo, sugerowałbym sprawdzić zasilanie - czy masz właściwe napięcie na nóżkach VCC. może kondensatory padły.
[#8] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #7

Oczywiście zasilanie procesora.
[#9] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #8

Albo podstawka padła, ja miałem taki przypadek w A500+
[#10] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #7

a gdzie można znaleźć listę napięć? Szukam po googlach, przejrzałem "Amiga 500 Plus Service Manual" i nic na ten temat nie znalazłem
[#11] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #10

.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 15:36:34 przez SuperBuster
[#12] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #7

dobra, pomierzyłem już te napięcia. Na obu nóżkach VCC jest 5V, czyli tak jak powinno.
[#13] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #12

No to ja z moją wiedzą wymiękam. Myślałem jeszcze o kwarcu zegara, ale to by trzeba było sprawdzić z oscyloskopem, a poza tym może nie mieć związku... Aczkolwiek, kto wie...

Jeszcze jedno pytanie - jak odpalasz kompa bez ACA to jak się zachowuje dioda power? Powinna najpierw zaświecić się z połową intensywności, a dopiero po chwili rozjaśnić na całego.

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 21:57:39 przez perinoid
[#14] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #1

Weź schemat w ręce, prosty miernik i posprawdzaj przejścia od procka
[#15] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #13

bez ACA500 światło diody po włączeniu Amigi nie zmienia intensywności.
[#16] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #15

To znaczy, że procek nie odpala... Źle.
[#17] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #1

Wyłączyłeś na aca wbudowany kickstart?
[#18] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #17

nie wyłączyłem, ale co ma do tego ACA, skoro ją przy próbie uruchomienia Amigi w ogóle odpinam?
[#19] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #18

jest! Po odpięciu rozszerzenia Elbox *i układu z Garym* Amiga się uruchamia! Tańczący banan
Więc jednak to rozszerzenie coś haczy, tak jak mówił SuperBuster. Tylko co może być nie tak? Jakiś kabelek źle zlutowany?
[#20] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #19

może to rozszerzenie na Zipach już pada ?
źle kabelki przylutowane to byś miał bład pamieci przy autotescie (zielony,żółty,fioletowy,czerwony)
[#21] Re: Amiga 500 - czarny ekran

W odpowiedzi na #18

Tyle, że można wyeliminować niedziałający kickstart?
Wybierz dział:
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem