kategoria: A500
[#1] Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.
Witam

Posiadam Amigę 500 od dzieciństwa w zasadzie sprzęt od nowości w domu także znam go jak własną kieszeń, ostatnio naszła mnie ochota aby sobie pograć i faktycznie sprzęt dalej działa i ma się dobrze. Niestety radość nie trwała dugo bo w oryginalnym monitorze od commodore zepsuł się włącznik tzn "wyskakuje" i monitor gaśnie chwile po tym jak się go puści. (jak ktoś miał taki problem to dajcie znać)

Niestety nawet naprawa monitora wiele by nie dała bo dzisiaj biurka są wąskie a sama Amiga 500 zajmuje sporo miejsca, jak dołożymy do zestawu monitor to brakuje już miejsca na cokolwiek. I w tym miejscu zaczyna się mój problem bo na internecie znajduję więcej problemów niż konkretnych rozwiązań sytuacji.

Tak więc moje pytania są następujące:

1) Na rynku są dostępne adaptery Amiga RGB do VGA - czy to zadziała na Amidze 500 z Kickstart 1.3? Na co zwracać uwagę?
2) Adaptery umożliwiające podłączenie myszki USB do Amigi, czy to się sprawdza i działa bez problemu?
3) Czytałem także aby wymienić Kickstart na najnowszy, nie wiem tylko czy to ma sens i nie będzie z tego kolejnych dodatkowych problemów? Bo jak rozumiem workbench 1.3.3 także by już nie działał?

Amigę mam z pamięcią rozbudowaną do 1MB (karta w klapce od spodu komputera)
[#2] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@seb235, post #1

Witamy na forum. Odpowiadając na Twoje pytania:
1) W przypadku tej przejściówki istotniejsze jest to czy masz monitor LCD, który obsłuży tryby video na 15kHz. Poszukaj na forum wątku "Monitor do Amigi bez SD). Zamiast tego adaptera można kupić kabel RGB na SCART i podłączyć do TV lub monitora z takim wejściem (jest parę modeli). Są też inne opcje ale to dwie najpopularniejsze.
2) Jak najbardziej komfort pracy z myszką optyczną jest znacznie większy - tylko jeśli już będziesz kupował to warto dopłacić do nowszych adapterów (Ryś Mk2 lub Tom). Starsze adaptery np. Jerry działają tylko z myszkami "USB" ale obsługującymi stary protokół PS2. Tanie myszki optyczne jeszcze go obsługują ale można się naciąć. Adaptery Ryś/Tom mają tą przewagę, że umożliwiają podłączenie także wielu gamepadów USB jako joystick do Ami.
3) Co do nowszego KickStartu to do grania chyba nie ma sensu. Wyższy Kickstart przyda się ale przy rozbudowanej Ami (jakieś rozszerzenie Fast RAM + IDE przynajmniej) a to już inny poziom kosztów.
[#3] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@seb235, post #1

Jak masz monitor Commodore 1084S / 1085S / Philps CM-8833-II to samodzielna wymiana włącznika to
kilkanaście PLN za włącznik z wysyłką, mieliśmy nawet zbiorową zbiórkę na PPA. Jesli masz któryś z tych
monitorów to na allegro pójdą za kwotę 350-600 PLN (w zależności od stanu, obudowy, matrycy i czy
klapka działa) chyba że masz w kartonie to więcej.
A taka kwota pozwoli Ci poradzić sobie z monitorem LCD który ogarnie A500.
[#4] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@Raybeez, post #3

Posiadam Commodore 1084S, jak wygląda wymiana wyłącznika? Na ile jestem w stanie sam się z tym uporać?
[#5] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@jimmy, post #2

Ja mam Rysia Mk2 z podpietym padem usb Logitecha. Jak dla mnie to jest to swietna sprawa.Dzialaja analogi zamiennie z krzyzakiem.Z klasycznych joystickow nie jestem juz w stanie korzystac, podobnie jak z monitora CRT. To paskudne relikty lat 80/90
[#6] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@seb235, post #4

Jeśli nie czujesz się na siłach, to byle jaki serwis RTV zrobi Ci to na poczekaniu za śmieszne pieniądze.
[#7] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@seb235, post #4

Kilka dużych lutów, nawet wielką kolbą to zrobisz.
Na allegro są wlaczniki 20 PLN plus 7 wysyłka.
[#8] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@seb235, post #1

Zrób sobie półkę na monitor. Ja taką skleciłem z deski z marketu. Szerokość taka, co by A500 wsunąć pod monitor.
[#9] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@fazior, post #8

Jest jeszcze jedna opcja możesz dokupić MIST-a. Małe pudełeczko podłączysz do tego monitor od PC, klawe na usb, myszkę. Posiada również wyjście na 2 standardowe joye. Na karcie 8gb mam większość gier jakie wyszły na amigę w wersji z oryginalnym whdload i jest super. Za sprzęt zapłaciłem 700zł jest jeszcze na gwarancji ( nowy bez karty kosztuje 829zł) i jak przychodzą goście lub znajomi, i mamy ochotę pograć gramy na tym. Amiga 1200 jest w mojej "bazie" gdzie kobieta ani mój 2 letni syn nie przychodzą. Więc spokojnie z monitorem sobie stoi i czeka na budowę nowego domu i specjalnej strefy retro za domem o wielkości 150m2 :) w której będzie bardzo dużo sprzętu z lat młodości. Do tego wszystkiego jeszcze flipper, lotki, automat arcade itp pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 19:06:07 przez francdt
[#10] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@francdt, post #9

Ja blokuję wyłącznik wykałaczką-do kilkugodzinnego grania jest ok. Na zapas kupiłem 14"tv za 10zł na bazarku/ogłoszeniach lokalnych olx
[#11] Re: Amiga 500 - a dzisiejsze peryferia.

@francdt, post #9

Czyli nie opchnąłeś A1200, całe szczęście!
A koledze seb235 radzę zostawić ten monitor, wymienić włącznik i wyczyścić.
Tego klimatu nie ma z żadnym LCD....
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem