[#1] Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600
Witam

Może przyda się komuś moje doświadczenie. Mam uszkodzoną taśmę klawiatury, którą udało mi się poddać regeneracji. Problem był duży...



Testowałem:
- lakier przewodzący na bazie grafitu (trudny do aplikacji, wymaga utwardzania) -> nie sprawdził się
- taśma ACF (pomysł przyklejenia cienkiego przewodu do ścieżek - zbyt mała lepkość, potrzebuje ciągłego nacisku aby utrzymać kontakt między ścieżką a przewodem) -> to rozwiązanie również się nie sprawdziło
- taśma przewodząca, idealnie przewodzi, przykleja się dobrze do ścieżek -> sukces !!! to rozwiązanie się sprawdza i polecam wszystkim którzy chcą zregenerować ścieżki.
Kupiłem ją tu:
link
1. Najpierw delikatnie (ja zrobiłem to ostrzem noża stolarskiego) musimy usunąć lakier ze ścieżek (widoczne na pierwszym zdjęciu, ścieżki mają już usunięty ochronny lakier
2. Z taśmy odcinamy wąskie paski około 0,8 mm
3. Paski naklejamy na ścieżki i dociskamy
4. Na zakończenie proponuje zabezpieczyć wszystko taśmą

To wszystko, cała operacja trwa 2-3 godzin i kończy się pełnym sukcesem. Koszt 1m taśmy to około 10 zł z przesyłką, koszt nowej folii do klawiatury 150 zł. Moim zdaniem warto się pobawić

Tak to wygląda po zakończonej pracy (taśma cięta nożyczkami, wykorzystanie jakiegoś innego narzędzia zapewni przygotowanie równych pasków)



Pozdrawiam i powodzenia dla wszystkich, którzy będą testować to rozwiązanie

WM

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 22:20:45 przez wojtek_77

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 22:21:36 przez wojtek_77
[#2] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Mógłbyś podać nazwę tej taśmy, producenta i model ewentualnie gdzie kupiłeś?
[#3] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Taśma powinna się również sprawdzić przy naprawie uszkodzonych młoteczków klawiatury ;)
[#4] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Przerabiałem temat całkiem niedawno z tą samą taśmą i folią A500 na znacznie dłuższych odcinkach, udało się połatać i jest ok
[#5] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Serdeczne dzięki za podzielenie się tym rozwiązaniem. Też mam ze dwie klawiatury do naprawy choć nie aż w tak złym stanie jak ta na zdjęciu. Czy po przyklejeniu te paski się same jakoś trzymają? Chodzi mi o ew. odtworzenie styków na końcu taśmy (wtyk do gniazda w płycie) a w tym wypadku nie za bardzo można je całe zasłonić.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 23:30:11 przez jimmy
[#6] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@jimmy, post #5

Po dobrym dociśnięciu trzymają się same. Nie mam pewności, czy taśma sprawdzi się w miejscu o którym napisałeś. Taśma jest miękka, w powiększeniu widać, że to plecionka zatem styki w gnieździe mogą ją uszkodzić. Tam może znajdzie zastosowanie lakier grafitowy.
No ale przy tej cenie może warto spróbować
Powodzenia !!!

Pzdr
WM
[#7] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #6

Z tymi taśmami to jest loteria, wszystko zależy w którym miejscu została uszkodzona. Jeżeli znajdzie się na zgięciu może być to bardzo problematyczne.
Testowałem różne sposoby nie tylko przy taśmach z Amigi, ale i z ZX Spectrum, Timex, Atari i to z różnym powodzeniem.
W Timex najlepiej sprawdziło się lutowanie do taśmy, gdyż taśma jest tam dość gruba, a że posiadam lutownicę z regulacją temperatury to samej taśmy nie spaliłem a nadtopiłem i przewody (cienkie druciki) z powodzeniem "lutowały" się do taśmy.
Atari również z powodzeniem udało mi się "zlutować" przewody. Co do ZX Spectrum to tutaj problem jest większy i tam lutowanie nie pomaga, tam bardziej przydają się "nakładki" taśmy (folia z innej uszkodzonej membrany - wycinek) i zaciśnięcie przez zacisk na nakładce.
Co do Amig sprawdziło się u mnie lutowanie jak i owe "nakładki" z taśmy.
[#8] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Czy mógłbyś sprawdzić czy taśma przewodzi po stronie "nie klejącej się" ?
[#9] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Bartek2075, post #8

Tasma przewodzi po obu stronach
[#10] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #9

Dzięki wielkie, nie pozostało nic innego jak zamówić i naprawić klawisze ;)
[#11] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #1

Dzięki wielkie za podzielenie się rozwiązaniem. Mam nadzieję że moją klawiaturę będzie się dało reanimować.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 16:35:13 przez Stoopi
[#12] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #9

Tasma przewodzi po obu stronach


Miałem podobną taśmę i nie udało mi się przy
jej zastosowaniu naprawić klawiatury.
Od strony kleju taśma nie przewodziła
i nie sądziłem nawet, że jest wersja przewodząca
po obu stronach - to powinno załatwić sprawę.

Ciekawe, z czego jest ta taśma wykonana, miedź?
tzn. pokryta tlenkiem miedzi.
Na aukcji nie ma chyba nic na ten temat.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 20:13:47 przez ClarensMartin
[#13] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@ClarensMartin, post #12

Przy powiększeniu widać, że to plecionka. Cena raczej nie wskazuje na srebro. Nie jest to kolor miedzi. Nie ma co analizować tylko szukać kolejnych zastosowań

Pzdr
WM
[#14] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@wojtek_77, post #13

Mam złamaną taśmę w ZX Spectrum OK
Myślicie, że da radę?
[#15] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Vato, post #14

Vato z tym już może być ciężej, gdyż w spectrum pęka cała taśma a nie utlenia się tylko ścieżka.
Zawsze możesz pokombinować, ja przykładałem kawałek innej taśmy ścieżkami do siebie by przewodziła, ale to z różnym powodzeniem się odbyło. Wszystko zależy w którym miejscu pękła. Poślij fotkę miejsca, jak będzie blisko klawiatury to może być lipa, jak bliżej złącza to można coś więcej doradzić.
Tylko czy warto aż tak cudować, nowa kosztuje 40zł + przesyłka: Firma KeyPol
Zawsze można jeszcze trochę zaoszczędzić (na przesyłce) jak kilka osób zamówi i na SACP się podzieli.


Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:51:53 przez Canga
[#16] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Canga, post #15

A może by ta firma podjeła się zrobienia taśm do A500/A600/A1200 ?
[#17] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@MaaG^dA, post #16

Do A600 są dostępne całe nowe folie (zielone i niebieskie) - była nawet zbiórka na grupowe zamówienie. Tyle, że cena (chyba 25 funciaków + KW) sprawia, że taniej spróbować naprawić "lekko uszkodzoną".
[#18] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@MaaG^dA, post #16

Dość dawno się tym interesowałem i już rozmawiałem z właścicielką firmy na ten temat - wykonanie folii do Atari oraz Amiga 500.
Sprawa nie jest taka prosta, ale też nie jest sprawą - nie do załatwienia.
Mogę na nowo rozpocząć rozmowy z firmą, tylko ile osób będzie chętnych na folię, która będzie w cenie 130-150zł, gdyż tyle może wynieść zrobienie folii do A500/A1200 (są duże).
Plusem jest to, że jest to Polska firma, otrzymuje się gwarancję i jak ktoś chce to fakturę VAT.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:34:03 przez Canga
[#19] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Canga, post #18

no i odpadłby niemały koszt przesyłki z UK, skąd dotychczas trzeba było sprowadzać folie.
[#20] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@charliefrown, post #19

Do A1200 pewnie miałoby to jakiś sens w tej cenie - choć całe działające klawiatury do A1200 można wylicytować za podobne pieniądze. Natomiast do A500 - szczerze wątpię.
[#21] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@charliefrown, post #19

Ja od tej firmy zamawiałem już sporo folii do ZX 48 czy to Plus i jak do tej pory się nie zawiodłem. Nie wiem jak wygląda z "żywotnością" gdyż folie do ZX są innego gatunku niż te z Atari czy Amigi.
KeyPol zajmuje się od dawna tym, wcześniej był inny właściciel firmy (chyba ojciec).
Obecnie rozmowa zatrzymała się na folii z Atari 65XE/130XE, jej wstępnym wykonaniu.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 10:46:33 przez Canga
[#22] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Canga, post #15

Tak myślałem właśnie.
Jest bardzo blisko klawiatury bo tam wystaje może 0,5cm :)
Dzięki za link do nówek.

---


Ciekawa druga fota :)
https://www.olx.pl/oferta/amiga-500-CID99-IDjUtHp.html#6dc8fec716
[#23] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Vato, post #22

Jak to jest tak blisko klawiatury to naprawa będzie wręcz niemożliwa, a przynajmniej bardzo trudna w realizacji.
[#24] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Canga, post #23

Podbijam watek o uszkodzonej membranie. Mam jedną, i nie mam pojęcia jak ja naprawić. Jeżeli ktoś ma technologię i możliwość naprawy mojej, to bardzo proszę o pm.
Tutaj moje uszkodzenie.
[#25] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Ralpheeck, post #24

Dobry wieczór, to mój pierwszy post na tym forum:)


Na mojej klawiaturze nie działało kilka klawiszy, przeczyściłem te złącze skutkiem czego zmyłem te ścieżki,
czytając ten wątek wydaje mi się że ktoś kiedyś chyba naprawiał to lakierem. Czy ten sposób nadal się sprawdza ?, wydaje mi się łatwy do wykonania. Plan jest taki pomalować całą końcówkę tej taśmy lakierem, następnie poodcinać taśmą klejącą miejsca między ścieżkami i je sukcesywnie zmywać. Czy może ktoś próbował wyciąć zupełnie nożyczkami zepsutą część, i delikatnie zetrzeć ten laminat na taśmie.
[#26] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Maciek44, post #25

1
[#27] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Drakon, post #26

Jeśli dobrze zrozumiałem to bardzo ciekawy i zarazem banalny sposób, mocna taśma klejąca, ąż dziwne że razem z nią nie poszły również ścieżki.
[#28] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Maciek44, post #27

Metoda łatwa, wyszło fajnie , ale klawiatura nadal nie działa. Muszę sprawdzić czy na tych ścieżkach jest jeszcze coś co nie przewodzi.


[#29] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@Maciek44, post #28

2
[#30] Re: Uszkodzona klawiatura(taśma) Amiga 600

@panti1801, post #29

Pełen sukces OK- wykonałem proceder raz jeszcze

klawiatura działa w 100%

Dzięki za wskazówkę Drakon, Pantini1801 dobra alternatywa dla zepsutej klawiatury, wygląda to porządnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem