kategoria: A600
[#1] Caps lock miga dwa razy
Cześć wszystkim.Dostałem za grosze od gościa Amigę 600.
Problem w tym,że miga w niej capslock dwa razy i część klawiszy nie działa,ale reset działa magiczne trzy klawisze.
Amiga się włącza kickstart ładnie startuje..wszystko poza tym działa.
Z informacji jakie wyczytałem tu na stronie,to jeśli capslock miga dwa razy to znaczyć może uszkodzenie pamięci ram.Może uszkodzenie pamięci ram powoduje problem niedziałających klawiszy na klawiaturze?Uruchomiłem z karty CF WB 3.1 i na górnej belce pokazuje mi wolnych ponad 400Kb z hakiem pamięci.W samej Amidze mam tylko 1mb ram bez rozszerzenia.
Rozkręciłem komputer i przy jednym z układów scalonych zauważyłem na górze jakby ukruszenie..Ktoś po prostu źle stacje dyskietek przykręcił,a ona leżała bezpośrednio krawędzią na ten układ scalony.Dokładnie to na układ U17.
Być może to inny problem,a nie pamięć ram,bo w końcu komputer się uruchamia i pokazuje ilość wolnej pamięci w WB.

Druga sprawa,to jest mianowicie taka,że czyściłem klawiaturę,no i skręciłem wszystko jak należy,klawisze całkiem przestały działać poza tym capslockiem co tak namiętnie dwa razy miga.
Postanowiłem,że milimetr przytnę taśmę,bo była wytarta już,no i teraz całkowicie mi klawiatura nie działa:/W jaki prosty sposób przywrócić Ją do życia?
Tak teraz to wygląda



https://zapodaj.net/12b811e8557cc.jpg.html

A tu moje podejrzenia co do uszkodzonej pamięci ram kostka U17
Tylko,że Amiga uruchamia się porty wszyskie działają kickstart startuje WB 3.1 uruchomiony z CF pokazuje ilość wolnej pamięci na belce.



https://zapodaj.net/f856f3626ab3f.jpg.html




Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 21:47:15 przez skofrant
[#2] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #1

Uruchomiłem z karty CF WB 3.1 i na górnej belce pokazuje mi wolnych ponad 400Kb z hakiem pamięci.W

nic dziwnego ..A600 po odpaleniu z dyskietki pokazuje 884 kb wolnego
wiec jak odpalasz z CF i masz ze d wie prtycje po 100 bufforow cos jeszcze w wbstartup - nic dziwnego ze konsumpcja RAM systemu jest wieksza.


miganie caps lock - to uszkodzenie klawiatury
[#3] Re: Caps lock miga dwa razy

@HOŁDYS, post #2

Uff to już bardziej optymistyczna opcja dla mnie.
A co z tą taśmą? idzie ją naprawić? w jakiś sposób? czy lepiej kupić sprawną klawiaturę do A600?
Teraz pytanie,czy kontroler jest sprawny w płycie? ale chyba sprawny jak wcześniej dioda migała od capslocka na zielono,a ja przyciąłem taśmę od klawiatury i teraz już nie reaguje w ogóle nawet dioda klawiatury.
[#4] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #3

Gdy capslock miga dwa razy to rzeczywiście oznacza uszkodzoną pamięć ram tylko tyle że pamięć ram klawiatury.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 22:02:35 przez Amigo-A1200-040
[#5] Re: Caps lock miga dwa razy

@Amigo-A1200-040, post #4

Czyli rozumiem,że ta pamięć "ram klawiatury" mieści się na tej w moim przypadku zielonej membranie tak?
[#6] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #5

Nie. To problem ze stykiem tasmy klawiatury.
Odlacz klawiature unosząc wczesniej zatrzask.
Jesli zlacze jest bardzo wytarte mozesz sprubowac
je delikatnie przyciac nozyczkami zeby weszlo głębiej
W zlacze. Ale nie wiecej niz 1 mm.
Mozesz jeszcze kupic lakier przewodzacy prad.
Jest na alledrogo i wykalaczka naniesc na piny
Dla poprawy styku.tylko nie zrób zwarcia.
Ja tak uratowalem 2 klawiaturki.
Pozdawiam
[#7] Re: Caps lock miga dwa razy

@viger, post #6

Dzięki panowie za pomoc.
Pomogło klawiatura odżyła.
[#8] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #7

Otwieram jeszcze raz temat.
Dostałem kolejną Amigę 600 tym razem w lepszym stanie.No i postanowiłem zostawić Ją sobie.Problem w tym,że ma takie same objawy jak ta Amiga 600 co miałem ostatnio,czyli był problem z klawiaturą capslock miga dwa razy na zielono i działają tylko trzy klawisze.
Postanowiłem,że zakupie nową membranę do A600.I tak też zrobiłem.Zamówiłem ją z angielskiego sklepu https://www.sellmyretro.com.
Przyjechała nowiutka elegancka.Zamontowałem ją,no i objawy są takie same,czyli znów dwa razy capslock miga i działa tylko reset klawiszy.
Odpaliłem shela naciskam pozostałe klawisze i zero reakcji.

Kurcze co może być? skoro mam wymienioną nowiutką membranę do Amigi 600:/
Może to wina starych kondensatorów panowie? bo nie wymieniałem je w tej amidze.
Nie mam pomysłu żadnego na to rozwiązanie problemu.
Z informacji jakie tu wcześniej użytkownik podał,to jest to uszkodzenie ramu klawiatury.
Może coś nie tak z tym kontrolerem od Amigi?
[#9] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #8

Skoro masz dwie 600tki, w jednej naprawiłeś klawiaturę w drugiej masz taką która nie działa (z nową membranę) to jaki masz problem, żeby przełożyć działającą klawiaturę do tej ładnej Amigi?

Jeśli z drugą klawiaturą która działa w innej Amidze też będzie źle to będzie można wysuwać wnioski o problemie na płycie, ale dopóki tego nie zrobiłeś to dlaczego zakładasz, że masz problem z mobo? Skąd wiesz, że otrzymana membrana jest sprawna, mimo że nowa? Myślisz, że w magazynie sklepu albo w drodze nie miało prawa się nic wydarzyć?
[#10] Re: Caps lock miga dwa razy

@misiek2, post #9

Problem w tym,że nie mam tej drugiej Amigi.Oddałem ją w prezencie.Źle to ująłem.Dlatego nawet nie mam jak sprawdzić.
Oczywiście,że nigdy gwarancji nie ma,czy towar nie został uszkodzony,ale zaufaj był zapakowany w porządną grubą twardą kopertę.Na niej żadnych śladów załamań..
Nie sądzę,żeby nowa membrana była uszkodzona.
Nie wiem,może wpływ na działanie klawiszy ma jakiś układ scalony na płycie główniej Amigi 600? a być może wina to kondensatorów,które co prawda nie wylały,ale nie były wymienione.
[#11] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #10

a być może wina to kondensatorów,które co prawda nie wylały,ale nie były wymienione.
Jeżeli nie były wymienione, to tak czy inaczej trzeba wymienić, więc nie ma się nad czym zastanawiać.
[#12] Re: Caps lock miga dwa razy

@Krashan, post #11

To mam w planach wymiana kondensatorów.Są już zamówione tantalowe.Czekam na paczke.
Macie jakieś pomysły co to może być?
[#13] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #12

Witam
Jeśli to nie problem z taśmą bo jest nowa to obstawiam:
1 : Uszkodzone złącze taśmy - obejrzyj je dokładnie , przeczyść izopropanolem , może tez być
uszkodzony plastik dociskający wtedy nie będzie styku. zimne luty na złączu.
2 : tak jak koledzy pisali uszkodzony bufor klawiatury.
Wymiana kondensatorów to 1% ze pomoże.
Pozdrawiam
[#14] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #12

Kontroler klawiatury, albo CIA, albo połączenie między nimi. Sam, jak nie masz czym, to tego nie sprawdzisz.
[#15] Re: Caps lock miga dwa razy

@sanjyuubi, post #14

Tylko dziwna sprawa,bo reset w klawiaturze działa.Natomiast nie działają pozostałe klawisze.
No nic...zaczne od przeczyszczenia złącza izopropanolem.
[#16] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #15

Z kontrolera klawiatury wychodzi osobny sygnał do resetu, więc nawet jak nie będzie komunikacji, to reset będzie działał.
[#17] Re: Caps lock miga dwa razy

@sanjyuubi, post #16

Jutro przeczyszcze styki od kontrolera na płycie głównej i wymienie kondensatory.Może to pomoże,a jak nie,to tak jak ktoś z forum napisał uszkodzony układ CIA(tylko wtedy który) albo uszkodzony kontroler klawiatury na płycie.
[#18] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #17

Zajrzałem do dokumentacji i widzę,że jest to układ U13 który odpowiada za działanie klawiatury.
Poprawcie mnie jeśli się myle.
Jutro zrobie to co w poprzedniej wiadomości,a jak to nie pomoże to sprawdze ten układ U13 i kontroler klawiatury na płycie Amigi 600.
Prosze powiedzcie mi jak miernikiem sprawdzić ten układ CIA u13? oraz gniazdo kontrolera klawiatury?
Z góry dziękuje.
[#19] Re: Caps lock miga dwa razy

@skofrant, post #18

Miernikiem tutaj nic nie sprawdzisz, jak chcesz zobaczyć na mierniku przebieg, który ma kilka kiloherców, możesz sobie co najwyżej posprawdzać połączenia, po zdjęciu plastikowego zatrzasku, będziesz miał dostęp do styków taśmy i sobie możesz posprawdzać przejścia do kontrolera klawiatury i od kontrolera do CIA. W A500 można było zamienić między sobą dwa CIA dla testu, tutaj tego nie zrobisz.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem