kategoria: A1200
[#1] Problemi z HDD
Jestem pewien ze nie jestem jedyny ktory ma lub mial takowy problem. Otoz moja Amiga 1200 nie widzi twardego dysku. Probowalem z dyskiem normalnym 2,5" jak i z kartami CF. I nic. Nie widzi. Ale dziwnym trafem widzi dysk 3,5" z odpowiednia przejsciowka i przelotka na zasilanie z gniazda zasilajacego flopa. Amiga ma plyte glowna ver.1A
Kondensatory sa ok.
[#2] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #1

Próbowałeś z przeciętnym czerwonym kabelkiem na taśmie ide?
[#3] Re: Problemi z HDD

@Norbert, post #2

Nie. A co to daje?
[#4] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #1

A może na A1200 ścieżka do zasilania dysku "wyparowała" (ktoś zrobił zwarcie) i teraz dyski 2,5"/karty CF nie mają po prostu prądu i nie działają.
Fotki płyty mogłyby wiele wyjaśnić.
[#5] Re: Problemi z HDD

@stachu100, post #4

Nie nie. Dysk działa. Słychać. Poza tym sprawdzalem, napięcie 5V jest. Poprostu go nie widzi.
[#6] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #3

Mozliwe ze dyski za wolno się rozkrecaja i dlatego Amiga ich nie widzi.
Przecięcie czerwonego przewodu nie spowoduje ponownego rozpedzania dysku i Amiga powinna je zobaczyć.
Czy dyski i karta cf jest widziana na innej Amidze/pececie/maku ?
[#7] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #1

Może zacząć od hdtoolboxa ?
[#8] Re: Problemi z HDD

@Norbert, post #6

Tak. Dyski działają na innych komputerach.
[#9] Re: Problemi z HDD

@mikecios, post #7

Toolbox nie widzi tych dysków.
[#10] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #9

Jakie device masz wpisane w tooltypes hdtoolbox ?
[#11] Re: Problemi z HDD

@Norbert, post #10

Zadnego. Nie widzac dysku nie pokazuje zadnego hdd. Nawet w Startup Sequence nie widzi zadnego dysku.
[#12] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #11

a z jakiego programu i dyskietki korzystasz ? czy na pewno startujesz z dyskietki Install 3.0 lub 3.1 ?pomysł
[#13] Re: Problemi z HDD

@viger, post #12

Tak. I z Install 3.0 i 3.1
[#14] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #13

Kurcze, chyba masz coś zjeb.... ;)
[#15] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #13

Miałem raz problem z jednym dyskiem obawiający się podobnie... Jeśli masz możliwość, podłącz dysk przez taśmę z dwoma końcówkami, ustaw twój dysk jako master i podepnę cokolwiek ustawione jako slave. U mnie przez jakiś czas był to jedyny sposób, żeby główny dysk odpalał. A potem się samo naprawiło. I działa dotąd bez problemu. Jedyną kwestią jest, czy masz taśmę dla dwóch urządzeń.
[#16] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #13

@Drupi77
a może konkrety = jaki dysk ? firma , pojemność ? jaka karta cf firma pojemność ? zasilacz ile amper ?
jak uruchomisz HDToolBoxa to jest dostępna opcja "Change drive type" ?
[#17] Re: Problemi z HDD

@viger, post #16

CF 4GB a dysk HDD 2,5" 60GB. Co do dysku 60GB moglbym sie zgodzic ze ma problemy. Choc oba dyski sa widoczne pod inna Amiga. Pod Toolsem nie ma mozliwosci wybrania typu dysku.
[#18] Re: Problemi z HDD

@Drupi77, post #17

Witam, ja też mam problem z dyskiem HDD 60GB na mojej Amiga 1200 a mianowicie czy ktoś spotkał się z podobny problemem ale dodam, że dla sprawdzenia podłączałem również kartę CF Kingstona 8GB i kartę pamięci 4GB ale objaw mam taki, że moja Amiga wykrywa poprawnie sprzęt i jak ustawie sobie partycję to po restarcie Amigi nie widzi partycji do sformatowania i tak w kółko jak wchodzę w HDTolBoxa to znowu trzeba zainicjować dysk i tak w kółko. Proszę o radę i pomoc co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.
[#19] Re: Problemi z HDD

@zbuntowany, post #18

np. stary scsi.device. Podałeś za mało konkretów.
[#20] Re: Problemi z HDD

@misiek2, post #19

Amiga 1200 ver. płyty 1B - Escom, Kickstart 3.1 ver. 40.068. Po podłączeniu dysku HDD 60GB 2,5 cala czy dla sprawdzenia podłączyłem kartę Kingston 8GB przez przejściówkę CF to IDE 44 PIN Adapter czy kartę pamięci 4GB przez przejściówkę SD na IDE 44 PIN Adapter i uruchomieniu Workbench 3.1 Install i HDToolBox Amiga poprawnie wykrywa wszystkie dyski i po utworzeniu partycji oraz po restarcie Amiga nie widzi utworzonej partycji aby można było ją sformatować i tak od początku. Nawet jak sobie przygotuję poprawnie dysk pod WinUae do pracy z Amigą i po podłączeniu to jest brak reakcji tylko wyskakuje mi standardowa dyskietka startowa, nie wiem co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Już mi ręce opadają bo nie wiem co mam z tym fantem zrobić, proszę o wyrozumiałość i pomoc lub kogoś z okolic Rybnika aby można było się spotkać i to sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 22:02:30 przez zbuntowany
[#21] Re: Problemi z HDD

@zbuntowany, post #20

Zobacz tutaj z tymi Amigowcami z okolicy.A problem to na 100% problem ze scsi.device i dyskami większymi niż 4GB. Odezwija się do kogoś z okolicy to pomoże albo jeszcze poczytaj sobie tutaj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem