kategoria: A500
[#1] Problem Amiga 500 dziwne objawy.
Witam, mam problem z moją Amigą 500 wersja płyty 8A.1 a mianowicie dzieje się tak, że mam szary ekran lecz stacja tyka normalnie i po włożeniu dyskietki z grą normalnie się ładuje i w tle słychać muzykę z gry która się wczytuje. Inny objaw to taki, że stacja zaczyna wczytywać i po chwili już żadnej reakcji a ekran ciągle pozostaje szary. Jak wyłączę Amigę na kilka godzin to po włączeniu pojawia mi się normalnie obraz dyskietki z rączką ale obraz cały skacze jakby się rozjeżdżał w lewą stronę a po włożeniu dyskietki zaczyna ją wczytywać i po chwili jakieś krzaki na ekranie albo czarny ekran i zero reakcji, czasami coś się tam wczyta i słychać muzykę ale to jest wszystko w tym temacie. Jeśli chodzi o kondensatory to nie były wymieniane i żaden nie jest spuchnięty co by mogło się wylać na płytę, która jest czysta w nienagannym stanie. Proszę o pomoc lub kogoś kto mieszka w pobliżu Rybnika co jest w stanie sprawdzić moją Amigę i co jej dolega. Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
[#2] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #1

Być może któraś podstawka do wymiany, a i kondensatory by też przydało się wymienić.
[#3] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #1

Jestem z Radlina i też się borykałem z podobnymi problemami. Proponuję abyś załatwił na początek Alkohol izopropylowy do mycia elektroniki i wymoczył płytę przez kilkanaście godzin przy wyjętych układach z podstawek (opisz co gdzie było i kierunek oznacz). Tylko z wyjmowaniem układów ostrożnie bo łatwo można nóżki połamać, do tego przydał by się ekstraktor, który też muszę zakupić.
[#4] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #1

Moje pytanie czy przy tych objawach można wykluczyć że to będzie wina kondensatorów i raczej przyczyna leży w jakimś układzie, gdzie brak jest jakiegoś styku czy może być różnie taka loteria.
[#5] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #4

Poszukałbym najpierw zimnych lutów lub braku kontaktu w okolicy układów wyjścia video.
[#6] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #4

Moja A500, pierwsza co dorwałem była w niezłej wilgoci trzymana, mimo to problemy z wstawaniem itp. są spowodowane kontaktem ROMu z podstawką, w A500 mało kiedy kondensatory trzeba wymieniać.
[#7] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #4

Koledzy dobrze Ci radzą. Przeczysc na początek styki układów. W A500 kondensatory wylewają jak ktoś je uszkodzi mechanicznie s to widać od razu.
[#8] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@Marcin74, post #7

Ja tak kiedyś kilka razy układy wyjmowałem i wkładałem, duży błąd, podstawki na tym cierpią, raz wyjąć układy wymyć płytę, ewentualnie wyjęte układy papierem z drukarki lekko przeczyścić do uzyskania lepszego styku i dalej testować.
[#9] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@Marcin74, post #7

Dzięki za rady, cieszy mnie fakt że to raczej nie kondensatory bo już tak planowałem wymianę wszystkich ale po co je wymieniać kiedy są w idealnym stanie. Będę szukał przyczyny w jakimś układzie więc na początek polecę z kickstartem i spróbuję poczyścić mu nóżki dla lepszych styków, jak to nie pomoże to wtedy wezmę się za pozostałe układy a na koniec zrobię tak jak proponujecie żeby umyć płytę.
[#10] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #9

Z moczeniem/myciem płyty głównej z A500 jest problem taki, że tacka musi być duża, bo płyta jest duża. W A600 płyta weszła mi do starego plastikowego chlebaka, po 24 godzinach jak nowa czyściutka i nic się nie sypie, z tym, że kondensatory były padnięte i musiałem wymienić, od A600 i 1200 niestety bardzo pogorszyła się ich jakość.
[#11] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@Adinfo, post #10

W jakim sensie pogorszyła się jakość w A600 i A1200 i od czego pogorszyła się jakość od moczenia czy po wymianie kondensatorów.
[#12] Re: Problem Amiga 500 dziwne objawy.

@zbuntowany, post #11

Kondensatory w A600 i 1200 przy produkcji były znacznie gorszej jakości, do dzisiaj w mało której A500 wylały, przestały działać, w A600/1200 w większości trzeba je wymieniać. To tak jak z samochodami kupionymi w ostatnich latach a tymi z lat 90-tych, gdzie jakość wykonania nowych jest dużo gorsza.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem