kategoria: A500
[#1] amiga 500 klopot
Witam wszystkich.
Jestem nowy na forum i mam pytanie a raczej prośbę o porady, a mianowicie : dostałem od kolegi a500 (zasilacz, kilka dyskietek) zakupiłem przewód samoróbkę podłączyłem kompa pod tv lcd uruchomiłem i amiga się uruchomiła ale nie do końca mianowicie pojawił się tylko biały ekran,stacja dysków pracuje bo mruknęła dwa razy diody power i stacji świecą,caps lock mrugnął raz , i nadal biało. Włożyłem dyskietkę do stacji i stacja zaczęła czytać dysk ale niestety ekran biały ,co może być przyczyną,czy to się da naprawić.
[#2] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #1

Cześć. Albo kabel masz nie do końca dobrze zrobiony albo w gnieździe vga brakuje napięcia +5V/+12V. Ja bym stawiał na kabel. Ostatnio poprawiałem dwa taki kable dla kolegów zakupione na znanym portalu. Ktoś, kto je robił nie ma pojęcia o działaniu złącza SCART w TV.
[#3] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #1

Podłącz cinch pod mono w a500 i composite video w tv.
Obraz będzie czarno biały, ale przynajmniej będziesz wiedział ze amiga sprawna.
[#4] Re: amiga 500 klopot

@Marcin74, post #2

jak sprawdzić ten kabel ,albo na co zwrócić uwagę
[#5] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #4

podłączyłem do dwóch telewizorów obraz latające paski na jednym jest coś jakby logo dyskietki z dłonią a na drugim niestety nie jestem w stanie nic zobaczyć.Podłączyłem zwykłym chinchem


Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 22:13:41 przez nadiapawel
[#6] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #4

Możesz sprawdzić czy w złączu VGA masz +5V na pinie 23 i +12V na pinie 22. Jeśli napięcia są OK to podaj mi maila to podeślę Ci schemat kabla, który z większością TV działa poprawnie.
[#7] Re: amiga 500 klopot

@Marcin74, post #6

pomierzyłem napięcia i na wyjściu są odpowiednio 5v i 12v
[#8] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #7

Mozliwe ze tv nie są wysterowywane poprzez kabel euro w tryb monitora.
Kiedyś miałem podobnie w kineskopowym tv. Pomagało włączenie telegazety i "schowanie jej" (jest taka funkcja telegazety)
[#9] Re: amiga 500 klopot

@Norbert, post #8

jeden tv jest opcji monitora a drugi jest mały 19 cali tv/monitor pegasus na ty chodzi
[#10] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #9

W SCART musi być pełne RGB. Bez tego nie zobaczysz obrazy.
Jeśli tv ma dwa złącza EURO, podłącz pod drugie
[#11] Re: amiga 500 klopot

@Norbert, post #10

podłączyłem pod drugie euro i widać coś więcej ale i tak krzaczy sadze to chyba wina kabla albo tv
[#12] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #11

Nie wiem dokładnie o co chodzi z tymi kablami i złączem EURO ale ja ostatnio zauważyłem że przy podłączeniu 500 do jednego ze złącz w TV Samsung wszystko jest ok. Kiedyś przypadkiem podłączyłem do drugiego i byłem w strachu bo Amiga nawet nie chciała zabotować dyskietki WB. Chyba będę się musiał przyjrzeć tym schematom kabelka.
[#13] Re: amiga 500 klopot

@krystian77, post #12

W jednym euro miałeś pełne RGB i. Composite video,, a w drugim s-video
[#14] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #1

Ta dioda stacji swieci caly czas? Czy tylko jak wlozysz dyskietke?
[#15] Re: amiga 500 klopot

@Norbert, post #13

W jednym euro miałeś pełne RGB i. Composite video,, a w drugim s-video
Dokładnie tak. W każdym telewizorze z dwoma wejściami euro, z jakim się zetknąłem, obsługa sygnałów RGB była tylko w jednym złączu. Zazwyczaj jest to napisane przy gnieździe.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 19:31:29 przez Krashan
[#16] Re: amiga 500 klopot

@Krashan, post #15

sprawdzałem na 5 tv w tym jeden kineskop a na każdym ten sam efekt kabel zrobiony wedle opisu doświadczonego kolegi z forum i niestety nadal lipa
[#17] Re: amiga 500 klopot

@nadiapawel, post #16

Kabel może być ok, ale Amiga juz nie.
Ciężko tak na odległość coś powiedzieć.
Najlepiej jakbyś mógł sprawdzić z jakąś inną Amigą i kablem
[#18] Re: amiga 500 klopot

@Norbert, post #17

niestety brak takiej możliwości ,nie znam nikogo kto ma jeszcze amigę, kiedyś było wielu jak wszędzie ale era pc niestety ,dziś idę z nią na zabieg z oscyloskopem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem