kategoria: A600
[#1] A600 z OLX, czyli lista chorób i wskazówki co do wyleczenia pacjenta :)
Kupiłem na olx amigę 600 (rev 2D i kick 37.350) od pana R. z Nysy i mimo że nie spodziewałem się że w ogóle działa (zwłaszcza po tym jak szanowny kolega @kubaslonka był na miejscu i sprawdził amigi stawiając diagnozę, że złom i składaki),jednak po drobnym przeczyszczeniu sześćsetka odpaliła co było wielkim sukcesem.
Jednak nie jest tak różowo jakby się wydawało i amisia cierpi na wiele dolegliwości.....
Oprócz wyłamanych wszystkich zatrzasków i sporej ilości rdzy na metalowych elementach oraz zapachu wilgoci wystepują takie objawy:
Po pierwsze stacja dyskietek nie działa, ciagle sypie błędami odczytu i wydaje dźwięki takie jakby miała tą dyskietke zmielić....
Po drugie nie łączy wtyczka zasilania,trzeba trochę poruszać nią by złapało zasilanie ale myślę że wystarczy poprawić luty i będzie git.
Po trzecie kondensatory sa w kiepskim stanie, sporo ma nalot i widać wycieki jednak póki co jest i obraz i dźwięk i po podłaczeniu stacji z mojej a1200 udało się odpalić grę co jest sporym sukcesem.Oczywiście recap będzie priorytetem,ale zrobie go dopiero jak jeszcze poćwiczę lutowanie bo od czasów technikum moje umiejętności zardzewiały.....
Po czwarte nie mozna zrobić hard reset z klawiatury, nie działa też część klawiszy jak funkcyjne oraz rząd 6YHN.
Sama taśma wyglada ok (niebieskiego koloru) ale to muszę rozebrać klawiaturę i sprawdzić czy na pewno jest wszystko jak trzeba.
Po piąte podczas uruchamiania amigi tuż po wciśnięciu power na zasilaniu dostaje RED SCREEN, co świadczy o jakiejś awarii kickstartu,jednak po chwili czerwień znika i po około 10-15 sekundach pojawia się boot screen.

Także proszę o wskazówki czy niektóre objawy mogą być winą kondensatorów (zwłaszcza red screen i szwankowanie klawiatury) oraz jeśli ktoś posiada jakieś części do a600 które pomogą mi ją wyleczyć ze wszelkich bolączek byłbym wdzięczny o kontakt i oferty.
Poszukuje zwłaszcza stacji dyskietek sprawnej,taśmy klawiatury, ekran bez rdzy takze byłby mile widziany jak i dolna część obudowy z całymi zaczepami lub chociaż częścią zaczepów.
Szkoda by taka amiga poszła na złom lub na części i myślę że przy odrobinie chęci,czasu oraz pracy można przywrócić jej blask,zwłaszcza że po wybieleniu wygląda bardzo ładnie ok, racja
Więc czekam na kontakt i ewentualne sugestie jeśli chodzi o naprawę.
Pozdrawiam


Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 23:15:01 przez FeRu
[#2] Re: A600 z OLX, czyli lista chorób i wskazówki co do wyleczenia pacjenta :)

@FeRu, post #1

W sprawie klawiatury ... miałem podobny problem.
Wystarczyło obciąć 1 mm końcówki taśmy, która wchodzi do gniazda ... Radzę też za często jej nie wyciągać, jak już jest i działa - to lepiej nie ruszać. Podobno się ścierają styki. Częsta bolączka A600.
[#3] Re: A600 z OLX, czyli lista chorób i wskazówki co do wyleczenia pacjenta :)

@FeRu, post #1

Gratuluję zakupu. Co do folii klawiatury, to sprawdź przy okazji plastikowy zacisk taśmy klawiatury, który znajduje się na płycie przy złączu, czy nie jest pęknięty. Jeżeli będzie pęknięty może nie dociskać taśmy do złącza i powodować różne problemy.
Drugą możliwość opisał Renton.
Jak obie się nie sprawdzą, to daj znać na PW poszukam folii klawiatury do A600.
Co do stacji - nie pomogę, ale za to z resztą Amigi odsyłam Cię z czystym sumieniem do forumowicza Jarob.
Moich kilka komputerów naprawił (nie tylko Amiga)
Powodzenia OK

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 23:58:28 przez Canga
[#4] Re: A600 z OLX, czyli lista chorób i wskazówki co do wyleczenia pacjenta :)

@Canga, post #3

Dzięki panowie za rade z tą klawiaturą. Właśnie rozwiązałem problem dzięki waszym wskazówkom.
Rozebrałem klawiaturke, wymyłem dokładnie folię i przyciąłem końcówkę jakieś 0.5mm a takze przedmuchałem sprężonym powietrzem gniazdo klawiatury i sprawdziłem zatrzask dokładnie i po wpięciu jej klawiaturka działa prawidłowo także jeden problem z głowy OK
Zostały inne usterki do naprawy. Coś mi się wydaje że kondensatory ledwo zipią już bo przy wczytywaniu dyskietki obraz się przyciemnia jak przy przeciążeniu, za każdym razem gdy tylko stacja pracuje. Wina zasilacza nie jest to na pewno bo uzywam zasilacz zewnętrzny Mocromic AT 150W który bez problemu uciągną a1200 z dyskiem 3.5 i Blizzkiem 1230IV i CDROM.

@Canga dzięki za kontakt. Na pewno się odezwę do kolegi...Miałem pierwotnie Archiemu ja wysłąć jak swoją a1200 na recap jednak z powodu braku czasu i tego ze rezygnuje z prywatnych zleceń jestem zmuszony walczyć z nią sam lub szukać pomocy u innych.
Co prawda sam jestem inż informatyki i po technikum teleinformatyk,jednak moja wiedza i umiejętności dotyczą głownie PC i laptopów począwszy od czasów Pentium 2 do dzisiaj.
Także pozostaje mi szukać teraz stacji dyskietek oraz zrobić recap co jest najważniejsze,jednak każdy kto ma rzeczy o które prosiłem w pierwszym poscie(oprócz tasmy kalwiatury oczywiscie) śmiało niech da mi znać.
Jeszcze raz dzięki za rady. Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem