kategoria: A4000
[#1] Amiga 4000D - problem z grafiką
Hejka,
Mam taki problem ze swoją Amigą. Może ktoś już się czymś takim spotkał. Płyta rev bodajże D.
W Early Startup próbowałem wyłączyć cpu cache, przełączać na OCS. Odpalać z dyskietek. Nie wiem w czym jest problem. Niektóre gierki śmigają super, a inne się krzaczą.
Co więcej dzieje się tak nawet przy gierkach z WHDLoad.
Rozkminałem czy to czasem nie przez pamięć, ale jak wyciągam kości to też coś się chrzani i rzuca errorami. Tak samo jak odpalę NoFastMem.

Wokbench chodzi normalnie. Odpalałem też kilka demek i śmiga wszystko. SlamTilt, Zaklęta Wyspa, Marvin. Wszędzie jest ok. W Domanie zauważyłem, że jest przy włączaniu jedna plansza z Virtual Brutality, co normalnie ona jest w innej rozdziałce, a u mnie nie przełączyło na tą wyższą rozdzielczość i było ucięte.

[#2] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #1

Miałem podobnie w A500, wymiana Agnusa pomogła.
[#3] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@makarsky, post #2

Nie wiem czy Agnus jest w A4000. Zastanawiam się czy to może być wina kości RAM, ale nie wiem jak to sprawdzić.
[#4] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #3

W A4k masz Alice zamiast Agnus
[#5] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@mikecios, post #4

Wiem, zwróciłem uwagę na podobieństwo objawów :)
[#6] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@makarsky, post #5

A może to coś z gniazdami Chip ram ?
Po wycieku baterii.
[#7] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@damianx, post #6

A rev.D nie ma czasem baterii CR oraz wlutowanych kości Chip Ram
[#8] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #1

A może grzeje się jakoś szczególnie któryś z układów na płycie i trzeba radiatorek założyć?
[#9] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@waldiamiga, post #7

Takie coś mam:

[#10] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #9

Eee, to bajka. :) Myślałem że rev.D ma wlutowaną do płyty pamięć Chip.
[#11] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #3

Są programy testujące pamięć. Między innymi MemTest chyba.
Możesz też dla testu zapakować ją jakimś plikiem/plikami i potem ,zwrócić' na dysk.
Test różnych rozdzielczości Workbencha też mógłby coś rozjaśnić.
[#12] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #9

To jest rev b
[#13] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@QUAD, post #12

Dokładnie tak, i zacząłbym od wymiany kości ChipRAM na inną, ewentualnie od przeczyszczenia styków na module simm
[#14] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@alt_, post #13

Przeczyściłem. Przy wymianie pierwszej kości na inną komp nie wstaje, przy dodaniu drugiej albo obraz się krzaczy, albo wstaje system z 900kb chip i 4mb ram. Wcześniej pierwsza kość miała po obu stronach kostki. Ma to jakieś znaczenie? Tak jak na foto.

[#15] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@Jield, post #14

Ma znaczenie, moduły dwustronne to pewnie 2 lub 8MB a te jednostronne to 4MB.
Chip przy standardowych ustawieniach musi mieć dwustronny moduł 2MB ( chodzi chyba też 8MB) jak jest wstawiony jednostronny moduł to będzie widziało 1MB, trzeba pobawić się ustawieniami zworek J213, J214 i J852 ( chociaż ta ostatnia dotyczy chyba FASTu ), jest kombinacja przy której widzi 2MB CHIP na jednostronnym module 4MB
[#16] Re: Amiga 4000D - problem z grafiką

@UJP, post #15

Faktycznie, to jest rev B. Spróbuję dziś podmienić procek na 030.

EDIT: Dobra, działa wszystko ładnie na procku 030 :)

Jejku, jestem mega szczęśliwy.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 17:32:01 przez Jield
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem