kategoria: Karty CF
[#1] CF vs SD
Chcialem sie dowiedziec czy ktos z Was uzywa kard SD jw swoich Amigach. jakie macie doswiadczenia, czy sa jakie ograniczenia, czy lepiej sprawdzaja sie adaptery sd2ide, czy moze przejsciowkisd2cf ?
[#2] Re: CF vs SD

@goolash, post #1

Ponoć karty SD są najmniej problematyczne. Krashan approves.

[#3] Re: CF vs SD

@SokOK, post #2

Ja korzystam, bez problemu, 16GB, PFS3, jedyne co zrobiłem to wlutowanie do interfejsu SD->IDE tranzystora za 20 groszy, bo wkurzała mnie ciągła praca diody.
[#4] Re: CF vs SD

@Drakon, post #3

Czy 4GB starczy na (wszystkie) gry obslugujace WHDLoad pod A500 ?
[#5] Re: CF vs SD

@goolash, post #4

No lekko, ale jednak przekracza 4 GB. ~4,4 GB gier non-AGA.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:19:50 przez SokOK
[#6] Re: CF vs SD

@Drakon, post #3

Czy mógłbyś pokazać wygląd takiej przeróbki?
[#7] Re: CF vs SD

@Pentanteles, post #6

TU
[#8] Re: CF vs SD

@Pentanteles, post #6

Jest jeszcze coś takiego:
https://rastport.com/products/KA47/
https://rastport.com/products/KA60/

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 15:25:32 przez SokOK
[#9] Re: CF vs SD

@goolash, post #1

Mnie podobno niezawodna SD padła ot tak. Po prostu - po którymś włączeniu Amigi nie wystartowała. Sprawdzam zawartość - totalnie pusta. Przeformatowałem i używam teraz jako "pendrive'a". Ogólnie - tam gdzie mam możliwość wróciłem do standardowych dysków.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:18:42 przez _arti
[#10] Re: CF vs SD

@_arti, post #9

A był to Goodram lub coś z dużych marek, czy jakaś Hama?
[#11] Re: CF vs SD

@teh_KaiN, post #10

SanDisk.
[#12] Re: CF vs SD

@goolash, post #1

ja dopiero stesttuję. Powinno być dobrze. Idąc za radą Krashana kupiłem przejściówkę SD na CF, bo mam parę kart SD a kart CF nie mam, jest to dość uniwersalne rozwiązanie.
[#13] Re: CF vs SD

@_arti, post #9

Mnie podobno niezawodna SD padła ot tak.


Arti, nie ma "niezawodnych" sprzętów :). Ale powiem Ci, że mnie zmartwiłeś, bo sam mam SD Sandiska. Pytanie - po jakim czasie padła owa karta?
[#14] Re: CF vs SD

@Drakon, post #13

Nie wiem, 2 tygodnie? Nie to, że padła. Po prostu partycje zniknęły. Karta dalej działa ale nie używam jej jako systemowej - po prostu jej nie ufam.
[#15] Re: CF vs SD

@_arti, post #14

A czy to nie przypadkiem dzialanie pewnych sterowniki, które kasowały RDB?
[#16] Re: CF vs SD

@_arti, post #14

U kolegi posypała się dla odmiany karta CF od HAMA, która pracowała w A600. Po prostu szlag trafił kilkadziesiąt sektorów. Są nie do odczytu. Dużą część danych udało się odratować, jeszcze inne zastąpić. Ale karta praktycznie do wywalenia.

Ja używam wszystkich rozwiązań niemechanicznych - mam SD w A600, CF-y w kilku A500, a w A1200 mam SSD. Jak na razie nic mi się nie zepsuło (odpukać).
[#17] Re: CF vs SD

@perinoid, post #16

Używałem cf i sd. Ale po zainstalowaniu na pokładzie HDD nie zamieniłbym go na nic innego.
[#18] Re: CF vs SD

@chicago, post #17

Proste szeroki uśmiech
[#19] Re: CF vs SD

@chicago, post #17

A ma ktos jakis sprawdzony patent jak zainstalowac hdd w obudowie A500 ?
[#20] Re: CF vs SD

@perinoid, post #16

U kolegi posypała się dla odmiany karta CF od HAMA


Mnie niedawno padła karta SD tej firmy, która pracowała w aparacie foto.
Wcale jakoś intensywnie nie była użytkowana- wniosek: unikać nośników tej firmy ok, racja
[#21] Re: CF vs SD

@BULI, post #20

Ogólnie karty SD nie nadają się jako dyski, mają mocno ograniczoną ilość zapisu danych. O ile do muzyki/zdjęć/filmów są ok, to ciągła praca z zapisem/kasowaniem mocno im szkodzi. Ogólnie nośniki EMMC tak mają.
[#22] Re: CF vs SD

@kwaku85, post #21

Moim zdaniem jako dyski dla sprzętów retro jednak się nadają, operacji zapisu jest tam stosunkowo niewiele, aby przejmować się degradacją o jakiej mówisz.
[#23] Re: CF vs SD

@SokOK, post #22

Używałem karty CF, powiem tak więcej do niej nie wrócę. Tylko HDD
[#24] Re: CF vs SD

@kwaku85, post #21

Powiedz to wszystkim użytkownikom SBC typu RasPi ;)

Ale inna rzecz, że teraz OSy rzadziej robią dostępy do dysków bo sobie zapisy buforują. Wystarczy spróbować podpiąć do retropeceta SSD i zainstalować win95 - nie powinno zająć mu długo wygenerowanie dziur na dysku. AmigaOS (czy jak go tam kto chce zwać) pewnie karty nie oszczędza i po prostu trzeba mieć to na względzie. Ja używam jakiejś turbo starej 512MB której mi totalnie nie szkoda, jak padnie to wezmę następną. Danych na tym żadnych ważnych nie trzymam. ;)
[#25] Re: CF vs SD

@teh_KaiN, post #24

Ja to widzę w ten sposób, że HDD talerzowe są po prostu lepsze w pracy z Amigą. Wiele lat (ok. 20) używam napędu Seagate i nie sprawia żadnych problemów.

Wszelakie karty typu Flash zaś, z tego co słyszę, problemy sprawiają.

Co do zapisu do dysków, to buforowanie leży po stronie programowej. Write() nie jest buforowany, ale FPutC() już tak. Amiga OS nie jest tu winien.
[#26] Re: CF vs SD

@goolash, post #1

Używam karty SD SanDisk 16GB na przelotce sd2ide z interfejsem od Krashana. Partycje PFS3 (sys:, backup: po 2gb i jeszcze dwie po ok 4gb). Karta działa bezproblemowo w A600 z Furią, która to jest dość wybredne jeśli chodzi o karty. SYSINFO pokazuje transfer ponad 2.2MB/s. Wcześniej miałem CF 4GB Kingstona, i powiem tak - nigdy więcej CF jako dysk główny do Amiga, co chwilę się sypało aż pewnego razu już nie wstało, a karty nawet Windows nie sformatował.
[#27] Re: CF vs SD

@goolash, post #1

I to i to ma swoje plusy i minusy plus losowość kart. Każda potrafi się zachować różnie i nawet te najbardziej sprawdzone z innej partii potrafią nawalić.

Ja używam np microdive i spisuje mi się to całkiem nieźle.

Używałbym pewnie tylko hdd ale montaż przy fast ata, indivision czy furii jest dość problematyczny.

Co do disk on module ktory koliduje z kondziami można użyć tasiemki plus taki riser.
[#28] Re: CF vs SD

@Mariodj, post #27

Odświeżam, czy używanie PCMCIA i uszkodzenie się zasilacza do A1200 może mieć jakiś związek czy to zbieg okoliczności? Stało się to podczas testowania różnych kart SD na przejściu SD do CF, w gnieździe PCMCIA, raz je widział jako ikonę a raz nie.
[#29] Re: CF vs SD

@Creonix, post #28

O ile nie zgiąłeś jakiegoś pinu, to raczej zbieg okoliczności. W niektórych konwerterach PCMCIA/CF niestety dość łatwo dokonać takiego wyczynu. Polecam modele, w których piny chowają się w plastikowej osłonie po wyjęciu CF.
[#30] Re: CF vs SD

@Krashan, post #29

Dzięki.
Sprawdziłem przed momentem i wygląda mi na szczęście na nienaruszone, więc pewnie zbieg okoliczności.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem