kategoria: A4000
[#1] Thylacine instalacja
Po 17 latach znowu stałem się posiadaczem Amigi 4000 :)
Wczoraj dotarł do mnie, od naszego kolegi z forum, kontroler USB (Thylacnine) na karcie Zorro.
Nie mam doświadczeń z instalacją takich kart i w związku z tym proszę o pomoc.
Na początek kwestia fizycznej instalacji w slocie - jak zidentyfikować pin 1 w slocie zorro żeby poprawnie zainstalować kartę ?
[#2] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #1

Układami do góry :)
[#3] Re: Thylacine instalacja

@QUAD, post #2

Heh, przypomniałeś mi jak swoją włożyłem układami do dołu Biedna karta...
A sama instalacja jest prosta. Potrzebujesz stos USB Poseidon i thylacine.device. Reszta to klikanie w instalator i dodanie nowego urządzenia w Trindencie (prefsy do Poseidona).
[#4] Re: Thylacine instalacja

@_arti, post #3

Dzięki ! Po południu będę instalował i dam znać jak poszło !
[#5] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #4

I zrób sobie uruchamianie usb dopiero jak potrzebujesz a nie w s-s, bo inaczej na dzień dobry polowa mocy procka ci odejdzie.
[#6] Re: Thylacine instalacja

@Risc, post #5

Takie postępowanie powinno być stosowane zawsze.
Uruchamiać przy starcie tylko te sterowniki, mountlisty które są potrzebne zawsze.
Inne uruchamiać tylko w razie potrzeby. ( cd, zip, pc0 itd itp)
[#7] Re: Thylacine instalacja

@Norbert, post #6

To zależy co się ma pod maską, dla 060 to nie jest specjalny problem.
Nie wiem co kolega tam ma w swojej A4000, ale pamiętam, że przy 030 praca z Thylacine to lekki ból, natomiast przy 060 u mnie w idle obciążenie CPU to ~0.5-1%.
[#8] Re: Thylacine instalacja

@Kilos, post #7

na 030 to jest porażka totalna, wiem bo zamontowałem u brata, u mnie na 060 było nawet spoko ale postanowiłem kupić USB dla x-surfa i wymiata, już nie chcę thylacine :)
[#9] Re: Thylacine instalacja

@QUAD, post #8

Ba no, Thylacine to budżetowa karta.
[#10] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #4

Karta zinstalowana, Poseidon i thylacine.device również. W Trindencie dodałem urządzenie i wybrałem thylacine.device, następnie kliknąłem online - wygląda na to że karta działa. Niestety po podłączeniu urządzenia USB nic się nie dzieje - podłączałem pamięć USB sandisk, nagrywarkę DVD oraz mysz i klawiaturę. Kluczyk USB na chwilę świeci diodą, napęd DVD mieli płytę - nic się nie pojawia na pulpicie :( klawiatura i myszka w ogóle nie daje oznak życia. Coś robię nie tak ?
[#11] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #10

A co pokazuje log Poseidona ?
[#12] Re: Thylacine instalacja

@Norbert, post #11

Pewnie to, że nie ma filesystemów PCtowych dodanych do L:
[#13] Re: Thylacine instalacja

@Tom Rain, post #12

Nie mam niestety teraz możliwości uruchomienia Amigi, ale z tego co pamiętam to w logach były tylko informację o uruchomieniu thylacine'y. Przy podłączaniu urządzeń nic się nie wyświetlało. Spróbuję znaleźć chwilę w weekend i jeszcze raz to sprawdzić.
[#14] Re: Thylacine instalacja

@Kilos, post #7

U mnie Thylacine zaczęła dużo sprawniej działać po zainstalowaniu MCP (GBA1000 060).
[#15] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #13

To zainstalowałeś?
[#16] Re: Thylacine instalacja

@_arti, post #15

Pisał że nie działało mu nic, w tym myszka i klawiatura. A powinny działać....
[#17] Re: Thylacine instalacja

@wali7, post #16

Dokładnie, nic nie działa. Jutro walczę dalej. Spróbuję podłączać urządzenia bezpośrednio do gniazda na karcie, bez przedłużacza USB. Może tu leży problem.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 23:54:05 przez wolly
[#18] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #17

Czytałem gdzieś, że port w Thylacine jest konstrukcyjnie słaby i jeśli już używasz jakichś adapterów/hubów, to powinny być one zasilane.
[#19] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #17

Raport z pola walki :) Coś jest generalnie nie tak. Pod W3.1 karta wg. poseidona działa, ale nie widzi żadnych podłączonych urządzeń. Pod W3.9 karta 8/10 uruchomień zawiesza system ale uwaga - 2 razy zadziałała tj. system 3.9 się uruchomił, karta wykryła pendrive USB, ale w logu poseidona informacja, że nie jest sformatowany na FAT ani NTFS (mimo, że był FAT). Myszka zadziałała poprawnie, ale po jej odłączeniu już znowu nic nie wykrywa. Planuję przygotować świeżą instalację systemu i spróbować jeszcze raz.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 19:35:29 przez wolly
[#20] Re: Thylacine instalacja

@wolly, post #19

Spróbuj, jak radzi arti, podpiąć przez zasilany hub.
[#21] Re: Thylacine instalacja

@wali7, post #20

właśnie testowałem przy GBA na 030 i na 060
na 030 dzieją się cuda i raczej montaż to jakieś nieporozumienie, albo zwiechy albo działa ale nie do końca, problemy przy przenoszeniu danych

jak dziś odpaliłem 060 na tej samej karcie z wb 3.1 to jak ręką odjął :D tylko trzeba dobrać odowiedniego pena bo wiedzę że nie każdy che działać
[#22] Re: Thylacine instalacja

@JacK_Swidnik, post #21

mam dwie wersje thylacine i żadnych większych problemów, zwróć uwagę na poprawny konfig device i classes w Tridencie. U mnie działają pędraki, karta sieciowa stacja fdd myszki nigdy nie podłączałem.
[#23] Re: Thylacine instalacja

@Risc, post #22

Jeżeli chodzi o instalację, to na ostatnim Amigowisku instalowaliśmy u Jacka "od zera". Nie ma co cudować: trzeba zainstalować MUI, potem Poseidona (kolejność nieważna), i wrzucić Thylacine.device do devs/usb-devices (czy jak się tam ten katalog nazywa). Potem tylko (po restarcie) odpalić Poseidona (a właściwie jego preferencje) i dodać urządzenie Thylacine.
To wszystko. Urządzenia typu myszki, czy klawiatury powinny działać "od strzała", do Penów wypadałoby zainstalować jeszcze Fat95.
Natomiast ogólnie znaną sprawą jest kapryśność Thylacine. Na jednym konfigu działa, na innym nie, nawet bardzo podobnym (post Jacka). Nie wiem, czy to kwestia zasilania, czy może procka....
[#24] Re: Thylacine instalacja

@wali7, post #23

ten właśnie wb 3.1 do z amigowiska podpiąłem do drugiej GBA z 060 i tą samą kartą USB i od razu ruszyło, szybko peny wykrywa, mogę przekrywać pliki, nic się nie zawiesza i nie dzieje, a na 030 się tylko męczyłem i zastanawiałem co jeszcze nie zainstalowałem... nie mam pojęcia od czego to zależy. Ja to tłumaczę sobie że na 030 to nie będzie działać poprawnie i chyba coś w tym jest.
mam kartę usb w mediatorze w A4000 z 060 na adapterze i też działa ok ale z wb 3.9, a na wb 3.1 na A4000 nie testowałem

generalnie sama karta Thylacine USB to fajny projekt, tylko ma wymagania wygajnościowe

zasilacz mam od Lotharka 5A który zasila GBA i wszystkie napędy
[#25] Re: Thylacine instalacja

@JacK_Swidnik, post #24

Ja używałem karty na gołej A3000 dość długo i raczej nie sprawiała problemów. Jeszcze sugestia dla OPa - spróbuj może nowszą/starszą wersje Poseidona? (nie wiem, która tam jest teraz aktualna).
[#26] Re: Thylacine instalacja

@_arti, post #25

Na stronie RetroAmi (dział Kontrolery USB/RapidRoad) na dole strony jest link do Poseidona 4.5. Działa z Thylacine.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem