kategoria: A4000
[#1] Naprawa płyty A4000d relacja.
Część wszystkim,

Chciał bym zaprezentować taką moją foto relacje z naprawy płyty Amigi 4000D.
Może komuś pomoże bo w przyszłości zamierza się zabrać za taką naprawę.

Relacja jest umieszczona na moim dość niedawno uruchomionym blogu.
Jest tam jeszcze kilka innych tematów dotyczących Amigi do których przeczytania serdecznie zachęcam.

Proszę także o ewentualną opinie co do blogu bo robię to pierwszy raz :)

link

Pozdrawiam

www.fabrykawynalazkow.com.pl



Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 09:10:38 przez owner1
[#2] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@owner1, post #1

Brawa za nieukręcanie kondensatorów szczypcami, jak to niektórzy polecają. Można jeszcze dodać, że zarówno wylutowywanie jak i czyszczenie padów znacznie ułatwia zastosowanie topnika w żelu, tzw. fluxa.
[#3] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@owner1, post #1

Brawo.
Bardzo ładnie.
Ja stosuję tantale Kemet (jakoś nie mam przekonania do aluminiowych, chociaż te współczesne są na pewno lepsze niż te montowane przez Commodore), a w audio ceramiczne.

Zmierz dla świętego spokoju czy dla kondensatorów audio 22uF nie masz odwrotnej polaryzacji.
Jak masz, to znowu wyleją. Nawet nowe.

Padami i ścieżkami się nie przejmuj - jak są skorodowane, to muszą odpaść. Trzeba naprawić, bo po jakimś czasie resztki kwasu zrobią swoje.
[#4] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@owner1, post #1

Fajny tekst o Casablance OK
[#5] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@stachu100, post #3

Co do fluxa i kondensatorów tantalowych to można by powiedzieć że jestem staroświecki.

Fluxa używałem ale mi jakoś nie podchodzi i wolę zwykłą kalafonie.
Flux sprawdza się dobrze przy BGA, a tu mam zwykły SMD i to z takim rastrem że ślepy by przylutował :)
A do tantali to jakoś nie mam zaufania bo już nie raz widziałem jak w lapkach potrafią nabroić. Często dostają kompletnego zwarcia.

Myślę że jak te elektrolity zaczną szwankować za 10 może 15 lat to nie będzie to już mój problem :)

Pozdrawiam.
[#6] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@owner1, post #5

U mnie flux się sprawdza lepiej przy czymkolwiek. I łatwiej go potem wyczyścić. Oczywiście flux RMA (na żywicy), nie te zmywalne wodą wynalazki.
[#7] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@Krashan, post #6

Zgadzam się - dobry topnik nie jest złyOK
[#8] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@owner1, post #5

A do tantali to jakoś nie mam zaufania bo już nie raz widziałem jak w lapkach potrafią nabroić. Często dostają kompletnego zwarcia.

Chiński badziew - tak. Palą się żywym ogniem.
Czasami wytrzymują jedynie połowę napięcia znamionowego. Jest filmik na yoube jak facet kupił sobie kondki za 10% normalnej ceny.

Ale dobre, markowe kondensatory tantalowe wytrzymują dziesięciolecia.
Dla ciekawości wyciągam czasami 30 letnie kondki tantalowe typu "łezka" z markowego szrotu. I cały czas trzymają parametry.
W maszynach mainframe IBM-a, CRAY-a, Sun-a jest od nich aż żółto.
[#9] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@stachu100, post #8

W maszynach mainframe IBM-a, CRAY-a, Sun-a jest od nich aż żółto.


miałem Dell Precision 420 i tam tylko tantale byłyok, racja
[#10] Re: Naprawa płyty A4000d relacja.

@stachu100, post #8

Dokładnie takie fajerwerki widziałem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem