kategoria: A4000
[#1] A4000 i cdrom pod IDE
Hej. Mam taki problem z podłączeniem cdromu w A4000. Męczę się już z tym bardzo długi czas i chciałem dopytać o pewne rzeczy.

System na karcie CF 4GB SanDisk. Workbench 3.1 kupiony od Cloanto. Taśma IDE jakaś nowsza MSI (w oplocie), z wyciętym ząbkiem, żeby wpiąć w płytę. Karta CF ustawiona jako MASTER, napęd CD jako SLAVE (zworka na środku). Napęd CD - nagrywarka SONY / LG.
Kickstart 3.1 z przełącznikiem na jakiś customowy 3.9.

No i nie mogę za nic zmusić do działania. Próbowałem IDEfixa 97 i nie wykrywa nic.
O czym zapomniałem? Co robię źle? W CD0 zmieniałem unit 0 na 1,
[#2] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #1

Bardzo średnio współpracują przejściówki IDE-CF z drugim urządzeniem, np CD-ROMem.

U mnie tylko chyba jedna poprawnie współpracuje (dokładnie nie pamiętam).

Jak masz Workbench 3.9 to tam w TOOLS jest programik MOUNTER (może tez być program SCSIMounter z).
W tooltypes możesz wybrać inny sterownik niż SCSI.device, proponuję ATAPI.device.

Jeśli Mounter wylistuje Ci napęd to wtedy dopiero zabierasz się za ustawianie unit i device w sterowniku CD0 (te parametry poda Ci Mounter/SCSIMounter/FindCD)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 18:42:12 przez BULI
[#3] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #1

IDEFix nie jest do CDrom, muszisz zainstalować jakić CDFS aminet
Poczytaj ten wątek, może będzie pomocny.
[#4] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Risc, post #3

W pakiecie idefix jest cdfs (cachecdfs)

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 18:50:11 przez Norbert
[#5] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@BULI, post #2

To już nie wiem. Czy może być za nowy napęd? Czy coś z kickiem może być nie tak?
[#6] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #5

napisz jakie pliki do obsługo cdrom dograłeś do systemu i co masz w dosdriver/cd0
[#7] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Risc, post #6

Przegrałem zawartość amicdfs240
No i zainstalowałem IDEFixa'97 no i przy instalacji nic nie wykrył.

Z tego co kiedyś czytałem to nie trzeba było nic dogrywać tylko odpowiednio CD0 zmodyfikować.

Edit: Dziś rano instalowałem od zera system no i w cd0 powinienem mieć domyślne ustawienia.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 07:01:43 przez Jield
[#8] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #1

Mnie LG (później podam model bo chyba leży w magazynku) nie chciało działać w A1200 z CacheCDFS. Dałem inny napęd i ruszył "od ręki".
[#9] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@tbone, post #8

jakiego używasz device? mam napędy LG i działają.
[#10] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #7

To czy Amiga wykrywa cd/dvd nie zależy od cdfilesystemu.
Zależy od device.
Spróbuj eide.device.
Link był niedawno podawany na forum.
Jeśli ten device rozpozna napęd CD wpisz go do mountlisty.
Użyj FINDDEVICE (FINDCD) z pakietu idefix do wykrycia cd/dvd
[#11] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@tbone, post #8

Obecnie napęd sony link
Wcześniej LG link

Używałem scsi.device, nie wiem czy dobrze mówię, ale IDEFix, dogrywa tego więcej i przy apce Find Device przeszukuje po każdym i nic nie znajduje. Znajduje tylko kartę CF.

Ok. Spróbuję jeszcze tego eide.device

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 07:29:20 przez Jield
[#12] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #11

Potwierdzam słowa BULI. Z tego co pamiętam na mojej A1200 też był problem z działaniem CD-ROM'u z karta CF na jednej taśmie. Zobacz czy jak ustawisz CD-ROM na master a kartę na CF na slave czy wtedy będziesz widział napęd CD. Oczywiście może być tak, że go zobaczysz ale CF już nie będziesz widział a i przez to nie odpalisz systemu z karty CF. Drugą opcją jest do testów podłączyć twardziela i napęd CD-ROM i zobaczyć czy wtedy ruszy.
[#13] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #1

Zrób sobie dyskietkę startową, np. kopię Workbencha, zgraj tam atapi.device,
oraz program FindDevice z IDEFixa, i wtedy zobacz. Podłącz to bez przelotki
albo karty CF. Jak wykryje napęd, to znaczy, że przelotka jest do dupy albo
po prostu nie działa w takim połączeniu (CF + CD).

EDIT: u mnie np. na przelotce od Krashana CD-ROM z prawdziwym dyskiem 2.5 cala działa a z kartą microSD już nie.


Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 09:48:52 przez _arti
[#14] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Tomski, post #12

Też potwierdzam, przelotki z kart CF bardzo często nie chcą współpracować z drugim urządzeniem na taśmie. Zrób jak radzi arti w poście wyżej.
[#15] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@_arti, post #13

Jeden z problemów z adapterami SD i kartami CF polega na tym, że obsługują standard IDE removable, na co IDEFix nie jest przygotowany. W sieci jest patch na IDEFixa. Badałem temat, ale utknąłem na tym, że miałem problemy z zasilaniem po podpięciu napędu CD. Powrócę kiedyś do tematu z mocniejszym zasilaczem.
[#16] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Krashan, post #15

Ale z czym jest konkretnie problem? Z atapi.device, scsi.device, cdfs czy jak? Bo żadna kombinacja nie działa. (nie używam IDEFixa jako pakietu, tylko poszczególne składowe).
[#17] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@_arti, post #16

Jak podepnę konkretne zasilanie i powalczę, to Ci powiem. Na razie wiem tyle, co stąd: http://doobreynet.co.uk/amiga.html.
[#18] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #11

Zrób jak pisze Arti. Dyskietka startowa, przygotuj drugą ze sterownikami do CD-ROM (np. Cache CDFS) i szukaj napędu (find device). U mnie np. na SCSI akurat tylko on wykrywał napęd. Jeśli go wykryje zrobi Ci automatycznie CD0 w devs: wraz z odnośnikami do device i filesystemu. Wtedy skopiujesz potrzebne pliki na dyskietkę systemową czy CF i zobaczysz co na to Amiga oraz sam system. Trzeba tylko pamiętać o poprawności numeru napędu i linków do plików przy jakichkolwiek zmianach w mountliście CD0.
[#19] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@_arti, post #16

Zrób tak jak już Ci polecono.
Odpal Amigę z dyskietki i tylko z podlaczonym cd/dvd.
Ustaw zworki na trzy możliwe sposoby i zobacz czy FINDDEVICE zobaczy napęd.
Skorzystaj tez z różnych device dołączonych do idefix i eide.device.

ps.
Rafał był szybszy szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 12:45:02 przez Norbert
[#20] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #1

Ja miałem podobny przypadek po wymianie Kicka. Niestety z Kickiem od Cloanto nie chciało działać. Po włożeniu oryginalnego działa bez problemu karta CF i CD-ROM. Z tym Kickiem od Cloanto miałem tez problem z dyskami pod kontrolerem FAST-ATA i z niego zrezygnowałem w końcu.
[#21] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@_arti, post #13

Hej, no z CDRomem już sobie poradziłem. Wymieniłem na inny napęd i poszło od kopa. Dodatkowo podłączyłem też przez niedawno zakupioną Buddha'e.

No i niedawno dostałem dysk 3,5" 40GB IDE. Amiga widzi go jako 8GB. Dla mnie spoko. Tylko pytanie jest o te boczne "blachy", żeby móc dysk przykręcić. Da się to gdzieś dostać? Wiem, że można wydrukować na drukarce 3D. Bawił się ktoś w taki coś?

No i jeszcze jedno pytanie. Bo mam śledzia z adapterem na kartę CF. Czy mogę go podpiąć taśmą IDE do Buddha'y? Zasilanie jakoś bym sobie może wyprowadził dłuższe. Dzięki temu miałbym łatwiej przenosić jakieś dane. Chyba, że da się jakoś bez tego zasilania.
[#22] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@Jield, post #21

Mozesz ale pewnie nie zadziała Trzeba czekać na update od Jensa.
[#23] Re: A4000 i cdrom pod IDE

@_arti, post #22

No faktycznie nie działa, testowałem na kablu IDE podłączonym do płyty głównej, ale wygodniej będzie podłączyć z Buddha'y.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem