kategoria: A500
[#31] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@xilo, post #29

[#32] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@MariuszK, post #30

Długi dzień... teraz mi głupio :)
Dzięki :)
[#33] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@xilo, post #32

Cześć
Zakupiłem pamięć RAM na Allegro - w podpowiedzianej wcześniej przez Was aukcji.
Koszyki wlutowane, wielki test iii... Działa! :)

Niepokoi mnie jedynie bardzo mocne nagrzewanie się układu U14 - poszukam jakiegoś zwarcia jeszcze, bo to właśnie przy nim zlokalizowane były wypalone rezystory (które już podmieniłem). Może coś jeszcze zostało ;)
Biorę się też za próbę regeneracji folii z klawiatury, bo w paru miejscach ścieżki się posypały. W Amstradzie było prościej, bo folia była dwuczęściowa, a tutaj sklejona i ścieżki w środku...

Dziękuję bardzo za pomoc!
[#34] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@xilo, post #33

U14 to wzmacniacz operacyjny odpowiedzialny za audio. Możesz go kupić za kilka zł. Dźwięk działa?

Co do klawiatury naprawiłem już kilka.
Ja zdrapuje powłoke ochronną po bokach uszkodzonej śćieżki tak aby nie drapać na samych ścieżkach. Później przyklejam taśmę izolacyjną na to miejsce i odklejam razem z powłoką ochronną. Później izoluje miejsce do okoła uszkodzonej ścieżki taśmą i lakieruje lakierem przewodzącym. Jak ścieżka jest uszkodzona w kilku miejscach, to prowadzę nową z foli alu pod same gniazdo.
Na forum jest wątek z nowymi membranami,zrobionymi na PCB. Możesz kupić i się nie męczyć.
[#35] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@snifferman, post #34

Albo poczekać, bo niedługo będzie wysyp niepotrzebnych membran
1
[#36] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@makarsky, post #35

Trochę schodzę z tematu, ale chciałem zameldować kupno nowego TL084, podmianę i - jak mi się wydaje - poprawnie działającą płytę główną :D Dźwięk jest, nic się nie grzeje :)
To teraz pozostaje zabawa z klawiaturą, będzie to wymagało trochę pracy, bo ścieżki w wielu miejscach są zdegradowane, może będzie trzeba podpytać czy te PCB jeszcze są do kupienia... No i chyba kupię goteka, bo stacja dyskietek nadaje się tylko na śmietnik.

Uparłem się na ten egzemplarz no... :)
Już szukam po aukcjach 1200 - prezent na święta...

Pozdrawiam!
[#37] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@xilo, post #36

Cześć, odświeżę temat, bo mam podobny problem z Amigą 500 rev 6a. Od razu napiszę, że jestem początkujący w temacie Amigi i sprzęt odkupiłem z prywatnej kolekcji. Sama Amiga jest trochę przerobiona, ale nawet fabrycznych podzespołach przy włączeniu pojawia się zielony ekran. Sprawdzałem wszystkie układy na innej Amidze i działały bez zarzutu. Klawiatura też sprawna. Nic nie grzeje się ponad normę. Wychodzi, że winowajcą jest ram.

Na płycie były już podstawki pod dodatkowy ram, ale bez kondensatorów. Czy muszę je wlutować żeby ram działał? Na jakimś zagranicznym forum wyczytałem, że właściwie nie trzeba ich dodawać do poprawnego działania ramu.

Kolejna sprawa to fabryczne kości ram - czy muszę je wylutować żeby działały te, które zamontuje w podstawkach? Czy komputer odpali z fabrycznym ramem + tym w podstawkach? Czy jest możliwość, że to nie ram powoduje zielony ekran tylko któryś z kondensatorów pod ramem?

Gdzieś wyczytałem też, że można nałożyć nowe kości ram na stare "na baranka" i te nowe powinny przejąć funkcje starych. Sprawdziłem, ale nie działa i ekran dalej jest zielony.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 21:08:12 przez benex
[#38] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #37

Nowe kości pamięci masz sprawdzone?
Jak stosujesz "baranka" to nóżki nowych układów muszą dobrze "siedzieć" na starych kościach.
[#39] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@ak47, post #38

Nowe kości nie sprawdzone. Nie mam jak ich sprawdzić. Nowe kości dopasowałem dokładnie do starych.
[#40] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #39

A to nie jest tak, że ktoś przezworkował płytę na 1MB RAM na płycie a następnie wyjął 512KB, które były w podstawkach? Teraz brakuje i temu jest zielony ekran..

Jeśli masz jakieś rozszerzenie 0.5MB do A500 gdzie takie kości są w podstawkach, to możesz przełożyć i sprawdzić. Zanim to jednak zrobisz...

Wrzuć dokładne fotki całego mobo. Zobaczymy jak ustawione są zworki. Jeśli masz dodatkowe rozszerzenie z ramem do wyjęcia to też fotki.

Rev6a ma 8 miejsc na ram. 4 fabryczne to 512KB. 4 dodatkowe to kolejne 512KB. Razem 1MB CHIP.

Kondensatory dla dodatkowych kości nie są konieczne. Powinno działać bez nich.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 21:47:11 przez snifferman
[#41] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@snifferman, post #40

Tak, jak pisałem wyżej Amiga jest po modyfikacjach, ale póki co je odłączyłem i próbuję ją uruchomić na fabrycznych podzespołach z innej A500. Modyfikacje to Mtec 68020, Elbox A701B.zip. Akcelerator odłączyłem całkowicie, ale podstawki pod Garego nie mogę, bo są przylutowane przewody do płyty (jeden się urwał). Sam elbox jest bez baterii, bo wylała i ją wylutowałem. Sprawdzałem styki i jest ciągłość.

Ciężko mi powiedzieć jakie modyfikacje robił wcześniejszy właściciel. W zworce JP2 wszystkie pola są oddzielne a zwykle przy modyfikacji ramu łączy się górne i środkowe.

Włożyłem nowe ramy do 4 podstawek i dalej zielony ekran. Tak samo po dołożeniu tych kości "na baranka" na starych. Nowe ramy to tms44c258-10n.

Mam rozszerzenie 512kB ramu z innej A500. Podłączyłem pod klapką i jest jakby jakiś postęp. Przy ustawieniu na "off" ekran jest ciemnoszary-jasnoszary-biały, ale nie pokazuje się dyskietka. Przy ustawieniu na "on" ekran jest ciemnoszary a następnie jasnoszary i na tym koniec. Przy podłączonym elbox też był zielony ekran.







Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 18:41:07 przez benex

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 18:43:15 przez benex
[#42] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #41

Do padów zworki JP2 idą przewody od podstawki pod Gary. Dlatego są rozłączone.
[#43] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #41

Chryste panie...jak zobaczyłem płytę to się przezegnalem , trzy razy. Plyte trzeba umyć i kilka podstawek wymienić na natychmiast. Ona po jakimś zalaniu jest?
[#44] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #41

JP2 połącz 2 z 3 (czyli środkowy z dolnym), podstawkę pod Garego wywal. Pokaż gdzie jeszcze idą od tego ustrojstwa kabelki, to się znajdzie co trzeba połączyć.
Takie ustawienie JP2 jest standardowe dla A500 - daje 0,5 MB chip RAM przy czterech układach pamięci, przy dodatkowej pamięci pod klapką mamy jeszcze 0,5 MB slow.


Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 20:42:43 przez wali7
[#45] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@nostrum666, post #42

Czyli pewnie rozłączenie zworek JP2 jest powodem niewykrywania ramu na podstawkach?

Nie mam pojęcia czy płyta była zalana, ale na żywo moim laickim okiem nie wygląda źle. Stoopi, czemu uważasz, że należy wymienić niektóre podstawki?

wali7, jeśli wywalę elboxa, to zostaje przerobić na 1mb chip ram z podstawkami. Pytanie czy nie byłoby korzystnie zostawić elboxa jako dodatkowe 0,5 mb chip? Kabelki od podstawki lecą do środkowego pola JP2, kolejne do E516 i E517 nad ODD CIA (A) i ostatni do samego rozszerzenia pod klapką.

Docelowo w tej A500 chciałbym mieć 1 mb chip. Mimo wszystko wychodzi na to, że podstawowe kości ram są uszkodzone. Tylko dziwne, że te nowo zakupione ramy nie działają "na baranka".
[#46] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #45

Na telefonie widzę pełni rdzy i przebarwienia na pcv. Muszę drugi raz na stacjonarnym zerknąć.
[#47] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #45

Płyta to jest rev 6, a więc Agnusa zapewne masz 8372A, który to Agnus pozwala na używanie 1 MB chip RAM. Jeśli jest inaczej, to napisz.
Możesz te drugie 0,5 MB chipu mieć w rozszerzeniu w podstawce (ustawienie zwor JP2 i JP7A), lub w dodatkowych 4 układach RAM na płycie (czyli jest ich wtedy 8). W tym drugim przypadku istnieje możliwość dodatkowego skonfigurowania 0,5 MB rozszerzenia pod klapką jako slow RAM, ale wymaga to dorobienia prostego układu (reSlow). W każdym przypadku wywaliłbym te podstawki na dodatkowy RAM i wlutował kości bezpośrednio.
Wszystkie kabelki od podstawki pod Garego odlutowujesz, tymi idącymi do E... nie przejmujesz się (tam nie jest nic zmienione), w JP2 musisz zlutować środek z jedną ze skrajnych, domyślnie jest 1-2 (nie tak jak poprzednio napisałem, ta druga konfiguracja jest do 1 MB chip ram... ale najpierw uruchom na 0,5 MB chip, a potem zrób 1 MB)*. Jeśli nic nie jest jeszcze zamotane, nie ma zwarć, czy przerw, tak skonfigurowana Ami powinna się odpalić.
Tak ogólnie to nie jestem przekonany, że wlutowane na barana kości pójdą. Jeśli jedna z kości przykładowo wymusza stan niski na którejś z linii danych, to wlutowanie na barana sprawnej kości nic nie da.
Tak ogólnie, to kości RAM w Amidze nie są zbyt awaryjne. Wiele razy miałem do czynienia z uszkodzonymi Agnusami, czy CIA, czasem bywał uszkodzony CPU, ale uszkodzonego chip RAMu w Ami jeszcze nie spotkałem. Jakby co pamięci takie są proste do kupienia, nawet nowe (leżaki magazynowe nieużywane... ostatnio kupiłem 20 sztuk). Moim zdaniem pierwszym podejrzanym w tym momencie jest JP2, przy rozłączonej, Ami nie ma prawa się uruchomić (patrz przypis na dole *).
Tak więc na Twoim miejscu 1 MB zrobiłbym w 8 kościach na płycie, a slow RAM z układem reSlow pod klapką (0,5 MB), albo kartę turbo 68EC020TK, która ma 1,5 slow RAM (tak widzi go Amiga, bo pod względem prędkości to jest prawdziwy fast) i 8 MB fast. Tu masz filmik (mojego autorstwa) o tej karcie: https://youtu.be/Pe8iKsGYlng . W przypadku rozbudowy o kartę turbo dobrze byłoby dać kicka 3.1. Ale opcja minimum też jest OK :)


* te kabelki od E516 i E517 są wpięte do dwóch linii danych od parallel, ten od JP2 idzie do linii A19, ona tam w podstawce pod Garego dochodzi gdzie trzeba (oryginalnie na płycie też idzie m.in. do Garego). Gdy jest rozwarta JP2 a podstawki pod Garym nie ma, to nie masz podpiętej tej linii adresowej procka... to nie ma prawa poprawnie działać.


Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 00:01:20 przez wali7
[#48] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@Stoopi, post #46

lepiej to wygląda na stacjonarnym. OK doczepiłbym się to dziwnej kabelkologii na płycie, co i rusz powtarza się mniejszy lub większy odcinek pzrewodu wlutowany niewiadomo w jakim celu. podejztenie wyglada scalak pod denise i sam agnus. jesli stzrałka na nim sugeruje pin 1 to masz go zle wsadzonego.
[#49] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@wali7, post #47

Tak, Agnus to model 8372A. Wsadzony jest jak na poniższym zdjęciu. Szara kropka jest w prawym górnym rogu a nazwa jest czytelna od lewej strony. Tak, jak w działającej A500. Tak go instalowałem w innej A500 i działał bez problemu. Do tego na wierzchu jest pasta termo - to ma sens czy ją usunąć?





Kabelki z podstawki do Garego usunąłem. JP2 zlutowałem 1-2, bo okazuje się, że pad 3 nie istnieje. Został całkiem wyrwany. Na szczęście jest kawałek ścieżki więc jakoś dałoby radę to polutować. W drugiej A500 w zworce JP2 fabrycznie połączone są 2-3 więc zakładam, że to jest do 512 kb ram, a 1-2 do 1 mb. Dobrze myślę? W różnych poradnikach widziałem różne wersje. Niestety po zlutowaniu zworek 1-2 dalej jest zielony ekran (przy 4 i 8 kościach ram na płycie).

Sprawdziłem też zworkę JP7A - tutaj też pady 2 i 3 są urwane od płyty, a 2 dodatkowo od ścieżki. Czym to przykleić do płyty?

Przy okazji zobaczyłem zworkę JP3. Fabrycznie dwa górne pady są połączone ze sobą. Tak samo dwa dolne. W tej A500 dwa dolne nie są ze sobą połączone. Być może to modyfikacja pod któreś z rozszerzeń?

Dzięki za tipa odnośnie karty turbo. Bardzo fajny poradnik. Jak się podszkolę, to może zrobię ;) Zapomniałem też wcześniej dodać, że w tej A500 było rozszerzenie z Kickstart 3.0 z przełącznikiem 1.3 - 3.0. Zdjęcie rozszerzenia:





Stoopi, faktycznie jest trochę tych kabelków. Ten scalak pod Denise jest jakby lekko wyszczerbiony, ale to wygląda jakby tylko sama obudowa była uszkodzona + na kilku nóżkach jest nadlana cyna.

A w ogóle to jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy - szacun i dzięki za chęć pomocy ;)
[#50] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #49

Po pierwsze, czytaj wątek od początku i szukaj odpowiedzi w podobnych wątkach, tu na forum. Bo temat taki jak twój powtarza się cyklicznie. Po drugie doprowadź do pierwotnej pozycji zworki (wszelkie rozszerzenia na tę chwilę usuń). Po trzecie wyciągnij Agnusa, umyj w alkoholu i jeżeli trzeba, to i podstawkę. Po czwarte masz tu schemat A500, to zobaczysz, gdzie trzeba połączyć wyrwane pady.
[#51] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@AD99, post #50

Dokładnie tak trzeba zrobić jak kolega sugeruje. Zworki zrobić tak jak fabryka wypuściła i dopiero szukać awarii na płycie. Bez żadnych dodatkowych rozszerzeń czy ramię itp itd. Bo będziesz gonił w kółko.
[#52] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #49

Jak piszą inni, zdecydowanie najpierw ustaw zworki fabrycznie. Dopiero jak Amiga się uruchomi eksperymentuj ze zmianami.
1
[#53] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@AD99, post #50

Temat się powtarza, ale z tego, co czytałem/widziałem zielony ekran nie zawsze oznacza to samo. Zworki są już ustawione fabrycznie. Agnusa przemywałem alkoholem już wcześniej. Niestety dalej pojawia się zielony ekran. Zauważyłem też, że po wciśnięciu CapsLocka kilka razy, dioda już nie reaguje. Z tego, co wyczytałem jest to jakaś awaria cpu, ale wszystkie wyjmowalne podzespoły sprawdzałem na innej A500 i wszystkie są sprawne.
[#54] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@benex, post #53

CPU nie będzie również działał jeśli nie będzie współpracował z pamięcią, za jej obsługę odpowiada Agnus. Wyczyściłeś dokładnie płytkę z nalotów?
Czy podstawka pod Agnusa jest w porządku?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 01:17:52 przez wali7
[#55] Re: Problem z Amigą 500. "Zielony ekran"

@wali7, post #54

Całą płytę główną wyczyściłem alkoholem izopropylowym i pędzlem. Podobnie podstawki i piny innych podzespołów. Podstawka Agnusa wygląda ok, nie widzę żadnych uszkodzeń. Czyli teraz dobrze byłoby wylutować kości ram i je sprawdzić? Czy komputer odpali po wylutowaniu fabrycznych kości ram, ale z kośćmi w podstawkach?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 18:47:25 przez benex
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem