kategoria: A4000
[#1] Przyspieszamy Amigę 4000
No to tak:
Mam A4000 z 060/50. Jakie łatki polecacie, żeby system zaczął nieco szybciej pracować? Zainstalowałem AmigaSYS 4 AGA, jest FBlit i MCP. Teraz będzie jeszcze BlazeWCP i FastExec. Ale co dalej? Jakieś mapowanie KS 3.9 do ROM-u? MuLibrary? HSMath?
Wiem, że nie należy oczekiwać cudów, ale Pekdar miał na swojej stronie artykuł o przyspieszaniu Amigi. Nie wiem czemu, ale jest tam tylko trzecia część, a dwóch pierwszych brak. Chodzi mi głównie o samo działanie systemu.
Oczywiście dopóki nie dorwę Mediatora i jakiejś karty GFX (a dorwę, bo się uparłem).
[#2] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

Nie wiem czy w przypadku 060 to będzie miało jakieś znaczenie ale u mnie na 030 wrzucenie do ss komendy cpu fastrom dało kopniaka ;)
[#3] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

Do FBlita dorzuciłbym FText. Znakomicie przyspiesza rzeczy typu edytory tekstowe, czy Magellana z listerami.
[#4] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Krashan, post #3

Też mam A3660/50Mhz, czuć w niej brak naprawdę szybkiej pamięci fast.
Jakich używasz bibliotek 68040, 68060 i mmu ?
dodaj przez loadmodule layers.library i graphics.library

Z mediatorem ta karta też odstaje wydajnością od CSMkI, pewnie przez ten fast, a raczej jego brak :)
A nie myślałeś o Mod64 ? Nie przyspieszy to systemu ale ułatwi pracę.
[#5] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

Ale co dalej?

Pentium 100 i dać sobie spokój ze zwłokami.
[#6] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@R222, post #5

:))))
[#7] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@R222, post #5

Intel to droga na skróty i oszczędność kasy co nie jest godne prawdziwego amigowcapomysł
[#8] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@polutuje, post #7

No padłem OKok, racja
[#9] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

Fblit + systempatch(zawiera mnóstwo patchy) + icon.libary podstawowy pakiet, powinien bardzo podnieść komfort pracy.
Z dodatków layers.library, scsi.library, hsmathlibs.


BTW Jaka karta w A4000D?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 20:49:11 przez tom256
[#10] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

Kokos robił wątek i tabelkę w Excelu jakiś czas temu - odszukaj.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 21:38:21 przez _arti
[#11] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Risc, post #4

Wam obu przydało by się takie cuś.
[#12] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #1

A do czego chcesz używać tej Amigi? Innymi słowy co chcesz przyspieszać?

Jeśli np. używasz często datatypów, to są dostępne lepsze odpowiedniki z lepszymi algorytmami.

Poza tym są lepsze odpowiedniki np. przeglądarki AmigaGuide, obrazków itp.

Moja recepta brzmi: używaj lepszego softu, jeśli dany działa wolno.

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 21:14:06 przez Hexmage960
[#13] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Risc, post #4

Też mam A3660/50Mhz, czuć w niej brak naprawdę szybkiej pamięci fast.
Jakich używasz bibliotek 68040, 68060 i mmu ?
dodaj przez loadmodule layers.library i graphics.library

Z mediatorem ta karta też odstaje wydajnością od CSMkI, pewnie przez ten fast, a raczej jego brak :)
A nie myślałeś o Mod64 ? Nie przyspieszy to systemu ale ułatwi pracę.


68040.library - 37.50
68060.library - 46.70
mmu.library - nie mam, zaraz instaluję
Mod64? Alt_mi proponował i chyba się na to zdecyduję

O CS nawet mi nie wspominaj, bo chyba prędzej będę miał w tej A4000 Sonneta...

BTW Jaka karta w A4000D?


A3640/060 ver. 3.1

Wam obu przydało by się takie cuś.


XCalibur? A gdzie ja to mam dorwać? I za jak niebotyczne pieniądze? Poza tym, na karcie mam na procesorze taką kanapkę, że nie miałbym jak tego zamontować...
[#14] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@waldiamiga, post #11

Albo big
[#15] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #13

Poza tym, na karcie mam na procesorze taką kanapkę, że nie miałbym jak tego zamontować...

coś takiego pomysł


Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 22:42:46 przez polutuje
[#16] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Hexmage960, post #12

Mocy nigdy za wiele. Podejrzewam że kolega wie z jakiego oprogramowania ma korzystać.
Może zainwestuje w Mediatora ?
[#17] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@R222, post #5

Kiedyś złośliwcy pisali duży kamień, żeby Amiga szybciej leciała, gdy zrzucisz ją z mostu do wody
[#18] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@MasterMax, post #16

Mocy nigdy za wiele. Podejrzewam że kolega wie z jakiego oprogramowania ma korzystać.
Może zainwestuje w Mediatora ?


Kolega wie częściowo, dlatego pyta mądrzejszych. I w Mediatora na pewno zainwestuje, bo prędkość układów AGA jest dobijająca.
[#19] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #18

Ciesz się że to nie osc ;) Ja dla przykladu jestem skazany na Agatę ;)
[#20] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #18

Zaraz przyjdzie miniat i ci wytłumaczy, że AGA jest super.
[#21] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@_arti, post #20

Nie AGA tylko po prostu Amiga jest super. Amiga == AGA.
[#22] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Hexmage960, post #21

No to wykreśliłeś teraz jednym śmiałym ruchem miliony Amig z OCS/ECS. Brawo Ty!
[#23] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@recedent, post #22

Trochę jak 2 panów z wąsem panie Robercie!
Trzeba mieć szacunek dla każdego amigowca. A Aga to nie świątynia niezbywalna.
Mając takie myślenie jak ty Robercie to Macintoshe powinny zostać przy prockach motoroli i odejść w niebyt.
[#24] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@MasterMax, post #23

[#25] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@OSH, post #18

A tak wracając do tematu, to należy poznać cechy chipsetu Amigi AGA (zarówno zalety jak i wady) i wykorzystać zalety niwelując wady.

Jak to widzi użytkownik?

System Amiga OS 3.1 został zaprojektowany dla rozdzielczości 640x200 - 640x256, co widać po ikonach, grubości ramek okienek. Dlatego też taka rozdzielczość jest zalecana przy pracy pod systemem. Głębia barw jest za to dowolna w tej rozdzielczości, jednak dla ekranu Workbencha nie będziesz potrzebował za wiele.

Warto wydzielić sobie ekran(y) o wysokiej rozdzielczości/głębi barw np. do podglądu obrazów.

Zgodzę się, że tryby 30kHz mocno eksploatują chipset AGA i należy z nich korzystać tylko, gdy nie ma innej możliwości (czyli nasz monitor nie wyświetli trybu PAL). Mam monitor multi synchroniczny, jednak najwygodniej mi pracować w PAL.

Ja nie namawiam Ciebie na pozostanie przy AGA, ale pokazuję że można uzyskać komfortową pracę na Amidze z AGA przez zastosowanie paru wskazówek.

Jeżeli chcesz korzystać z AmigaOS3.9 i wydobyć jak najwięcej z tego systemu, to rzeczywiście karta graficzna może okazać się w takim przypadku dobrym rozwiązaniem.

Ale sugerowanie się powolnością okienek w trybie MultiScan Productivity 640x480 i 256 kolorach jest mylące w ogólnej ocenie chipsetu AGA, który został przecież dobrze zaprojektowany. Nawet VGA nie miał 256 kolorów w tym trybie. Pamiętam jak niektóre przeglądarki płyt Cover CD dla Windows 95 załączane do czasopism wymagały trybu co najmniej 16 kolorów.

Poza tym powtarzam, że tryby 15kHz PAL i NTSC są natywne dla Amigi.

A jak to widzi deweloper?

Jeżeli przyjrzysz się systemowi w wersji 3.0 zauważysz, że wraz z tą wersją, która została przygotowana dla Amig z AGA wprowadzono takie funkcjonalności jak:

1. ekrany połączone,
2. własne wypełniacze tła dla ekranu i okienek (można je wyłączyć lub zastąpić), co powoduje m.in. błyskawiczne ich otwieranie i zamykanie,
3. funkcje SetMaxPen() oraz SetWriteMask() optymalizujące rysowanie,
4. dodatkowe tagi w VideoControl(),
5. bitmapy typu interleaved.

Umiejętnie korzystając z tych cech przy rozwoju programów, można czynić je bardzo szybkimi pod AGA jeśli chodzi o odrysowywanie.

Oryginalne implementacje funkcji systemu Amigi nie są najszybsze, ale są najstabilniejsze i gruntownie przetestowane. Można oczywiście napisać własne funkcje graficzne. Ale najważniejsze to umiejętne wykorzystanie wymienionych cech.

Zadajcie sobie pytanie - dlaczego tak obdarzyliście sympatią komputer Amiga? Bo ja np. zauroczyłem się przecudowną feerią barw w grach na Amigę. A Wy przypadkiem zakochaliście się w 4-kolorowym ikonie koszu (bo przecież tak wyglądał system legendarny Amiga OS).

Mnie zauroczyły możliwości sprzętowe Amigi, zaś system był niedaleko na drugim miejscu.
[#26] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Hexmage960, post #25

Oryginalne implementacje funkcji systemu Amigi nie są najszybsze, ale są najstabilniejsze i gruntownie przetestowane.


[#27] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Hexmage960, post #25

Bardzo fajny post. Merytoryczny i w ogóle. Ale ja, po wielu latach ślinienia się do zrzutów ekranu w MA i ACS, w których goście mieli włączone Birdie i inne tego typu cuda (tak swoją drogą, jak się nazywa programik umożliwiający teksturowanie okien programów, np. MCP? To nie jest Birdie, bo wywaliłem je z S-S, a cholernie mi to przeszkadza pod AmigaSYS i też skutecznie spowalnia system) i zabawach z WinUAE CHCĘ mieć śliczny, kolorowy system amigowy i cieszyć się jego wyglądem. Bo odpowiednie jego podrasowanie powoduje, że Windows może się schować. Po 20 latach walki, mam wreszcie A4000 z M1438S i 060. Będę miał tam Mediatora.
Nie używam już rozdzielczości Multiscan. Teraz działam w HIGHGFX 1024 × 768.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 20:36:20 przez OSH
[#28] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@Hexmage960, post #25

[#29] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@_arti, post #28

Tak jak zauważył OSH, moje argumenty za AGA są merytoryczne.

"AGA to przestarzała konstrukcja już w chwili premiery!" to według mnie slogan i subiektywna opinia. Ciekawym gdyby zestawić wszystkie chipsety graficzne z 1992 roku, gdzie wypadłaby AGA. Ale to już poza tematem.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 21:50:38 przez Hexmage960
[#30] Re: Przyspieszamy Amigę 4000

@_arti, post #28

Wyjaśnię moją zdumiono-zastanawiającą się minę: Czy to tylko moje wrażenie, czy też MasterMax koryguje pogląd Hexmage'a, czyli sam koryguje siebie z drugiego konta?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 21:52:22 przez Umpal
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem