kategorie: A1200, A600, Karty CF
[#1] Dyskietka botująca dla "gołej" A1200. Obsługa kart CF i seriala.
Witajcie.

Założyłem nowy temat, gdyż ma on za zadanie pomóc Amigowcom. Jeśli wrzuciłbym to w innym temat pewnie trudno byłoby to znaleźć.
Ponieważ nieszczęśliwie padła mi dzisiaj karta turbo w Mojej A1200 posiedziałem trochę nad stworzeniem takiej dyskietki z Workbenchem 3.1, która działałaby na nierozbudowanej Amidze 1200 czyli tylko z 2MB Chip RAM i procesorem 68EC020 14,08MHz :) . Powinna też zadziałać na Amidze 600 z 2MB Chip RAM.

Po uruchomieniu tej dyskietki należy odpalić Shell'a (wpisując polecenie newcli w górnej belce -> Execute Command. Można to też zrobić klikając ikonę Shell w katalogu Workbench3.1->System.
Piszę łopatologicznie, gdyż może to czytać ktoś nowy.

Po uruchomieniu Shell'a możemy wyjąć dyskietkę z Workbenchem i włożyć taką, na którą chcemy coś nagrać. ALe właśnie skąd wziąć coś do nagrania. Jeśli mamy kartę CF sformatowaną na Windowsie na FAT16/FAT32, to poprzez adapter PCMCIA podłączamy ją do Amigi. Wystarczy włożyć adapter z kartą i od razu zamontuje się na pulpicie Workbencha. Na karcie mogą być różne pliki, np. ADFy z grami :) . Teraz mamy taki w sumie dysk twardy o pojemności karty CF (np. 2GB). Teraz poprzez polecenie adf2disk wpisane w Shell'u możemy nagrywać obrazy amigowych dyskietek na te prawdziwe. Składnię komendy zobaczymy wpisując również w Shell'u komendę:

adf2disk ?

Przykład użycia komendy adf2disk:

adf2disk ram:centurion_1.adf - plik centurion_1.adf znajdujący się w RAMie naszej Amigi zostanie nagrany na dyskietkę w stacji DF0.


adf2disk cf0:Gry/Strategie/centurion_1.adf - plik centurion_1.adf znajdujący się w katalogu Gry->Strategie na karcie CF podłączonej poprzez adapter PCMCIA do naszej Amigi, zostanie nagrany na dyskietkę w stacji DF0.

Oprócz dostępu do kart CF mamy też możliwość przekopiowania danych z innej Amigi lub PC. Do tego celu będzie nam potrzebny kabel null-modem podłączany do portu serial Amigi, lub RS232 w PC. Na ostatnim Amiparty przerzucałem w ten sposób pliki dla Vato bo inaczej się nie dało (walnięta stacja dyskietek u Vato :) ). Szybkość kopiowania danych między Amigami nie powala, ale da się wytrzymać. Program do obsługi kabla nullmodem jest uruchamiany w shellu komendą

twin

Aby wyjść z programu wpisujemy komendę

exit

UWAGA !!!! Podczas kopiowania nie wyświetla się żadna informacja. Należy poczekać aż pojawi się komunikat, że plik został odebrany (komunikat wyświetli się na komputerze na który był kopiowany).


Przykład obsługi TWIN:

dir ~DH0:/Gry - sprawdzamy jakie pliki i katalogi znajdują się w katalogu Gry na dysku DH0 na komputerze drugiej podłączonej Amigi.

Znaczek ~ to tzw. górna tylda (klawisz nad klawiszem Tab w Amidze wciskany z shiftem). Generalnie jeśli odwołujemy się do urządzeń drugiego komputera (np. stacja dyskietek DF0, RAM, CDROM, partycja HD), zawsze przed oznaczeniem urządzenia wpisujemy ~ .

W przypadku drugiego komputera jako PC będzie:

dir ~c:/Gry - - sprawdzamy jakie pliki i katalogi znajdują się w katalogu Gry na dysku C na połączonym komputerze PC.

Kopiowanie danych za pomocą TWIN:

copy ~DH0:Gry/Centurion/centurion_1.adf RAM:

- Program Twin skopiuje plik Centurion.adf z katalogu Gry na dysku DH0 drugiej Amigi do pamięci RAM naszej Amigi.

Ze względu na małą wartość wolnej pamięci (około 1,5MB) po przegraniu pliku adf należy nagrać go na dyskietkę, usunąć z RAMu i skopiować następny plik adf.


A teraz obiecany obraz dyskietki z w/w Workbenchem.

link

Możecie w tym temacie zamieszczać również swoje dyskietki botujące i inne, które mogą się przydać przy Amigowaniu.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 22:23:18 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 22:34:39 przez Azzorek
[#2] Re: Dyskietka botująca dla "gołej" A1200. Obsługa kart CF i seriala.

@Azzorek, post #1

Niepotrzebny jest cała dyskietka z Workbenchem jeśli i tak operuje na CLI, a będziemy wykonywać tylko kopiowanie przez TWIN i nagrywanie dyskietek z adf.

Polecam pakiet Hombre
Tu jest wszystko co potrzebne do transmisji Amiga <>PC oraz do obsługi adf

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 11:07:09 przez Norbert
[#3] Re: Dyskietka botująca dla "gołej" A1200. Obsługa kart CF i seriala.

@Norbert, post #2

Hombre z tego co czytam jest dedykowany dla użytkowników A500/A2000.

Workbench jest bardziej user friendly gdy masz kartę CF. Od razu ci się montuje, otwierasz okienko i przeglądasz. Fakt jednak, że oba programy które opisałem działają w CLI :) . Poza tym ta moja dyskietka od razu ładuje wszystko co potrzebne do obsługi kart CF. Zatem jak ktoś sobie kupi golasa A1200, to wystarczy adapter CF2PCMCIA i karta CF. Wtedy ściąga co potrzebne z internetu, przegrywa na dyskietki i gra :) .

Pozdrawiam,

Azz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem