kategorie: A1200, A500
[#1] Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV
Witam, niestety słońce coraz gorsze, po wlaniu 12% wody utlenionej w kremie efekty są marne, widać różnice owszem ale nie jest to biel jak za nowości... (miesiąc temu gdy były upały po 30 ponad stopni to efekt był świetny prawie)

Czy ktoś posiada zbudowaną skrzynkę z lampami UV? Szukam oczywiście najtańszych lamp i najtańszej budowy takiej skrzynki. Może jedna taka żarówka starczy gdy zaleje pojemnik wodą w kremie klawisze z amigi na noc i rano będzie dobry efekt?

Proszę o porady propozycję
[#2] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Vegeto, post #1

Ja zastanawiałem się nad paskami led UV i obrotową tacką. Taka propozycja, ale czy zadziała to nie wiem.
Co do klawiszy to lepiej było by dać wodę utlenioną w płynie transparentną. Zalać w szklanym pojemniku i dać jakieś mieszadło, żeby były w ruchu, albo co jakiś czas je zamieszać :D
[#3] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@snifferman, post #2

Z tego co czytałem kiedyś to ledy UV są za słabe i lepiej mieć normalną żarówkę uv ale mogę sie mylić, czekam na dalsze propozycje.

Co do wody to tak, teraz w taką zainwestuję a nie w krem :)

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 19:11:02 przez Vegeto
[#4] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Vegeto, post #3

Z tego co czytałem kiedyś to ledy UV są za słabe i lepiej mieć normalną żarówkę uv ale mogę sie mylić


Może bardziej chodzi o zakres UV, bo zależy też ile tych ledów upakujesz.
Z tego co się orientuję, światło UV działa jako katalizator i bez niego proces również zachodzi, tyle że dużo wolniej. Temperatura też ma znaczenie.
tutaj empiryczne testy technik wybielania
[#5] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@snifferman, post #2

Z tymi ledami uv to jest ciekawa sprawa. Większośc na Allegro jakie znajdziesz to jest bardzo płytkie uv, bradziej po prostu fiolet. Jak takie poznać? Po długości fali. Jak w ofercie jej nie ma podanej to nawet nie ma co próbować bo bankowo to jest "za długie" uv.

Chciałem sobie zbudować kasowarkę EPROMów na ledach i dopiero jak zakupiłem na TME ledy które mają dość niską długość fali (z tego co pamiętam 380nm?) to ruszyło. Takie pieruństwo już jest dość drogie i taniej wychodzi żarówka UV, której nie używałem bo chodziło mi o możliwie kompaktowy rozmiar.
[#6] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Vegeto, post #1

Oprócz UV równie skutecznie działa ciepło. Mozesz kupić nadtlenek wodoru w cieczy najlepiej 35% i rozcieńczyć z wodą i w temperaturze między 60-70'C gotować kalwisze czy małe elementy przez 2-4 godziny. Sposób sprawdzony i bardzo skuteczny. Tylko trzeba pilnować temperatury i jeśli używasz garnka i kuchenki gazowe/inukcyjnej etc położyc coś na dnie by plastik nie leżął w najgorętrzym miejscu bo zwyczajnie się stopi.
Załatwiłem tak obudowę do Dreamcasta ale sposób jest skuteczny w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia i nocy

Tutaj dokładny opis i poradnik: link
[#7] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@FeRu, post #6

dokładnie ciepło a nie uv
OK
[#8] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Dorian3d, post #7

Ja robię tak :







Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 09:53:17 przez Dorian3d
[#9] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@FeRu, post #6

Załatwiłem tak obudowę do Dreamcasta...
Widziałem zdjęcia, nieźle ją wymodelowałeś OK
[#10] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Adinfo, post #9

A no szkoda, że to nie było atari.
Ja używam do testów stacji od atari.


Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 11:19:57 przez Dorian3d
[#11] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Dorian3d, post #10

No w sumie to atari można by czyścić trąc węglem zamiast wybielać, jak by co to mam tego czyścika 4 tony w piwnicy, starczy dla wszystkich

A600 zakupiona niedawno widzę, że skutecznie wybielona, moja inna A600 jakoś sprzed paru miesięcy nie jest taka bielutka - tak mi się wydawało zanim porównałem z inną.
[#12] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Adinfo, post #9

Widziałem zdjęcia, nieźle ją wymodelowałeś OK


No tak,do tej pory mam dreszcze jak sobie przypomnę co zrobiłem :D
Moim największym błędem było położenie obciążenia by obudowa nie wypływała i to ją załatwiło. Ta fota niech będzie ostrzeżeniem dla potomnych
[#13] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@FeRu, post #12

Za to mi kiedyś w A500 wybielanie klawiszy poszło nie tak i napisy mocno wyblakły mimo, że same klawisze jakoś super białe po tym nie były, gotowały się na parapecie w słońcu na zewnątrz, prawdopodobnie nagrzewanie brązowego parapetu zbyt mocno zwiększyło temperaturę.
[#14] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Adinfo, post #11

Atari nie można wybielać, bo wtedy nie działa.
[#15] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Dorian3d, post #14

Atari wybiela sie tylko nocą albo zimnem bo na słońcu się roztopi
Najlepszy sposób na wybielanie Atari? Przysypać grubą warstwa śniegu i mieć nadzieję że do wiosny zniknie wraz ze śniegiem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 15:16:21 przez FeRu
[#16] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Vegeto, post #1

Wybielałem bez słońca perhydrolem 30% (można kupić w sklepach z chemią chyba 5L) , klawisze do butelki szklanej po jakimś soku kubusiopodobnym (może być słoik) bo ma większy otwór. Klawisze na to kawałek styropianu żeby wszystkie były w płynie , zakrecić ale nie za mocno by opary mogły się wydostawać. Pod zlew .. wstrząsnać co jakiś czas i zobaczyć jaki efekt. Po kilku dniach klawisze białe, to silny roztwór więc trzeba pilnować żeby jakiś przebarwień nie było. Tu bardziej gra rolę temperatura nie słońce, im zimniej tym dłużej muszą leżeć. Oczywiście trzeba zachować szczególną ostrożność i nie biorę odpowiedzialności jak co komu wyjdzie opisałem tylko swój sposób "bez słońca" :D

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 15:18:01 przez companiero
[#17] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@companiero, post #16

Jestem w trakcie przeprowadzania eksperymentu wg metody opisanej przez companiero. Trafiła mi się kiedyś zniszczona A600 "na cześci". Między innymi ktoś chyba próbował wybielać klawisze utleniaczem w kremie bez demontowania ich z bloku klawiatury, bo na szarych klawiszach są jasne "mazaje". Białe klawisze standardowo pożółkłe.

1. Używam nierozcieńczonego Perhydrolu 35% ze sklepu z art. fryzjerskimi we Wrocławiu (ul. Gajowa)
link

2. Klawisze do słoika z zatyczką (z plastikową uszczelką) - opary swobodnie ulatują nawet przy zamkniętym słoiku. Dodatkowo z plastikowego opakowania po owocach przekładka, żeby klawisze były zanurzone w utleniaczu, inaczej pływają po jego powierzchni.
link

3. Słoik schowałem do regału, bez dostępu światła. Eksperyment trwał do dziś 5 dni.
link

link

link

4. Jak widać po 5 dniach klawisz biały jest śnieżnobiały, szary natomiast ładnie wybielony, jednak jasny maziaj jest wciąż nieznacznie widoczny. Gdyby nie to, przerwałbym eksperyment po 5 dniach, niemniej jednak sprawdzę, czy dłuższe działanie perhydrolu nie pomoże usunąć maziaja, w co jednak wątpię.

Pomimo wszystko efekt jest bardzo zadowalający! O zasadach bezpieczeństwa przy używaniu perhydrolu chyba wspominać nie muszę.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 22:32:38 przez Michciu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 22:41:24 przez Michciu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 22:42:14 przez Michciu
[#18] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Michciu, post #17

Zapomniałem dodać, że na pierwszym zdjęciu klawiszy, górny rządek (strzałka skierowana w prawo i Q) to klawisze nie biorące udziału w eksperymencie Moim skromnym zdaniem, jeśli używa się stężonego perhydrolu, to nie potrzeba dodatkowo światła słonecznego, ani lamp UV. Powinno się raz dziennie zamieszać słoikiem, żeby klawisze zmieniły położenie i wybieliły się równomiernie. Wybielanie w zamkniętym regale to również zabezpieczenie przed dziećmi, nie daj Boże, żeby się tym zainteresowały

Natomiast obudowy wybielałem zawsze Joanna Professional 12% nanoszoną pędzlem + letnie jaskrawe słońce na balkonie (ok 2h). Wadą tej metody jest obowiązek częstego zraszania wodą demineralizowaną (w upał nawet co max. 5 min). Efekt również dobry, ale wcześniej było mycie w zmywarce programem "niby" na 50°C, bo nie mam innego na mniejszą temperaturę. Piszę niby, bo kąpiel była moim zdaniem zbyt gorąca (sprawdzałem łapą) i mycie przerwałem po pół godziny, żeby mi się obudowy nie wypaczyły Ale i tak "pre-wash" w zmywarce to strzał w dziesiątkę. Klawisze również, w siatkowym woreczku do prania bielizny, czy tam rajstop Pozdrawiam!
[#19] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Michciu, post #17

5 dni w perhydrolu? EDIT: nie doczytałem, że to nie na słońcu

Ja w 12% roztworze przez parę godzin "załatwiłem" szare klawisze z A500. Nie mają już oryginalnej barwy. Gdzieś czytałem na pewnym blogu, że nie można wybielić "za bardzo". Da się. Niech to będzie ostrzeżenie dla innych.



Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 12:56:58 przez tbone
[#20] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@tbone, post #19

Ja w 12% roztworze przez parę godzin "załatwiłem" szare klawisze z A500. Nie mają już oryginalnej barwy


Ale chociaż równomiernie? Czy wyszły takie maziaje, które próbuję właśnie usunąć perhydrolem? Mnie się wydaje, że w przypadku kremu 12% i ekspozycji na światło słoneczne, zwłaszcza jaskrawe, problemem jest gęstość samego kremu, a co za tym idzie, różne dopuszczanie promieni słonecznych, w zależności od grubości warstwy. Chociaż widzę na wcześniejszych postach, że dorianowi3d fajnie to wychodzi, nawet przy użyciu gęstego kremu!
[#21] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Michciu, post #20

Dzięki za rady, kupię ten perhydrol 35% i zobacze jakie efekty. W sumie można dokupić farelkę jeśli chodzi tylko o ciepło haha :)
[#22] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Vegeto, post #21

W sumie można dokupić farelkę jeśli chodzi tylko o ciepło haha :)


Lepiej grzałkę z termostatem
[#23] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Michciu, post #17

Gdyby nie to, przerwałbym eksperyment po 5 dniach, niemniej jednak sprawdzę, czy dłuższe działanie perhydrolu nie pomoże usunąć maziaja, w co jednak wątpię.


Zakończyłem eksperyment po 7 dniach. Szare klawisze przebarwione w wyniku nieudolnego wybielania są nie do uratowania, aczkolwiek perhydrol nieco rozjaśnił sam klawisz, przez co maziaje nie są aż tak denerwujące, więc mimo wszystko "do przodu"! Nie ma zauważalnych różnic porównując efekt po 7 dniach do tego po 5. Białe klawisze są śnieżnobiałe. A więc reasumując:

1.) nierozcieńczony perhydrol 35%
2.) klawisze wcześniej dobrze wymyć, najlepiej w zmywarce
3.) zaciemnione miejsce (zamykany regał bez dostępu światła)
4.) temperatura pokojowa
5.) 7 dni wybielać, codziennie przemieszać, na końcu wypłukać dużą ilością wody, a perhydrol do odzysku!
6.) zachować ostrożność (rękawiczki gumowe, chronić oczy)
7.) uniemożliwić jakikolwiek dostęp milusińskim, bo będzie tragedia!

Efekt murowany, bardzo pozytywny! PowodzeniaOK
[#24] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Michciu, post #23

Jeszcze jak mogę coś dodać, po wybielaniu tworzywo jest czasami takie zmatowiałe. Dla ładnego efektu można psiknąć i przetrzeć PLAKiem - taki środek do czyszczenia i konserwacji plastiku w autach. Mam też cichą nadzieję że PLAK opóźni ponowne żółknięcie, odpukać póki co wszystko wybielane trzyma się dobrze nawet po kilku latach . Myślę że PLAK nie jest jakiś toksyczny skoro można go stosować w autach, gdzie np. często jeżdżą dzieci.
[#25] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@companiero, post #24

Cześć ekipa!

Odkurzam nasz temat, żeby nie zalegał kurzem w zakamarkach naszych dyskusji. 😄 Teraz zwracam się z prośbą do tych, którzy wiedzą wszystko o pięknych i lśniących plastikach - tak, do Was, znawców i koneserów! Marzy mi się zbudowanie "urządzenia" do zadań specjalnych, które pozwoli mi dołączyć do Waszego prestiżowego grona. Zastanawiam się, co potrzebuję kupić, aby obudowa od Amigi 500/1200 zmieściła się do odpowiedniego pojemnika. Czy możecie polecić jakiś plastikowy pojemnik, który będzie pasował do wymiarów A500/A1200?

Co do oświetlenia, myślę o lampie UV, najlepiej LED - być może taśma LED UV byłaby odpowiednia? Ciekawi mnie też, czy da się to zasilić z baterii i jak zamontować taką taśmę w pojemniku. Czy potrzebna jest również folia aluminiowa do wyłożenia wnętrza?

Na koniec, bardzo bym docenił Wasze rekomendacje co do środków wybielających. Czy ta metoda jest skuteczniejsza niż tradycyjne smarowanie plastiku wodą utlenioną? Czy istnieje ryzyko, że żółty nalot wróci? Jak można się przed tym zabezpieczyć? I ostatnie pytanie - ile czasu powinien trwać taki seans wybielania?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, nawet te dotyczące przygotowania tego niezwykłego "urządzenia". Dzięki za pomoc, czekam na Wasze ekspertyzy!
[#26] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@skofrant, post #25

Ja nic nie wiem o lampach i urządzeniach.
Moją amigę 600 i jej klawisze wybielałem wodą utlenioną w kremie 18%.
Klawiszę wyjąłem wszystkie położyłem na blachę z piekarnika, polałem każdy klawisz równo i gęsto wodą utlenioną. Następnie blachę położyłem na balkon na ekspozycję słoneczną. Po 3 godzinach odwróciłem blachę o 180 stopni.
Po kolejnych 3 godzinach klawisze umyłem i wysuszyłem.
Obudowę drugiego dnia potraktowałem w analogiczny sposób. Wcześniej oczywiście obudowa oraz klawiszę zostały dokładnie wyczyszczone.
Różnica była spora.




[#27] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Biegu86, post #26

W poprzednim poście dodało się w złej kolejności. Po środku zdjęcie już po wybielaniu.
Nie da się już edytować posta, a znalazłem zdjęcie jak wyglądała przed zabiegami.




Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 20:57:29 przez Biegu86
[#28] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@skofrant, post #25

Lekka modyfikacja metody opisanej w #26

Zmieniona o tyle, że części wybielane są układane na folii strech przezroczystej, pokrywane preparatem zakupionym na aledrogo (STAPIZ Oxydant 12% Woda Utleniona - 1000ml), a następnie zawijane szczelnie i wystawiane na promienie słoneczne.
Proces należy nadzorować i obracać plastiki w celu równomiennego napromieniowania.
Ważnym elementem jest folia, bo preparat nie wysycha i nie trzeba go nawilżać.
Do nanoszenia wybielacza używamy pędzla i rękawiczek, bo szkoda rąk.

Folia aluminiowa i kasyczna woda utleniona - zbędne (aluminium też się utlenia).
Zastosowanie folii strechowej eliminuje pojemniki, można ewentualnie użyć podkładki z tworzywa na klawisze, bo z nimi jest najwięcej zabawy.
Czas wybielania to 30-45 minut w pełnym słońcu. Może być dłuższy, gdy sprzęt jest bardzo zżółknięty.
Commodorek był w gorszym stanie niż A600 wybielona przez Biegu86.

1
[#29] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Gandalf, post #28

O z tą folią dobry pomysł. Czytałem właśnie że gdy woda wyschnie mogą pojawić się dziwne nierówności wybielania.
Tak, rękawiczki to konieczność. Cholerstwo strasznie parzy i ciężko domyć.
Aha, z klawiszami próbowałem wcześniej metodę w słoiku z mieszanką wody utlenionej ze zwykłą wodą i wystawiłem na parapet na cały dzień. Nie dało to żadnego efektu.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 03:33:25 przez Biegu86
[#30] Re: Wybielanie klawiszy budowa na lampach UV

@Biegu86, post #29

Chlopaki dziękuję za podzielenie się swoimi opiniami metodami.
Żółty nalot powraca w bardzo szybkim czasie na plastiku używając metody z wodą w kremie...stąd szukam alternatywnego rozwiązania które będzie skuteczniejsze niż woda w kremie i żółty nalot tak szybko nie powróci.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem