kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?
Witam czy ktoś może łopatologicznie wytłumaczyć jak zainstalować workbench 3.1 na karcie sd 16GB?
Męcze się z tym już 3 dni czytam, oglądam yt i nic mi nie działa.

Udało mi się zainstalować workbench 3.1 na karcie sd 2GB ale to za mało a 16GB nie umie sformatować na partycje 1GB i np 10GB. Jedyne co mi się udało to zrobić DH0-1GB i 2x 4GB DH1 i DH2 przy czym DH2 wogóle nie wykryło, a przy wgraniu ok 100gier whdload na DH1 partycja cała się wysypała do NDos.

Nie wiem zupełnie jak mam zrobić większe partycje i te sfs pfs itd
Wszystko robię pod winuae dla amigi 1200
Dzięki za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:10:56 przez Vegeto
[#2] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@Vegeto, post #1

Po pierwsze, pytanie, masz zainstalowany scsi.device dla dysktów >4GB? Jak nie, to musisz mieć :)

Po drugie dowiedz się jak zainstalować sobie PFS albo SFS - alternatywny system plików. Na YT jest łopatologiczny tutorial jak to zrobić za pomocą HDToolbox'a albo HDInstTools. I to od razu pokrywa temat zakładania partycji.

Jeszcze jedna sprawa, jak się bawiłem w dyski większe niż 4G, to starałem się aby pierwsze dwie partycje (np. system i work) nie wychodziły poza ten obszar, to tak na wypadek jak by Ci się system zabootował bez nowego scsi czy też z dyskietki. Będziesz miał wówczas dostęp do DH1 i DH2.

Powodzonka, kolego :)

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 09:47:18 przez mccnex
[#3] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@mccnex, post #2

Jeszcze jedna sprawa, jak się bawiłem w dyski większe niż 4G, to starałem się aby pierwsze dwie partycje (np. system i work) nie wychodziły poza ten obszar, to tak na wypadek jak by Ci się system zabootował bez nowego scsi czy też z dyskietki. Będziesz miał wówczas dostęp do DH1 i DH2.

W takim wypadku, najlepiej zrobić dwie pierwsze partycje po 2GB - zgodnie z systemem plików FFS.
[#4] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@RomanWorkshop, post #3

Można ale po co robić partycję systemową 2GB...? Oczywiście zależy od organizacji i preferencji danego użytkownika ale w praktyce max. 500MB wystarczy w zupełności.
[#5] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@mccnex, post #4

Źle napisałem: najlepiej zrobić partycję systemową i ewentualnie kolejne, każda o rozmiarze nie większym niż 2GB oraz o łącznej pojemności nie przekraczającej 4GB - wtedy nawet pod systemem plików FFS będzie do nich dostęp.
[#6] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@RomanWorkshop, post #5

Zrobiłem według tego poradnika sfs https://www.youtube.com/watch?time_continue=281&v=hM7F-mGNFMY
Pod winuae wszystko działało partycja 1GB i druga bodajże 6GB po sformatowaniu wyszła nie całe 4GB chyba.
Zainstalowałem workbench potem dograłem better workbech i dodałem na dh1 gry whdload ok 100. Podłączam SD do Amigi 1200 i nie widzi partycji DH1 :/
[#7] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@Vegeto, post #1

Witam.
Ja korzystam z SFSa i polecam tego tutoriala :
link
Ostatecznie stworzyłem sobie dyskietkę z wszystkim i robiłem to na Amidze a nie w WinUAE.
Pamiętaj ze nie każda karta SD i CF będą działać poprawnie na prawdziwej Amidze.
Najpierw sprawdź czy kartę widzi HDTOOLBOX w Amidze.
Możesz spróbować HdtoolInst. Jest nowszy i leży na Aminecie.
[#8] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@Vegeto, post #6

Ustaw winuae dysk jako IDE0 (scsi.device ) a nie UAE (uaehf.device)
Wtedy masz pewność że jeśli zadziała na emulatorze, pójdzie tez na Amidze.
[#9] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@Norbert, post #8

Ok, musiałem zrobić nowe scsi.device, skopiowałem w better workbench do Devs 43.24 i po włożeniu karty do Amigi 1200 jest już wykrywany DH1 o pojemności 6GB. Skopiowałem dużą ilość gier na DH1 i narazie się nic nie wysypało.

Niby działa ale to wszystko pół środek bo teraz mam DH0-1GB a DH1-6GB, a gdzie reszta karty? Przy formatowaniu i dzieleniu nie było więcej dostępne.
[#10] Re: Karta SD 16GB i podział na partycje, jak to zrobić?

@Vegeto, post #9

Ja robiłem krok po kroku według tego podręcznika: https://16bitdust.wordpress.com/2015/10/13/partitioning-16-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/

Wszystko działa doskonale. Mam partycję systemową 0,5 GB i dwie po ponad 7GB. Wszystko zapełnione w jakichś 90%.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem