kategoria: A500
[#1] Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady
Witam
Dorwałem się dzisiaj do Amigi 500 i cd w postaci A570.
Po podłączeniu do amigi i odpaleniu cd-romu pojawia się logo CDTV natomiast po włożeniu płyty do napędu Amiga łapie zwiechę - reset.

1. Czy ma na to wpływ że w Amidze mam inny kikstart (2.0) niż oryginalny (1.3)?

2. Czy że Amiga ma zamontowaną tą pamięć:
http://www.boobip.com/hardware/A500_2MB

i dokonaną modyfikację płyty głównej - JP2
[#2] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #1

Strzelam, że potrzebujesz bootrom 2.30 w swoim A570.

link
[#3] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #1

Ad. 1. Na pewno Kickstart 2.0 nie ma na to wpływu, mam Amigę 500+ z ks 2.0 i używam na niej bezproblemowo A570.
[#4] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@eraser, post #3

Ok to muszę sprawdzić na innej amidze. Testowałeś a570 z jakąś karta turbo np hc533 lub wichrem. Z w/w 500 plus hc533 a570w ogóle nie chciał mi się uruchomić.
[#5] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #4

Dzisiaj zaś podłączyłem napęd do Amigi 500+ która ma na pokładzie Wichra i o dziwo się uruchamia -> pojawia się logo CDTV. Tylko że po włożeniu płyty nie chce wystartować LOGO robi się czerwone. Nie ma tu znaczenia czy wkładam płytę od CDTV czy amigi ewentualnie audio CD.

Jakieś sugestie wam się nasuwają dlaczego nie chce wystartować płyta?
[#6] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #5

Pod systemem widać CD po odpaleniu z fdd/hdd?
Można pliki przeglądać?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:15:15 przez Norbert
[#7] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@Norbert, post #6

Nie mogę załadować systemu z karty CF z wichra. Bo Boot screen się nie pojawia. A nie mam u siebie dyskietek z systemem bo zapomniałem zabrać z drugiego lokum. Jutro przetestuję bez Wichra na samym procesorze.
Ktoś się ewentualnie zna na serwisie napędu. Ewentualnie jakiego modelu szukać na podmiankę. To jest ten sam co w CDTV napęd. Jak co to poświęcę wolny weekend na przekładkę. Bo w CDTV napęd mieli mi wszystko.
[#8] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #1

Czy masz zasilacz zewnetrzny do A570 ?
[#9] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@HOŁDYS, post #8

a 570 nie ruszy bez zasilacza
[#10] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@Dorian3d, post #9

Tak mam zasilacz! Chłopaki bez jaj?
[#11] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #4

Nie jestem pewny jak z wichem, ale z HC nie dzialaja zadne inne karty.
Jeszcze zerkne do swojej 2000 i ewentualnie potwierdze.
[#12] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #7

Jeśli wicher nie obsługuje DMA, a zapewne nie obsługuje, to A570 nie będzie działać.
[#13] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@sanjyuubi, post #12

Sprawdziłem sobie dzisiaj na Amidze 500+ z samym procesorem + napęd A570 i objaw ma taki sam jak z podłączonym Wichrem. Pojawia się logo CDTV ale płyt nie czyta.

Amiga się uruchamia jak i napęd startuje - pojawia się logo CDTV. Natomiast po włożeniu płyty cd do napędu nie startuje. Na chwilę rozkręca się płytka i po chwili się zatrzymuje. Jak myślę uwalony jest napęd cd! A miał być sprawny jak zapewniał sprzedawca.
Jak oglądam filmiki w necie powinno od razu wystartować po włożeniu płyty - dotyczy to też płyt audio.
Ma ktoś z was doświadczenie jak wygląda wymiana CD w A570?
- producent to: Matsushita Kotobuki Electronics Industries Ltd.
- model CD to: Model: CR-512-B.

1. Czy wymiana na napęd z Amigi CDTV wchodzi w grę?
2. Jaki inny napęd można do niego wsadzić tak aby amiga go widziała i odczytywała płyty?
[#14] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #13

Napęd do CDTV/A570 to gatunek wymarły, ma niestandardowy interfejs. Numery katalogowe są inne jeśli chodzi o napęd CDTV i A570 choć model ten sam. Znalezienie napędu do CDTV graniczy z cudem. Uruchom workbencha i zobacz, czy ikonka CD-ROMu będzie się pojawiała na blacie.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 16:32:19 przez sanjyuubi
[#15] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #13

Najlepsza do testów jest płyta audio, najlepiej oryg nie CD-R. Powinna po prostu odpalić bez względu na konfig komputera. Jeśli ich nie czyta to słabo, czyszczenie soczewki na początek, aczkolwiek bardzo rzadko bywa zabrudzona na tyle żeby zupełnie nic nie zabanglało.
Napęd od CDTV jest inny i nie podejdzie. nie ma możliwości podłączenia żadnego zamiennika, bo poza fizycznym dopasowaniem jest jeszcze kwestia kontrolera, który to nie jest ani w standardzie SCSI, ani IDE.
Jedynym znanym mi rozszerzeniem, które bez problemu działa z A570 jest Savyna68k. Testowałem też z rozszerzeniami, które rzekomo obsługują DMA, ale nic z tego...
[#16] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@Dorian3d, post #9

Może zadam pytanie inaczej ...czy masz mocny zasilacz 4.5A ?
W moim A570 pomogło zasilanie z PC at 200W ..na standardowym 3,5A zachowywał sie dziwnie
[#17] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@HOŁDYS, post #16

Nie no to albo nie halo zasilacz, albo A570.
Mam dwie sztuki A570 i obydwa bez problemu śmigają na PSU 3A.
1
[#18] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@Kilos, post #17

W sumie to nie od wczoraj jestem w świecie retro. I zdaję sobie sprawę, że sprzęt który ma już swoje lata może zrobić po prostu desant z dnia na dzień.
Wczoraj może działać poprawnie a następnego dnia już nie.
Zresztą i tak stoimy przed końcem ery napędów cd do sprzętu pokroju CD32/CDTV/A570.
Bo ich po prostu fizycznie nie ma.

Trzeba mieć tylko nadzieję, że magicy lutownicy - wizjonerzy sprzętu Retro wezmą na stół projekt PCB napędu CD do w/w urządzeń i zrobią coś na wzór Goteka wkręcanego do oryginalnej obudowy CD32/CDTV/A570. Skoro takie rzeczy powstają do Dreamcasta, Saturna, 3DO itp. Wiec wydaje mi się że warto tylko cierpliwie poczekać.
[#19] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@mkdevil666, post #18

Magicy lutownicy tu nic nie zdziałają, potrzeba człowieka od inżynierii wstecznej potrafiący programować mikrokontrolery/cpld/fpga i czytać kod assemblera w celu analizy np. cdtv.device, trzeba rozgryźć wszystkie polecenia napędu. Do tego trzeba mieć sprawny napęd, aby analizatorem badać ruch na szynie danych. Trochę zachodu jest.
[#20] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@sanjyuubi, post #19

Czy ktoś z Wrocławia posiada A570 i umożliwiłby mi u niego test rozszerzenia o 2MB Fast w A570? Kupiłem na Allegro i coś nie działa u mnie (żółty ekran i resety). Zanim odeślę do sprzedawcy na sprawdzenie chciałbym jeszcze zrobić test w innym A570 (bez plomby). Z góry dzięki
[#21] Re: Amiga 500 + A570 poradnik - dobre rady

@Jacques, post #20

Sam sobie odpowiem po długim czasie. Sprzedawca Allegro najwyraźniej nie testuje tych rozszerzeń do A570, bo dwukrotnie przysłał mi niesprawne (tak, po reklamacji też). Pomogło dopiero poprawienie lutów u PRAWDZIWEGO fachowca.
Ostatecznie po perypetiach mam +2MB Fast w A570 i jestem zadowolony, ale krwi napsuło dużo i dużo czasu zajęło szukanie problemu w A570.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem